SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 8 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   3   4   5   6   7   >   son» 
TKP'de ne oluyor?           (gösterim sayısı: 31.513)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: umut
Konu Tarihi: 30.05.2014- 21:03


TKP de KILIÇLAR çekildi... Aydemir GÜLER ekibi tasfiye mi edilecek?


İLGİNÇ GELİŞME! TKP de ne oluyor?

Genel merkez adıyla bir grup bildiri yayınladı. Örgüt İstanbul,Ankara başta olmak üzere, MK nın çoğunluğu Erkan Baş ve Metin Çuhaoğlunun olduğu diğer grubun yanında...

Genel Merkez adıyla kendini tanımlayan grup'un açıklaması:

Değerli yoldaşlar,

Partimizde ortaya çıkan tabloya açıklık getirmek durumundayız.

Türkiye Komünist Partisi, gelenek ve değerleriyle, siyasi hat ve üslubuyla taban tabana zıt bir kesimin saldırısı altındadır. Bu saldırı, komployla, manipülatif tezlerle, yalanla, dezenformasyonla yürütülmektedir.

Bir grup MK üyesinin istifa ettiği haberi, parti üyelerinin kendilerini çaresiz hissetmelerini ve boyun eğmelerini sağlamak için uydurulmuş bir yalandan ibarettir. Bu konuda gereken açıklamayı dün gece partinin resmi adresi üzerinden email adresleri kayıtlı üyelerimize ulaştırdık. Bu yolu seçmemizin nedeni kimi parti kademelerinin söz konusu gayrımeşru faaliyete aktif olarak katılmalarıdır.

Sorun politik ve örgütseldir. Nasıl bir değer verdiğimizi parti yayınlarında, Eylül tezlerinde, Gelenek dergimizde ayrıntılarıyla irdelediğimiz Haziran direnişi manipülatif bir biçimde tartışmanın merkezine oturtulmaktadır. Buna göre, Türkiye'nin içine girdiği yeni dönemde partinin devrimcileşmesi gereği ortaya atılmakta, “yeterince devrimci olmadığımız” iddia edilmekte ve bu demagoji partimizin geleneklerine, temel perspektifine ve kolektif liderlik anlayışına karşı tasfiye harekatının gerekçesi olarak sunulmaktadır. Türkiye Komünist Partisi'nin yapabileceği tartışma, partimizin topluma daha etkili biçimde müdahale etmek yönünde kendisini nasıl geliştirmesi gerektiğinden ibarettir. Partinin ülke siyasetinde biricik olan sosyalist devrimci konumlanışını sorgulamaktan sadece tasfiyecilik çıkar. Bizim bu sistemsiz ve düzeysiz tezlere, bunun parçası olan kariyerist müdahalelere pabuç bırakmamız ise kesinlikle düşünülemez.

Partimizdeki kilitlenme Merkez Komitesini kapsamaktadır. 18 Mayıs ÖK toplantısında kürsüye yansıyan taraflaşma 19 Mayıs'ta MK'da tekrarlanmıştır. MK'nın yeniden toplanma olanağını yitirdiği ortaya çıkmış, bunun üzerine partiyi kongreye en yakın zamanda taşıyabilmek için arayışlar başlamış, MK yetkilerini de devralacak bir Kongre Hazırlık Komitesi oluşturulmuştur. Bu girişimde Arif Basa, Aydemir Güler, Emrah Akansu, Erhan Nalçacı, İbrahim Bulut, Kamil Tekerek, Kemal Okuyan, Kurtuluş Kılçer, Hüseyin Karabulut, Savaş Sarı, Süleyman Baba yer almıştır. Ancak partiyi bölmeye faaliyetlerin hızlandırılması bu komiteyi faaliyete geçmekten alıkoymuştur.

Türkiye Komünist Partisi bu krizi aşacaktır. Türkiye Komünist Partisi ülkemizde sosyalizm mücadelesinin en gelişkin, en ileri mevzisini temsil etmektedir. Bu saldırıyı boşa düşürmek, yalnızca örgütsel değil bir siyasal görevdir. Tüm parti üyelerimizi değer ve geleneklerimiz etrafında kilitlenmeye çağırıyoruz.

Merkezi boşluk en kısa sürede giderilecektir. TKP'nin böyle bir kadro birikimi kesinlikle vardır.

Alper Birdal Arif Basa Aydemir Güler Cangül Örnek Erhan Nalçacı Kemal Okuyan Savaş Sarı Senem Doruk, Süleyman Baba Uğur Kayrak Yiğit Günay Zehra Güner

Not: Bu açıklama son Kongremizde seçilen MK'nın 12 üyesi tarafından hazırlanmıştır. Çalışmamızı parti örgütlerinin büyük çoğunluğunun sekreter veya sorumlularıyla iletişim halinde sürdürüyoruz.

Türkiye Komünist Partisi
Genel MerkezCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: umut
Cevap Tarihi: 30.05.2014- 21:05


Diğer grubun açıklaması

Sevgili yoldaşlar,

Partimizde yaşanan krize karşı ilk kez sözümüzü söylüyoruz. Bu sözü söyleyene kadar, partinin meşru bütün kurulları sonuna kadar zorlanmış, parti ve yoldaşlık hukuku dışına çıkmadan bu süreci aşmak üzere çaba gösterilmiştir.

Partimize, geleneğimize, sosyalist devrimci hattımıza ve programımıza yapılacak en ufak saldırı karşısında ilk bizim duracağımızı hepiniz biliyorsunuz. Partiye ve geleneklerine dönük bir saldırı suçlamasıyla ortaya çıkan ithamı ciddiye almıyoruz.

Partimizin gerçek sorunları vardır. Bu sorunları masaya yatırmadan ve partinin kolektif bilincine çıkarmadan ileriye dönük yol almak mümkün değildir. Yaşanan bu krizin adını koymamız lazım. Bu kriz Merkez Komitesi'nde somutlanan önderlik sorunudur. Partimizin bu sorunu çözecek bir birikimi mevcuttur, ancak her şeyden önce zorunluluktur.

Ortaya çıkan bu krizin nedenlerini doğru saptamak ve bu krizi bugünlere getiren olguları net olarak görmek gerekir. Ne yazık ki her türlü ilerletici ve partiyi örgütleyici önerilerimiz ve parti birliği için girişimlerimiz bir duvarla karşılaşmıştır.

Partimizin bu sorunu aşacağını biliyoruz.

Bütün yoldaşlarımıza güveniyoruz.

Bu sorunu aşacak zemin arayışı içinde olduğumuz ve partinin bu krizden çıkması için sorumluluk taşıdığımız bilinmelidir.

Türkiye Komünist Partisi üyelerini, soğukkanlı ve sağduyulu olmaya çağırıyoruz. Partimizin resmi iletişim kanallarının parti hukukuyla bağdaşmayan yollardan kullanılmasıyla yapılan açıklamalara ve çağrılara itibar edilmemelidir. Yaşanan tartışma politik ve örgütsel bir tartışmadır. Bu tartışmanın bütün üyelerimiz tarafından sağlıklı olarak yapılabileceğine inanıyoruz.

Şu andan itibaren bütün alanlarda yaşanan gerilimi azaltmaya çağırıyoruz. Siyasi mücadelede bunu da normal karşılamak lazım.

Türkiye Komünist Partisinin atılım yapabileceği bir dönemde partinin birliği ve geleceği için üzerimize düşen görevin bilincindeyiz! Bugüne kadar aldığı tüm görev ve sorumlulukları yerine getirmeye çalışan yoldaşlarınız olarak bu krizi sizinle birlikte aşacağımızı biliyoruz.

Görevinin başında olan Merkez Komitesi üyeleri,

Ahmet Tarık Yenil
Aysel Tekerek
Barış Tercioğlu
Doğan Ergün
Emrah Akansu
Erçin Fırat
Erkan Baş
Kamil Tekerek
Kurtuluş Kılçer
Metin Çulhaoğlu
Metin Uçak

medyadev.net
Bu ileti en son umut tarafından 30.05.2014- 21:20 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: umut
Cevap Tarihi: 30.05.2014- 21:11


İçerden pek haber alınamadığı gibi kamuoyuna yansıyan bir gelişme de olmamıştı. Birdenbire böyle bir sürtüşme ortaya çıktığına göre içten içe kaynayan bir şeyler varmış. En kısa zamanda atlatılması ve sol kamuoyuna sağlıklı bilgilerin aktarılmasını dilemekten başka bir şey elimizden gelmiyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Alisan
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: Alisan
Cevap Tarihi: 30.05.2014- 23:09


TKP'de ysananlari ben Türkiye solunda 1980'den beri taniyorum. Olay hep aynisi. Birileri elestiri getirir, siyasi cizgiyi sorgular digerleride derhal yok provakasyon var, yok efendim komplo var, hizipciler,.....
Sonuc olarak kimse birbirini dinlemiyor, herkes bildigini okuyor ama herkeste partinin iyiligi icin calistigini iddia ediyor. Sonrasinda bölünmelerin önünede gecilmiyor. Zaten su an iki tane TKP var (TKP ve TKP-1920) ama üc olacaga veya dahada fazlalasacaga benziyor. Benzeri bölünmeleri diger örgütlerde de yasadik. Sürec hep ayni. Parti ici demokrasi sifir, tahammül asla yok,.... ama herkes sosyalist ve devrimci ahlaktan bahseder.

Ok yaydan cikmisa benziyor. Neden Türkiye'de sosyalist sol örgütlerin, partilerin deyim yerindeyse tabela partisi olmaktan kurtulamamalarinin nedenide burada yatiyor. Artik birbirlerini liberallikle, komploculukla, ajanlikla, hizipcilikle,.... suclarlar, her zaman yasananlar böyle, degisen hic bir sey yok.
Bu ileti en son Alisan tarafından 30.05.2014- 23:13 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 30.05.2014- 23:39


Alıntı Çizelgesi: umut yazmış

İçerden pek haber alınamadığı gibi kamuoyuna yansıyan bir gelişme de olmamıştı. Birdenbire böyle bir sürtüşme ortaya çıktığına göre içten içe kaynayan bir şeyler varmış. En kısa zamanda atlatılması ve sol kamuoyuna sağlıklı bilgilerin aktarılmasını dilemekten başka bir şey elimizden gelmiyor.Yazılanlar doğruysa parti MK'sı göbekten ikiye bölünmüş durumda. İlk bildiride 12 imza, diğerinde 11 imza var. Parti MK'sı 24 asil, üç yedek. Anlaşmazlık konuları kamuoyuna tam olarak yansısa ne olup bittiğini anlayacağız. Ayrışma böyle süremez. Sonunda partinin en üst organı genel kurul yeni bir MK seçmek durumunda kalacaktır ki, bu durumda partide bir tasfiye de olabilir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 30.05.2014- 23:50


Partinin yayınlarında ve kendi sitesinde bu konuyla ilgili tek bir açıklama bulamadım. Medyanet'ten başka bir yerde de bu bilgilere rastlayan var mı?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Alisan
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: Alisan
Cevap Tarihi: 30.05.2014- 23:55


Alıntı Çizelgesi: solcu yazmış

Partinin yayınlarında ve kendi sitesinde bu konuyla ilgili tek bir açıklama bulamadım. Medyanet'ten başka bir yerde de bu bilgilere rastlayan var mı?

Bende sizin gibi arastirdim ve tek bir kelime dahi söz etmiyorar. Bence bu davranista dogru degil. Üyeler, sempatizanlar, vatandas,... neden direk yoldan degilde ikinci elden ögrenmek zorunda birakiliyor? Nerede seffahlik, ......
Baskalarina seffahlik konusunda ders vermeyi cok iyi bilirler ama kendileri konu olunca dahada beter yaparlar.
Forumlarda insanlar tartisiyor, bir baska forumda en az 10 sayfali tartisma gördüm ama TKP tartismayi halkiyla paylasmiyor.
Bu ileti en son Alisan tarafından 31.05.2014- 00:00 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 30.05.2014- 23:59


Alıntı Çizelgesi: Alisan yazmış

Alıntı Çizelgesi: solcu yazmış

Partinin yayınlarında ve kendi sitesinde bu konuyla ilgili tek bir açıklama bulamadım. Medyanet'ten başka bir yerde de bu bilgilere rastlayan var mı?

Bende sizin gibi arastirdim ve tek bir kelime dahi söz etmiyorar. Bence bu davranista dogru degil. Üyeler, sempatizanlar, vatandas,... neden direk yoldan degilde ikinci elden ögrenmek zorunda birakiliyor? Nerede seffahlik, ......
Baskalarina seffahlik konusunda ders vermeyi cok iyi bilirler ama kendileri konu olunca dahada beter yaparlar.Ne derler, devenin altında buzağı mı arıyorsun? Şu liberal nutukları bir kenara bırak artık. Ne izliyor, ne okuyorsun merak ediyorum. Parti MK'sı bu yazılanlar doğruysa ikiye bölünmüş, ortada bir sorun var. Bu sorun aşılmadan ve belli bir sınuca bağlanmadan ne açıklanacak, kim ve hangi yetkiyle açıklayacak? Ne şeffaflığından bahsediyorsun?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
şibusa
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: şibusa
Cevap Tarihi: 31.05.2014- 00:02


Sf de var. Sakin, soğukkanlı olarak, TKP yi, malum zibidi ve akbabalara meze etmemek gerekiyor.Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 8 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   3   4   5   6   7   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör AKP'de ne oluyor? melnur 1 722 03.05.2019- 00:34
Konu Klasör Cezayir'de ne oluyor? melnur 4 1018 08.06.2019- 13:18
Konu Klasör Ne oluyor, ne yapmalı? umut 5 2448 18.01.2015- 16:39
Konu Klasör Neler oluyor bu ülkede. hakkı 0 2255 26.09.2016- 13:02
Konu Klasör Neler oluyor, ne yapılmalı? umut 1 2399 13.09.2015- 01:49
Etiketler   TKPde,   oluyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS