SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Solun kırmızı çizgileri: Bacon ve Atatürk           (gösterim sayısı: 235)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
13 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 11.01.2019- 10:04


abc gazetesinde Ender Helvacıoğlu'nun önemli bir yazısı yayınlandı yine. ''Önemli'' diyorum çünkü solun artık tartışılır olmaktan çıkarması ve içselleştirmesi gereken konuyu ele almış. Önemli çünkü uzunca bir dönem özellikle sanalda Kürt milliyetçiliğinin hegemonyası altındaki sözde sol-sosyalist forumlarda yaratılan algı tam da Ender Helvacıoğlu'nun parmak bastığı noktayı kapsıyor.

Yazıyı okuyalım, sonra devam ederiz:


İki kırmızı çizgi: Bacon ve Atatürk - Ender Helvacıoğlu


Bu hafta sonu İstanbul’da “İslam ve Sol Çalıştayı” toplanıyor. Konunun hangi düzlemde, felsefi ve ideolojik düzlemde mi yoksa politik düzlemde mi ele alınacağını bilmiyorum; çünkü oturumların içeriklerinin ne olduğu ilanda belirtilmemiş. Ama konuşmacıların niteliklerinden her iki düzlemin de gündeme gelebileceği anlaşılıyor.

Sunuş yapacak katılımcıları az-çok tanıyoruz; hangi ideolojiye sahip oldukları, hangi politik hattı savunduklarını biliyoruz. Kendi hesabıma, çoğuyla ideolojik-politik anlamda fazla bir yakınlığım yok; ama çalıştay gerçekleşmeden de hemen olumsuz bir damga vurmak istemiyorum. Bunun yerine İslam ve Sol ilişkisi konusunda birkaç noktaya vurgu yapmak daha doğru olacaktır. Elbette kendimce Sol/Sosyalist bakış açısıyla ve Tarihsel Materyalist yöntemi kullanmaya çalışarak…

Sadece İslam’a ve İslamcılığa yaklaşım konusunda değil, çok daha genel anlamda (simgesel olarak) iki “kırmızı çizgi” önerebilirim: Francis Bacon ve Mustafa Kemal Atatürk. “Kırmızı çizgi” derken, elbette ilerisine gidilebilecek ve gidilmesi gereken, ama kesinlikle gerisine düşülmemesi gereken sınır hatlarını kastediyorum.

Bence kendisini sosyalist olarak niteleyen bir kişi, gerek felsefi ve ideolojik düzlemde, gerek politik düzlemde, gerekse esin kaynakları bağlamında, bu iki ismin simgelediği hattın gerisine düşmemeye özen göstermelidir.

Dikkat edilirse, sınır çizgisi olarak, dönemlerinde tarihsel olarak ilerici roller oynadıklarını düşündüğüm, örneğin Spartaküs, Hz. Muhammed, Hz. Ali, Hasan Sabbah, İbni Rüşt, Fatih Sultan Mehmet veya Şeyh Bedreddin’i önermiyorum. Bu büyük isimlerin simgelediği düşünsel akımlar ve politik hareketler artık “müzelik” olmuşlardır ve müzemizin nadide köşelerindeki seçkin yerlerini almışlardır. Ama Bacon ve Atatürk hâlâ güncel toplumsal mücadele arenasında savaşmaya devam ediyorlar; henüz müzelik olmadılar. Keşke olabilseler…

Bunun nedeni, geniş süreç ele alındığında, gerek dünyada gerekse ülkemizde, insanlığın hâlâ Modernite savaşımı döneminde bulunmasıdır. Modernite derinleştirilebilir, daha farklı ve daha köktenci Modernite yolları aranabilir, ama Modernite’nin gerisine düşülemez. Düşülürse ve daha geriden bazı esin kaynakları aranırsa gericiliğin tuzaklarına açık hale gelinir; daha doğrusu mücadelenin gerçek silahları terk edilmiş olur.

Artık bilim yaparken Arşimet’e, Öklit’e, İbn Hayyan’a, İbn Heysem’e, El- Harezmi’ye, Biruni’ye, El- Cezeri’ye, İbn Sina’ya, İbn Haldun’a, Taküyiddin’e başvurmuyoruz. Onlar artık bilim tarihinin ve bilim öykülerinin (yani müze araştırmalarının) konusudurlar. Ama Galilei’nin, Newton’un, Darwin’in hâlâ güncel işlevleri var; hâlâ arazidedir onlar.

Dünyanın ve insanlığın yeni sorunları konusunda felsefi çözümlemeler geliştirmeye çalışırken, artık Aristoteles’e, Herakleitos’a, Farabi’ye, El-Razi’ye, İbn Rüşt’e ve geliştirdikleri felsefi yapılara, kavramlara güncel anlamda ihtiyacımız yok. Çünkü artık -onlarınkini de kapsayan ve aşan- yeni felsefi/bilimsel yöntemlere, kavramlara, araçlara sahibiz. Ama Bacon, Voltaire, Rousseau, Marx hâlâ alanlardadır; bunu hedef tahtasında olmalarından da anlıyoruz.

Artık güncel siyaset yapmaya çalışırken esin kaynaklarımız Spartaküs, Hz. Muhammed, Bedreddin, Fatih değil. Onları da özümsemiş, ilerici rollerini damıtmış çok daha kapsamlı politika kuramlarımız ve yöntemlerimiz var. Artık anti-kapitalizmi, sosyalizmi, aydınlanmayı, hümanizmi, insan haklarını, kadın haklarını, doğa ve hayvan sevgisini vb. savunurken İslami kaynaklara başvurmaya ihtiyacımız yok.

Bu tespit, söz konusu büyük tarihsel kişilikleri küçüksemek anlamına gelmez; tam tersine gerçek değerlerini teslim etmek demektir. Onlar ve temsil ettikleri akımlar/hareketler insanlık yürüyüşüne büyük katkılar yapmışlar, ilerici rollerini oynamışlar ve artık sahneyi terk etmişlerdir. Değerleri geri alınmaz biçimde teslim edilmiştir. Ama artık sahneye, onların omuzlarında yükselen ve onları aşan yenileri çıkmıştır.
İnsanlık (insanlar değil), Modernite’yle, bilimsel devrimle, aydınlanma atılımıyla ve Modernite devrimleriyle bir eşiği aştı. Haraçlı/feodal dönemi kapadı. Aristokrasiyi, imparatorları, sultanları, onların düşünsel temsilcilerini, düşünce biçimlerini tarihin çöplüğüne koydu. O dönemde aristokrat hakim sınıflara karşı mücadele eden siyasal hareketleri ve düşünsel temsilcilerini, muhalif düşünürleri ise mirası kabul etti ve tarihin müzesinin seçkin raflarına yerleştirdi.

Şimdi artık mesele, bu aşma hareketinin toplumsallaşması, derinleştirilmesi, sapmaların ve geri düşüşlerin engellenmesi ve nihayetinde sınıflılığa son vererek taçlandırılması mücadelesidir. Belki henüz ilk aşamalarındayız ama bu süreci yaşıyoruz. Bu nedenle, modern bilimsel düşünce biçimini ve yöntemini ilk kez formüle eden Francis Bacon’ı ve coğrafyamızın Modernite atılımının simgesi olan Mustafa Kemal Atatürk’ü “kırmızı çizgilerimiz” olarak belirledik.

Kaldı ki kırmızı çizgiler kafaya göre çizilmez; nesnel olgulardır. Meydanları dolduran, direnişe çıkan kitleler ellerine neyi (hangi bayrağı, kimin resmini) alıyorlarsa kırmızı çizgi de odur. Umarım bir gün, gelecek kuşaklar, Bacon’ı ve Atatürk’ü de büyük insanlık müzesinin en seçkin raflarından birine yerleştirebilirler. Bundan daha üstün bir değer biçme olamaz.

***

Şöyle bir itiraz gelebilir: Yazdıkların felsefi ve bilimsel düzlemde doğru olabilir; ama politik düzlemde, geniş kitlelere seslenirken İslami temaları, Hz. Muhammed’i, Kuran’ı vb. kullanmak, onlardan esin almak daha faydalı, işlevli ve sonuç alıcı olacaktır.

İsteyen deneyebilir (üniversite yıllarımda İTܒde tanıdığım Tudeh ve Halkın Mücahitleri üyesi İranlı yoldaşlarım denemişti), ama bence Sol açısından son derece yanlış ve tehlkeli bir açılım olacaktır. Bir kez bu Modernite öncesi paradigma kabul edildi mi, gerisi çorap söküğü gibi gelir. Ardından sultanlar, padişahlar, Gazzali’ler, tarikatlar, cemaatler, Fethullah’lar, Tayyip’ler sökün eder ki, Muhammed’ler, Ali’ler, İbn Rüşt’ler bile güme gider. Siyasal İslam’ın iktidarını pekiştirdiğinde bir saray rejimi haline dönüştüğünü görüyoruz.

İslam (dinler), tarihsel olarak ilerici ve gerici yönleri/dönemleriyle, insanlığa kattıkları ve kaybettirdikleriyle bütünsel bir paradigmadır. Siz işlevli gibi görünen ayetleri, hadisleri kullanmaya başladınız mı, diğer bütün ayetler ve hadisler (tüm haşmetiyle şeriat) de dayatılacaktır. Şunu alıyorum, diğerini almıyorum diyemezsiniz; dinsel düşünce biçiminin temel mantığına aykırıdır. “Tarikatlar sivil toplum kuruluşudur; ama ben kulluğa karşıyım, insan haklarını, kadın haklarını savunuyorum” diyemezsiniz. Tarikat olursa, kul da olur.

Hz. Muhammed “İlim Çin’de bile olsa alıp getiriniz” demiş Ne güzel! Ama şu bilinmeli ki, Hz. Muhammed’in kastettiği ilim, bizim anladığımız anlamda bilim değildi; dönemsel sınırlılığı dolayısıyla olmasına da olanak yoktu. Hz. Muhammed’in kastettiği ilimi alırsanız, sonuç Gazzali’dir (İbn Rüşt bile altta kalır). Onun yerine “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir” sözünü kullanın. Çünkü o deyişteki ilim, modern bilimdir. Ve Atatürk’ün bu sözü hâlâ arenada mücadele etmekte, saldırılara göğüs germektedir.

***

Uzatmayalım, umarım İslam ve Sol Çalıştayı’na katılan sosyalistler bu iki kırmızı çizginin gerisine düşmezler, gerisine düşenlerle uzlaşmazlar.

İslam ideolojisi ve İslamcılık, Türkiye solcuları, sosyalistleri için artık hiçbir biçimde esin kaynağı olamaz. Aslında böyle bir uyarıda bulunmak bile acı verici. Böyle bir konunun, ülkemizde bunca pratik yaşanmışken, hele Siyasal İslamcı bir partinin 17 yıllık iktidar pratiği ortadayken sosyalistlerce tartışılması şaşırtıcı. Ama belki de tartışılmasının nedeni, bizzat bu 17 yıllık iktidardır, onun kurduğu ideolojik hegemonyadır.

Neyse, inşallah (bak biz de uzlaştık!) boş yere telaşlanmışızdır…

https://www.abcgazetesi.com/ender-helvacioglu/iki-kirmizi-cizgi-bacon-ve-ataturk/haber-118213
Bu ileti en son melnur tarafından 14.01.2019- 05:04 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 14.01.2019- 05:22


İnsanlık (insanlar değil), Modernite’yle, bilimsel devrimle, aydınlanma atılımıyla ve Modernite devrimleriyle bir eşiği aştı. Haraçlı/feodal dönemi kapadı. Aristokrasiyi, imparatorları, sultanları, onların düşünsel temsilcilerini, düşünce biçimlerini tarihin çöplüğüne koydu. O dönemde aristokrat hakim sınıflara karşı mücadele eden siyasal hareketleri ve düşünsel temsilcilerini, muhalif düşünürleri ise mirası kabul etti ve tarihin müzesinin seçkin raflarına yerleştirdi.

Şimdi artık mesele, bu aşma hareketinin toplumsallaşması, derinleştirilmesi, sapmaların ve geri düşüşlerin engellenmesi ve nihayetinde sınıflılığa son vererek taçlandırılması mücadelesidir. Belki henüz ilk aşamalarındayız ama bu süreci yaşıyoruz. Bu nedenle, modern bilimsel düşünce biçimini ve yöntemini ilk kez formüle eden Francis Bacon’ı ve coğrafyamızın Modernite atılımının simgesi olan Mustafa Kemal Atatürk’ü “kırmızı çizgilerimiz” olarak belirledik.


Bu iki paragraf yazının özüdür. Ve tekrar edeceksek Türkiye solu cumhuriyet kazanımlarının ve lak bilimsel düşünce ve yönteminin gerisine düşemez. Kemalizm dediğimiz olgu da genellikle bu özün ete kemiğe bürünmüş halidir. Kuruluş döneminin tarihsel ilericiliği de burada yatar. Ve tarihsel ilericilik, özellikle bu coğrafyada   ''artık oldu bitti, şimdi gericileşmiştir'' anlamına gelmez. Çünkü aradan yüz yıla yakın bir zaman geçmiş olsa da Türkiye'de moderniteyi, çağdaşlığı ve laikliği hala düşman olarak gören hatırı sayılır bir kesim vardır ve o kesim de 16-17 yıldır iktidara gelmiştir. Toplumu ve devleti karşı devrim süreciyle dönüştürmeye çalışmaktadır, bu konuda epey de yol almıştır. Bu yüzden Yalçın Küçük hoca'nın zamanında söylediği ve aklı başında her solcunun benimsemesi gereken bir mottodur bu.

Türkiye solu Kuruluş felsefesinin ve cumhuriyet kazanımlarının gerisine asla düşemez. Orası bizim ayaklarımızı bastığımız zemin ve bir anlamda varlık nedenimizdir. Modernite, ve laiklik olmadan sol ideolojinin toplumda karşılık bulması mümkün değildir. Bilimsel düşünce, diyalektik, materyalizm ve hatta -altını kalınca çizelim- bilimlerin bilimi olan evrim bu yüzden Bacon ve Atatürk demektir.

Ve gerisi de laf-ü güzaftır.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Solun cirmi, solun cürmü denizcan 0 1202 15.02.2016- 18:44
Konu Klasör 'Ama'cı solun umacıları umut 1 2142 12.01.2015- 21:18
Konu Klasör Solun derlenişi denizcan 22 5663 16.03.2015- 10:05
Konu Klasör Solun birliğinden şişenlere solcu 1 1345 25.09.2015- 12:13
Konu Klasör HDP solun önünü açacak mı? umut 3 1911 13.06.2015- 15:10
Etiketler   Solun,   kırmızı,   çizgileri:,   Bacon,   Atatürk
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS