SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Yüz yıl önceki heyecanı geri getireceğiz           (gösterim sayısı: 1.055)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 11.09.2019- 07:20


Yüz yıl önceki heyecanı geri getireceğiz - Kemal Okuyan

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, soL'un 99 yıl sonra TKP'nin dünü ve bugünü hakkındaki sorularını yanıtladı.

Türkiye Komünist Partisi bugün 99 yılı geride bırakmış oldu. Bütün bu yılların ardından, 2019 yılında Türkiye Komünist Partisi için ne söyleyebilirsiniz?

Kuşkusuz çok şey söylenebilir. Ancak bugün üzerinde en fazla durulmayı gerektiren şudur: TKP 1920 yılında kurulduğunda muazzam bir heyecan ve iyimserlikle kuruldu. Doğaldı bu, dünya altüst olmuştu, Birinci Dünya Savaşı biterken Rus proletaryası sömürücü sınıflara tekmeyi yapıştırıvermişti, Avrupa’nın birçok yerinde emekçiler ayağa kalkmıştı. Anadolu’da emperyalist işgale kafa tutuluyor, dahası İstanbul’da çürümekte olan Saray’a meydan okunuyordu. Bugün benzer koşullar yok ancak yüz yıl sonra emperyalizmin, kapitalizmin temellerinin daha da çürüdüğünü görüyoruz. Bu akıl dışı düzen yıkılmalıdır ve yıkılabilir. Üzerinde durmayı gerektiren budur. TKP’yi aynı heyecana ve iyimserliğe taşıma hedefimiz vardı.

Bu yolda çok mesafe aldık.

'SABAH AKŞAM EMPERYALİZMİN, DÜZENİN, GERİCİLİĞİN NE KADAR GÜÇLÜ OLDUĞU ZATEN SÖYLENİYOR'
Kimileri bu heyecan ve iyimserliği çocukça buluyor…


O zaman sırayla gidelim. Bir; “bu düzen değişmeli” diye düşünüyor muyuz? Bu düzenin savunulacak tek bir tarafı yok. Sahipleri bile şikayetçi gibi gözüküyor, o kadar berbat. İki; “insanlığın bu düzene teslim olarak, boyun eğerek devam etmesi olası mı”? Bir başka deyişle, “böyle gelmiş böyle gider" mi?   Buna “evet” diyen insanlığını yitiriyor demektir. Konumuz dışı. Bu durumda insanlık büyük bir hesaplaşmaya gidecek, yolu yok. Bu hesaplaşmaya haklı olanın, iyiden, doğrudan yana olanın, eşitlik ve özgürlük arayanların “zaten yenileceğiz” diye girmesi mantıklı mı? Zor olsa da, kazanmaya, başarıya odaklanmak gerek. Böyle yaparsanız bugünkü düzenin zayıflıklarını daha iyi görürsünüz. Sabah akşam emperyalizmin, sömürü düzeninin, gericiliğin ne kadar güçlü olduğu zaten söyleniyor. Bunun parçası olarak Komünist partisi olunamaz. Bugünkü düzenin içinde bir oyuncu olunarak da Komünist partisi olunamaz. TKP’nin bu düzenin değişmesi gerektiğine ve değişeceğine dair fikri yayması, bu fikrin pratik gereklerini yerine getirmesi gerekir. Bundan daha heyecan verici bir şey olabilir mi?

Ya güncel görevler ne olacak? İnsanlığın acil çözüm bekleyen meseleleri var…

Tam da bu nedenle düzene karşı mücadele yükseltilmeli. Tamamen kâr üzerine kurulu bu düzende hiçbir şeyi koruyamazsınız. Eğer patronların üzerinde bir “devrim” baskısı olmazsa, en küçük bir ödün dahi vermiyorlar, reel ücretler düşüyor, çalışma saatleri uzuyor. İşçi sınıfının mücadele tarihi bunu gösteriyor. Doğayı koruyamazsınız. Türkiye’de inşaat ve enerji tekellerinin borusu öttükçe, büyük turizm şirketlerinin açgözlülüğü sürdükçe, otomotiv patronlarının egemenliği devam ettikçe ormanlarımız yok olacak, kentler beton yığınına dönecek. Buna helikopter, uçak filan sökmez! Yalnız Türkiye’de değil ki, kapitalizm her yeri yok ediyor. Kadın cinayetlerini, kadına dönük şiddeti durduramazsınız; çünkü patron-işçi ilişkisindeki adaletsizlikten de besleniyor kadına dönük ayrımcılık. Bir temel adaletsizliğe boyun eğilirse, bir diğeri meşrulaştırılır. Kadın emekçilerin daha fazla sömürüldüğü gerçeğine ek olarak söylüyorum bunu. Bütün bu ve benzeri başlıklarda gündelik mücadele verirken halka yalan söylemek suçtur. Sorunların temellerine işaret edeceksiniz. İsraf, yolsuzluk, rüşvet…

'BUGÜNÜ DÜZENE HEDİYE EDERSEK, YARINI KESİN KAYBEDERİZ'

Bunlar ahlaki bozulmanın sonucu değil ki! Kâr güdüsünün temel motivasyon olduğu bir yerde israf, yolsuzluk ve rüşvet kaçınılmazdır. Kurala uydurulması bir şey değiştirmez. Türkiye’de son yılların en büyük hırsızlığı, yolsuzluğu Tüpraş’ın, Telekom’un, SEKA’nın ve benzerlerinin özelleştirilmesidir. Bu devlet işletmelerini yutanlar ahlaklı iş insanları olarak ortada dolanıyorlar! İnsanın insanı sömürmesi bir ihalede verilen rüşvetten daha küçük bir ahlaksızlık değildir. Evet, kırmızı çizgiyi nerede çekeceğimize karar vermemiz gerekiyor. Tutturulmuş bir “yarının büyük kurtuluşu için bugünü feda etmeyelim!” Bugün mü kaldı! Biz de diyoruz ki, “yarını kazanma iradesi koymadan bugünü kazanamayız”. Burada da durmuyoruz ve şunu söylüyoruz: “Bugünü düzene hediye edersek yarını kesin kaybederiz.”

Peki TKP bu sürece nasıl hazırlanıyor?


Son dönemde bir yandan Türkiye ve dünyadaki ani gelişmelere bağlı olarak partinin siyasal ve örgütsel yapısını güncelliyoruz bir yandan da planlı bir biçimde partinin gücünü, mücadeleciliğini, yaygınlığını, seslenme ve hareket yeteneğini artırmaya çalışıyoruz. Bu süreç medyatik bir zeminde değil, gerçek kanallarda yürüyor. Patronların Ensesindeyiz ağı, Türkiye’de işçi sınıfının hak arama ve örgütlenme kültüründe önemli bir yer edinmeye başladı. Emekçi mahallelerinde onlarca semt evi açtık, açmaya devam ediyoruz. 10 Eylül, kuruluş yıldönümümüz dolayısıyla yenileri ekleniyor. Bir plan dahiline TKP’yi ülkenin her noktasında var etmek için kolları sıvadık. Yeni üyeler, yeni TKP Gönüllüleri katılıyor aramıza. Ve dediğim gibi, bütün bunları bir amaç disiplini ile yapıyoruz. Türkiye bu barbar düzene teslim edilemez. Özeti bu. Bu düşünceyle devam ediyoruz. Birçok kentte, önümüzdeki on-on beş gün. toplantılar, açılışlar düzenliyoruz, bunlardan ilki bugün İstanbul’da… Ekim ayında dünyanın her tarafından komünist partilerin yıllık buluşmasına ev sahipliği yapacağız. 19 Ekim’de İzmir’de çok büyük bir etkinlik gerçekleşecek. Ve her şeyden önemlisi, daha hızlı yanıt üreten, hareket eden, tepki veren bir parti olacağız.

TKP’nin bugün Türkiye siyasetinde doldurduğu bir boşluk var mı?


TKP’nin Türkiye siyasetinde ortaya çıkan büyük boşluğu doldurma iddiası var. Boşluk olmaz mı? Türkiye’yi karanlığa gömen bir iktidar ve bu iktidarın karşısında o karanlığın ortağı olanların da dahil olduğu geniş bir koalisyon. Fark var aralarında elbette. Ancak o farkın kaynağında sakın karanlıktan yararlanan sömürücü sınıfların, emperyalistlerin “bu işler böyle gitmez” kaygısı olmasın! Türkiye’de siyaset despotik sömürücülerle özgürlüklere duyarlı sömürücüler, otoriter gericilerle demokrat gericiler, zorba işbirlikçilerle uzlaşmacı işbirlikçiler arasındaki taraflaşmaya sahne oluyor. Düzen muhalefeti her zaman özgürlük, demokrasi, uzlaşı şarkıları söyler. Ancak sorun şu ki, bu düzen özgürlükleri boğmak zorundadır. Bu kadar işsiz olacak, bu kadar yoksul olacak, memleketi iliklerine kadar sömüren büyük tekeller hukuktan eğitime, sağlıktan sanayiye, ticaretten medyaya her şeye hükmedecek ve Türkiye’de özgürlük olacak! Türkiye’de mevcut düzenin bekası ile ilgili hiçbir şeyin parçası olamayız. Halkın, memleketin bekası ile bu düzenin bekası ayrı şeyler. Evet Türkiye siyasetinde işçi sınıfının, emekçilerin sesinin boşluğu var ve biz o boşluğu doldurmak için çaba harcıyoruz.

'BU DÖNEMİN DE DEVASA SARSINTILARA GEBE OLDUĞUNU BİLMEK GEREKİR'

Yeni kitabınız yayınlandı, "Devrimin Gölgesinde; Berlin-Varşova-Ankara 1920" adıyla. Yüz yıl öncesini ele alıyorsunuz. Başta değindiniz ama bir karşılaştırma yapabilir misiniz?

Güzel günlermiş… Çok daha büyük bir karanlık, çok daha büyük bir yılgınlık ve umutsuzluk varken bir anda 1917’de işler tersine çevrilmiş. Emperyalizmin krizinin ne zaman derinleşeceği, bu krizin ne zaman devasa dönüşümlere yol açacağını kimse bilemez. Dolayısıyla bu dönemin de devasa sarsıntılara gebe olduğunu bilmek gerekir. Bilmek ve hazır olmak. Büyük insanlık yüz yıl önce daha büyük bir birikimle kalkışmadı büyük işlere. Güzel günlermiş çünkü ileri atılınmış. Başka bir dünya mümkün denmiş. Şimdi en büyük sıkıntı, insanlığın hafızasını büyük ölçüde yok ettiler. Antikomünizmin büyük başarısıdır bu. Yoksa dediğim gibi, sömürü düzeni bugün yüz yıl öncesine göre daha çürük, daha zayıf. Mesele insanlığın onun karşısına dikilebileceğini yeniden hatırlamasında. Bu da olur…

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/kemal-okuyan/yuz-yil-onceki-heyecani-geri-getirecegiz-270090Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.029
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
33 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 12.09.2019- 07:44


Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) 99. yaşını kutladığı "Biz Hazırız" etkinliklerinden ilki İstanbul'da, dün akşam Salon Figaro'da binlerce TKP'li ve dostlarının katılımıyla yapıldı. Salonda konuşma yapan TKP İstanbul İl Başkanı Aydemir Güler şunları söyledi:
Resim Ekleme
''Nostalji tuzağına düşmemeyi öğrendik. Geçmişte yaşamayacağız. Nostalji tuzaktır. Bizim tarihimizde acılar da var, idam sehpasını deviren üç delikanlı var, sendikalar var, Türkiye kapitalizmini sarstığımız yıllar var, var var var. Geleceği olmayanlarının geçmişi olamaz. Geçmişte yaşamayacağız.   Geçmişimiz ne kadar değerli olursa olsun, gelecekte bir şey yapabildiğimiz müddetçe, üstüne bir şey inşa ettiğimiz sürece önemlidir. Yoksa çöptür"

Mustafa Suphiler, biz yüz yıllar sonra sadece yaptıklarını analım diye, o ağır bedeli ödemiş olamazlar.

Şefik Hüsnüler her şey bitecek diye, nostalji olsun diye yapmış olamaz.

Nâzım diyor ya ömrümde övündüğüm partim diye... Nâzım'ın partisiyle bugün övünenler olmasa o sözlerin bir anlamı olmaz.

Geçmiş bugün geçmiştir.

Nostalji yapmıyoruz, deneyimimizi büyütüyoruz. Bu deneyimde kök salmak var. Bu kök salmayı biraz ayarlı kullanmalıyız.

Can alıcı hedefe kök saldık. Türkiye bizsiz olamayacak kadar savruldu.

Türkiye'de değerli, insana yakışır ne varsa komünistler sayesinde var olmuştur. Bunları komünistlerden kimse ayıramaz.

Bu tarihe bir borcumuz var. Borcumuzu ödeyeceğiz. Bu borç tarihteki eksikliği gidermektir. 99. yıldır yapamadığımızı yapmak için TKP vardır.

TKP bugüne ve geleceğe buradan bakıyor. O yüzden 99 yaşımızı kutlamaya hakkımız var.

TKP, 1920'de kurulduğunda ne yapacağını biliyordu. Bakü'de kurulan partiyi var eden şeydi.

Amaç, işçileri emekçileri, ulusal kurtuluşla taçlandırıp sosyalist devrimi tamamlamaktı.

Varoluş amacınız buysa Bakü'den kalkıp Türkiye'ye geleceksiniz, emperyalizme karşı mücadele edeceksiniz.

Yurtseverliği, emperyalizme karşı mücadeleyi başa yazanlar sahiplenir. Enternasyonalizm ortak çıkardır, milli çıkarlar değil. Biz başka bir şeye bakarız, milliyetçiliğe değil.

Bugün TKP kendini nasıl tanımlıyorsa öyle olacak.

'Büyük Türkiye' hayalleri var. Suriye operasyonları, nükleer silahlar vs. konuşuluyor. Büyük Türkiye, sadece yoksulları uyutmak için kullanılmıyor. Bir de o Büyük Türkiye hayallerinin sermaye sınıfı var. Daha ucuz işgücü istiyorlar. Zenginlerin inandırıcılığı azalmışsa başka tercihi olamaz. Daha ucuz emek gücü isteyecek. Kapitalizm bu.

Bizim yapmamız gereken, uzlaşmasız, tavizsiz, sınıf çizgisinden sapmamak. Kimseye yedeklenmeden iktidarı fethetmek.

Cesaret, lafı dolandırmadan, işler daha sadeleşsin diye var.

Sınıf çizgisi, egemenlerle herhangi bir işbirliği seçeneğine kapalıdır. Bu işbirliği, bazen demokrasi adı altında, bazen faşizm, bazen dinci gericilikle olur. TKP'nin sınıf çizgisi budur ve en ağır durumlarda bile mülk sahibi egemenleri dışlar. Dışlamayanlara düzen solu diyoruz. Düzenin bir solu bugün yok. Düzenin kendisi, düzen solu diye bir alana sahip olmaktan cıkmış durumda.

Bu kriz aşılacak, kapitalizm ne pahasına olsun devam mı edecek? O zaman kapitalizm işçi öldürmeye devam edecek.

Dünyada ve Türkiye'de bugün kapitalizm işçi öldürmeden varlığını devam ettiremeyecek.

Kadın cinayetleri, sapıklığın düzinelerce üreyip durması, kapitalizmin ta kendisi. Kapitalizm devam edecekse, 12 yaşında çocukların uyuşturucu içmesi gerekiyor. Bugünkü kapitalizm koşullarında biraz daha yaşanır kılacak bir sol alan kalmadı. Sol TKP'dir, sol bizimdir, sosyalizm hedefidir.

Kapitalizm kendi içinde biraz daha nefes alınacak minicik bir alan bile yaratamıyorsa sol bizizdir.

Emperyalizmi sorgulamayan sol olmaz. Dinci gericiliğe yanaşan sol olmaz.

Bizim kavgamız bu nedenle düzenin bütünüyle, sürüp gitmesiyle, kapitalizmin kendisiyledir.

Çocukların 12 yerine 13,5   yaşında uyuşturucuya başlamasına mı ikna olacağız? 3 kadın yerine 2 kadının öldürülmesine mi ikna olacağız? 8 işçi yerine 5 işçinin ölmesine mi ikna olacağız?

Düzen bir yerlerde bir sol umut olmadan yapamaz. Düzene sol bir görüntü veren operasyonlar her daim devam eder.

Türkiye halkının aklını karıştıran düzen içi minimal oynamaları 'işte umut' diyenlerle değil, düzenin kendisiyle kavga eden, umut arayanların koluna giren, parti olmalıyız.

Doğrusunu göstereceğiz.

Çoğalacağız. TKP bu acıların devam etmesine kendi yavaşlığının neden olduğunu bilir, acele etmemiz gerekiyor. Geciktiğimiz her an işçi ve kadın ölümleri geliyor. Somut konuşalım.

TKP örgütlülüğünü iki katına çıkarırsa patron kuryeye bu yağmur altında 7 dakikada işini yetiştir diyebilir mi? Kadınlara saldırmak bu kadar kolay olabilir mi?

Bugünkü acılarla yüzleşelim.

Memleketimizi yobazlara, zalimlere, sömürücülere, emperyalistlere terk etmeyecek kadar seviyoruz.  

Biz hazırız!

Türkiye Komünist Partisi 19 Ekim'de İzmir'de uluslararası etkinliğe ev sahipliği yapacak. Dünyanın yüz küsur ülkesinden gelen yoldaşlarımızla dostlarımızla buluşacağız. Şurada yazılanı (Biz Hazırız) kanıtlamak için. Ülkemizi çok seviyoruz, kimseye bırakmayacağız.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/tkp-99-yasini-kutladi-bu-tarihe-bir-borcumuz-var-odeyecegiz-270133Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Rodrigo'nun Gitar Konçertosu Deniz'in İdam Edilmeden Önceki Son İsteği... melnur 0 561 05.05.2019- 15:29
Konu Klasör 'Devrim fikrini yeniden güncel hale getireceğiz' melnur 0 266 25.10.2020- 02:37
Konu Klasör 'TKP’nin yüz yıllık tarihi, tarihimiz...' melnur 3 455 06.02.2021- 03:20
Konu Klasör ÖDP yarın olağanüstü kongreye gidiyor: Solu bir seçenek haline getireceğiz... melnur 6 1157 02.01.2020- 07:44
Konu Klasör İstanbul'da ölü sayısı yüz bini aştı! ayhan 3 3473 17.08.2019- 09:49
Etiketler   Yüz,   yıl,   önceki,   heyecanı,   geri,   getireceğiz
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS