SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Nakliyat-İş'den Tepe Home'da kasa kilitleme eylemi           (gösterim sayısı: 1.728)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
tarihselmaddeci
[ tarihselmaddeci ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.05.2014
İleti Sayısı: 579
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder

Web Adresi | Özel ileti Gönder


Konu Yazan: tarihselmaddeci
Konu Tarihi: 26.01.2015- 16:51


DİSK'e bağlı Nakliyat-İş sendikası, gerçekleştirdiği iki kasa kilitleme eylemi ile işten çıkarılan direnişçi Tepe Home işçilerinin sesini duyurdu.

Tepe Home Direnişçileri, Cevahir Alışveriş Merkezi İçerisinde Bulunan Tepe Home’un En Büyük Mağazasını Kilitledi

Yıllardır çalıştıkları Tepe Home Mobilyadan   çıkartılan Tepe Home direnişçileri ile birlikte Cevahir Alışveriş Merkezi önünde kitlesel ve coşkulu bir basın açıklaması yaptı. İstanbul da   Cevahir Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan Tepe Home Mobilyanın en büyük mağazasına Tepe Home Direnişçileri, Zet Farma ve Bedaş   direnişçileri ile birlikte sloganlarla girdi.   Yapılan bu eylemle   mağaza ve kasalar kilitledi.
20 Ocak 2015 tarihinde Tepe Home’un Beylikdüzünde bulunan deposu önünde başlattığımız direnişin ardından 23 Ocak 2015 günün Üyemiz Tepe Home Direnişçileri ile saat 14:00’da Cevahir Alışveriş Merkezi önündeydik.   Burada yaptığımız basın açıklamasına Sendikamız Genel Merkez, İstanbul Şube, Gebze Şube yöneticileri, Topkapı Ambarlarda çalışan üyemiz işçiler, Tüvturk işçileri, 83 gündür direnişte olan üyemiz Zet Farma Direnişçileri katıldı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve DİSK yöneticileri , Lastik-İş sendikası yöneticileri, Sine- Sen Genel Başkanı, Bank-Sen Genel Başkanı ve Enerji-Sen Genel Başkanı eylemimize destek verdiler. Ayrıca eyleme 165 gündür direnişte olan Enerji-Sen üyesi Bedaş Direnişçileri eylem destek verdi.
Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu burada bir konuşma yaptı. Tepe Home Türkiye’de ki   önde gelen   mobilya işletmelerindendir, dedi. Bilkent Holding’e bağlı Türkiye’de Tepe Mobilya olarak bilinen ve daha sonra Tepe Home diye   Türkiye’de ve uluslararası sektörde yeri olan ve kurumsal bir kimliği olan   işletme olduğunu belirtti. Yıllardır Tepe Home   Mobilyanın bünyesinde çalışan Tepe Home’nin nakliye ve montajını yapan işçiler bir anda alınan bir kararla işçiler taşeron cehennemine mahkum etmek istenmiştir. Burada ki iş taşerona verilmiş   ve 15-20 yıldır bu firmada çalışan işçilerin işine son verilmiştir.   Bu, tek bir bölgeye özel bir durum olmadığını belirten Küçükosmanoğlu diğer bölgelerde de benzer durumun olduğunu anlattı.
Tepe Home İşçilerin çalışma koşullarını anlatan Küçükosmanoğlu burada işçiler yasal olarak çalışma süresi olan 45 saatin çok üzerinde 70-80 saat gece gündüz, ağır koşullarda çalıştığını belirtti.
Bilkent Holding’e bağlı Tepe Home’nin yöneticilerinin taşeronlaşma kararı hukuksuzdur. Burada yapılan işin asıl iş olduğu, burada muvazaa söz konusudur dedi. Burda ki taşeronlaştırmanın amacının ucuz işçilik ve   kölelik koşullarında işçileri çalıştırmak istiyorlar. Patronların daha fazla kar etmek için yapmak istedikleri taşeronlaşmaya, kölelik koşullarına dur demek için Tepe Home işçileri Nakliyat-İş sendikasında örgütlenme kararı aldıklarını ifade etti.   Yapılan örgütlenme çalışmaları sonucunda, kısa bir zaman içinde Sendikamız Tepe Home de   6356   Sayılı Yasaya göre gerekli çoğunluğu sağlayarak yetki için Bakanlığa başvuru yapmıştır.” dedi.
Tepe Home işçilerin yeni yıla işsiz girdiğini belirten Küçükosmanoğlu, Tepe Home ve Bilkent patronunu her türlü yasa tanımaz tutumunun karşısında artık Nakliyat-İş Sendikasının olduğunu belirti. Bundan böyle Bilkent Holding’e ait tüm işyerleri eylem alanı, direniş alanı olduğunu ifade etti. Ayrıca, Tepe Home’e yönelik her türlü mücadeleyi, fiili, meşru, hukuksal   mücadeleyi başlatıldığını ifade etti.
Tepe Home Direnişinin önemli bir mücadele olduğunu vurgulayan Küçükosmanoğlu ,burada Taşeron cehennemine ve kölelik koşullarına   karşıda   bir mücadele verildiğini vurguladı.
Genel Başkan Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun konuşmasının ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko işçilere seslendi. DİSK olarak işçilerin bu haklı mücadelesini desteklediklerini ve takipçisi olacaklarını vurguladı. Hukuksuz bir şekilde işçilerin işine son veren Tepe Home yetkililerinin yargı önüne çıkması gerektiğini ifade etti.

Yapılan açıklamalarından sonra alışveriş merkezi içerisinde bulunan Tepe Home Mağazasına sloganlarla coşkulu bir şekilde girildi. Burada çeşitli eşyalar alınarak kasa önüne gelindi. Kasa önünde , taşeron sistemi kaldırılsa   ve atılan işçiler geri alınırsa   ancak o zaman Tepe Home’da alışveriş yapılacağını vurgulanarak, alınan eşyalar kasa önüne bırakıldı.   Çalışan işçilere yönelik   atılan işçilere destek vermeleri çağrıları yapıldı.
Eylemde” Taşeron Cehennemine Teslim Olmayacağız Yaşasın Tepe Home Direnişimiz”, pankartı açıldı. “Tepe Home’da Taşeron Cehennemine İzin Vermeyeceğiz”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın”,   işçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” , “Taşeron Cehennemine Teslim Olmayacağız” sloganları atıldı; ve   dövizleri açıldı.

TEPE HOME DİRENİŞİ TEPE NAUTİLUS’DE Kİ MAĞAZASINDA BASIN AÇIKLAMASI VE KASA KİLİTLEME EYLEMİ İLE DEVAM EDİYOR.
BİLKENT HOLDİNG’E BAĞLI İŞLETMELER VE TEPE HOME İŞYERLERİ
ATILAN İŞÇİLER GERİ ALININCAYA KADAR BİZLERİN
EYLEM VE DİRENİŞ ALANI OLACAKTIR.


Sendikamıza üye olan Tepe Home Mobilya’da nakliye ve montaj işinde çalışan işçiler   İşverenin hak hukuk tanımaz tavrına karşılık sendikamız öncülüğünde 20.01.2015 tarihinde direniş başlatıldı. Mücadele bayrağını Bilkent Holding’e bağlı işletmeler ve Tepe Home Mağazalarında dalgalandırmaya devam ediyoruz.
İlk basın açıklaması Beylikdüzü’ndeki merkezde yapıldı. O gün işveren işyerini tamamen boşaltarak kaçmıştı. İkinci eylemimiz Cevahir AVM’deki Tepe Home Mağazasında, en son eylem ise direnişin altıncı gününde Tepe Nautilus AVM’deki Tepe Home Mağazasında yapıldı. Pazar günü AVM’nin en yoğun olduğu saatlerde pankartlarla, dövizlerle, sloganlarla Tepe Home Mağazasına girilerek topluca alış-veriş yapıldı ve kasalara gelindiğinde alınan ürünler kasadan geçirildikten sonra işten atıldıklarını belirterek ödeme yapamayacaklarını belirterek ürünler kasalarda bırakıldı. Bu eylem sırasında kasalar kilitlendi, mağazada bulunan müşteriler ve mağaza çalışanları da alkışlarla eyleme destek verdiler.   İşçilerin eş ve çocuklarının da katıldığı bu eylemimiz AVM’de ki halkın da yoğun ilgisini çekti.
Eylem öncesi bir konuşma yapan Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükoslanoğlu konuşmasına Tepe Home’de ki çalışanların çalışma koşullarına ve örgütlenme sürecini anlatarak başladı. Tepe Home işvereninin Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan işçilerin bir oldu bittiye getirilerek taşeron cehennemine peşkeş çekildiğini belirtti. İşverenin oldukça keyfi davrandığını ve her türlü kanunsuzluğu yaparak daha fazla kar etme uğruna işçileri işsizlik ve açlık cehennemine atığını ifade eden Küçükosmanoğlu konuşmasına şöyle devam etti. “Taşeron cehennemine mahkum edilmek istenen, işinden ekmeğinden edilen işçi arkadaşlarımızın bu haklı ekmek mücadelelerine, sınıf kavgasına sahip çıkacağız. Bu haksızlıkları yapanlar bilsinler ki artık karşılarında DİSK Nakliyat-İş sendikasında örgütlü işçiler var. Tepe Home’nin bulunduğu tüm mağazalar Tepe Home’un ait olduğu Bilkent Holdingin bütün işletmeleri artık bizler açısından bir direniş alanıdır Direniş yerleridir, eylem alanıdır.   Yani burada Tepe Home yöneticilerinin yapmış olduğu bu anayasa hak hukuk tanımaz işçi ve sendika düşmanı tavrını her yerde mahkum edeceğiz her yerde Tepe Home direnişçilerini DİSK ve Nakliyat-İş sendikasını karşılarında olacaktır. Bu nedenle de Salı günüde açılacak olan mobilya fuarında Tepe Home’nin   karşısına çıkacağız. Tepe Home’nin bulunduğu yerlerde Bilkent Holding’in bulunduğu diğer işletmelerde biz olacağız, bu hukuksuzluk ortadan kalkana kadar yani bu işçiler tekrar iş başı yapana kadar, toplu sözleşme hakkı tanınana kadar bu haklı mücadele devam edecek.” dedi.
Ayrıca konuşmasında   bu mücadelenin başlamasından sonra Tepe Home’nin Genel Yönetim Kurulu Başkanının istifa ettiğini, bu direnişin tüm Bilkent Holding ve Tepe Home çalışanların isteklerinde tercüman olduğunu belirtti.
Eylem sırasında sık sık “Direne Direne Kazanacağız” “İnsanca Yaşamak İstiyoruz”, “Direne Direne kazanacağız”, “Yaşasın Tepe Home Direnişimiz”, “İnadına DİSK İnadına Nakliyat-İş” sloganları atıldı. 26.01.2015Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Nakliyat-İş: Tepe Home'da taşeron sistemine son tarihselmaddeci 0 1592 21.01.2015- 10:44
Konu Klasör Konu kilitleme umut 4 8 09.03.2014- 12:07
Konu Klasör Konu kilitleme kriterleri Kaçak 2 2067 28.04.2014- 10:09
Konu Klasör ABD İran'ı Irak'ta vurdu: Kasım Süleymani hayatını kaybetti... melnur 5 66 04.01.2020- 16:52
Konu Klasör Demirtaş'ın sağlık durumuna ilişkin açıklama: 26 Kasım'da bilinci kapandı... melnur 8 190 16.12.2019- 18:42
Etiketler   Nakliyat-İşden,   Tepe,   Homeda,   kasa,   kilitleme,   eylemi
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS