SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 3 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   [3] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.805
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

10 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.11.2018- 00:14


Anlamadan, o koşulları gözetmeden yapılacak her eleştiril yaklaşım savrulmayı da beraberinde getiriyor. Hataları yok muydu? Olmaz olur mu? Olmaması mümkün mü? Cumhuriyet gerici isyanlarda aşiret ağalarına karşı koyarken, bu isyan bastırma konusunda kullanılan şiddetin dozu onaylanabilir mi? Feodal yapıyla mücadele ederken Cumhuriyet'in yoksul insanları kendi safına çekecek bir mücadeleyi de ön alması gerekirken, toplu bir kıyım siyaseti izlemesi kabul edilebilir bir şey mi? Ulus devletin inşaasında Türk etnisitesinin fazla öne çıkartılıp, kürdün kültürel değerlerinin yok sayılması da bir başka yanlıştı. 12 Eylül'den sonra özellikle Diyarbakır hapishanelerinde yaşananların   bir insanın içini acıtmaması mümkün mü?

Kısaca çok yanlışlar yapıldı. Ama bu yanlışları dile getirirken, işi Cumhuriyet ve aydınlanma düşmanlığına vardırmak da bir başka yanlış...Ne yazık ki, iki yanlışı da savunmak özellikle bu AKP döneminde alışkanlık haline geldi.


Böyle söylemişiz.

Hatırlıyorum; yarım kalmış burjuva demokrasisinin tamamlanacağı, demokrasinin Avrupa standartlarına geleceği ve dahi Kürt sorununun çözüleceği umut ve iddialarının öznesi olarak AKP'nin işaret edildiği günlerde Kemalizmin ve CHP'nin özellikle kuruluş felsefesi isyanlar konusunda ne kadar gerici ve faşist olduğu söylemlerinden geçilmezdi ortalık. Bir kuyrukçu arkadaşımız da o dönemde her güne bir alıntı ilkesiyle hareket eder, internette bulduğu Lenin alıntılarını SF'nin ilgili ilgisiz konu başlıklarına asar dururdu. ( Bu arada ne oldu bu Lenin alıntılarına diye sormayacağım; Kürt sorunu çözüldü mü ki, artık UKKTH'den söz edilmez oldu.)

Neyse, geçelim!

Şuraya gelmek istiyorum: Cumhuriyetin kimi yanlışlıkları, isyanlar konusundaki şiddetin çok yoğun kullanılması, genç cumhuriyetin isyanları bastırma çabasının yanlışlığı anlamına gelmez. KESİNLİKLE GELMEZ. Sanalda bu konularda da hatalı bir algı da peydahlamışlardı. İsyanlar gerici isyanlardı ve ulus devletin inşası sürecinde bu tür kalkışmalara izin verilemezdi ve bir solcu, solcu olduğunu söyleyen biri cumhuriyete karşı bu isyanlardan yana da olamaz.

Üstteki alıntıya küçük bir ek; ama gerekli!Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 3 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   [3] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Ulus devlet öldü'-Mehmet Kuzulugil denizcan 0 1177 10.12.2015- 12:54
Konu Klasör Devlet nedir melnur 14 2538 01.12.2018- 18:17
Konu Klasör Liberal mi? Post-modern mi? tarihselmaddeci 1 1724 26.06.2015- 15:29
Konu Klasör Modern sosyalizmin temeli spartakus 1 1645 24.02.2015- 18:53
Konu Klasör Post-modern faşizm toplumcu 0 1624 14.01.2014- 23:21
Etiketler   Modern,   ulus,   devlet,   nedir
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS