SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bölünme üzerine, korkulmamalı mı?           (gösterim sayısı: 574)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.962
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
13 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 10.04.2018- 07:52


M.Çulhaoğlu yine ''ilginç'' sayılabilecek bir konuyu yorumladı, bugün, İleri'de. Yazıda katıldığım ve katılmadığım yerler var ve uygun bir zamanda bu konudaki görüşlerimi yazarım. Ayrıca bu tür yazıları okurken aklıma bir soru da takılmıyor değil.   Çulhaoğlu'na bu yazıyı yazdıran şey, solun yaşadığı ve nerdeyse kanıksar hale geldiği bu bölünme olayına bir açıklık getirmek mi, gerçekten; yoksa, perde arkasında farklı gelişmeler mi var?

Şimdilik yazının kendisi:

Özellikle isteyeni yoksa kimse 'bölünmeden' korkmasın

Metin Çulhaoğlu

Şu “bölünmüşlük” ve “bölünme” meselesi sosyalist cenahın önemli baş ağrıları arasındadır.

Boş verip geçilecek bir mesele değildir; ancak, yalnızca Türkiye’ye ve son dönemlere özgü bir sorun olduğu da sanılmamalıdır.   Sosyalist hareket 19. yüzyıl ortalarından günümüze kadar tüm dünyada hep bölünerek yol almıştır.   Aman dikkat: Bir gerçekliğe işaret ediyor, “böyle yol almıştır” diyoruz; “bu sayede” demiyoruz…

Bu durumun çeşitli açıklamaları olabilir.

İşi psikolojiye dökmeyeceksek, örneğin sosyalist harekette yer alan insanların genellikle daha “şişkin” olduğu söylenen egolarına takılıp kalmayacaksak başka açıklamalar aramamız gerekir. Bunlardan biri, sosyalist düşünceye göre daha eski, daha kurumsallaşmış ve üstelik iktidarda olan başka ideolojilerin sosyalist cenaha nüfuz etmesidir…

Yabana atılır bir açıklama değildir; ne var ki tek başına alındığında insanları yabancı ideoloji dedektifliğine götürebileceği gibi bölünmeleri açıklamaktan çok yeni bölünmeleri tetikleyici etkiler de yaratabilir (ki genellikle böyle olmaktadır).

Kendi açıklamamızın ise biraz daha “objektif” olduğu kanısındayız:   Var olanın nasıl aşılacağına ya da yıkılacağına ilişkin düşünce ve pratikler, var olanın nasıl korunup sürdürülebileceğine ilişkin düşünce ve pratiklere göre çok daha açık uçludur; deneyimselliği, yeniyi ve yenilikçi olanı çok daha fazla tahrik ve davet eder…

Ve “kıyamet” de böyle kopar!

***

Asıl konumuz ise şu: Türkiye sosyalist hareketinin tarihinde yaşanan bölünmelerden hareketle bir örüntü (model) çıkarabilir miyiz?

Görebildiğimiz kadarıyla Türkiye sosyalist hareketindeki bölünmeleri açılma/yükseliş dönemi bölünmeleri ve tıkanma/düşüş dönemi bölünmeleri olarak iki grupta toplamak mümkün.

Daha eskilere gitmezsek, 1960’lardan başlayıp 1978 yılına (1980’e değil) uzanan dönemdeki bölünmeleri sosyalist hareketin açılma/yükseliş dönemi bölünmeleri olarak değerlendirebiliriz. Henüz 12 Eylül gelmeden, 1978-79 yıllarından başlayarak günümüze kadar yaşanan bölünmeler ise tıkanma/düşüş dönemi bölünmeleri şeklinde ortaya çıkıyor.

Peki, her iki kategoriye ait belirgin özelliklerden söz edilebilir mi?

Mümkün görünüyor.

Örneğin, açılma/yükseliş dönemindeki bölünmelerin temelinde teorik ve ideolojik planda görece daha gelişkin ve kapsamlı sayılabilecek girişimleri, o zamana dek yeterince vurgulanmamış önemli konuların öne çıkarılışını görebiliyoruz. Buna karşılık tıkanma/düşüş dönemi bölünmeleri daha çok “örgütsel meselelere”, en başta yola çıkarken benimsenen ilkelere kimin daha sadık kaldığına ve buna benzer şeylere ilişkindir.

Hepsinden daha önemlisi ise şudur:   Açılma/yükseliş dönemi bölünmelerinde istisnasız tüm tarafları belirleyen bir “devrim perspektifi”, devrimin o kadar uzaklarda olmadığına ilişkin bir inanç vardır.   Tıkanma/düşüş dönemi bölünmelerinde ise bu perspektif ve inanç çok daha geri plana düşmüş, silikleşmiştir.  

Bir “örüntü” önerisidir ve tartışmaya açıktır.

***

Peki, bütün bunlar yakın dönem için ne anlam taşıyor, neye işaret ediyor?

Bizce bugün yapılması gereken, mevcut “bölünmüşlük” durumlarını ya da gelecekteki “olası” bölünmeleri kafaya takmak yerine sosyalist hareketin yeni bir açılma/yükseliş dönemine nasıl, neleri yaparak girebileceğine odaklanmaktır. Kimsenin kimseye “bir daha zinhar bölünme olmaz” garantisi verebilecek durumu olmadığı gibi böyle bir garanti beklentisi de temelsizdir.

Sosyalist hareket ve örgütlenmede yapılması gereken, sağlam bir zemin oluşturduktan sonra bu zemin üzerindeki kaçınılmaz tartışmaları kolektif olarak yönetmek, hepsinin belirli bir çerçevede kalmasını sağlamaktır.

Gerisi “Allah kerim” değilse bile hayatın ve siyasetin akışıyla belirlenecektir ve bu akışın olası mecralarını önceden bir bir tespit etmek kimsenin becerebileceği bir iş değildir.

Sonra, “ya gene bölünürse” diye süreçlerden uzak durulması başka açılardan da pek mantıklı görünmemektedir. O zaman iktidarı falan da istemeyelim; öyle ya iktidardan sonra da bölünmeler olabiliyor…

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.962
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 12.04.2018- 06:06


M.Çulhaoğlu ''Özellikle isteyeni yoksa kimse 'bölünmeden' korkmasın'' derken olası gelişmeleri önceden haber veriyor gibi. Sosyalist partilerimizin yönetiminde bulunanlardan en azından bir kısmının bin bir emek verdikleri bir partinin bölünme kaygısı taşımaları kadar doğal bir duygu olamaz. Korkmakta da haklılar. ''Korkulmasın'' diyerek böyle bir süreci sıradanlaştırıp olağanlaştırmak ne kadar doğru. Üstelik madalyonun bir de öteki yüzü var. Bütün bu bölünmelerden bıkmak ve usanmak, artık gına gelmesi. Süreci anlatabilecek, sürece uygun ne kadar sözcük varsa kullanılmalı.

Fredi'nin kabusu gibi bir şey bu!

Dün'dü sanıyorum; yazmıştım. Bir kez daha yineleyeyim. Geçen hafta bir kitap okudum. 240 sayfa. ''Türkiye'de SOL ÖRGÜTLER adıyla yayınlanmış ve sonradan kitap haline getirilmiş bir doktora çalışması. Yazarı da Hüseyin Aykol. Çoğunluğu 60'dan sonra olmak üzere bir yığın sol örgüt. Amip gibi bölünüyoruz. Tamam, farklı ideolojik duruş, güncele farklı bakma ve parti örgütlenmeleri konusundaki aykırılık belki farklı partilere de neden oluyor ama, Türkiye'deki bu bölünme hastalığı normal mi? Sol siyaset neredeyse bir yap boz tahtasına dönüştü. Kişisel egolarımızı bu kadar öne çıkartmak durumunda mıyız? M.Çulhaoğlu gibi bu kadar deneyimli ve donanımlı birinin bölünme konusunu bu kadar sıradan bir hale getirmesini de yadırgamamak mümkün değil.

Ne diyelim?
Hem korkuyor ve hem de bıktık, usandık!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör TKH ve seçimler üzerine... melnur 4 285 20.04.2019- 02:22
Konu Klasör TKP'nin seçimlerdeki stratejisi üzerine... melnur 5 317 13.04.2019- 04:02
Konu Klasör Bir kez daha seçimler ve solumuz üzerine... melnur 9 427 22.05.2019- 18:40
Etiketler   Bölünme,   üzerine,   korkulmamalı,  
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS