SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Rekabet başlayınca eski defterler açıldı...           (gösterim sayısı: 308)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.176
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 09.12.2019- 10:56


Rekabet başlayınca eski defterler açıldı


AKP’den kopuşlar sürerken eski ortakların hukuksuzlukları da bir bir ortaya çıkıyor. Şehir Üniversitesi üzerinden başlayan polemik kısa zamanda krize dönüştü. Taraflardan ise birbirlerine karşı peş peşe itiraf ve suçlamalar geldi

Resim Ekleme

MEHMET EMİN KURNAZ

Eski Bakan Ali Babacan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti hazırlıkları sürerken, AKP içinde yaşanan kriz giderek derinleşiyor. Kayyuma devredilmeye hazırlanan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne ilişkin başlayan tartışma, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski yol arkadaşlarını dolandırıcılıkla itham etmesinin ardından alevlendi. Bir dönem birlikte yürüyen yol arkadaşlarının hukuksuzlukları, ortaklık bozulunca teker teker ortalığa saçıldı. Erdoğan, yeni oluşumlara karşı partisinin tabanını bir arada tutmaya çalışırken, taraflar arasında restleşmeler yaşandı. Tartışmanın odak noktasında yer alan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin üzerine kurulu olan TEKEL arazisine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tahsisini ben yaptım, malum şahıs başbakan olunca mülkiyet devrine dönüştürdü” itirafında bulundu.

Eski iktidar ortaklarını hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yanıt eski Başbakan Davutoğlu’ndan geldi. Davutoğlu, “Madem başbakana dolandırıcılık iftirasında bulunulmuştur, o zaman şu anda görev yapanlar da dahil olmak üzere bütün cumhurbaşkanları, başbakanlar, onların birinci ve ikinci derece hısım ve akrabalarının mal varlıkları TBMM’de gerekli komisyonlar kurularak araştırılmalıdır” dedi.

TARAFLARIN KİRLİ ÇAMAŞIRLARI ORTAYA DÖKÜLDÜ

Konuyu BirGün’e değerlendiren Gazeteci-Yazar Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin, partilerini kurma hazırlığında bulunan Davutoğlu ve Babacan’ın kampanyalarından duyduğu rahatsızlığı gösterdiğini belirtti. “Her iki siyasetçinin de kampanyalarının merkezine ‘dürüstlük’ meselesini koyması, AK Parti’nin Erdoğan’ın mutlak iradesi altında geldiği aşamaya yönelik en önemli eleştirilerden olan yolsuzluk iddialarını ellerinden almayı amaçlıyor” diyen Yetkin, “Bu çerçevede Şehir Üniversitesi özelinde Şimşek ve hatta Gül’ün adını da anması, topyekün cephe açmaya hazır olduğunun işareti. Aynı konuşmada durduk yerde Cumhur İttifakı’nın bölünemeyeceğini söylemesi ise hem bu yönde bir endişesi olduğuna, hem de MHP ve lideri Bahçeli’yi AK Parti’den çıkması muhtemel yeni partilere karşında yanında görmek istediğine işaret ediyor” ifadelerini kullandı. Davutoğlu’nun anında rest çekmesi ve aile servetlerinin karşılaştırılmasını önermesinin önemli olduğuna vurgu yapan Yetkin, “Tarafların bütün çamaşırları ortaya dökmemesi için o mahallelerden sözü geçen kişilerin devreye girip ‘durun, siz kardeşsiniz’ deyip demeyeceğini bilmiyoruz ama bu olmazsa kamuoyu 17 yıllık iktidar boyunca gizli kalan pek çok şeyi öğrenecek demektir” şeklinde konuştu.

AMAÇ BEDELSİZ DEVİR İŞLEMİYDİ

TEKEL arazisinin Şehir Üniversitesi’ne devrine ilişkin açıklamalarda bulunan TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen, “Her iki taraf da Mimarlar Odası’nı işin içine katarak bu işi başka türlü bir şeye çevirdiler” dedi.

“2009 yılından itibaren Mimarlar Odası açısından devam eden bir süreç var” diyen Köymen, “Burası doğal sit alanı olduğu için biz bu koruma amaçlı imar planını onaylayan koruma kurulunun kararına ilişkin iptal davası açtık. Ardından uygulama imar planı yapıldı, ona da dava açtık ve bu davalar devam ederken de öğrendik ki bu bahse konu üniversite alanı olarak tescili yapılan ve planlanan alanın üniversiteye devri bedelsiz olarak yapılmış. Bedelsiz devrin iptali davasını ise 2015 yılında açtık. 2018’in sonunda önce yürütmeyi durdurma kararı alındı. Ardından da Danıştay bedelsiz devri iptal etti. Aslında süreç bu” diye konuştu.

Sürecin, özel bir üniversiteye bedelsiz devir işlemi yapmak şeklinde planlandığına dikkat çeken Köymen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu bizim açımızdan bütün o davaların sonucunda bir mücadeledir. Cumhurbaşkanı da kendisi söyledi zaten ‘En güzel araziyi bir şehir üniversitesine kullanım hakkıyla vermiştik’ dedi. Bedelsiz devrettiklerini söylerken de aslında o zaman ilişkileri iyi olan bir yapıyı koruduğunu da açıkça ifade etmiş oldu. Ama biz bu kavganın hiçbir yerinde değiliz.”

NE OLMUŞTU?

Tartışmanın gündeminde yer alan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kampüs olarak kullandığı eski TEKEL arazisi üniversiteye bedelsiz olarak devredilmiş, arazinin kullanım hakkı girişimi davalara takılmıştı. Sadece eğitim faaliyetleri için kullanılacağı şerhinin düşüldüğü kararda, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de ismi vardı. Üniversite bunun ardından Halkbank’tan aldığı yatırım kredilerini de kullanarak arazide bir kampüs kurdu ve 2017’de buraya taşındı. Ancak bu sırada davalar devam ediyordu. Mimarlar Odası’nın arazinin bedelsiz tahsis edildiğine ilişkin açtığı davayı taşıdığı Danıştay, 2018’de bu suçlamayı haklı buldu. Halkbank ise Danıştay’ın kararını da gerekçe göstererek, üniversiteye tahsis ettiği kredi limitlerinin kullanımını durdurdu sonra da tüm bankalardaki varlıklarına tedbir koydu.

https://www.birgun.net/haber/rekabet-baslayinca-eski-defterler-acildi-279266Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.176
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 09.12.2019- 11:22


İslamcılar birbirini yerse memleket kurtulur mu? - GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN

Türkiye muktedir koltuğuna oturan İslamcıların iç kavgasından bir türlü kurtulamadı. Önce Erdoğan ile Fethullahçı çete arasında kavga kıyamet koptu. O günlerde “birbirlerini yerler, iki taraf da zayıflar” diye düşünenler vardı ancak hiç de öyle olmadı. Kavgaya Fethullahçı çetenin darbe girişimi, arkasından gelen OHAL ve rejim değişikliği damgasını vurdu. Neticede iki İslamcı cenahın kavgası tek adam rejimine giden yolun taşlarını döşedi. Sonrası hepimizin malumu.

Şimdilerde yakın döneme dek elbirliğiyle ülkenin uçuruma doğru gitmesine neden olan AKP’liler arasında yeni bir cephenin açıldığına tanıklık ediyoruz. Bir tarafta Gül destekli Babacan diğer tarafta Davutoğlu yeni partileriyle seçmenin karşısına çıkmak üzere. “Belki vazgeçerler, üzerlerine fazla gitmeyelim” taktiğinin bir karşılığı olmadığı belli olunca Erdoğan alenen Babacan ve Davutoğlu’nu Şehir Üniversitesi tartışmaları üzerinden hedef aldı. Eski Başbakan’ı ve bakanları Halkbank’ı dolandırmaya çalışmakla itham etti. Bu elbette yenilir yutulur bir suçlama değil. Ancak ithamın kendisinden çok Erdoğan’ın savaşı başlatma şekline dikkat kesilmek gerek.

Nasıl dershaneler mevzusu Erdoğan – Fethullahçılar kavgasında buzdağının yalnızca görünür tarafıydı Şehir Üniversitesi de Davutoğlu ekibiyle siyasi kavgada öyle. Şehir Üniversitesi bir yanıyla Yeni-Osmanlıcı tezlerin bir yanıyla akademide muhafazakâr hegemonya kurma arayışlarının armada gemisi olarak düşünülmüştü. Hatırı sayılır bir akademik kadro toplamayı başarmıştı, içerisinde gerçek demokrasiye ancak kendisini muhafazakâr olarak tanımlayanların liderliğinde ulaşılacağına inananlar çoğunluktaydı. İktidar çevresindekilerin büyük yatırım yaptığı üniversite Davutoğlu’nun azledilmesi sonrasında aniden gözden düştü. İktidarın zamanında Şehir’de çalışması ve okuması için teşvik ettikleri şimdilerde iki ateş arasında kalmış vaziyette.

Emek tarihinin abidevi mekânı Tekel arazisinin Şehir Üniversitesi’ne tapu devrini “şimdi” eleştirmeye karar veren AKP Genel Başkanı tıpkı Fethullahçı çete örneğindeki gibi en “yakınları” tarafından “kandırıldığını” ima etti; “ne istedilerse verdik” demeye getirdi. Babacan’ı, Şimşek’i, Davutoğlu’nu nankörlük yapmakla eleştirdi. Fakat halka şikâyetle de yetinmeyeceğinin işaretini verdi. Neticede Erdoğan’ın elinde muhalif İslamcılara “ibretlik” olarak göstereceği bir örnek var. Belli ki Erdoğan eski dava arkadaşlarıyla yalnızca meydanlarda kapışmak istemiyor aynı zamanda adliye koridorlarında “hesaplaşmanın” hazırlığını yapıyor. Davutoğlu’nun başbakanlıktan uzaklaştırılması sürecinde fitili yakan Pelikancılar’ın ellerini ovuşturduğunu ve harıl harıl çalıştığını tahmin edebiliriz.

2018’de Gül’ün cumhurbaşkanı adaylığı gündemdeyken şahit olduklarımız hatırımızda. Akar’ın Gül’ü “havadan” ziyareti ve Kalın ile birlikte “sakın ha aday olma” uyarıları o konjonktürde “sonuç” vermişti. Eski Başbakan’ın Halkbank’ı dolandırdığı iddiası ise bizzat pilotunun Erdoğan olduğu mühimmatla dolu bir savaş uçağının Davutoğlu’nun bahçesine inmesi anlamına geliyor. Ancak Davutoğlu’nun aynı akşam yaptığı açıklama onun Gül gibi geriye çekilip arkadan çalışmayacağının kanıtı. Davutoğlu, görev yapanlar dahil yaşayan tüm Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, özelleştirme işlerini yönetenlerin ve ailelerinin mal varlıkları Meclis’te araştırılsın diyerek karşı atağa geçti. Bunun mümkün olmadığını kendisi de biliyor ancak ABD’nin bile şantaj olarak kullandığı bir durumu Davutoğlu’nun gündeme getirmesinde şaşırılacak bir şey yok.

Babacan ve Davutoğlu’nun partilerini resmen kurmalarıyla İslamcılar arasındaki kavga şüphesiz daha da kızışacak. Ortaya başka kirli çamaşırlar dökülecek, belaltı vuruşlar üst üste gelecek. Aramızda “ne güzel biz de çekirdeğimizi alır, oturup seyrederiz” diyenler vardır eminim. Ancak biz bu sıkıcı filmi daha önce seyretmiştik. Dolayısıyla en iğrenç sahnelerini de feci sonunu da gayet iyi biliyoruz. Aktör ve figüranların değişmiş olması senaryonun değiştiği anlamına gelmiyor.

İslamcıların birbirlerini yemelerinin doğrudan demokrasinin, solun, cumhuriyetçilerin hanesine artı yazılmadığını acı bir biçimde tecrübe ettik. Kamuoyunun kavgaya kilitlenip tarafların ortak sorumluluklarını unuttuğunu da, galip olanın “ilişki tarihini” kendi meşrebince yazdığını da, faturayı yalnızca hasmına değil tüm topluma fatura ettiğini de hep beraber gördük. Nitekim Erdoğan Şehir Üniversitesi tartışmasında yine TMMOB’yi ve CHP’yi suçlamayı ihmal etmedi, muhalefete gözdağı verdi.

O zaman muhalefet ne yapmalı? Kavgayı mı körüklemeli? Düşmanımın düşmanı dostum mu demeli? Elbette hayır! Tam aksine gerçek anlamda taraflardan hesap sorma iradesinin kendisinde olduğunu göstermeli. Toplumsal cinnet halinin, ekonomik krizin, dış politikadaki açmazsın sorumlusu olan kavgalı kardeşleri birlikte tarih sahnesinden süpürecek cesareti göstermeli. Sonra çok geç olabilir…

https://www.birgun.net/haber/islamcilar-birbirini-yerse-memleket-kurtulur-mu-279269Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Ulusal çıkar' diye başlayıp... melnur 1 882 13.02.2019- 21:51
Konu Klasör Eski yıl, yeni yıl umut 4 2475 03.01.2015- 02:04
Konu Klasör Eski AKP, Neo-Türkiye ve Neo-İslamcılık dayanışma 1 2260 09.11.2015- 12:25
Konu Klasör Eski tüfeklerin sonbaharı melnur 0 2008 19.07.2014- 00:33
Konu Klasör Eski Bir Dostunuzdan Merhabalar yam_yam 1 2728 08.04.2016- 13:45
Etiketler   Rekabet,   başlayınca,   eski,   defterler,   açıldı.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS