SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sosyalist devrim mi, sosyalist seçenekler mi?           (gösterim sayısı: 2.356)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.276
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

21 kere teşekkür etti.
29 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 16.01.2017- 21:53


Sosyalist devrim mi, sosyalist seçenekler mi?

Alman Sol Partisi ve şürekasının önerdiği şey, özetle Syrizalaşmaktır. Düzenin sol bacağı olarak var olmayı sosyalist seçenek olarak kodluyorlar. Sol Parti, Almanya'nın neresinde yönetsel bir konuma geldiyse orada hızla özelleştirmeci oldu. Taşeron işçi çalıştırılmasına kem küm de etse, onay verdi.

Resim Ekleme

Tevfik Taş

Cumartesi günü Rosa Luxemburg adına 22.'si düzenlenen konferansa katılımın geçen yıldan daha fazla olduğunu açıklayan Junge Welt gazetesi, konferansın başarılı geçtiğini belirtti.

Pazar günü Frankfurter Tor'da toplanan pek çok parti ve inisiyatif, 15 Ocak 1919'da Alman karşı-devrim güçleri tarafından katledilen Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht gibi komünist önderlerin yattığı ''Sosyalistler Mezarlığı''na yürüdü. Polis kaynaklarına göre 3 bin 500 olarak açıklanan katılımcı sayısı, Junge Welt tarfından en az iki katı olarak açıklandı.

KİME SOL, KİME SOSYALİST DENİLİR KONFERANSI


XXII. Uluslararası Rosa Luxemburg Konferansı'nın ana temasını oluşturan ''Sağa karşı olmak yetmez, sosyalist seçenekler için mücadele edilmelidir'' şiarının kendisini sol olarak tanımlayan pek çok ''çevre'' açısından en azından 'yanlış' anlaşıldığını söylemeden geçmek olmaz.

Adı Sol Parti olan partinin Eş Başkanı Bernd Riexinger, Almanya'da gerçekleştirilecek 2017 Genel Seçimlerine Sol Parti'nin sosyal demokrat SPD ve Yeşiller ile oluşturulacak bir ittifakla girilebileceğini açıkladı. Ve bu iki düzen partisini ''sol güçler'' olarak tanımladı.

Düzenin yedek lastiklerini ''sol'' olarak niteleyen bu yaklaşımın kendisinin sol ile herhangi bir ilişiğinin olmadığı bir kez daha ortaya çıktı. Alman Komünist Partisi Genel Başkanı Patrik Köbele'nin haklı olarak itiraz ettiği bu tasnif, her şeye rağman sol duyarlılığını korumak isteyen kesimler üzerinde etki sahibi.

Mülkiyet ilişkilerinin siyasi iktidar aracılığıyla radikal tarzda değiştirilmesini asla talep etmeyen bu 'solculuk' tarzı,   düzen içi çözümleri ''sosyalist seçenekler'' olarak pazarlamaktan da geri kalmıyor.

ÖNCE KAVRAMLAR BOZULDU

Sosyalist devrim kavramlaştırmasını ''sosyalist seçenekler'' olarak formüle eden yaklaşım, el çabukluğuyla hem sosyalismin bir devrim ve iktidar sorunu olmadığını hem de birden fazla sosyalizm türünün var olabileceğini vaaz ediyor. Bu varsayım, Alman sosyolog Heinz Dietrich'in Latin Amerika sol hareketini sulandırmak için sunduğu ''21. yüzyıl sosyalizmi'' kavramlaştırmasından bile geri bir duruşu temsil ediyor.

Zaten kavramın kendini ele vermesi sosyalist devrim ve siyasi iktidar gibi Leninci sistematiğin olmazsa olmazlarını ustaca gözden kaçırılarak, ''sosyalist seçenekler'' olarak kodlanmasından da anlaşılıyor.

Nedir sosyalist seçenekler oluşturmaktan anladıkları?

Syrizalaşmak!

Alman Sol Partisi ve şürekasının önerdiği şey, özetle Syrizalaşmaktır. Düzenin sol bacağı olarak var olmayı sosyalist seçenek olarak kodluyorlar. Sol Parti, Almanya'nın neresinde yönetsel bir konuma geldiyse orada hızla özelleştirmeci oldu. Taşeron işçi çalıştırılmasına kem küm de etse, onay verdi.

Thüringen Eyaleti'nin Başabakanı Sol Parti'li Bodo Ramelow, Demokratik Almanya Cumhuriyeti'ni Alman toprağına ait bir kazanım olarak görmek yerine, onu kötülemede yarışa katıldı. Bir sosyalist olarak ateist olmadığını, hayata Hristiyan değerleri açısından yaklaştığını, NATO'dan Almanya'nın çıkmasının hiç de önemli bir sorun olmadığını söyleyerek başbakan oldu.

Bodo Ramelow örneği, adı sol olan partinin ne menem bir sol olduğunu da göstermesi açısından son derece öğreticidir. Duyarlı halk kesimlerini sol ve sosyalizm adına ikna etmeye çalışan sahteliğin ''sosyalist seçenekler''den anladığı budur.
Bu ileti en son melnur tarafından 16.01.2017- 21:54 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.276
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

29 kere teşekkür edildi.
21 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.01.2017- 21:53


EN AZ ÜÇ!

NATO'ya karşı olmayacağız, dinle uzlaşacağız ve reel sosyalizmi sabah akşam kötüleyeceğiz. Majestelerinin solu olmak isteyenler bu üç kriteri (en az bu üçünü!) yerine getirmek durumundadırlar.

Gerisi mi?

İstediğiniz kadar anti-kapitalist hatta anti-faşist olabilirsiniz. Ama asla emperyalizme laf söylemeyeceksiniz ve Bolşevizme yakın durmayacaksınız!

Konferansta konuşan bir başka Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen de benzer vurgular yaptı. Dağdelen'e göre, Erdoğan diktatördür ama Merkel ve Avrupa Birliği onunla işbirliği yapmakla ''büyük yanlış içinde''dir. Erdoğan'ın islamcı bir faşist olduğunu söylemek ne kadar doğru ise, Merkel ve AB'nin de bir o kadar emperyalist olduğunu söylemek gerekmiyor mu? Hayır! Onlar yalnızca hata içindeler!

Sosyalist seçenekler yaratılmalıdır diyenler, sisyasi iktidar ve sosyalist devrim perspektifinden uzak, düzen içinde reformcu yollar ile varlık bulmaya çalışan sefil bir solculuğu temsil etmektedirler.

21. yüzyıl sosyalizmi solculuğunun fukara bir yorumu olmadan öte gitmeyen ''sosyalist seçenekler'' taraftarlığı, sosyalizme siyasi iktidarın fethi ile geçilmesi dışında geçişin olanaksızlığını belirten Bolşevik çizgiden farkının ötesinde, 20. yüzyıl sosyalizmini temsil eden Leninciliğin düşmanıdır.

SEÇENEKÇİLİK BOLŞEVİZME KARŞI

Seçenekçilik'in Bolşeviklikten pek çok farkından biri de, sosyalizmi mülkiyet ilişkilerinin devrim aracılığıyla ''mülksüzleştirenlerin mülksüzşeştirilmesi'' olarak görmedikleri için, ''geçiş'' gibi bir problematiğe de sahip olmamasıdır. Kapitalist-emperyalist ana karada küçük ve mutlu adacıklar yaratılabileceği varsayımıdır. Ortada bir geçiş problematiği olmadığına göre çeşit çeşit ''sosyalizmler'' de olabilmektedir.

Avrupa 'solu'nun devrim ve sosyalizm derdi olmayan bu irice bölmesi, sosyalist devrim mücadelesinin önündeki en büyük engellerden biri olmayı hâlâ sürdürmektedir. Sosyalist devrim ve mülkiyet ilişkilerinin köklü değişimi olmadan ''seçenekler'' üzerinde yoğunlaşan bu sahtelik Avrupalı emekçi sınıfların kapitalizm cehennemi lehine îkna edilmesi ''projesi''nden başka birşey değildir.

SOSYALİZM – DEVRİM – PARTİ


Bu gerçeği bilen Komünist Parti Almanya Örgütü, ''Barbarlığa Karşı Sosyalizm – Sosyalizm İçin Devrim – Devrim İçin Parti'' sloganı ile Konferans'ta yer aldı.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.276
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

29 kere teşekkür edildi.
21 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.01.2017- 21:55


Resim Ekleme

Resim Ekleme

Resim Ekleme
Bu ileti en son melnur tarafından 16.01.2017- 21:55 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sürekli devrim mi, tek ülkede sosyalist devrim mi? spartakus 0 2591 14.07.2015- 00:07
Konu Klasör Sosyalist devrim melnur 13 6725 30.01.2019- 08:14
Konu Klasör Enternasyonalizm ve sosyalist devrim bedrettin 3 2376 10.09.2015- 00:23
Konu Klasör Milli ve Sosyalist Devrim spartakus 0 2128 01.02.2016- 01:27
Konu Klasör Sosyalist devrim tezi: Güncelleme umut 4 2749 14.03.2020- 08:43
Etiketler   Sosyalist,   devrim,   seçenekler
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS