SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
İktidarın siyaseti...           (gösterim sayısı: 702)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.103
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 16.10.2018- 06:02


''Türkiye’deki mevcut rejimin siyaset tarzı konusunda bir genelleme yapabilecek durumdayız. Bu tarzdan bir “model” ya da “örüntü” çıkarılabileceğini sanıyoruz.

Tarzın adını, nihai hedefe, uzun dönemli strateji, plan ve taktiklere (bunlar olduğu kadarıyla) her durumda baskın çıkan bir pragmatizm olarak koyabiliriz. Saray’da her gün yeni dengelerle, gündemdeki iç ve dış değişkenlerin son durumuyla, taze istihbarat girdileriyle başlamakta, sonra bunların hepsinden hareketle en fazla haftalık yol haritaları çıkarılmaktadır.

Sorulacaktır: Faşizm denmedi mi, neo-faşizm denmedi mi, bunların kurumsallaşmasından söz edilmedi mi?

Evet, hepsi denmiştir ve doğrudur. Ancak, dikkat edilmesi gereken nokta şudur: Çeşitli adlar konabilen bugünkü gidişat, uzun vadeli ve dört başı mamur bir planın güncele yansımasından çok güncelin kendisinin işaret ettiği yöndür. Başka bir deyişle Saray, yaptıklarını bir plan çerçevesinde belirli bir nihai hedefe mutlaka varma adına değil, güncel olandan kendini sağlamlaştıracak azami yararı sağlamak için yapmaktadır.

O zaman, “faşizmin kurumsallaşması” dediğimiz güncel süreç, bir gelecek vizyonunun bugüne yansımasından çok fiilen olan, gerçekleşen, ortaya çıkan bir durumdur.''

https://ilerihaber.org/yazar/bir-siyaset-tarzi-uzerine-90708.html

Metin Çulhaoğlu'nun İLERİdeki Bir Siyaset Tarzı Üzerine başlıklı yazısından bir bölüm. Çulhaoğlu devamında Papaz Brunson ve Suriye örnekleriyle yazısını tamamlamış. Alıntının son bölümüne takıldım.

''“faşizmin kurumsallaşması” dediğimiz güncel süreç, bir gelecek vizyonunun bugüne yansımasından çok fiilen olan, gerçekleşen, ortaya çıkan bir durumdur.''

Böyle mi gerçekten? Suriye ve Papaz Brunson örnekleri iktidarın bugünkü siyasetinin bir gelecek vizyonundan kaynaklanmadığı görüşüne yol açabilir mi? Ve bundan AKP'nin siyaset tarzının bir gelecek vizyonu içermediği sonucu çıkar mı?

Hiç sanmıyorum!

Çulhaoğlu'nun verdiği örnekler ve bu örneklere katılabilecek pek çok başlıktaki siyasi tutumu pragmatik bir özellik gösteriyor olsa da, iktidarın siyasetinin bütüncül bir vizyon içermediği anlamında yorumlanamaz. İktidarın siyaseti kendisinin de daha önce net bir şekilde ifade ettiği gibi ''dindar ve kindar bir nesil'' yaratmaya yöneliktir. İktidar bilinçli bir şekilde bu vizyonla örtüşen bir pratiği özelliği eğitim alanında uygulamaktadır. Bildiğim kadarıyla klasik lise kalmamış, eğitim ana okulundan üniversiteye kadar laik bir anlayışın dışında dinci bir yönelişin etkisi altına girmiştir. Bu konuda pragmatist bir tavrın egemen olduğuna ilişkin hiçbir durum söz konusu değildir. AKP   gelecek vizyonunu kalıcı ve sürekli bir hale dönüştürecek her türlü adımı BİLİNÇLİ bir şekilde atmaktadır. AKP'nin pragmatist bir siyaset tarzını benimsediği yanlış bir saptama olmamakla birlikte AKP'nin siyaset tarzının bütününün veya merkezi olanının sadece bu yaklaşımla açıklanması bence mümkün değildir ve doğru da değildir.

Bu ileti en son melnur tarafından 16.10.2018- 06:22 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ÖDP: İktidarın oyununu bozalım melnur 0 490 07.05.2019- 17:38
Konu Klasör Siyaseti yok ediyorlar melnur 0 2946 22.02.2014- 14:16
Konu Klasör “Zaten” siyaseti… umut 0 1793 28.04.2015- 10:47
Konu Klasör Sınıf siyaseti solcu 0 1877 19.04.2015- 15:12
Konu Klasör Siyaseti nasıl yapmalı? umut 2 1950 16.05.2015- 15:35
Etiketler   İktidarın,   siyaseti.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS