SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» 
Leninizm Marksizmden ayrılabilir mi?           (gösterim sayısı: 5.868)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: bedrettin
Konu Tarihi: 11.03.2015- 17:22


Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra uluslararası sermayenin ideologları sosyalizmin yenilgiye uğratıldığını ve tarih sahnesinden çekildiği konusunda kampanyaya başlamışlardı. Bu kampanya sol içinde de etkili oldu ve bazı solcular Leninizm'in yanlış sonuçlar verdiğini, Marksizmi değiştirerek Marksizme aykırı bir sistemin ortaya çıkardığını, bu yüzden Leninizm'in inkar edilmesi ve Marks'a geri dönülmesi gerektiğini ileri sürdüler. Bu düşünce Marks ve Marksizm ile Lenin ve Leninizm arasında bir ilişki varsa bu ilişkinin koparılması sonucunu doğurdu. Bu konuya tersten bakanlar da var. Marksizmir'in kaderci ve determinist özelliği olduğunu,ikinci enternasyonalde reformizme dönüştüğünü, bu yolla iktidarın alınamayacağını ve işçi sınıfının iktidarı almak için ise iradeci bir örgütsel yönteme ihtiyaç bulunduğunu bu yüzden de Marksizm'e değil, Leninizm'e sarılmak gerektiğini savunur hale geldiler. Bence bu iki teori de yanlış, Leninizm Marksizm'den kopartılamaz. Leninizm ile Marksizm arasında bir kopuş yok, süreklilik var. Marksizm'i Leninizm'den ayırarak savunmak ne kadar yanlış ise, Leninizm'i de Marksizm'den ayırarak savunmak o kadar yanlıştır. Marksizm ve Leninizm birbirini tümler, birbirlerinin açıklarını ortadan kaldırır. Bu yüzden işçi sınıfının gerçek kurtuluşu Marksizst Leninist teori ile mümkündür. Leninizm ve Marksizmi birbirinden ayırarak savunmaya kalkmak sosyalist ideolojinin dışına düşmek demektir ve bu yolla işçi sınıfının gerçek kurtuluşuna ulaşılamaz.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 12.03.2015- 18:20


Marksizmi Leninizmden ayırmak Marksizmi güdük bırakmak ve günümüz dünyasında yetersizlik içinde bırakmak demektir. Lenin Marksizmi ileri bir noktaya taşımıştır ve buyüzden günümüzün marksizmi olarak yorumlanmaktadır. Leninizm Marksizmden ayrı bir düşünce sistematiği değildir. Marksizmi bütünlemiş ve iktidarın alınmaının projeksiyonunu yaratmıştır. Bu yüzden Marksizm ve Leninizm birbirinden ayrılamaz. Ayırmaya çalışanların sosyalizmi savunduklarına inanmıyorum.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 13.03.2015- 14:08


Alıntı Çizelgesi: bedrettin yazmış

Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra uluslararası sermayenin ideologları sosyalizmin yenilgiye uğratıldığını ve tarih sahnesinden çekildiği konusunda kampanyaya başlamışlardı. Bu kampanya sol içinde de etkili oldu ve bazı solcular Leninizm'in yanlış sonuçlar verdiğini, Marksizmi değiştirerek Marksizme aykırı bir sistemin ortaya çıkardığını, bu yüzden Leninizm'in inkar edilmesi ve Marks'a geri dönülmesi gerektiğini ileri sürdüler. Bu düşünce Marks ve Marksizm ile Lenin ve Leninizm arasında bir ilişki varsa bu ilişkinin koparılması sonucunu doğurdu. Bu konuya tersten bakanlar da var. Marksizmir'in kaderci ve determinist özelliği olduğunu,ikinci enternasyonalde reformizme dönüştüğünü, bu yolla iktidarın alınamayacağını ve işçi sınıfının iktidarı almak için ise iradeci bir örgütsel yönteme ihtiyaç bulunduğunu bu yüzden de Marksizm'e değil, Leninizm'e sarılmak gerektiğini savunur hale geldiler. Bence bu iki teori de yanlış, Leninizm Marksizm'den kopartılamaz. Leninizm ile Marksizm arasında bir kopuş yok, süreklilik var. Marksizm'i Leninizm'den ayırarak savunmak ne kadar yanlış ise, Leninizm'i de Marksizm'den ayırarak savunmak o kadar yanlıştır. Marksizm ve Leninizm birbirini tümler, birbirlerinin açıklarını ortadan kaldırır. Bu yüzden işçi sınıfının gerçek kurtuluşu Marksizst Leninist teori ile mümkündür. Leninizm ve Marksizmi birbirinden ayırarak savunmaya kalkmak sosyalist ideolojinin dışına düşmek demektir ve bu yolla işçi sınıfının gerçek kurtuluşuna ulaşılamaz.Söylediklerinize katılmakla birlikte ufak bir katkı yapmak istiyorum. Marksizmi Leninizmden ayırarak savunanların liberalizme, Leninizmi Marksizmden ayırarak savunanların ise kürt hareketine kuyrukçuluğa savrulmuşlardır. Bu durum bile Marksizm ile Leninizmi birbirinden ayırmanın sonuçlarını gösteriyor. Marksizm Leninizm'den ayrılmak ne adına olursa olsun sosyalizmden ayrılmak demektir. Bu konuda söyledikleriniz doğru.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 13.03.2015- 14:22


Alıntı Çizelgesi: solcu yazmış

Alıntı Çizelgesi: bedrettin yazmış

Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra uluslararası sermayenin ideologları sosyalizmin yenilgiye uğratıldığını ve tarih sahnesinden çekildiği konusunda kampanyaya başlamışlardı. Bu kampanya sol içinde de etkili oldu ve bazı solcular Leninizm'in yanlış sonuçlar verdiğini, Marksizmi değiştirerek Marksizme aykırı bir sistemin ortaya çıkardığını, bu yüzden Leninizm'in inkar edilmesi ve Marks'a geri dönülmesi gerektiğini ileri sürdüler. Bu düşünce Marks ve Marksizm ile Lenin ve Leninizm arasında bir ilişki varsa bu ilişkinin koparılması sonucunu doğurdu. Bu konuya tersten bakanlar da var. Marksizmir'in kaderci ve determinist özelliği olduğunu,ikinci enternasyonalde reformizme dönüştüğünü, bu yolla iktidarın alınamayacağını ve işçi sınıfının iktidarı almak için ise iradeci bir örgütsel yönteme ihtiyaç bulunduğunu bu yüzden de Marksizm'e değil, Leninizm'e sarılmak gerektiğini savunur hale geldiler. Bence bu iki teori de yanlış, Leninizm Marksizm'den kopartılamaz. Leninizm ile Marksizm arasında bir kopuş yok, süreklilik var. Marksizm'i Leninizm'den ayırarak savunmak ne kadar yanlış ise, Leninizm'i de Marksizm'den ayırarak savunmak o kadar yanlıştır. Marksizm ve Leninizm birbirini tümler, birbirlerinin açıklarını ortadan kaldırır. Bu yüzden işçi sınıfının gerçek kurtuluşu Marksizst Leninist teori ile mümkündür. Leninizm ve Marksizmi birbirinden ayırarak savunmaya kalkmak sosyalist ideolojinin dışına düşmek demektir ve bu yolla işçi sınıfının gerçek kurtuluşuna ulaşılamaz.Söylediklerinize katılmakla birlikte ufak bir katkı yapmak istiyorum. Marksizmi Leninizmden ayırarak savunanların liberalizme, Leninizmi Marksizmden ayırarak savunanların ise kürt hareketine kuyrukçuluğa savrulmuşlardır. Bu durum bile Marksizm ile Leninizmi birbirinden ayırmanın sonuçlarını gösteriyor. Marksizm Leninizm'den ayrılmak ne adına olursa olsun sosyalizmden ayrılmak demektir. Bu konuda söyledikleriniz doğru.
Ben de size bir katkı yapayım, Marksizmi savunup Leninizmi reddedenlerle, Lenin'i savunup Marksizmi reddedenler ayrı ayrı yerlere savrulmuş olsalar da aslında kürt hareketi konusunda aynı yerde birleşmektedir. Bu konuda aralarında pek de fark yoktur.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

40 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 14.03.2015- 03:29


Ben de size bir katkı yapayım; marksizmi leninizmden ayırarak savunanların marksizm leninizmden savrulduklarını söylemeniz doğru bir saptama, her iki grubun kuyrukçulukta bileşmesi de yanlış değil, ama bu saptamanız, marksizm leninizmi savunduklarını söyleyenlerin büyük çoğunlukla kuyrukçu olmadıkları anlamına gelmiyor. Özellikle sanal ortamda bunun pek çok örnekleri var. Dolayısıyla ''marksizm leninizmi savunuyorum'' demek bilimsel sosyalizm konusunda doğru bir konumlanış alındığı şeklinde yorumlanmamalı.

Uygun bir zamanda bu konunun açılımı yapılabilir. Bence önemli bir konu.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
yorum2006
[ yorumcu ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 15.08.2013
İleti Sayısı: 772
Konum: Gizli
Durum: Gizli
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

1 kere teşekkür edildi.
Cevap Yazan: yorum2006
Cevap Tarihi: 14.03.2015- 10:17


Marksizm de Leninizm de durağan(statik), belirli kalıplara, şablonlara sahip "doktrin"ler değil ki. Her ikisi de bir bütün ve bütünüyle diyalektik ve tarihsel materyalizme ve politik ekonomiye dayanan, işçi sınıfının bilimsel dünya görüşü.

Marx ve Engels'in ölümüyle dünya, zaman durmuş mu? Zaman akıyor, yeni üretim ilişkileri, yeni toplumsal ve ekonomik ilişkiler ortaya çıkıyor, Tabii ki diyalektik materyalizmin gereği, komünist hareket yeni durumları değerlendirerek ilerliyor. Leninzim Marksizmin alternatifi değil ki. Marksist dünya görüşünün daha ileri bir zaman kesiitinde topluma uyarlanması. Dünya ve zaman tabii ki Lenin'in ölümüyle de durmuyor.

Marksizm ile Leninizmi birbirinden ayrı "doktrin" gibi sunmaya kalkan burjuva görüşü, dünyayı ve toplumu diyalektik içinde kavrayamadığı için olayı değerlendiremiyor. Kaldı ki, hem sosyalizm öldü diyeceksin, hem Lenin yanıldı, Leninizm bitti, Marksizm devam ediyor diyeceksin. Sosyalizmin kaçınılmaz olduğunu söyleyen sanki Marx değil. Kısaca bunlar boş laflardır.


Bu ileti en son yorum2006 tarafından 14.03.2015- 10:21 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 14.03.2015- 13:16Marksizm ile Leninizmi birbirinden ayırarak savunanlar sadece burjuva aydınları değil ki, sosyalistler arasında da bu görüş çok yaygın. Lenin'i savunmuyorlar çünkü Lenin onlara göre yanlış bir ideolojiyi savundu ve sosyalizmin kökten değişimine yol açtı. Leninizmi savunmamalarının nedeni bence bu. Sovyetlerin çökmüş olması da Leninizm yüzündenmiş. Marksizmi savunmayıp Leninizmi savunanlara göre Marks teorisyendi ve hatta 2.enternasyonalciydi. İşçi sınıfının iktidarı alması konusunda reformist kanadı temsil ediyordu. Lenin ise devrimciydi. İşçi sınıfını silahlandırıp iktidarın alınmasını eylemlere bağladı. Bu bakımdan reformist de değildi.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

40 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 14.03.2015- 19:03


Marksizm nedir, Leninizm nedir, nasıl bir bütünlük oluştururlar konusu bilince çıkartılamadıkça bu tür ayrımları yapan kerameti kendinden menkul kişiler türeyecektir. Bunun etkisi sanalda çok daha fazla oluyor. Görünürde Marksizmi ya da Leninizmi savunuyorlar ama bu konuda da söylenenler bir savrulmanın yaşandığını gösteriyor; hatta ayrımın yanlış olduğunu Marksizm Leninizm'i savunmak gerektiğini söyleyenlerde de benzer bir savrulma var. Bunun nedeni her iki kavramın ne olduğu ve birbirleriyle nasıl bir ilişki içinde olduğunun çok anlaşılmaması, somut bir biçimde bilince aktarılmaması...

Marksizm dediğimizde anlaşılması gereken Marks'ın kapitalizme ilişkin çözümlemeleridir. Nedir bunlar; birincisi toplumların ilk çağdan bugüne nasıl değiştiğinin ''hareket yasaları''nı bulmaktır.İkincisi kapitalizmin tarihsel bir süreç olduğunu, tarihin belli bir döneminde ortaya çıkan bu sınıflı sistemin, yine belirli bir bölümde ortadan kalkacağıdır. Ve son olarak da kapitalizmi tarihin çöp sepetine döndürecek öznenin ne olduğunun bilimsel olarak ortaya konulmasıdır. Marksizm denildiğinde anlaşılması gereken budur. Komünizm dediğimiz gelecek ideali bu bilimsel çözümlemelerin bir çıkarımıdır.

Komünizmi savunan, sahiplenen ve geleceğin sınıfsız toplumuna ulaşmayı isteyen kişi veya örgüt için Marksizm tek başına yeterli değildir. Marksizmde siyaset teorisi yoktur. Marks kendi dönemindeki hareketlilikte işçi sınıfının kendiliğinden sol-sosyalist bilince, en azından iktidarın alınmasını gerektirecek kadar erişebileceği öngörüsünü bulmuştur ve bu konu üzerinde fazlaca durmamıştır. İktidarın alınması ve proleter diktatörlüğün kurulması Marks'ta esas olmasına rağmen... Bu noktada Marksizmde bir açık olduğu ortadadır. Leninizm bu açığın kapatılması, bu boşluğun doldurulmasıdır. Lenin'in teoriye katkısı bu noktada olmuş, kuramı bir bütünlüğe kavuşturmuştur. Lenin kısaca söylenecekse, kuramı siyasetle buluşturmuştur.

Kapitalizmin gelişmesi, emperyal aşamaya geçmesi Marks dönemindeki sokak eylemlerini de değişikliğe uğratmıi, burjuvazi zaman içinde kendi sınıfsal çıkarlarını, çeşitli siyasi, toplumsal, ekonomik araçlarla işçi sınıfı ve emekçi halkın zihnine boca edebilmiştir. Giderek daha yoksullaşan ve emeğine ve kendisine bile yabancılaşan çoğunluğun azınlığın iktidarına katlanmasının, kabullenmesinin ve meşru görmesinin nedeni de budur. Bu olguya marksizm değil, leninizm yanıt verir. Bu yüzden Marksist olmak Leninizmi, Leninist olmak da Marksizmi gerekli kılar.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 15.03.2015- 00:37


Marksizmi veya Leninizmi veya Marksizm Leninizmi savunduklarını söyleyenleri kuyrukçulukta birleştiren etken ne? Hem üç ayrı duruş var ve hem de aynı yerde buluşuyorlar?Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör SF'den: ''Marksizmden Beslenmek'' melnur 22 8051 29.01.2016- 20:19
Konu Klasör HDP Artvin İl Örgütü Hopa Sol Bileşenleri'nden ayrıldı melnur 2 1001 26.02.2019- 06:55
Konu Klasör Leninizm melnur 8 3094 23.11.2016- 19:50
Konu Klasör Blanquicilik ve Leninizm umut 22 12692 20.12.2020- 09:13
Konu Klasör Marksizm Leninizm ? fsdgdgdfg 5 3732 24.02.2015- 19:01
Etiketler   Leninizm,   Marksizmden,   ayrılabilir
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS