SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TKP'den mektup...           (gösterim sayısı: 1.332)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.637
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

11 kere teşekkür etti.
15 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 16.06.2017- 07:15


TKP'den mektup...

Resim Ekleme
 
İkisi ağır olmak üzere 15 kişinin yaralandığı TKP'ye yönelik saldırının yankıları sürüyor.

Türkiye Komünist Partisi ile Halkın Türkiye Komünist Partisi arasında İzmir'de başlayan gerginlik daha sonra Ankara ve İstanbul'da TKP binalarına yönelik saldırıya dönüşmüş ve 15 kişi yaralanmıştı.

Sol kamuoyunda büyük yankı yaratan saldırılarla ilgili Türkiye Komünist Partisi bir dosya hazırladı.

Olaymarın ayrıntılarıyla anlatıldığı dosya, bir mektup ile siyasi partilere, gazetecilere, aydınlara gönderildi.

TKP Merkez Komitesi adına yazılan mektup şöyle:

Değerli dost,

Birkaç gün boyunca Türkiye Komünist Partisi’ni, genel olarak Türkiye solunu itibarsızlaştıran bir tablo ile karşı karşıyayız.

“Komünistler birbirine saldırıyor”, “sol içi şiddet” gibi alışkın olduğumuz şablonlara yerleştirilmeye çalışılan bu tabloda ne yazık ki yaralanan genç insanlar, tehditler, hakaretler, binalara saldırılar yer alıyor. Bunda en ufak bir sorumluluğu olan hiçbir devrimci mutlu olamaz.

Türkiye Komünist Partisi yönetimi olarak bu tablonun ortaya çıkmasındaki sorumluluğumuz, yıllardır karşı karşıya kaldığımız saldırıyı hafife almak, dostlarımızı yeterince bilgilendirmemek, yürütülen algı operasyonuna ve hazırlanan provokasyonlara karşı yeterince uyanık olmamaktır. 9 Haziran Cuma gecesi yaşananlarda ise Türkiye Komünist Partisi’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Konunun özünde, sosyalizmin bağımsız sesi ve örgütü olmak konusunda büyük bir etki yaratmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi’ne dönük 2013’ten itibaren etkisini artıran ve 2017 Ocak ayında TKP’nin siyaset sahnesine dönmesi ile nihai olarak başarısızlığa uğratılan siyasi operasyonun yeniden ve başka bir biçimde devreye sokulmak istenmesi yatmaktadır.

Başka siyasi güçlerden bağımsız, işçi sınıfı partisi karakterini güçlendirmiş, güçlü bir TKP istenmiyor. Bunu şaşırtıcı bulmuyoruz. Bize ve dostlarımıza düşen bu operasyonu boşa çıkarmaktır. Mesele, “başkan olmak için yanıp tutuşan” eski bir arkadaşımızın kişisel ihtirasları değildir, mesele iki sol grup arasındaki çatışma hiç değildir. Mesele Türkiye’de sosyalizm mücadelesi vermek isteyen, bağımsız bir hattı güçlendirmeye çalışan, emperyalizme ve burjuva siyasetine yanaşmacı olmayan her tür çabanın tasfiye edilmek istenmesidir.

“Aman oturun barışın” apolitik bir temennidir, bir karşılığı yoktur.

Türkiye Komünist Partisi devrimci bir siyasi partidir, kendi varlığını savunmak ve ismini elinden almak isteyenlere elbette engel olmak zorundadır. Bunun için TKP’nin sağa sola saldırması hiçbir biçimde gerekmiyor. Zaten TKP örgütlülüğüyle, haklılığıyla, siyasal etkisiyle bunu yaptığı için ağır bir provokasyonla karşı karşıya kaldı. Saldırıya uğrayan açık bir biçimde partimiz ve bize “kavga etmeyin, sulh içinde çözün” deniyor. Neyi çözeceğiz? Hırsızla evimizi paylaşmamız mı isteniyor? İki tane TKP olsun barış içinde bir arada yaşasın mı deniyor?

Böyle bir saçmalık olur mu?

Biz soğukkanlı, sorumlu bir partiyiz. Bir başka partinin genel başkanına ya da üyelerine saldırmayız, üyelerini ölümle tehdit etmeyiz, satırla kol koparıp kafa yarmayız, binalarına “hepinizi öldüreceğiz” diye girmeye kalkmayız.

Kuşkusuz kendimizi savunuruz, savunmak zorundayız.

Haklıyı haksızı ayırt etmeden “olmasın böyle şeyler” demek anti komünizme fırsat tanımaktan başka sonuç vermez. Bütün dostlarımızın ellerini taşın altına sokma zamanı gelmiştir.

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.637
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

15 kere teşekkür edildi.
11 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 19.06.2017- 18:12


TKP'den son gelişmelere ilişkin açıklama

Türkiye Komünist Partisi, parti binalarına ve üyelerine yönelik saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, "TKP bina ve üyelerinin saldırıya uğraması ne kadar önemli olursa olsun, bir yerden sonra gerçeği değiştirmiyor: Bu düzlem çirkindir. Türkiye Komünist Partisi bu düzlemin içinde durmaya devam etmeyecek" denildi.

Resim Ekleme


TKP'ye yönelik saldırılar sonrası TKP Merkez Komite imzasıyla bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Türkiye Komünist Partisi yoluna güçlü bir biçimde devam ediyor. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Kendi payımıza sonuçlar çıkardık ve partimizi provokasyonlar karşısında daha dirençli kılacak önlemler aldık, alıyoruz" denildi.

Açıklama şu şekilde:

9 Haziran Cuma gecesi, Türkiye Komünist Partisi'nin iddiaları, tarihi, geleneği ve siyaset ilkeleri ile hiç uyuşmayan bir görüntünün ortaya çıktığının farkındayız. Bu olumsuzluğun nedenlerine ilişkin elimizde ayrıntılı bir döküm bulunması, partimizin siyasal ve hukuki haklarının gasp edilmeye kalkılması, TKP bina ve üyelerinin saldırıya uğraması ne kadar önemli olursa olsun, bir yerden sonra gerçeği değiştirmiyor: Bu düzlem çirkindir. Türkiye Komünist Partisi bu düzlemin içinde durmaya devam etmeyecek.

Türkiye Komünist Partisi adına ilişkin siyasal ve hukuki herhangi bir belirsizlik bulunmuyor. Partimiz bu bağlamda sahip olduğu açık meşruiyetin sürekliliğini yine siyasal ve hukuki araçlarla sağlayacaktır. Bunun dışında Türkiye Komünist Partisi'nin ya da Türkiye Komünist Partisi üyelerinin bu gündemde hiçbir biçimde şiddeti haklı çıkarmaya, şu ya da bu nedenle bir kavganın ya da fiziki sürtüşmenin parçası olmaya niyeti yoktur. Bu aynı zamanda bir karar ve kararlılıktır, titizlikle uygulanacaktır.

Olayla ilgili olarak elde ettiğimiz veri ve görüntülerin kimsenin taşıyamayacağı ağırlıkta olduğunu söylemek durumundayız. TKP adını böyle bir düzleme çekmeye kalkanların ne yaptıklarının farkında olmadıklarına inanmak istiyoruz. Bu düzlemin bütün boyutlarının anlaşılması için elimizden geleni yapacağız. Çabalarımızın karşılıksız kalmayacağını ümit ediyoruz.

Türkiye Komünist Partisi yoluna güçlü bir biçimde devam ediyor. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Kendi payımıza sonuçlar çıkardık ve partimizi provokasyonlar karşısında daha dirençli kılacak önlemler aldık, alıyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Yoldaş'a mektup denizcan 0 1842 27.07.2014- 18:02
Konu Klasör Merdan Yanardağ'dan mektup var melnur 2 2650 12.12.2013- 11:46
Konu Klasör Merdan Yanardağ'dan mektup var: umut 0 2307 05.01.2014- 21:54
Konu Klasör Diyarbakır'dan Papa'ya mektup umut 0 1966 25.05.2014- 22:01
Konu Klasör HTKP'den Ukraynalı komünistlere mektup denizcan 0 1325 17.04.2015- 22:58
Etiketler   TKPden,   mektup.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS