SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» 
'Komünist Başkan' Dersim'de TKP'den aday!           (gösterim sayısı: 815)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

9 kere teşekkür etti.
13 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 13.01.2019- 07:57


'Komünist Başkan'ın seçime gireceği parti belli oldu
 

Tunceli Merkez adayı olan mevcut Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi'nden aday oluyor.

Komünist Başkan Fatih Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi'nden aday oluyor. Öte yandan Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun Tunceli merkez ve dört ilçede göstereceği belediye başkan, belediye meclisi ve il genel meclisi adayları seçimlere Türkiye Komünist Partisi adayı olarak katılacak.

TKP'nin açıklaması şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde oy pusulalarında Türkiye Komünist Partisi de yer alacak.

Türkiye Komünist Partisi, Türkiye’de seçim platformunun soldan arındırılması için sürdürülen sistematik çabaları kendi açısından boşa çıkarmıştır. Seçimlerde giderek birbirine daha fazla benzeyen düzen partilerinin karşısına tamamen farklı hedefleri olan bir partinin çıkacak olması Türkiye’de umudun yeşermesi için büyük önem taşımaktadır.

DÜZEN DEĞİŞİKLİĞİ YARININ DEĞİL BUGÜNÜN MESELESİDİR

Türkiye Komünist Partisi çaresizliğe mahkûm edilmek istenen halkın sahte çözümlerin peşinden sürüklenmemesi, insanca bir yaşam için biricik seçenek olan sosyalizm doğrultusunda ağrılık koyması için yerel seçimleri en etkili biçimde değerlendirecektir.
Mevcut düzende demokrasi, özgürlük, adalet, barış, bağımsızlık ve eşitlik hayaldir. Bununla birlikte, örgütlü bir halk, mücadele eden bir işçi sınıfı daha fazla hak elde eder, siyasi iktidarın halka zarar veren politikalarını daha kolay savuşturur. TKP, seçim platformunu halkın örgütlülüğünü güçlendirmek için kullanacaktır.

HALKIN TEMSİLCİLERİ GÖREVE

Yerel yönetimler halka hizmet götürmekten çok, patronlara kaynak aktaran, yeni rant kapıları yaratan kurumlara dönüşmüş durumdadır. TKP Türkiye’nin her yerinde belediyeleri halk adına denetlemek, hırsızlığı ve yolsuzluğu engellemek, emekçi insanlarımızın talep ve çıkarlarını yerel yönetimlerde savunmak için Belediye Meclis üyelikleri için aday gösterecektir.
Birçok yerleşimde hem meydanı sermaye yanlısı partilere bırakmamak hem de bu düzende bile halkçı belediyeciliğin mümkün olduğunu göstermek için belediye başkanlıklarına TKP adaylarıyla talip olacağız. Türkiye’de farklı yerel yönetim anlayışını güçlü örneklerle somut hale getireceğiz.

2014 seçimlerinde Ovacık’ta partimizin listesinden seçimi kazandıktan sonra bütün kısıtlara karşın halkçı belediyeciliğin başarılı bir örneğini kolektif çalışmayı esas alarak sergileyen Fatih Maçoğlu, partimizin de içinde yer aldığı geniş bir ittifakı temsilen bu kez Dersim Merkez Belediye Başkan adayıdır. Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun Dersim merkez ve dört ilçede göstereceği belediye başkan, belediye meclisi ve il genel meclisi adayları seçimlere Türkiye Komünist Partisi adayı olarak katılacaklardır.

DÜZEN PARTİLERİNE UMUT BAĞLAMA DEVRİ BİTMİŞTİR

Yıllar boyu süren yasaklamalara karşı süren mücadelelerin ardından Türkiye Komünist Partisi 2002 yılında ilk kez seçimlere katıldığında “Paranın Saltanatı Varsa Halkın TKP’si Var” demişti.
O günden bu yana TKP eşitlikçiliğin, özgürlüğün, yurtseverliğin, aydınlanmacılığın bayrağını taşıdı, emekçi halkın vicdanı, aklı ve sesi oldu. Liberal, milliyetçi ya da dinci siyasetin karşısında ilkeli, kararlı ve tutarlı bir tutum aldı.

Şimdi çok daha güçlü bir biçimde vurguluyor ve tüm işçileri, emekçileri, aydınları düzen partilerinden kopmaya ve umudu güçlendirmeye çağırıyoruz: “Paranın Saltanatı Varsa Halkın TKP’si Var”.

Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite


https://www.abcgazetesi.com/politika/komunist-baskanin-secime-girecegi-parti-belli-oldu/haber-118421Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 14.01.2019- 05:41


Dersim'de olan şey ne? CHP'nin ve HDP'nin kendi ittifaklarıyla seçime katılması ve son olarak da ''komünist başkanın'', bileşenleriyle TKP adayı olarak seçime katılması. Olması gereken de buydu. Ovacık Belediye Başkanlığı Komünist başkanı Türkiye çapında da tanınır hale getirdi. Komünist bir başkanın komünist bir partiden aday olması kadar doğal ne olabilir. İlginçtir, HDP ile başkan ( veya bileşenleriyle) ittifak görüşmesi de yapıldığı basına yansıdı. Bu ittifak gerçekleşmeyince ve başkan adaylığını bir önceki Ovacık seçimlerinde olduğu gibi TKP'den koyunca HDP çevrelerinden gelen eleştirilerin savunulacak bir yanı yok. Kürt hareketi bütün sempatizanlarıyla birlikte bu tavrı bir alışkanlık haline getirdi. Kendisine biat eden sol(!) komünist, enternasyonalist ve dahası her şey oluyor; biat olmayınca ulusalcı, sosyal şoven, neo-faşist nitelendirilmesi kaçınılmaz. ( Yıllarca hep birlikte bu safsata dillendirilmedi mi? Evet, tavsadı ama yine de devam ettirmeye çalışanlar var!)

Komünist Başkan'ın TKP adaylığı sonrası söylenenleri Orhan Gökdemir toparlamış:

''Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Tunceli adaylığı işte böyle bir gelişme. Fakat daha adaylığını açıklar açıklamaz bir küfür korosu harekete geçti. “Dersim'in yeni kayyumusun” diyene “Kemalist'sin” diyen destek veriyor. “Adaylığın CHP'ye yarar” diyene “Sen girersen AKP alır” diyen eşlik ediyor. “Nohut-fasulye komünistliğiyle” suçlayan da var, “Atatürkçü” bulup komünistlik yakıştırmayan da. Yürütmecisi, anayasa ihlalcisi, rant dağıtıcısı, cumhuriyet düşmanı, faşisti, yobazı birleşmiş, ittifak yapmış sorun görmüyor ama iki komünist yan yana gelince işkilleniyor, küfre çalıyor dili.''

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Proleter_Devrimci
[ Proleter_Devrimci ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.01.2019
İleti Sayısı: 51
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

6 kere teşekkür edildi.
10 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: Proleter_Devrimci
Cevap Tarihi: 22.01.2019- 02:30


Ne yazık ki toplumumuzda Komünizme ilişkin bilinenler, Komünistlerin kendilerinin anlattıklarından ziyade, Anti-Komünistlerin dezenformasyonundan ibaret. Bu aslında birazda biz Komünistlerin suçu. Zira bu aynı zamanda kendimizi kitlelere anlatma konusunda başarısız olduğumuzu gösteriyor. Fakat ben her zaman pratiğin, teoriden önemli olduğunu düşünürüm. Bu bakımdan Fatih Mehmet Maçoğlu'nun Dersim adaylığını, solun pratiğini minimum düzeyde de olsa topluma gösterebilmesi bakımından fevkalade önemli olarak görüyorum. Tabi ki Maçoğlu Dersim'de bir Komün kurmayacak. Fakat üretime dayanan, paylaşımcı ve sosyal adaletçi bir başarılı belediye yönetimi, Türkiye'nin yaşadığı ekonomik sorunlarda göz önüne alındığında bir alternatif olarak toplumda karşılık bulabilir. Sosyalizme dair toplumun zihninde varolan, soğuk savaş dönemi sığ anti-komünist algıyı yıkabilir. Bu da Dersim'in ötesine geçerek tüm Türkiye'de sosyalist solu bir seçenek olarak ortaya çıkarabilir.

