SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Pervin Buldan: Bu günün galibi Kürtler ve HDP olmuştur Nokta!           (gösterim sayısı: 456)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.114
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 23.06.2019- 22:13


Pervin Buldan: Bu günün galibi Kürtler ve HDP olmuştur Nokta!

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan İstanbul'daki seçimlere dair açıklamada bulundu.

Resim Ekleme
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan sosyal medya hesabından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı seçimlerine dair konuştu.

Buldan yaptığı paylaşımda, "Bu günün galibi Kürt’ler ve HDP olmuştur Nokta..." ifadelerini kullandı.

https://ilerihaber.org/icerik/pervin-buldan-bu-gunun-galibi-kurtler-ve-hdp-olmustur-nokta-99677.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.114
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.06.2019- 00:38


Temelli'den 'Kabine değişikliği' ve 'yeni anayasa' çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran seçimlerinin ardından 'Gelin demokratik bir anayasa yapalım' çağrısında bulundu. Temelli, 'Cumhurbaşkanı parlamento üzerindeki gölgesini kaldırmalıdır. Parlamento işlevli hale gelmelidir. Yürütme kendi sınırları içinde Türkiye’nin acil sorunlarına çözüm arayacak bir yerden kabinesini de gözden geçirerek bu süreçteki rolünü oynamalıdır' ifadesini kullandı.

Resim Ekleme

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Genel Merkez Binasında İstanbul seçimlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

“Ben buradan Kürt halkına bir kez daha teşekkür ediyorum. Önemli bir tavrı ve inisiyatifi bir kez daha kullanmıştır. Seçim sonuçları henüz kesin olmamakla beraber fark çok ciddi. Seçimin kazananı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu da kutluyorum” diyen Temelli, sözlerini   şöyle sürdürdü: “Demokratik bir ortamda gerçekleşti ve önemli bir fark ortaya çıkmış durumda. Umuyorum halkımızın, halklarımızın, kadınların, emekçilerin sandığa yansıttığı bu irade önümüzdeki dönemde kentin yönetimine de demokratik bir anlayışı katkı olarak sunacaktır.

TÜRKİYE’NİN İHTİYACI OLAN DEMOKRASİ İTTİFAKIDIR

Türkiye’nin demokrasiye ihtiyacı var, yerel demokrasiye ihtiyacı var. Yerellerde demokrasi anlayışının halkın katılımının güçlenmesi halkla emekçilerle kadınlarla kent yönetiminin hayata geçmesi en büyük arzumuz. İnanıyoruz ki bu anlayış önümüzdeki dönemde hayata geçer. Türkiye siyaseti açısından da önemi bir eşiği geride bıraktık. Artık önümüze bakma zamanıdır bugüne kadar gelen çatışmacı siyaseti, bugüne kadar gelen çatışmacı dilin hakim olduğu siyaseti hep reddettik. Türkiye’nin ihtiyacı duyduğu şey uzlaşmacı, müzakereci bir anlayış. Türkiye’nin ihtiyacı olan şeyin demokrasi ittifakı olduğunu defalarca söyledik. Şimdi tüm siyasetin üzerine düşen sorumluluk budur. HDP olarak İstanbul seçimlerine giderken de daha öncesinde de Türkiye   demokrasi ittifakını önerdik. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu gergin siyasetin bu kutuplaştırıcı siyasetin geride bırakmaya ihtiyacı var. Türkiye olağanüstü hal anlayışından bir türlü çıkamamaktadır. Türkiye’nin olağanlaşması için de hepimiz üzerimize düşen sorumluluğu yapmalıyız.

TÜRKİYE ANAYASASINI ARTIK YAPMALI

Başta da parlamento taşımak zorundadır. Bakın seçimlere 3 gün kala önemli tartışmalar yaşandı Sayın Öcalan’ın mektubu üzerinden önemli tartışmaların yaşandığı bir süreci yaşadık. Ve o mektubu baştan sona daha önceki açıklamalarıyla birlikte okuduğumuzda Türkiye’nin çok önemli bir sorununa parmak bastığını gördük. Tıpkı 2013te olduğu gibi işaret ediyordu. Demokratik anayasa konusunda uzlaşma gerekliliğini. Türkiye anayasasını artık yapmalıdır. Bir demokratik anayasayı var etmelidir. Bu akşamdan parlamentoya sesleniyorum Anayasamızı yapalım. Gelin bütün partiler hiç bir farklılığı ayrımcı bir anlayışı ele almadan bir anayasa sürecini başlatalım.

TÜRKİYE’NİN ÜÇÜNCÜ YOLA İHTİYACI VAR

Toplumsal barış fazlasıyla tahrip edilmiştir. Türkiye toplumsal barışını bir an önce var etmelidir. Tabi ki sadece parlamentoya sıkışmış bir çağrı ile sınırlı tutmuyoruz. Tüm topluma çağrı yapıyoruz. Demokratik anayasa konusunda uzlaşma konusunda çağrımızı yineliyoruz. Buna 3’üncü yol diyoruz. Üçüncü yolda buluşmaya ihtiyacımız var. Türkiye uzun süredir kamplaştı millet ve cumhur ittifakı diye kamplaştı. Bu kamplaşma Türkiye’de ciddi bir gergin siyaset ortamı yarattı. Bunun büyük   mağduriyetleri söz konusu oldu. O yüzden Türkiye’nin üçüncü yola ihtiyacı var.
 
Evet iddiamız budur. Bu iddia ile hareket ediyoruz. Toplumsal barışın inşası ve demokratik anayasa yapımı. Türkiye’nin ne zaman seçime gideceği belli değil. Türkiye belki 4 yıl sonra seçime gidebilir, daha önce de gidebilir. Ama önemli olan seçime nasıl gideceğimizdir. Bir daha seçime gideceksek demokratik siyasetin hakim olduğu bir ortamda gitmek istiyoruz. O yüzden de üçüncü yolda demokratik siyasetin tıkanmışlığı aşacak yöntemler için tüm kesimlere çağrımızı yapıyoruz.

İSTANBUL’UN BELİRLEYENİ HDP OLMUŞTUR

İstanbul seçim sonuçları bizahiti bunu açığa çıkarmıştır. İstanbul seçim sonuçlarının belirleyeni HDP’nin bu yaklaşımı olmuştur. Herhangi bir kutuplaşmış siyasete kendisini payanda etmeden bu mücadelesini demokrasi ve barış mücadelesine çevirerek tüm toplumun umudu haline gelmiştir. Bu umudu söndürmemek lazım, özgür siyasete olanak sağlamak lazım, herkesin siyaset yapacağı zeminleri yaratmak lazım.   Eğer demokratik bir anayasa yapma hayalimiz varsa o yüzden herkesi siyasete davet etmeliyiz. Bu baskıcı anlayıştan bir an önce kurtulmalıyız. Parlamentoya çağrı yaptık. Cumhurbaşkanına da buradan çağrı yapıyoruz. Parlamento üzerindeki vesayetçi anlayışını terk etmeli.

KABİNE GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Bu ülkede partili cumhurbaşkanı anlayışı ile yol kat etmemizin mümkün olmadığını şu bir yıllık süreçte gördük. Cumhurbaşkanı parlamento üzerindeki gölgesini kaldırmalıdır. Parlamento işlevli hale gelmelidir. Yürütme kendi sınırları içinde Türkiye’nin acil sorunlarına çözüm arayacak bir yerden kabinesini de gözden geçirerek bu süreçteki rolünü   oynamalıdır. Ama Türkiye’nin öncelikli meselesi biraz önce belirttiğim gibi demokratik ikimi var edecek bir anayasa ve toplumsal barış sürecidir. Toplumsal uzlaşmayı yaratma zamanıdır. Özelikle yargının bağımsızlığını bu denli yitirdiği ortamda bir an önce yargı reformu ad altında dillendirilen meselenin gündeme alınması   toplumun beklentilerinin karşılanması gerekmektedir.

‘KABİNE BEKLENTİSİ HERKESTE VAR’

Kabine değişikliği talebinin olup olmadığı yönündeki soruyu Temelli, şöyle yanıtladı: “Kabine meselesine gelince kabine revizyonu beklentisi herkeste var. Çünkü Türkiye bir yönetim krizi yaşamaktadır. İşaret edeceğim şu bakan bu bakan değil Türkiye’nin   ihtiyaçlarına uygun liyakati esas alan bir kabineye ihtiyaç olduğu talebimizdir.”

ÖCALAN'IN MEKTUBU

Abdullah Öcalan’ın gönderdiği mektup sonrası Kürt seçmenin iradesinin seçime nasıl yansıdığı yönündeki soruya Temelli, “Sayın Öcalan’ın mektubunu en iyi anlayan Kürt halkı ve HDP’lilerdir. Mektubu ve daha önceki açıklamalara bütünlüklü baktığınızda aslında bugün ortaya çıkan tablonun bu anlayışla ne kadar barışık olduğunu, ne kadar içselleştirilmiş olduğunu görmeniz mümkün. Orada özel olarak vurgu yapılan en önemli mesele demokratik anayasa ve toplumsal barış meselesidir. Sayın Öcalan’ın açıklamalarını seçim hesaplarına sıkıştırmak Sayın Öcalan’ı anlamamak demektir. Sayın Öcalan seçim meselelerinin çok ötesinde Türkiye demokrasisi ve barışı için tüm Türkiye halklarına ve Ortadoğu haklarına her zaman olduğu gibi bir çağrı yapıyor. Demokratik   anayasa bu açıdan önemi bir çağrıydı. Demokratik anayasa sürecinin önünün açılması için de Kürt halkının oynayacağı rol büyük önem taşıyordu. Dolayısıyla sandığa gitmek sadece kazanan tarafı belirlemek değil, Türkiye’nin demokrasisi açısından da büyük önem taşıyordu. 31 Martta yaptığımız gibi 23 haziranda da bunu gerçekleştirdik” dedi.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/temelliden-kabine-degisikligi-ve-yeni-anayasa-cagrisi-265229Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.114
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.06.2019- 11:48


Temelli'nin ''önemli olan 24 haziran'da ne yapacağımız'' spotunu başlık haline getirmiştik. Orada o konuyu yorumlamaya çalışırız ama burada da bir iki cümle etmekte yarar var. Öncelikle Pervin Buldan'ın ''seçimin galibi Kürtler ve HDP olmuştur'' tespitinin yanlış olmadığını söylemeliyiz. Gerçekten de Kürt kökenli yurttaşların tercihindeki HDP rolü seçimin sonucunun belirleyiciliğinde önemli bir rol oynamıştır. Zaten böyle bir etkisi olacağı bilindiği için Erdoğan ve AKP bu yönelişi kırmak için elinden gelen herşeyi yapmış, Öcalan'ı bile devreye sokmuş, Bahçeli'nin ağzından ''Demirtaş Öcalan'ı dinlemiyor'' yakınmasına bile neden olmuştur. Kısaca AKP'nin İstanbul'u açık ara yitirmesinde pek çok parametre bulunmaktadır ve onlardan biri de -hakkının verilmesi gerek- HDP yönetimidir.

Bu konuyu analiz ederken, hiç kuşku yok, 24 Haziran devre dışı bırakılmamalıdır. Temelli'nin sorusu çok yerindedir; önemli olan 24 Haziran sonnrası sürecin nasıl işletileceğidir. Bence önceliği iki konuya vermek gerekiyor; birincisi, şu zaman zaman dillendirilerek geriye çekilen ''Türkiyelileşme'' konusu, ikincisi de Kürtler, Türkler ayrımını artık geride bırakmamız gerçeği. Değiniriz, konuşuruz ama 23 Haziran'ı daha da anlamlı kılmak istiyorsak 24 Haziran itibariyla şapkayı önümüze koyup farklı bir gerçekliğin ve söylemin peşine düşmeliyiz. Unutulmaması gereken, Türkiye 2002 seçimleriyle birlikte   cumhuriyeti bir parantez olarak gören bir zihniyetin egemenliğinde karanlık bir tünelin içine girmişse bu süreçte AKP dışı faktörlerin de etkili olduğudur. Bu nedenle hepimizi bir özeleştiri bekliyor; en başta 23 Haziran güzelliğinde büyük payı olan HDP yönetiminin...

23 Haziran'da çok önemli bir adım atılmıştır.   Gerekli olan bir adımdı, ama asla yeterli değildir. Şimdi sırada sosyalist solun, HDP'nin ve hatta CHP'nin bu süreci nasıl değerlendireceğidir. Bilinmeli ki, nesnelliğe gözleri kapayan bir ezberciliğin ülke insanına hiçbir yararı olmuyor.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Pervin Buldan'dan Barzani'ye tepki melnur 0 2190 16.11.2013- 19:03
Konu Klasör Pervin Buldan:Türkiye'de darbe yapacak iki ekip var dayanışma 2 2176 27.10.2015- 20:45
Konu Klasör Dinde son nokta! Bilimde nokta bile değil melnur 0 1997 19.07.2014- 02:29
Konu Klasör Nazım Hikmet yaşıyor; doğum günün kutlu olsun Nazım! munzur 5 3572 16.01.2020- 04:36
Konu Klasör Biz batılıyız… Nokta melnur 0 1850 10.12.2016- 18:13
Etiketler   Pervin,   Buldan:,   günün,   galibi,   Kürtler,   HDP,   olmuştur,   Nokta
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS