Ana Sayfa  |  Yardım  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Forum Ana Sayfası  »  Siyasi Gündem ve siyasi tartışmalar
 »  'Komünist Başkan' Dersim'de TKP'den aday!

Yeni Başlık  Cevap Yaz
'Komünist Başkan' Dersim'de TKP'den aday!           (gösterim sayısı: 89)
Yazan Konu içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.566
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Konu Tarihi: 13.01.2019- 06:57
Alıntı yaparak cevapla  


'Komünist Başkan'ın seçime gireceği parti belli oldu
 

Tunceli Merkez adayı olan mevcut Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi'nden aday oluyor.

Komünist Başkan Fatih Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi'nden aday oluyor. Öte yandan Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun Tunceli merkez ve dört ilçede göstereceği belediye başkan, belediye meclisi ve il genel meclisi adayları seçimlere Türkiye Komünist Partisi adayı olarak katılacak.

TKP'nin açıklaması şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde oy pusulalarında Türkiye Komünist Partisi de yer alacak.

Türkiye Komünist Partisi, Türkiye’de seçim platformunun soldan arındırılması için sürdürülen sistematik çabaları kendi açısından boşa çıkarmıştır. Seçimlerde giderek birbirine daha fazla benzeyen düzen partilerinin karşısına tamamen farklı hedefleri olan bir partinin çıkacak olması Türkiye’de umudun yeşermesi için büyük önem taşımaktadır.

DÜZEN DEĞİŞİKLİĞİ YARININ DEĞİL BUGÜNÜN MESELESİDİR

Türkiye Komünist Partisi çaresizliğe mahkûm edilmek istenen halkın sahte çözümlerin peşinden sürüklenmemesi, insanca bir yaşam için biricik seçenek olan sosyalizm doğrultusunda ağrılık koyması için yerel seçimleri en etkili biçimde değerlendirecektir.
Mevcut düzende demokrasi, özgürlük, adalet, barış, bağımsızlık ve eşitlik hayaldir. Bununla birlikte, örgütlü bir halk, mücadele eden bir işçi sınıfı daha fazla hak elde eder, siyasi iktidarın halka zarar veren politikalarını daha kolay savuşturur. TKP, seçim platformunu halkın örgütlülüğünü güçlendirmek için kullanacaktır.

HALKIN TEMSİLCİLERİ GÖREVE

Yerel yönetimler halka hizmet götürmekten çok, patronlara kaynak aktaran, yeni rant kapıları yaratan kurumlara dönüşmüş durumdadır. TKP Türkiye’nin her yerinde belediyeleri halk adına denetlemek, hırsızlığı ve yolsuzluğu engellemek, emekçi insanlarımızın talep ve çıkarlarını yerel yönetimlerde savunmak için Belediye Meclis üyelikleri için aday gösterecektir.
Birçok yerleşimde hem meydanı sermaye yanlısı partilere bırakmamak hem de bu düzende bile halkçı belediyeciliğin mümkün olduğunu göstermek için belediye başkanlıklarına TKP adaylarıyla talip olacağız. Türkiye’de farklı yerel yönetim anlayışını güçlü örneklerle somut hale getireceğiz.

2014 seçimlerinde Ovacık’ta partimizin listesinden seçimi kazandıktan sonra bütün kısıtlara karşın halkçı belediyeciliğin başarılı bir örneğini kolektif çalışmayı esas alarak sergileyen Fatih Maçoğlu, partimizin de içinde yer aldığı geniş bir ittifakı temsilen bu kez Dersim Merkez Belediye Başkan adayıdır. Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun Dersim merkez ve dört ilçede göstereceği belediye başkan, belediye meclisi ve il genel meclisi adayları seçimlere Türkiye Komünist Partisi adayı olarak katılacaklardır.

DÜZEN PARTİLERİNE UMUT BAĞLAMA DEVRİ BİTMİŞTİR

Yıllar boyu süren yasaklamalara karşı süren mücadelelerin ardından Türkiye Komünist Partisi 2002 yılında ilk kez seçimlere katıldığında “Paranın Saltanatı Varsa Halkın TKP’si Var” demişti.
O günden bu yana TKP eşitlikçiliğin, özgürlüğün, yurtseverliğin, aydınlanmacılığın bayrağını taşıdı, emekçi halkın vicdanı, aklı ve sesi oldu. Liberal, milliyetçi ya da dinci siyasetin karşısında ilkeli, kararlı ve tutarlı bir tutum aldı.

Şimdi çok daha güçlü bir biçimde vurguluyor ve tüm işçileri, emekçileri, aydınları düzen partilerinden kopmaya ve umudu güçlendirmeye çağırıyoruz: “Paranın Saltanatı Varsa Halkın TKP’si Var”.

Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite


https://www.abcgazetesi.com/politika/komunist-baskanin-secime-girecegi-parti-belli-oldu/haber-118421


Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

melnur
[Gelenek]
Forum Yöneticisi

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.566
Şehir: İstanbul
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: 14.01.2019- 04:41
Alıntı yaparak cevapla  


Dersim'de olan şey ne? CHP'nin ve HDP'nin kendi ittifaklarıyla seçime katılması ve son olarak da ''komünist başkanın'', bileşenleriyle TKP adayı olarak seçime katılması. Olması gereken de buydu. Ovacık Belediye Başkanlığı Komünist başkanı Türkiye çapında da tanınır hale getirdi. Komünist bir başkanın komünist bir partiden aday olması kadar doğal ne olabilir. İlginçtir, HDP ile başkan ( veya bileşenleriyle) ittifak görüşmesi de yapıldığı basına yansıdı. Bu ittifak gerçekleşmeyince ve başkan adaylığını bir önceki Ovacık seçimlerinde olduğu gibi TKP'den koyunca HDP çevrelerinden gelen eleştirilerin savunulacak bir yanı yok. Kürt hareketi bütün sempatizanlarıyla birlikte bu tavrı bir alışkanlık haline getirdi. Kendisine biat eden sol(!) komünist, enternasyonalist ve dahası her şey oluyor; biat olmayınca ulusalcı, sosyal şoven, neo-faşist nitelendirilmesi kaçınılmaz. ( Yıllarca hep birlikte bu safsata dillendirilmedi mi? Evet, tavsadı ama yine de devam ettirmeye çalışanlar var!)

Komünist Başkan'ın TKP adaylığı sonrası söylenenleri Orhan Gökdemir toparlamış:

''Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Tunceli adaylığı işte böyle bir gelişme. Fakat daha adaylığını açıklar açıklamaz bir küfür korosu harekete geçti. “Dersim'in yeni kayyumusun” diyene “Kemalist'sin” diyen destek veriyor. “Adaylığın CHP'ye yarar” diyene “Sen girersen AKP alır” diyen eşlik ediyor. “Nohut-fasulye komünistliğiyle” suçlayan da var, “Atatürkçü” bulup komünistlik yakıştırmayan da. Yürütmecisi, anayasa ihlalcisi, rant dağıtıcısı, cumhuriyet düşmanı, faşisti, yobazı birleşmiş, ittifak yapmış sorun görmüyor ama iki komünist yan yana gelince işkilleniyor, küfre çalıyor dili.''
Cvp:
Yazan Cevap içeriği

boşluk

Proleter_Devrimci
[Proleter_Devrimci]

Varsayılan Kullanıcı Resmi

Kayıt Tarihi: 19.01.2019
İleti Sayısı: 3
Şehir: Gizli
Durum: Forumda Değil

E-Posta Gönder
Özel ileti Gönder

Cevap Tarihi: Bugün, 01:30
Alıntı yaparak cevapla  


Ne yazık ki toplumumuzda Komünizme ilişkin bilinenler, Komünistlerin kendilerinin anlattıklarından ziyade, Anti-Komünistlerin dezenformasyonundan ibaret. Bu aslında birazda biz Komünistlerin suçu. Zira bu aynı zamanda kendimizi kitlelere anlatma konusunda başarısız olduğumuzu gösteriyor. Fakat ben her zaman pratiğin, teoriden önemli olduğunu düşünürüm. Bu bakımdan Fatih Mehmet Maçoğlu'nun Dersim adaylığını, solun pratiğini minimum düzeyde de olsa topluma gösterebilmesi bakımından fevkalade önemli olarak görüyorum. Tabi ki Maçoğlu Dersim'de bir Komün kurmayacak. Fakat üretime dayanan, paylaşımcı ve sosyal adaletçi bir başarılı belediye yönetimi, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sorunlarda göz önüne alındığında bir alternatif olarak toplumda karşılık bulabilir. Sosyalizme dair toplumun zihninde varolan, soğuk savaş dönemi sığ anti-komünist algıyı yıkabilir. Bu da Dersim'in ötesine geçerek tüm Türkiye'de sosyalist solu bir seçenek olarak ortaya çıkarabilir.

HDP'lilerin gösterdiği tepki ise beni şaşırtmıyor. Oy almak için sadece Kürtlük üzerinden siyaset yapması yeterli olan HDP açısından Maçoğlu'nun adaylığının yaratacağı rekabet, kullanılan bu uluscu söyleme, pratiktede eşlik edecek bir şeyler üretmesi gibi bir zahmet çıkarıyor ortaya. Bu da sadece uluscu söylemler ile seçimi kazanabilme kolaylığını HDP'nin elinden almış oluyor.
__________________

Bu ileti en son Proleter_Devrimci tarafından Bugün, 01:31 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.

Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası  »  Siyasi Gündem ve siyasi tartışmalar
 »  'Komünist Başkan' Dersim'de TKP'den aday!

Forum Ana Sayfası

 Bu konuyu 3 kişi görüntülüyor:  3 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.

Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Dersimde Tacar'ın yeni seçim bürosu açıldı umut 1 2141 05.03.2014- 09:28
Konu Klasör Seni başkan yaptırmayacağız! umut 1 1370 21.04.2015- 10:59
Konu Klasör Pardon! Kimi başkan yaptırmıyoruz? umut 1 1319 16.08.2015- 10:56
Konu Klasör Demirtaş: Erdoğan seni başkan yaptırmayacağız dayanışma 5 1959 19.03.2015- 18:40
Konu Klasör TKP Samandağ Belediye Başkan adayını açıkladı umut 0 1618 31.01.2014- 18:56

Etiketler   Komünist,   Başkan,   Dersimde,   TKPden,   aday


Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Dersimde Tacar'ın yeni seçim bürosu açıldı umut 1 2141 05.03.2014- 09:28
Konu Klasör Seni başkan yaptırmayacağız! umut 1 1370 21.04.2015- 10:59
Konu Klasör Pardon! Kimi başkan yaptırmıyoruz? umut 1 1319 16.08.2015- 10:56
Konu Klasör Demirtaş: Erdoğan seni başkan yaptırmayacağız dayanışma 5 1959 19.03.2015- 18:40
Konu Klasör TKP Samandağ Belediye Başkan adayını açıkladı umut 0 1618 31.01.2014- 18:56

Etiketler   Komünist,   Başkan,   Dersimde,   TKPden,   aday


Forum Yazılımı:   php Kolay Forum (phpKF)  ©  2007 - 2014   phpKF EkibiForum Mobil RSS