HDP'lilerin gösterdiği tepki ise beni şaşırtmıyor. Oy almak için sadece Kürtlük üzerinden siyaset yapması yeterli olan HDP açısından Maçoğlu'nun adaylığının yaratacağı rekabet, kullanılan bu uluscu söyleme, pratiktede eşlik edecek bir şeyler üretmesi gibi bir zahmet çıkarıyor ortaya. Bu da sadece uluscu söylemler ile seçimi kazanabilme kolaylığını HDP'nin elinden almış oluyor.

Bu ileti en son Proleter_Devrimci tarafından 22.01.2019- 02:31 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.01.2019- 08:17


'Birlikte yönetmeyi göstereceğiz'

Ovacık Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu Pazar günü İstanbul'da katıldığı etkinlik öncesinde 2019 seçimleri öncesi siyasi ortam, sosyalistlerin gündemi, Ovacık'ta yapılan çalışmalar ve seçimlerde Dersim'den aday olmasına ilişkin soL HD'nin sorularını yanıtladı. Söyleşinin ikinci bölümünü paylaşıyoruz.

Siz 2014 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde Ovacık Belediye Başkanı seçildiniz. Ovacık’tan çıkarılan dersler ne oldu bugüne kadar?

Bir anlayış yerelde kendini örgütlüyor aslında, sosyalist bir anlayış. 2014’te Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun, Türkiye Komünist Partisi’nin, Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin de içinde olduğu, halk dayanışmalarının ortaklaşması bizim için değerli oldu. Herkesin kendi cephesinden baktığı bir anlayıştan çok devrimcilerin, sosyalistlerin, aydınların, vicdanlıların birlikte bir bölgenin yönetiminde ortaklaşması ve halkı da burada ortaklaştırması bizim için çok büyük bir tecrübe oldu. Ama bu bizimle başlamadı tabi. Biz biliyoruz Mehdi Zana'nın kadına yönelik Amed'de söylediklerini, Terzi Fikri’nin Ordu Fatsa’da halkın kendi kendini yönetebilmesine dair söylemini... Bunlardan öğrendik. Kadınlardan, gençlerden, çocuklardan, büyüklerden öğreniyoruz ama esasen bilimden ve sosyalizmden öğreniyoruz.

Bu anlayış bölgeyi yönetmek istiyor. Bu anlayış mevcut kapitalist sistem içinde topluma, halka kendisini bir modelleştirme, sosyalizmin yerele bakışını gösterme gibi bir çaba içerisinde. Bizim eğitime dair sözümüz vardı, üretime dair sözümüz vardı, toplumun temel hak ve özgürlüklerine, temel ihtiyaçlarına dair sözümüz vardı. Meseleleri dost kurumlarla iletişim kurup, dost kurumlarla birlikte yönetebilme adına sözümüz vardı. Bu gelişiyor. Daha düne kadar bir çok dost kurum birbirini acımasızca eleştirirken ya da sorgularken bugün birlikte iş yapabilme kültürüne dair tartışmalar sürüyor, hatta niye yapılmadı diye tartışmalar sürüyor. Bunlar çok değerliydi, bunlar aslında bize öğretti.

"Komünist Başkan" Ovacık’ta neler yaptı bu zamana kadar? Somut bir şekilde biraz da bunlardan bahsedebilir misiniz?


Ovacık’ta sosyalistlerin programı dahilinde, böyle kısıtlı bir sürede bile neler yapılabileceğinin örneklerini göstermiş olduk. Eksiklerimiz elbette var. Eğitim alanına dair birçok çalışma yaptık. Bu planlamaların da yüzde seksen doksanlık bir kısmını yapabildik diyebilirim. Insanların nasıl bilimsel bir eğitim alabileceğine ilişkin Eğitim-Sen’li arkadaşlarımızla birlikte çocukların temel ihtiyaçlarına, eğitim materyallerine ilişkin adımlar attık. Anadile dair çalışmalar yaptık, kültürel çalışmalar yaptık. Kadının yönetime daha aktif bir şekilde katılmasına gayret ettik, kararlarının yanında durabildik.
 
Doğa ve çevre sorununa ilişkin çalışmalarla ilgilendik. Doğayı koruyacak çalışmalar yaptık. Mevcut üretimleri kooperatifler kurarak orada halkın örgütlülüğüyle buluşturabildik. Türkiye’nin diğer şehirlerinde tüketim kooperatifleri kurarak üreticinin tüketiciye ulaşmasını sağladık. Bunlara toplumda nohut, fasulye meselesi olarak da bakılsa esas olarak halkın üretim üzerindeki örgütlülük alanlarını yaratmayı amaçladık.

Bunun dışında barınma meselesine dair çalışmalar yapabildik. Bu konuda ipler tam anlamıyla bizim elimizde olamasa bile en azından sosyalist düşüncenin bu meseleye nasıl yaklaştığını anlatma şansımız oldu.

Suyun satın alınamayacağını düşündük, en düşük fiyatla toplumla buluşturduk, bunun devamına dair kararlar alabildik. Ulaşımın ve barınmanın bir hak olduğunu anlattık.

Ovacık’ın ardından bu yıl Dersim’den aday oldunuz. Son olarak bu konuda neler söylemek istersiniz?

Gittiğimiz yerlerde insanlar küçücük bir yerde yapabiliyorsunuz da bu büyük bir bölgede de yapılabilir mi diye soruyorlar. Aslında sosyalizmin canlıların olduğu her alanda uygulanabilir bir anlayış olduğunu Ovacık’ta göstermiş olduk. Bunun büyüğünün küçüğünün olmadığını herkes görecektir. Çünkü sosyalizmin esasında bir yaşam biçimi olduğunu biliyoruz. Doğalında bir yaşam kültürünün gelişmesi, birlikte söz söyleyebilme, eşit ve sosyal adalet temelinde bir anlayış olduğunu görüyoruz.

Yani o serçeşmeden beslendiklerimizle topluma bugüne kadar ulaşamamanın özeleştirisiyle bütün devrimci kurumların bu göreve el atıp bunu geliştirmesi gerekiyor. Dersim’de böyle bir yer. Birlikte yönetebilmeyi göstereceğiz. Yani Dersim’de ilçesiyle, köyleriyle, üretim ilişkisiyle birlikte bir model oluşturmak gibi bir çabamız var. Anadolu ve Mezopotamya'da yaşayan halklara, tüm halklara gösterme gibi bir çabamız var.

http://haber.sol.org.tr/secim-2019/birlikte-yonetmeyi-gosterecegiz-255160Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 05.03.2019- 11:10


Arada bir aklıma şöyle bir şey de gelmiyor değil: Yıllarca solcular/sosyalistler Kürt hareketinin legal rtisini deteklediler. Çeşitli biçimlerde dayanışma örnekleri sergilediler. Sanalda ise biatçılığın, kuyrukçuluğun en yoğun hali yaşandı. Hala yaşanıyor, hala bu destek kimi parti ve örgütler tarafından da sürdürülüyor. Bu iklimde HDP'nin Ovacık Belediyesinin ''Komünist Başkan''ı Macoğlu'na Dersim HDP adaylığı da götürüldü. Ama Maçoğlu Ovacık'ta olduğu gibi TKP'yi tercih etti. Aklıma gelen şey; HDP bu süreçte Komünist Başkan Maçoğlu'nun kararına saygı gösteremez miydi? ''Nohutçu Başkan'' aşağılamalarını, ''Maçoğlu bir projedir'' saçmalığını bir kenara bırakıp,   seçime TKP adayı olarak katılma kararı alan Maçoğlu'nu desteklese olmaz mıydı? Neden Maçoğlu ile yarışmayı kabul ederek, seçimi ''risk'' altına sokuyor? Çok mu zor geliyor? Adıyaman'da, Urfa'da Saadet partisini açıkça destekleyeceğini ilan eden bir parti Dersim'de neden TKP'nin adayı Komünist Başkan Maçoğlu'nu desteklemez? Saadet Partisinin adayını kendisine Komünist Başkan Maçoğlu'ndan daha yakın mı görüyor?

Hani az biraz üzerinde kafa yormamız gerekmez mi, sosyalistler, komünistler ve dahi enternasyonalistler(!) olarak?


Yıllardır az destek verilmedi, yıllardır sol/sosyalist ideoloji bir kenara bırakılıp az kuyrukçuluk yapılmadı, hala daha yapılıyor ve Kürt hareketinin beklentisi de bu. Bu dayanışma hep tek taraflı mı olacak? Dayanışma demek Kürt hareketi için ''ideolojini, öncülük iddianı bir kenara bırak, gel benim etnik temelli ve emperyalizm eğilimli hareketimi destekle'' demek mi?


Evet, üzerinde düşünmek gerek!


Tek taraflı düşünmeye alıştık, alıştırıldık; hep destek, tam destek sürekli soldan beklendi; dayanışma dendiğinde bile savunulan şey Kürt hareketinin dışında olanların Kürt hareketine biat etmesinden başka bir şey değildi!


Komünist Başkan Maçoğlu'nun bütün bu yaşanan sürecin hatırına bile Adıyaman ve Urfa'daki Saadet Partisi'nin adayı kadar hatırı yok mu, Kürt hareketinin yöneticileri nezdinde?
Bu ileti en son melnur tarafından 05.03.2019- 11:11 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 11.03.2019- 00:03


''Maçoğlu’nun şu anda göstermesi gereken en doğru tutum adaylıktan çekilip HDP adaylarını desteklemesidir. Dersim’de devrimci örgütlerin ve demokratik kurumların güç birliği yaptığı dönemde Maçoğlu’nun güç birliği dışında hareket etmesi kendisi açısından doğru olmayacaktır. Ben de devrimciyim, demokratım, HDP adayları çekilsin, beni desteklesin, demesi de doğru olmaz. Tüm Türkiye ve Kürdistan genelinde AKP-MHP faşizmine karşı en etkin mücadele eden HDP’den bu beklenemez. Kendisi bir bireydir; bağlı bulunduğu bir siyasi hareket var olsa da, şu anda Kürdistan ve Türkiye genelinde AKP-MHP faşizmine karşı mücadelenin en ön saflarında HDP bulunmaktadır. Kaldı ki, HDP’nin birçok bileşeni vardır. Birçok devrimci, demokratik bileşenin üzerinde uzlaştığı kişiler aday gösterilmiştir. Bu durum karşısında Maçoğlu’nun çekilmemesi Dersim’de düşman tarafından yaratılmak istenen bölünmeye hizmet eder. Nitekim, devletle bağlantılı bazı çevreler bu bölünmeden yararlanmak istemektedir. Şu anda Dersim’in en fazla birliğe ihtiyaç olduğu bir süreçten geçmekteyiz. Bu açıdan Dersim’deki tüm devrimci demokratik güçlerin, kurumların ve şahsiyetlerin duyarlılık içinde olmaları önemlidir.”

https://gazetemanifesto.com/2019/pkkden-macogluna-tehdit-adayliktan-cekilmeli-kendisi-icin-dogru-olmaz-247007/

PKK'nin eski yöneticilerinden Ali Haydar Kaytan'ın Avrupa'da yayınlanan bir gazetedeki yazısının bir bölümü bu. Hiç kuşku yok, buradaki söylemiyle Kürt hareketinin duygu ve düşüncelerine tercüman olmuştur.   Bir üstte de söylemeye çalıştım; birliktelik, dayanışma, destek vb. sadece Kürt hareketinin önderliği kabul ediliyorsa söz konusu oluyor, olmazsa tehdit söylemi de dahil her türlü tepki Kürt hareketinin içindeki unsurlardan açıkça dillendiriliyor. Ali Haydar Kaytan'ın bu açıklamalarına hiç de yabancı gelmiyor; daha önce de ÖDP'ye yönelik böyle bir tehdit söylemi dile getirilmişti. Aslında bu söylemden bir şey daha çıkartmak mümkün. Destek, dayanışma ancak Kürt hareketine biat varsa söz konusu, yoksa, Kürt hareketine kuyrukçuluk yapılmıyorsa ''devletten yana olmak''la suçlanıyor ve tehdit dahil her türlü   açıklamanın muhatabı oluyorsunuz.

Solcu olabilmenin Kürt hareketine biat etmekten geçtiğine ilişkin bir ön yargının solculuk olmadığı, en azından internet forumlarında anlaşıldı sanıyorum. En kısa zamanda bu tür tehdit içeren açıklamaların da soldan gereken tepkileri görmesi gerektiği konusunda da bir fikir birliği içinde olmak gerekir. Sosyalist sol bu tür açıklamalara yüksek sesle karşı çıkmadıkça bu tehditlerin   sonu da gelmeyecektir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 23.03.2019- 08:03


Hüseyin Aygün’den Maçoğlu’na ziyaret: Komünist Başkan seçimi kazanmıştır

TKP'nin Dersim Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu'nu ziyaret eden CHP eski milletvekili Avukat Hüseyin Aygün, 'Türkiye’de ve Dersim’de sonuçlar ne olursa olsun, Komünist Başkan bu seçimin kazananıdır ve desteklerimi sunuyorum' dedi.

Resim Ekleme
Türkiye Komünist Partisi’nin Dersim Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun seçim çalışmaları devam ederken CHP eski milletvekillerinden Hüseyin Aygün, Dersim il merkezindeki seçim bürosunda Fatih Mehmet Maçoğlu’na destek ziyaretinde bulundu.

Maçoğlu'nun seçim bürosunu ziyaret eden Hüseyin Aygün şöyle konuştu: "Ovacık Modeli son 40 yıllık zaman diliminde sürgünler, katliamlar, göç ve itirafçılık üçgeninde yaşamış bir halka ortak üretimi, danışmayı ve katılımcı bir belediyeciliği gösterdi. Bununla beraber Türkiye’nin her yerine ve yurtdışı da dahil olmak üzere herkese ucuz, kaliteli ve güvenli gıda sağladığı için çok önemli ve örnek bir model oldu."


Türkiye’de bozulmuş gıda güvenliğine karşı tarladan sofraya ulaşması için yaratılan bu uygulama için teşekkür eden Aygün, "Yaratılan halkçı modelin Dersim'in tamamına uygulanması için yola çıkıldı. Türkiye’de ve Dersim’de sonuçlar ne olursa olsun, Komünist Başkan bu seçimin kazananıdır ve desteklerimi sunuyorum" dedi.

Aygün’ün ziyaretinden mutluluk duyduğunu ve teşekkürlerini ileterek söze başlayan Fatih Mehmet Maçoğlu da, şunları söyledi: "Hüseyin Abi uzun yıllardır desteği ile bize güç katmaktadır. Sosyalistler olarak, ideolojimiz doğrultusunda uygulamalarımızla gösterdiğimiz gibi kimseyi ayırmadan, herkesin katılımı ve katkısı ile Ovacık’ı yönettik. Şimdi Dersim’de de kimseyi ayırmadan, birlikte yönetip birlikte karar alan bir belediye yaratacağız. Doğası ve ekolojisi ile örnek olan ilimizde, ekolojiye önem veren, doğayla barışık ve üretimi esas alan bir anlayışla hareket ediyoruz."

Resim Ekleme
DERSİMLİ GENÇLERİ GÖZALTINA ALDIRAN KAYYUMA İSTİFA ÇAĞRISI

Hüseyin Aygün, AKP tarafından belediyeye kayyum olarak atanan Vali Tuncay Sonel ile tokalaşmak istemeyen gençlerin dün akşam saatlerinde darp edilerek gözaltına alınmasına ilişkin de geçmiş olsun dileklerini iletti. Aygün, açıklamasını bu keyfi uygulama nedeniyle Vali'nin derhal istifa etmesi gerektiğini söyleyerek sonlandırdı.http://haber.sol.org.tr/secim-2019/huseyin-aygunden-macogluna-ziyaret-komunist-baskan-secimi-kazanmistir-259065Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.03.2019- 21:38


Hüseyin Aygün'den: ''Toprakta ve tarımda komünizm''

''Mehmet Fatih Maçoğlu’nun, Ovacık Belediyesi’nin, Ovacık çiftçilerinin ülkenin bir köşesinde başardığı şey, Ege köylülerinin, Bedrettin’in, Mahmut Türkmenoğlu’nun, Bademler Köyü’nün, Köy Enstitüleri’nin bir devamıdır. Hep beraber üretim ve hep beraber örgütlenme modelidir. Ezilmiş, sürülmüş, küçücük bir şehir açısından ise oranın “makus talihi”ne vurulan ilk darbedir.''

https://www.birgun.net/haber-detay/toprakta-ve-tarimda-komunizm.html
Bu ileti en son melnur tarafından 24.03.2019- 21:47 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.065
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 26.03.2019- 08:58


Maçoğlu: Biz birkaç puan öndeyiz, kazanacağız

31 Mart seçimlerinde TKP'den Dersim Belediye Başkan adayı olan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, 'Ovacık'ta bir model gelişti, bunun desteklenmesi gerekir. Şu anda biz birkaç puan öndeyiz.

Resim Ekleme
Kazanacağız' dedi. Maçoğlu, 'Bana, 'nohutçu, fasulyeci' diyorlar, desinler, hiç sorun değil. O bizim üretimimizdir, alın terimizdir. Ovacık Modeli denen şey ihtiyaçların aciliyeti ile başladı' ifadelerini kullandı.


31 Mart seçimlerinde Dersim Demokratik Halk Dayanışması adına TKP Dersim Belediye Başkan adayı olan Fatih Mehmet Maçoğlu, Sözcü gazetesinden Özlem Gürses'e açıklamalarda bulundu.

Maçoğlu'nun Gürses'in sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

Hiç bu kadar dramatik yoksulluk görmüş müydünüz daha önce…

Dünya o kadar kötü yönetiliyor ki, zenginler bile ülkelerini bırakıp nereye giderse gitsinler sonuç fark etmez… Kapitalizm bu işte; ben sizin temel ihtiyaçlarınızı karşıladığımda, siz de arada bir benim bağırmamı kabul ediyorsunuz. Şöyle bir anlaşma bu “bir iki zılgıt yerim ama hiç değilse aç kalmam.”

İnsan onuruna aykırı bir anlaşma değil mi bu?

Hem de nasıl. Kapitalizmin yönetim anlayışı bu, seni mutlu etmek için uğraşmıyor. Seni mutsuz ediyor ama arada da bir çikolata, bir bonbon veriyor. Seni buna razı ediyor.

Ama artık edemiyor galiba…

Çünkü artık çözüm üretemiyor, sorun çıkartıyor.

İnsanları en çok “komünizm” diye korkuttular…

Ben de olsam korkuturdum. Çünkü tam karşıtı. Komünizm diyor ki, “Herkesin çalışması, üretmesi lazım. Herkesin söz sahibi olma hakkı var, birlikte yöneteceksin. Herkes özgürdür, o özgürlük ekmek ve su kadar değerlidir. Eğitim ve sağlık insan hakkıdır, bunu satamazsın. Dünya insanları ile kardeşsin, onun için birkaç tane dil öğrenmek gerek.” İkisini kıyasla bakalım; açlık yok, ev var, iş var, özgürlük var. Şimdi bundan korkulmaz mı?

Herkes size “romantik adam, hikaye anlatıyor” diyebilirdi… Eğer Ovacık'ta başarılı olmasaydınız…

Ben asıl sabahtan akşama “park yaptık, hastane yaptık, yolu asfalt yaptık, köprü yaptık” diye anlatanlara şaşıyorum. Bir fabrika kurduk demiyor, üretim demiyor… Biz üretim dedik. Bana, “nohutçu, fasulyeci” diyorlar, desinler, hiç sorun değil. O bizim üretimimizdir, alın terimizdir. Ovacık Modeli denen şey ihtiyaçların aciliyeti ile başladı.

Ovacık küçük bir ilçe, Tunceli 10 katı onun. Orada olan model burada da başarılı olur mu?

Ovacık daha düz, tarıma daha elverişli. Burada da şu anda bal fabrikası kuruldu. 2 Nisan'dan sonra paketleme başlayacak, farklı atölyeler açacağız. Sadece arıcılıkta 7-8 ürün çıkartabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık da öncelikli olarak ele alacağımız iki konu. Bu şehir büyük bir kooperatif şehri olacak. Alın terinin gücü yönetecek bu şehri.

Turizmde ne yapacaksınız?

Önemsediğimiz konulardan biri turizm. Türkiye'nin en iyi raftingi, Türkiye'nin en iyi dağ gezileri burada yapılabilir. Munzur var, doğal su kaynakları var orada. Ayrıca çok büyük bir bitki çeşitliliği olan bir bölge. Doğayı bozmayan bungalov tipi konaklama alanlarıyla turizmi geliştireceğiz. Orta ve uzun vadede bunları yapacağız.

Bütün bunlara rağmen, diyelim ki seçildiniz ve kayyum geldi…

Doğrularımızdan vazgeçmeyeceğiz. İster kayyum, yetmedi Cumhurbaşkanı gelsin, korkumuz mu var ? O sistemin sopasını hissetmeyen vatandaş yok, bu coğrafya demokrasiyi özlüyor.

Ovacık'ta bu anlattıklarınızı yaparken engel olmaya çalışan olmadı mı?

Biz dirençle karşılaşmadık mı, karşılaştık… İlk bu işe girdiğimizde, sistemle halk arasında çeteleşmiş, onun kaymaklarını götüren küçük gruplar rahatsız oldu. “Belediye Başkanı kanalizasyon yapmıyor, gitmiş arıcıkla, hayvancılıkla ilgileniyor”, “Rezil olacak” dediler; olmadık. Köylünün nohudunu, fasulyesini, balını alıp, parasını vermiyorlardı. 5 liraya alıyorlardı, kim bilir kaça satıyorlardı. İnsanları böyle kandırdılar ve aileleri buradan göç ettirdiler.

Tunceli'de HDP seçmeni sizi seviyor mu, “oyları bölüyor” diye kızıyor mu?

Ovacık'ta bir model gelişti, bunun desteklenmesi gerekir. Yurtsever ve özgürlükçü hareketlerin bizi desteklemesini bekleriz. Şu anda biz birkaç puan öndeyiz. Kazanacağız.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/macoglu-biz-birkac-puan-ondeyiz-kazanacagiz-259287Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Dersimde Tacar'ın yeni seçim bürosu açıldı umut 1 2454 05.03.2014- 10:28
Konu Klasör Camilo anti-komünist miydi? melnur 0 156 19.02.2019- 10:02
Konu Klasör Yunanistan Komünist Partisi'nden TKP'ye dayanışma mesajı. melnur 0 125 22.03.2019- 07:44
Konu Klasör Aday olmak umut 0 1401 01.08.2014- 20:51
Konu Klasör CHP'den transeksüel aday dayanışma 1 1696 12.02.2014- 19:46
Etiketler   Komünist,   Başkan,   Dersimde,   TKPden,   aday
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS