SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
''Kürt düşmanlığı''...           (gösterim sayısı: 465)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
13 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 16.10.2018- 04:44


Kürt hareketinin yükselişe geçtiği ve özellikle sanalda tepe noktasına ulaştığı bir süreçte çok kullanılan ve zihinlere kazınılan bir kavram bu ''Kürt düşmanlığı''... Yine sanaldaki anlamı solcu olmanın Kürt hareketine destek vermekten geçtiği, Kürt hareketine destek vermeyen, biat etmeyen ve kuyrukçuluk yapmayan hemen her siyasetin ( ve her solcunun) sosyal şoven olduğu, ulusalcı ve neo-faşist olarak tanımlandığı şeklindedir. Kürt düşmanlığı kavramı bu tür siyasetlerin dışında kalan kesimlere yönelik olarak kullanılan bir ifadedir.

Peki gerçek nedir; gerçek Kürt hareketine kısaca kuyrukçuluk yapmayan siyasetlerin Kürt düşmanı olarak tanımlanması doğru mudur? Mümkün mü böyle bir şey? Kürt düşmanı olmamak için Kürt hareketine destek ve biat etmek mi gereklidir? Hatta bu yaklaşımı sürdürecek olursak AKP ve MHP'ye karşı olmak, onların siyasetlerini desteklememek bizi Türk düşmanı mı yapar?
İçinden çıkmak mümkün değil. Bölgemiz etnik ve dini pek çok çeşitlilik içeriyor. Bu tür kavramları siyasetin merkezi haline getirerek bir çözüm arayışı içine girmek aslında çözümsüzlüğe saplanmak anlamına gelir. On yıllarca bu sularda gezinildi. Bir adım da mesafe alınmadı. Sol açısından her iki ''taraf''ta da milliyetçi duyguların yükselmesinden başka bir işe yaramadı. Solun ayaklarını basacağı zeminin de daralmasına yol açtı. Bu tarz-ı siyaset de, bu söylemler de ve bu kuyrukçuluk da sonuçta hiçbir işe yaramadı. Kürt'ün ve Türk'ün kimi kesimlerinde (belki) duygusal kopuşlara yol açtı ve kuşkusuz   her iki taraftan da on binlerce insanın ölümüne yol açtı.

Bu siyaseti desteklemek, bu siyasete biat etmek Kürt'ün dostu olmak, bu siyasete karşı çıkıp eleştiri oklarını yöneltmek ve bu siyasetten halklara özgürlük çıkmayacağını, bölgede Amerikan emperyalizminin çıkarlarına hizmet etmekten başka bir sonuca yol açmayacağını söylemek Kürt düşmanlığı mıdır?

Basit bir soru?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 17.10.2018- 03:37


Açılan başlığa bak!

Kürt düşmanlığı ne demekmiş?

Kürt hareketinin ideolojik ve siyasal tutumuna eleştiri getirmek, benimsememek vb. Kürt düşmanlığı anlamına gelmiyormuş!

Kürt düşmanı sayılmamak için kuyrukçuluk yapmak, biat etmek gerekiyormuş!

Ve bu konuda bir konu başlığı açmak gerekiyormuş!

Gelinen noktaya bakar mısınız?
Savunmaya, açıklığa kavuşturmaya çalışılan konuya bakar mısınız!

Birkaç delinin bir kuyuya attığı taşı oradan çıkarmaya çalışmak değil de nedir bu?

( Yıllarca bu yanlışlığı, bu yanılsamayı ve bu akıl dışılığı bir gerçekmiş gibi savundular; sonra söylediklerine, kendileri de inandılar. Solcu olmanın Kürt hareketine kuyrukçuluktan, biat etmekten geçtiği algısı yarattılar. Kendilerini enternasyonal olarak tanımlayıp sol-sosyalizm düşmanlığının daniskasını yaptılar. Hakaretler, küfürler on yıllarca süregeldi. Sol sempatizanların zihinlerine bu liberal zehirleri akıttılar.   Sadece o da değil. Kendi zihinlerinin de bir daha düzelmeyecek şekilde kapkara olmasına yol açtılar. İşin en acı yanı da, bu akıl dışı tutumun gerçekte ne olduğu, sol-sosyalizm düşmanlığından başka bir şey olmadığı anlaşılırlık kazanmış olmasına rağmen,hala aynı sularda dolaşmaya çalışmaları...)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 29.11.2018- 20:54


Bugün halktv.'deki bir yorumda HDP'nin batıdaki büyük illerde aday göstermeyerek kitlesini CHP'ye yönlendirmek   ve böylece AKP karşıtı bir pozisyon almak istediğini, ama yine HDP içinde PKK'ye yakın bir kesimin AKP ile arasını bozmak istemediğine ilişkin yorumlar yapıldı. Akla yatkın geldi bana. Gerekçe olarak Kürt hareketinin içindeki sol-sosyalist örgütlerin bu konuda bastırdıkları gösterildi. HDP PKK'nin isteğinin dışına çıkabilir mi? Bunu da zaman içinde göreceğiz.

İlginç bir bilgi daha verildi. HDP'nin toplamda 102 belediyesi varmış ve şu anda 94 tanesine kayyum atanmış. Olacak şey değil. Bunun da gerekçesi PKK ile ilişkiler olarak açıklanmıştı. Bir yasal partinin yasa dışı bir örgütle ilişkisinden dolayı 94 belediye başkanını ve belki yüzlerce, binlerce üyesini gözaltına alıp tutukluyorsan, böyle vahim bir tablo karşısında partisini de on kere kapatman lazımdı! Hem böyle bir uygulama yapmıyorsun ve hem de mahkemede suçlamalardan beraat eden belediye başkanlarını tekrar göreve getirmiyorsun!

Türkiye bu 16 yıllık AKP iktidarında gerçekten de bir muz cumhuriyetine döndü!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ''Sol''un Perinçek düşmanlığının nedeni abbas 30 13252 15.06.2019- 18:53
Konu Klasör Kürt hareketinin Türkiyelileşmesi... melnur 3 322 21.02.2019- 06:19
Etiketler   Kürt,   düşmanlığı.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS