SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Proleter_Devrimci
[ Proleter_Devrimci ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.01.2019
İleti Sayısı: 72
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

15 kere teşekkür edildi.
25 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: Proleter_Devrimci
Cevap Tarihi: 19.03.2019- 16:45


Genellikle Çanakkale Savaşı konusunda geleneksel liberal sol demagojileri dillendiren kesimlerin sarıldığı temel argüman, Lenin'in, Kautsky'e yönelik 1. Dünya Savaşı arefesinde yazdıklarıdır. Bildiğimiz gibi Kautsky, 1. Dünya Savaşı'nda her ülke işçilerinin savaşta, kendi ülkelerinin yanında saf tutması gerektiğini savunmuştur. Lenin ise enternasyonalizmin, Fransız işçilerin Alman işçilerini, Alman işçilerin İngiliz işçilerini kurşunlamasını savunmakla bağdaşmayacağını söylemiştir. Lenin burada haklıdıydı. İşçi sınıfı, emperyalist ülkelerin paylaşım savaşında figüran olamaz, olmamalıdırda. Bu doğrultuda emperyalistlerin, para babalarının çıkarları için kendi emekçi yoldaşlarına kurşun sıkamazlar. Burada vatan savunması kavramının arkasına gizlenen ve Lenin tarafından teşhir edilen olgu, sermayenin çıkarlarıdır. İşçi sınıfı, sermayenin çıkarları için değil, o sermayenin, emek üzerindeki tahakkümünü kırmak için mücadele edebilirler ancak.

Fakat Lenin'in bu söylediklerinin Osmanlı Devleti ile bir ilişkisi yoktur. Zira zaten bir yarı sömürge ülkesi olan, üretim ilişkileri ilkel bir yarı feodalizme tekabül eden bir devlet olan Osmanlı, emperyalizmi üretebilecek bir alt yapıdan yoksundu. Dolayısıyla 1. Dünya Savaşı'nda ki emperyal kamplaşmada Osmanlı Devleti bir aktör değil, sadece bir figürandır. Bu da Osmanlı Devleti'nin 1. Dünya Savaşı'nda ki konumunun, gelişmiş bir kapitalizme ve sermaye ihracına sahip bulunan İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkeler ile bir tutulamayacağını göstermektedir. Dönemin Osmanlı bürokrasisinin gülünç Turan fantazileri ve 1. Dünya Savaşı'nı bu imkansız hayalleri için bir vasıta olarak görmeleride bu gerçeği değiştirmez. Dolayısıyla savaş sırasında Osmanlı Devleti ile İngiliz, Fransız ve Rus emperyalizmi arasındaki çelişkiyi; geri kalmış bir yarı sömürge ile bu sömürü ilişkilerini daha da ilerletmek isteyen emperyal kamp arasındaki çatışma oluşturmaktadır. Bu sebeplede Lenin'in 1. Dünya Savaşı sırasında her Fransız işçisinin Fransa'yı, her Alman işçisinin Almanya'yı desteklemesi şeklindeki sosyal şovenist argümanlara yönelik ortaya koyduğu anti-tezler veya savaşın bir emperyalist paylaşım savaşı olduğunu yönündeki teşhirler, Osmanlı'nin savaştaki durumunu açıklamakta yetersiz kalmaktadır.

Tabi Çanakkale Savaşı'nın liberal sol tarafından bu kadar hedef alınmasının bir nedenide, üzerinden anti-emperyalist bir söylem geliştirilebilecek bir olay olmasıdır. Şöyle ki liberal solun Çanakkale Savaşı'na ilişkin tespitlerinin bir an doğru olduğunu varsaysak bile bu bir şeyi değiştirmez. Zira bugün Çanakkale Savaşı, emperyalist batıya yönelik toplumdaki tepkimeyi mümkün kılan anti-emperyalist bir damarı temsil etmektedir. Bu durumda sol, bu damarı kesmek yerine, bu damar üzerinden kendi anti-emperyalist mücadele alanını yaratır. Fakat malum artık anti-emperyalizm, soğuk savaş dönemine ait, modası geçmiş bir kavram olarak görülüyor. Hatta ulusalcılık olarak mahkum ediliyor liberal sol tarafından. Bu sebeple anti-emperyalizm noktasında atıfda bulunabilinecek bir Çanakkale Savaşı veya bir Kurtuluş Savaşı'nın liberal solu bu kadar rahatsız etmesi normaldir. Tabi bunu söylediğimiz zaman hep aynı tekerlemeyi karşımıza çıkartıyorlar; ''anti kapitalist olmadan, anti-emperyalist olunamaz!''...   Ben ise feodal bir tarım imparatorluğu olan Osmanlı'nın, nasıl anti-kapitalist olabileceği gerçeği apaçaık önümüzde dururken bu soruya cevap vermeye bile tenezzül etmiyorum.

Bu ileti en son Proleter_Devrimci tarafından 19.03.2019- 17:04 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İslamcıdan antiemperyalist olur mu? melnur 0 224 04.01.2020- 10:21
Etiketler   Çanakkale,   Savaşı,   antiemperyalist,   değilmiş
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS