Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Bir seçim klasiği: Demokrasi cephesi ve HDP’cilik

Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bir seçim klasiği: Demokrasi cephesi ve HDP’cilik           (gösterim sayısı: 470)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.566
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 07.03.2018- 04:39
Alıntı yaparak cevapla  


Kamil Tekerek yazdı | Bir seçim klasiği: Demokrasi cephesi ve HDP’cilik


(...)
Çok geriye gitmeye gerek bulunmuyor 2015 seçimlerinde Türkiye’de “demokrasinin yeşertilmesi”nin gerek şartı olarak lanse edilen HDP destekçiliğinin Türkiye solunda ne gibi sonuçlar yarattığı bugün herkesin malumu olsa gerek.

Ancak bunun biraz daha öncesine gitmek iyi olacaktır. 2010 yılında Türkiye sosyalist hareketi Anayasa referandumununda ortak tavır sergiler ve AKP gericiliğine karşı büyük bir mücadele başlatırken, bugünkü HDP’nin kökeninde yer alan ve Selahattin Demirtaş’ın o dönem başkanlığını yaptığı Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) boykot kararı alıyordu.

2010 seçimlerindeki boykotun aslında “gizli evet” olduğunu ve son tahlilde AKP’nin işine yaradığını bugünden baktığımızda söylemek mümkün. Oysa ki, biz komünistler bu gerçeği o zaman da dile getiriyorduk.

Devamında BDP’nin yerine geçen HDP’nin Türkiye’de demokrasinin gelişimi açısından önemli bir gelişme olduğu propaganda edilmeye başlandı. Sonra kanla bitecek olan “çözüm süreci” başladı. HDP ve Demirtaş, Abdullah Öcalan ile birlikte bu sürecin temel aktörü oldu. Yeni dönemin anahtar kelimeleri yeniden “demokratikleşme” olarak belirlendi, yanına bir de Türkiyelileşme eklendi.

Tam da bu olaylar olurken Türkiye solunun bir bölümü “çözüm sürecinin” Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından gerçekten çok önemli olabileceğine inandı. Oysa ki, ne demokratikleşme demokratikleşmeydi, ne de çözüm süreci çözüm getirecekti.

İkinci perde ise ilk başta bahsettiğimiz Türkiyelileşme ve 2015 seçimlerindeki HDP’cilik ile ortaya çıktı. HDP’nin seçimlerde barajı aşması AKP’nin geriletilmesi ve Türkiye’de demokrasinin gelişmesi için temel parametre olarak söylendi, yine Türkiye solunun bir bölümü bunun çok önemli olduğuna inandı.

Ancak gelinen noktada bazı gerçekler yerli yerinde duruyor. Kürt siyasi hareketi ve HDP belli bir program çerçevesinde ilerliyor, Kürt sorunu ve Türkiye demokrasisi arasında kurduğu denklemi bir şekilde Türkiye solunun bir bölümüne kabul ettirmeyi başarıyor. Ancak geçmişte de olduğu gibi, bugünse çok açık bir şekilde bu program liberallerin programından başka bir şey değil.

Evet liberaller…

Özgürlük adı altında sermaye sınıfının sömürme özgürlüğünü savunanlar…

Demokrasi adı altında ufku burjuva demokrasisi ile sınırlı olanlar…

Son on beş yıl içerisinde AKP ile el ele vererek cumhuriyetin kazanımlarına saldırıp onları un ufak edenler…

Türkiye’de asli demokrasi ve barış mücadelesinin İslamcılarla birlikte yapılabileceğini savunanlar…

Kürt sorunu çözülmeden Türkiye’de emekçilerin sorunlarına sıra gelemez diyenler…

Emperyalistler aracılığı ile Türkiye’ye modernizm ve demokrasinin ithal edilmesi gerektiğini ortaya koyanlar…

Listeyi uzatabiliriz. Ancak bu saydıklarımız liberallerin genel düşüncelerini ve siyasetlerinin ana hatlarını oluşturuyor ve liberaller kendilerine mekan olarak HDP’yi bellemiş durumda.

Dolayısıyla Türkiye’de Kürt emekçilerinin kapitalist sisteme entegrasyonunda önemli bir yere oturan HDP’nin bazı misyonları bugün körelmiş olsa da, demokratik cumhuriyet söylemi üzerinden liberallerin de ana yataklarından biri olduğunu söylemek mümkün.

Çözüm süreci üzerinden gerçekleşen bu entegrasyon süreci, Türkiyelileşme adı altında Türkiye solcusunu kendine bağlamayı hedefliyordu. Bunda kısmen başarılı olunsa da gelinen noktada HDP çatısı altında kalan bir diğer siyasi hat ise Kürt ulusalcılığıdır. Dolayısıyla demokratik cumhuriyet söylemi altında birleşenlerin bugün liberaller ile birlikte Kürt ulusalcığı olduğunu görmek gerekiyor.

İşte tam da bu noktada Türkiye solunun bir kesimi utangaç HDP’ciliğe devam etmenin yolunu arıyor. Marksist teorinin ağababası olarak bilinenler bunu akademik cümlelerle ifade ederken, devrimcilik konusunda vaaz verenler ise konuyla ilgisi olmasa da Kürt sorunu ve devrimcilikten dem vuruyorlar. Türkiye’de solun Kürt hareketinin solu ile yan yana gelmesi gerektiğini savunan bu çevreler, seçimler için de HDP destekçiliğini gündeme getirmenin yolunu arıyor olabilirler.

Ancak bu tartışmanın bir kenara konulması gerekmektedir. Türkiye’de solun bir bölümü tamamen Kürt siyasi hareketinin şemsiyesi altına girmiş, tabir-i caizse ruhunu teslim etmiştir. Bu çevreler tarafından Amerikan işbirliğiyle Suriye’de Kürt siyasi hareketinin verdiği mücadele “Ortadoğu devriminin Kürdistan cephesi” olarak tanımlanmaktadır. Amerikancılık ile devrimciliğin yan yana getirilmeye çalışıldığı bu garip durum gerçekten anlaşılmazdır. Anlamayı bırakın ne denilebileceğin bilinemediği diğer olgu ise devrim için yola çıkan kişilerin bugün Ortadoğu’da Amerikan çıkarları adına ölüyor olmasıdır.

Bunun dışında kalan ve utangaç bir şekilde HDP’cilik yapmaya çalışanların da artık net bir karar vermesi gerekmektedir. HDP’cilik olmayınca CHP’ye kayan, burada bir kayma olunca yeniden HDP’ye dönen bir solculuk türünün bu topraklarda gram şansı bulunmamaktadır.

O yüzden önümüzdeki seçimlere giderken Türkiye’de sosyalist hareketin CHP ve HDP dışındaki bağımsız ve devrimci hattının şekillenmesi önem taşımaktadır. AKP gericiliğine ve işbirlikçiliğine karşı mücadelenin, sömürü düzeninin alaşağı edilmesinin, emperyalizmin bölge politikalarının kaybetmesinin ve adlı adınca Kürt emkçilerinin kurtulmasının yolu bu hattın güçlenmesinden geçmektedir.

Yoksa seçimlerde, “Ey Türkler, HDP eş başkanlığını aklınızdan bile geçirmeyin” diyen ulusalcı Hasip Kaplan’ın yanında, “yetmez ama evet”çi liberal Sezai Temelli’nin başkan olduğu HDP’nin kıyısında köşesinde ve “demokrasi cephesi”nin içinde nasıl yer alırız diye düşünüp durursunuz.

Bizden söylemesi…


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.566
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 08.03.2018- 13:41
Alıntı yaparak cevapla  


Epey oldu; o zamanlar biraz daha ''tarafsız'' bir konumlanış içinde olan CNNTürk'te Şirin Payzın'ın ''Ne Oluyor'' programında Levent Tüzel sormuştu Kemal Okuyan'a. Mealen önceliğine Kürt sorununu alan bir demokratikleşmeye neden karşısınız'' şeklinde bir soruydu. Böyle bir şeydi. İşçi sınıfının sosyalist mücadelesini Kürt ulusalcılığının siyaset biçiminin önüne koyuyordu ve siyasal devrimden, sosyalist mücadeleden söz eden K.Okuyan'a biraz da şaşkınlıkla karşı çıkıyordu.

EMEP kökenli bir sosyalistti Levent Tüzel ve Kamil Tekerek'in alıntısını yaptığım yazısına da iyi bir örnekti. Aslında hem CHP ve hem de HDP içinde, yanında veya kuyruğunda siyaset belirleyenlerin çok büyük çoğunluğu sosyalist olduklarını söylemelerine rağmen sosyalist ideoloji ve sosyalist bir dünyaya inançlarının pek de olmadığını düşünüyorum. Sosyalizm bu kişilere göre ''yeşil bir dünya mücadelesi''dir. ''Doğayı temiz tutalım'a, kadına şiddete hayıra, Kürt sorununun çözümüne'' ve ''demokrasi mücadelesi''ne vb. indirgenmiştir. Sosyalist devrim ve sonrasında tek ülkede sosyalist kuruculuk pek dile getirilmese de ulaşılmaz bir ütopyadır. İnançsızlık ön plandadır bu konuda. Bana göre yapılması gereken işin bu boyutunu öne çıkarmak olmalıdır. Sosyalistlerin temel önceliğinin sınıf mücadelesi olduğunu sürekli yinelemek yerine, ona eşdeğer bir biçimde, demokrasiciliği öne alan kişi ve kurumlardaki bu inançsızlığın altını çizmek daha yararlı bir eleştiri konusu olmalıdır. Böyle yapılmadığında içi pek de dolu olmayan bir tartışmanın tarafı haline geliyoruz ki, bu da istenen faydaya yol açmıyor. Bana öyle geliyor. Örnekse, birisi sürekli yanlış yapıyor, ne söylersen söyleyin aynı yanlışı ısrarla sahipleniyor ve siz hala o kişinin yanlışının yanlış olduğunu anlatmaya çaba gösteriyorsunuz!

Bence o yanlışın neden yapıldığı ve bu konuda neden ısrar edildiğinin altını çizmek ve bu anlayışı bu şekliyle deşifre etmek çok daha anlamlı.

Ve çok daha yararlı.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Kürt Ulusal Sorunu
 »  Bir seçim klasiği: Demokrasi cephesi ve HDP’cilik

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Demokrasi seçim sandığımı? solcu 26 11623 05.02.2014- 20:28
Konu Klasör Hakiki sahte demokrasi ve seçim sonucu.. dayanışma 0 1770 31.03.2014- 22:29
Konu Klasör İkinci ‘Yetmez Ama Evet’çilik! melnur 1 312 11.09.2018- 19:20
Konu Klasör YPG ve Şam Cephesi Anlaştı dayanışma 12 4567 19.02.2015- 23:31
Konu Klasör Bir mücadele cephesi olarak HDK-HDP umut 0 1442 07.06.2014- 17:43

Etiketler   Bir,   seçim,   klasiği:,   Demokrasi,   cephesi,   HDP’cilik


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Demokrasi seçim sandığımı? solcu 26 11623 05.02.2014- 20:28
Konu Klasör Hakiki sahte demokrasi ve seçim sonucu.. dayanışma 0 1770 31.03.2014- 22:29
Konu Klasör İkinci ‘Yetmez Ama Evet’çilik! melnur 1 312 11.09.2018- 19:20
Konu Klasör YPG ve Şam Cephesi Anlaştı dayanışma 12 4567 19.02.2015- 23:31
Konu Klasör Bir mücadele cephesi olarak HDK-HDP umut 0 1442 07.06.2014- 17:43

Etiketler   Bir,   seçim,   klasiği:,   Demokrasi,   cephesi,   HDP’cilik


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS