SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 4 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   3   [4] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 13.01.2016- 16:49


Alıntı Çizelgesi: owert yazmış

''Bir insan ya ULUSALCI dolayısıyla ŞÖVEN ve MİLLİYETÇİ, ya da SOSYALİST'tir. ''

İboda büyük değişimler var. Kürt siyasalı ulusalcıyım diye bangı bangır bağrıyor   ama bizim kübaist ibo ,onlara siz şövensiniz milliyetçisiniz diyemiyor bay ibo.. onun tabiriyle */:'!?;XQvrec (vala bu kadarını becerebildim o baya bu yazış   konusunda   iyiimiş   :)   )

Zırvalamış, ulusalcılık veya milliyetçilik şoven olmak da değildir faşist olmak anlamına da gelmez. Şovenizm ve faşistlik milliyetçilikten çıkar, milliyetçilikten beslenir. İkisi arasında fark var. Kürt milliyetçileri de bunlardan bağımsız değildir, onlar için de geçerlidir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.805
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

10 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 13.02.2018- 20:55


SOSYALİZM illaki ve illaki Enternasyonel olmak zorundadır.

SOSYALİZM'in reddettiği mülkiyet kavramıyla yaşanılan topraklara ve ülkeye olan aşıklık, kısacası ulusalcılık aslında bünyesinde, gizli MİLLİYETÇİ'lik barındıran bağnaz, aynı zamanda çağ dışı bir düşüncedir.

BÜTÜN DÜNYA İŞÇİLERİ VE EZİLEN HALKLAR İKTİDAR KAVGASI İÇİN BİRLEŞTİKLERİNDE; ulusalcılık nereye konabilecektir.

Bir insan ya ULUSALCI dolayısıyla ŞÖVEN ve MİLLİYETÇİ, ya da SOSYALİST'tir.

İkisi taban tabana zıt kavramlardır.

Ulusalcılar; her ne kadar insanları aldatmak ve FAŞİST, ŞÖVENİST maskelerini gizlemek amacıyla SOSYALİST kisveye bürünseler de,

Alabildiğine ahlaksız, Alabildiğine muhbir, alabildiğine bulundukları ülkelerinin patron ve ağalarının çanak yalayıcısı SAHTEKAR ve kaatillere katliamcılara övgüler düzecek kadar pervasızlaşmış, zaman zaman darbecilere göz kırparak iktidar olmayı amaçlayan kişiliksiz GÜRÜHLAR'dır.

Buna en basit örnek olarak şu an için AKP'nin katliamcı politikasına şak şak yapan VATAN PARTİSİ ve şürekasına oy veren kan taşıyan, sempati duyan, onları destekleyen KİŞİLİKSİZ KİŞİLER gösterilebilir.


SF'de İbo'cu adlı üye yazmış bunları.
SAvunulacak bir yanı yok.

İbo'cu ''enternasyonal, sosyalizm, ulusalcılık, şovenizm, milliyetçilik'' gibi konularda bir şeyler söyleyerek ''ulusalcı sosyalizm'' olamaz demek istemiş ama pek de anlatamamış. Yazısının sonunu ''kişiliksiz güruhlar''a bağlayarak konu hakkındaki açıklamasını tamamlamış :)

Peki neden böyle? ''Ulusalcı sosyalizm''in ne olup ne olmadığı konusunda tutulan yol neden böyle saçma sapan bir yoruma neden oluyor :)


Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.805
Konum: İstanbul
Durum: Forumda
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

10 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 17.02.2018- 18:33


Peki neden böyle? ''Ulusalcı sosyalizm''in ne olup ne olmadığı konusunda tutulan yol neden böyle saçma sapan bir yoruma neden oluyor? sorusuyla bitirmişim bir üstteki yazıyı. Aslında yanıtı belli. Birincisi, ulusalcılık ve ulusalcı sosyalizm kavramlarıyla ne söylemek istediklerini pek de bilmiyorlar. Ulusalcılık ve enternasyonal kavramlarını karşı karşıya getirerek, bir solcunun enternasyonal olması gerektiği düşüncesinden yola çıkıyorlar ve buradan da kayıtsız koşulsuz bir kürt kuyrukçuluğuna varıyorlar. Bir sosyalistin ezilen bir halktan yana olması gibi tamamiyle yüzeysel ve hiçbir derinliği ve genişliği olmayan bir saptamadan yola çıkarak ulusalcılık kavramının içeriğini de doldurmadan bir solcu ve sosyalistin asla bulaşmaması gereken bir siyaset tipi olduğuna karar veriyorlar. Daha doğrusu karar vermişler. Ulusalcılığı da bir anlamda hakaret ve küfür gibi kullanıyorlar. Kısaca ne enternasyonal derken enternasyonalizmden ve ne de ulusalcılık veya ulusalcı sosyalizm derken kavramın ne olduğundan haberdarlar. Ve çoğu kez bu kavramlarla ilgili bir konu açıklanmaya çalışıldığında   ya sonunu bir küfre, hakarete bağlıyorlar veya karikatür düzeyinde açıklamalarda (!) bulunuyorlar.

Oysa Marksist anlamda bilimsel sosyalizmden söz edilecekse, hem enternasyonalizmin ve hem de ulusalcılıkla ilgili somut gerçekler vardır. Bunlardan birincisi işçi sınıfı ideolojisinin proleter enternasyonalizmi içermesi ve birlikte ayrılmaz bir bağ oluşturmaları, ikincisi, enternasyonale varılacak yolun ulusal düzeyde siyasal devrimle başlayacak olması gerçeğidir. Enternasyonalizm ve ulusallık ile bilimsel sosyalizmin ortalama ilişkisinin bağlamı budur. Genişletilebilir kuşkusuz, ne var ki, proleter enternasyonalizmini siyasal devrim perspektifinin üzerinden atlayan bir perspektif olarak nitelemek ve bu yönde çaba göstermek gerçekte burjuva kozmopolitizmine yuvarlanmaktan ve liberal bir savruluşa uğramaktan başka bir şey değildir. Bu siyasal tavrın Türkiye ve dünyada hiçbir karşılığı da bulunmamaktadır. Bilimsel sosyalizmin her yenilgisi ve her geri adım atma süreci bu tür savruluşların gündeme gelmesine ve bu tür safsataların görünürlük kazanmasına yol açmaktadır. Buna bir de Türkiye'de solun içinden geçtiği süreci katın   bu çarpıklığın neden kimi zihinlere yerleştiği kolayca anlaşılacaktır.Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 4 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   2   3   [4] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sosyalist forumda TKP yorumları böyle yura 16 5760 10.08.2015- 00:11
Konu Klasör Sosyalist forumda komünist tavır:) solcu 20 13680 14.12.2014- 23:49
Konu Klasör Sosyalist forumda ''hangisi'' tartışması denizcan 16 5142 01.03.2016- 11:56
Konu Klasör Sosyalist forumda Marks'ı aşanlar tartışıyor. denizcan 7 2277 29.03.2016- 18:12
Konu Klasör Sosyalist hareketin tarihinde ulusal sorun melnur 3 1030 21.11.2017- 16:47
Etiketler   Sosyalist,   forumda,   ulusal,   sosyalizm,   tartışması
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS