SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 3 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   [3] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Proleter_Devrimci
[ Proleter_Devrimci ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.01.2019
İleti Sayısı: 84
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

25 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: Proleter_Devrimci
Cevap Tarihi: 01.11.2020- 22:50


Solcu, Sosyalist olmanın ilk şartı, bana göre insan sevgisine sahip olmaktır. Fazla arabesk bir tanımlama olarak gözükebilir. Fakat eğer kurmak istediğimiz düzen, insanlar için daha adil, daha eşit, daha insanca bir düzen ise bir sosyalistin sahip olması gereken ilk koşul da, insan sevgisine sahip olmasıdır. Eğer bir kişi bu ilk koşula sahip değilse, istediği kadar teorik olarak bilgili, eylem düzeyinde aktif olsun... Onun solculuğu ya entelektüel gevezelik seviyesindedir ya da yaşamın boşluğu karşısında kendini tatmin etme düzeyindedir.

Ne yazık ki bugün kendisine solcuyum, sosyalistim diyen pek çok şahıs, bu ilk şartı kendi içerisinde yerine getiremiyor. Onlar için teorik bir tartışmadan galip çıkmak ya da kendilerini fikri düzeyde önemli biri gibi hissetmek, insanlığın kurtuluşundan daha önemlidir. Bu da onların şahsında sosyalizmi, salt bir kendini entelektüel olarak tatmin etme aracı kılıyor.

Orhan Kemal'in meşhur ''Kanlı Topraklar'' adlı romanında, Tonya'lı duvar ustanın dediği gibi; ''Ya olmalı insan, vermeli canını insan için, yahut etmemeli kalabalık dünyamızda…''Bu ileti en son Proleter_Devrimci tarafından 01.11.2020- 23:10 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.

Teşekkür edenler:   melnur [02.11.2020- 07:16],

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

40 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 03.11.2020- 07:36


Hiç kuşku yok, solcu ve sosyalist olabilmenin yolu bilgilenmekten geçiyor. Solun, sosyalizmin ne olduğu bilinmeden, Marksizm konusunda biraz daha ileri gidip bir düşünme yöntemi edinmeden sosyalist olabilmek pek mümkün değildir. Bu yüzden okumak, bilgi edinmek ve bu konuda belli bir çözümleme becerisi edinmek önemli. Ne var ki, bütün bu saydıklarımızın tek başlarına yeterli olduğunu iddia edebilmek ya da öyle sanmak da sorunlu bir tavırdır. Solcu olmak, sosyalist olabilmek birtakım başka niteliklere de ihtiyaç gösterir ki, bunlardan en başa yazılması gerekenin Sn.proleter devrimci arkadaşımızın da altını çizdiği gibi sevgidir. İnsan sevgisidir, hayvan sevgisidir, yurt sevgisidir vb. Sevgi olmadan hiçbir şey olmaz. İçinde sevgiyi barındırmayan, yaşatmayan bir insanın herhangi bir değer ortaya çıkartabilmesi, konuyla ilişkilendirilecekse, solcu sosyalist olabilmesi, sola ve sosyalizme bir katkı verebilmesi bence mümkün değildir. İnsanı seveceksiniz bu yüzden, hayvanları seveceksiniz, içinde yaşadığınız yurdu seveceksiniz. Sevmek zorundasınız; yoksa, böyle bir nitelik oluşturulmamışsa, böyle bir kişilik meydana getirilmemişse solculuk ve sosyalistlik beyhude, içi boş bir gevezelikten öteye gitmez ve yarardan çok da zarar getirir. İticidir çünkü, rahatsız edicidir; içinde (temelinde) sevgi barındırmayan herhangi bir düşünce ya da eylemin insana ve insanlığa bir katkı verebilmesi ve bu bağlamda bir değer üretmesi de olanak dışıdır.

Burada dikkat edilmesi gerekenin bütün bu insani melekelerin önemini hiç yadsımadan, yok saymadan ama bunların   sosyalist olmak için gereken perspektifin ve devrimin çıkarlarının önüne geçmemesine dikkat etmek, özen göstermek olmalıdır. Sevgi olacak, olmazsa olmaz bir niteliktir bu ve ayrıca sadece insana da değil, yinelemekte bir sakınca yok, bu sevgi tüm canlılara, içinde yaşadığımız coğrafyaya, ve hatta bütün dünyaya, içinde var olduğumuz bu mavi gezegene yönelik olacak, ötesi pek de mümkün değil; ve sosyalizm, bu, geleceğin daha güzel, daha eşit ve daha özgür bireylerden oluşmuş bir toplum ideali ve bu ideal için mücadele edebilme azmi işte bu niteliklerle birlikte bir anlam kazanabilecektir. Ötesi yanıltıcıdır, aldatıcıdır. Hiçbir işe yaramaz. Hiç bir yarar da üretmez. Gevezelikten öteye geçmez.


''Sevgi kurtaracak dünyayı'' özdeyişinin anlamı ve güzelliği de bu tavırda yatmıyor mu?
Bu ileti en son melnur tarafından 03.11.2020- 07:38 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.

Teşekkür edenler:   Proleter_Devrimci [06.11.2020- 21:40],

Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 3 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   [3] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Zalime inat solcu olmak umut 0 2206 26.04.2014- 21:28
Konu Klasör Solcu, sosyalist, enternasyonalist olmak üzerine... melnur 14 2367 10.07.2020- 05:16
Konu Klasör Sosyalist olmak için ateist olmak mı gerekiyor? melnur 5 3888 22.06.2015- 14:13
Konu Klasör Sosyalist olmak için ateist olmak mı gerekiyor? melnur 17 16277 15.12.2015- 16:39
Konu Klasör Devlete karşı olmak mı, devletten yana olmak mı? melnur 3 3281 05.04.2016- 23:37
Etiketler   Sol,   olmak,   solcu
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS