SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Bülent Ecevit üzerine...           (gösterim sayısı: 234)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.836
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
10 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 06.11.2018- 21:49


Bir iki gün önce bir internet gazetesinde rastlamıştım; ölüm yıldönümüydü ve gazete hayatı ve siyasi mücadelesini baştan sona özetlemişti. Bugün de Aydemir Güler yazmış. '' Ölenin ardından ama çok sonra...'' başlığıyla.

Aydemir Güler Ecevit'i eleştiriyor bence biraz da ''ağır'' eleştiriyor. Örnekse, yazısının bir yerinde ''Yaşamının sonuna yaklaştığında yaptığı en önemli işin komünizme karşı mücadele olduğunu söylemesi kişilikliliğe gölge düşürmez Ecevit’in. Tersine, böyle olunca sosyal demokrat, İslamcı faşistle yarış pistine daha güvenle çıkartılıyor.'' Daha önce de bir yazısını okumuştum ve Aydemir orada da aynı şeyi söylemişti. 'yaptığı en önemli iş komünizme karşı mücadele olmuştur.

Türkiye özellikli bir ülke. Sosyalizmin kitleselleşebilmesi için hemen hemen her türlü nesnel koşullar da var. Ama sosyalist sol bir türlü gerekli olan eşiği aşamıyor. Bunun nedenlerinden biri de kendini solda gören kesimlerin önemli bir bölümünün sosyalist partilere değil de, sosyal demokrat CHP'ye yönelmesi. Bu kitlenin sosyal demokratlardan sosyalistlere dönmesi için bir taktik mi bu tavır bilmiyorum ama bana çok da doğru bir tavır gelmiyor ve sanki Ecevit'e bir haksızlık yapılıyor.

Hataları çoktu, özellikle 12 eylül'den ve askeri yönetimin koyduğu yasakların kalkmasından sonra sağın belediyeleri ele geçirmesinin en başta gelen nedeniydi.

( devam ederiz.)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.836
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

10 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 06.11.2018- 22:46


Evet, hataları çoktu, özellikle 12 eylül'den ve askeri yönetimin koyduğu yasakların kalkmasından sonra sağın belediyeleri ele geçirmesinin en başta gelen nedeniydi. İnatçılığı bir türlü CHP ve DSP'nin birleşmesinin önüne engel olarak dikilmesi bütün büyük şehir belediyelerinin de kaybedilmesine yol açmıştı. Bu yüzden Demirel için ''bir bilen'' denirken, Ecevit'in adı ''bir bölen''e çıkmıştı. Aydemir Güler'in söylediği, ''komünizmi önledim'' anlamına gelen itirafının ben o zamanın özgünlüğü içinde söylenmiş bir söz gibi algılıyorum. Ecevit'in 12 Eylül öncesinde komünizmi önlemek için   hareket ettiği ve buna uygun   bir siyaset izlediğini asla düşünmüyorum. Sosyal demokrasinin varlığı zaten sosyalizm yolunda bir engel oluşturur, doğru, ama Ecevit'in kitleselleşmiş solun gelişimine set çekmek için özel bir çabası olduğu iddiasının hiçbir gerçekçiliği yok.

Oysa Ecevit'in karizması, hitabet gücü, kitlelerle kurabildiği diyaloğu ve solun kitleselleşmesine yaptığı büyük katkı asla önemsizleştirilemez. Benim de sol saflara katılışımın bir nedeni ailem ve babamsa, bir nedeni de Ecevit'in piyasalardaki ''Ortanın Solu'' kitabıydı. Sadece bu öznel durumdan dolayı da değil, Ecevit gerçekten de solu kitlelerle buluşturan isimdi. Dünyada sol rüzgarlar esiyordu ve Türkiye'yi de etkilemişti; ayrıca 61 Anayasası'nın getirdiği göreli özgürlük ortamında sosyalizm genişleme fırsatını da bulmuştu, bunların hepsi gerçek ama Ecevit'in kişisel özelliklerinin de solun kitleselleşmesinde etkisi önemliydi.

80 sonrasında ve yasakların kalkmasıyla birlikte Ecevit'in hatalar zinciri de başlamıştı. 80öncesinde Ecevit'in solun kitleselleşmesindeki rolü nasıl ki yadsınamazsa, 80 sonrasındaki Ecevit'in varlığı ve izlediği siyasetin de solun gerilemesine katkısı büyük olmuştur. 1973 yılından beri büyük şehirlerde solun niceliksel de olsa büyüklüğü sırf Ecevit'in kaprisleri, inatçılığı yüzünden yitirilmiştir. Unutkanlıkları, DSP'de kadro hareketinin de olmayışı nedeniyle dizginlenemeyen yanlışlıkları sonunda AKP'nin de başımıza musallat olmasına yol açmıştır. Her ne kadar 80 öncesi ve 80 sonrasındaki dünyanın nesnelliği bu süreçlerde etkin de olsa Ecevit faktörünün de bu süreçlere etki ettiğini söyleyebiliriz. Bu yüzden Ecevit konusunda iki farklı perdeden söz etmek mümkün. Aydemir Güler'in eleştirisi daha çok 80 sonrası içindir.

( 80 öncesinde mecliste çok hararetli tartışmalar olurdu. Bir tarafta Ecevit'in sosyal demokrat CHP'si, diğer tarafta Demirel'den Erbakan ve Türkeş'e kadar irili ufaklı sağcı-milliyetçi cephe! Kürsüde konuşulurken meclis sandalyelerinden laf atılır, kürsü yanıt verir, mecliste de kavgalar eksik olmazdı. Hatırlıyorum, bir keresinde Ecevit kürsüdeyken AP sıralarından o zamanki öğretmen sendikası TÖB-DER için laf atılıyor. Tam olarak ne söyleniyor hatırlamıyorum ama, Ecevit'in verdiği yanıtı dün gibi hatırlıyorum. ''Çocukları TÖB-DER değil, sizler öldürüyorsunuz!'' diye bağırmıştı. Ecevit ilericilerin, yurtseverlerin, solun önderiydi. CHP ise barınağımızdı. Abartmıyorum, devletin sivil ve resmi mititarizmine karşı bir sığınak görevi de görüyordu.)

Ecevit'in ve CHP'nin 80 öncesinde yapabildiğini sosyalistler de yapabilmeli. Kitlesellik kazanabilmeliyiz. Ve bunun yolu CHP ve HDP içindeki sola seslenmek ve onları ''yuvaya'' çağırmaktan geçiyorsa (bana göre) bunun yolu Ecevit'e yüklenmekten geçmemeli. Ecevit'in ölümünün üzerinden epey zaman geçti belki ama, bu zaman yine de Ecevit'e yüklenilmesinin gerekçesi olmamalı.

Eminim bu konuda da vefalı davranabilmeli en azından Ecevit'i sadece 80 sonrasının Ecevit'i olarak değil, 80 öncesinin lideri olarak da hatırlayabilmeliyiz.

Aydemir Güler'in yazısı için:
http://haber.sol.org.tr/yazarlar/aydemir-guler/olenin-ardindan-ama-cok-sonra-250284

Bu ileti en son melnur tarafından 06.11.2018- 22:55 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ecevit rüzgarı umut 0 1079 05.03.2015- 09:10
Konu Klasör TKH ve seçimler üzerine... melnur 4 143 20.04.2019- 02:22
Konu Klasör TKP'nin seçimlerdeki stratejisi üzerine... melnur 5 259 13.04.2019- 04:02
Konu Klasör Bir kez daha, seçimler ve solumuz üzerine... melnur 5 252 30.03.2019- 07:49
Etiketler   Bülent,   Ecevit,   üzerine.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS