SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
TKP: Adaylarımız ‘bu düzen değişmeli' diyecek           (gösterim sayısı: 550)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.040
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 26.04.2018- 22:51


TKP: YSK darbesine karşı adaylarımız ‘bu düzen değişmeli’ diyecek

YSK, seçimlere girmek için gereken tüm koşullar yerine getirilmesine rağmen TKP’nin seçimlere katılamayacağına hükmetti. TKP tarafından yapılan açıklamada genel seçimlerde bağımsız adaylarla ‘Bu düzen değişmeli’ denileceği, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘geçersiz oy’la halkın tek kişi yönetimine karşı çıkmaya çağrılacağı ifade edildi.

Resim Ekleme


Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçime katılabileceğini açıkladığı partiler içinde yer almayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), seçimlere girmek için gerekli tüm koşulları yerine getirdiğini belirterek YSK’ye itirazda bulundu. Ancak YSK hukuksuz kararda ısrar ederek TKP’nin seçimlere katılamayacağına hükmetti. TKP tarafından yapılan açıklamada YSK’nin nihai kararına ilişkin değerlendirmeyle birlikte, Parti’nin genel seçimler, cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerdeki tavrı ifade edildi. Parti'nin genel seçimlere "Bu düzen değişmeli" sloganıyla, bağımsız adaylarla katılacağı vurgulanan açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halkın "geçersiz oy" vermeye çağrılacağı belirtildi. Açıklamada, TKP'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde halka, yalnızca adaylara değil, bizzat cumhurbaşkanlığı seçimine ve onun temsil ettiği siyasal rejime sırtını dönme çağrısı yapacağının altı çizildi.

Açıklamanın tam metni aşağıda yer alıyor:

YSK DARBESİNE KARŞI ADAYLARIMIZ “BU DÜZEN DEĞİŞMELİ” DİYECEK

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini adaylarıyla birlikte reddediyoruz


Yüksek Seçim Kurulu, yasada yeri olmayan ek koşulları gerekçe göstererek partilerin seçime katılması konusunda yasalarla belirlenmiş tüm koşulları karşılayan Türkiye Komünist Partisi’nin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan genel seçimlere katılamayacağına hükmetmiştir.

Siyasi iktidar ve onun emrindeki bürokrasi bu düzeni değiştirme iradesiyle hareket eden Türkiye Komünist Partisi’nin örgütlenme ve siyaset yapma hakkına ilk kez saldırmıyor. TKP bu saldırı ve engellemelere karşı durarak, emekçi halkın kurtuluşu mücadelesini her durumda sürdürmektedir, sürdürmeye devam edecektir.

Partimiz diğer partilerden farklı olarak seçimleri siyaset yapmanın, siyasal hedefler için mücadele etmenin tek kanalı olarak görmemektedir. Bütünüyle düzen partilerinin lehine düzenlemelerle 'garanti'ye alınmış olan seçimlerin bu haliyle emekçi halkın kurtuluşunu getirmesi beklenemez.

Bununla birlikte seçimler insanlığın biricik geleceği olan sosyalizmin ve ülkemiz için tek çıkış yolu olan sosyalist iktidar seçeneğinin geniş halk kesimlerine anlatılması, ezilenlerin örgütlü siyasi mücadele ile buluşturulması ve komünist temsilcilerin gerek parlamento, gerekse yerel yönetimlerde sosyalizm mücadelesinin sesi olması için önemli olanaklar sunmaktadır.

Bu olanakları halk adına kullanma hakkından hiçbir biçimde vazgeçmeyeceğiz.

GENEL SEÇİMLERDE BAĞIMSIZ ADAY

TKP 24 Haziran genel seçimlerine birçok kentte 'Bu Düzen Değişmeli' sloganı etrafında bağımsız adaylarla katılacak.

Önümüzdeki günlerde Halk Komiteleri seçim bölgelerinde toplantılar düzenleyecek ve adaylarını belirleyecekler. Emekçi halkın, sosyalizmin sesi bu seçimlerde her zamankinden daha güçlü bir biçimde duyulacak, hissedilecek.

'Bu Düzen Değişmeli' diyenlerin seçim bildirgesi de bu toplantılarda ortaya çıkacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE GEÇERSİZ OY

Genel Seçimlerle aynı tarihte yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde TKP halkımıza yalnızca adaylara değil, bizzat bu seçime ve onun temsil ettiği siyasal rejime sırtını dönme çağrısı yapmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı sistemi tek kişi yönetimidir. Halkımız bu zeminde siyaset yapmayı da, iradesini tek tek kişilere teslim etmeyi de reddetmelidir.

Üstelik, Cumhurbaşkanlığı seçimi için belirlenen kurallar ve takvim, bu sistemi sorgulayacak, karşısına alacak bir halk temsilcisinin aday olmasına da izin vermemektedir.

Düzen partilerinin ilkesiz ittifak arayışları sırasında adaylık için gündeme gelen isimler, daha şimdiden hukuksuz ve hileli bir oylama ile belirlenmiş olan yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin nasıl bir çürümeye yol açacağının kanıtıdır. Halkımız bu çürümeye tavır almalıdır. Bu cumhurbaşkanlığı sistemi 'geçersiz' bir sistemse oyumuz da 'geçersiz' olmalıdır.

Türkiye’nin sınırsız yetkiye sahip bir Cumhurbaşkanına değil, milyonların örgütlenerek ipleri eline almasına ihtiyacı vardır.

YEREL SEÇİMLERDE TKP

2019 yılının Mart ayındaki yerel seçimlerde parti olarak düzen partilerinin karşısına dikileceğiz. Bunu, YSK’nın keyfi olarak koyduğu ek kuralları da fazlasıyla yerine getirerek yapacağız.

TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İşçiler ‘hükümet istifa’ diyecek umut 0 1814 28.12.2013- 10:58
Konu Klasör Bu düzen değişmelidir melnur 1 1087 28.05.2020- 09:06
Konu Klasör Düzen ve rejim, siyaset ve devrim melnur 3 659 10.06.2019- 04:33
Konu Klasör Metin Çulhaoğlu ve düzen siyasetinde başatlık konusu... melnur 0 203 19.01.2020- 09:25
Konu Klasör TKP: Eşitlikçi, adil, özgür bir toplumsal düzen kurmak için iktidara talibiz! melnur 0 79 16.04.2020- 08:43
Etiketler   TKP:,   Adaylarımız,   ‘bu,   düzen,   değişmeli,   diyecek
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS