SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
HDP'de yeni dönem...           (gösterim sayısı: 180)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.016
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

17 kere teşekkür etti.
24 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 24.02.2020- 14:23


HDP'de yeni dönem: Buldan ve Sancar eş genel başkan seçildi

HDP’nin 4’üncü Büyük Kongresi Ankara’da yapılıyor. Yeni dönem siyaseti ve partinin yetkili kurullarının oluşturulacağı kongrede, partinin Eş Genel Başkanlığı için Pervin Buldan ve Mithat Sancar aday gösterilecek. Kongreye 30 bin kişinin katılımı bekleniyor.

Resim Ekleme

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4’üncü Olağan Büyük Kongresi’nde İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ve Mardin Miiletvekili Mithat Sancar eş genel başkan seçildi.

DEMİRTAŞ VE YÜKSEKDAĞ'DAN MESAJ

HDP’nin Kongresi’nde önceki dönem eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın mesajı okundu. Mesajda şunlar kaydedildi:

“Bu gemi yeni yaşamı kurmak üzere ağır ağır yanaşıyor limana. Biliyoruz yolculuk çok çetin geçti. Gemimiz ağır darbeler aldı. Kaptanlarımız, deneyimli mürettebatımızla birlikte tutuklandı. Ne kaptan köşkü boş kaldı ne de makine dairesi. Nemrud’un partisi şimdiden üç parçaya bölündü ama Nuh’un gemisi dimdik ayakta. Bu gemiyi inşa edene de yürütene de aşk olsun. Şimdi hedef halkın iktidarını kurmaktır. Zindandayız şimdi ama bilin ki yüreğimiz yangın yeri. Gençler biz direnmeyi sizden öğrendik. Dik durmayı sizden kadınlar, analar. Yüreğimiz ruhumuz sizlerle. Her birinize ayrı ayrı kucak dolusu selamlarımızı gönderiyoruz. Yolun açık rüzgarın bol olsun Halkların Demokratik Partisi.”

'GÖZLERİM KAPANANA KADAR BU HALKIN HİZMETİNDE OLACAĞIM'

Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temeli ise "İki yıl önce başladığımız yolda ben, Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde Heval Sezai oldum. Bu gözler kapanana kadar bu onurlu halkın hizmetinde olmaya devam edeceğim. Halkımızın direnişi ile AKP-MHP ittifakına karşı bedeller ödeyerek büyük bir emekle, alın teri ile buraya kadar geldik. Bir gün cezaevi kapılarında çocuklarının açlık grevinde yaşamını yitirmemesini isteyen anneler olduk. Diğer gün sandık başında AKP-MHP faşizmini durduran güçler olduk. Sandıkla sokak mücadelemizi birleştirdik ve 24 Haziran’da, 31 Mart’ta, tek adama dur dedik, faşizme karşı omuz omuza mücadelemizi hep birlikte büyüttük. Kürt halkını inkâr edenlere karşı Arjantin’den Filistin’e, İrlanda’dan Barcelona’ya kadar her yeri mücadelemizin renklerine boyadık," dedi.

'BİZE KARŞI KURULAN TUZAKLARI BOŞA ÇIKARDIK'

Temelli’nin ardından HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da konuştu. Buldan, “Tasfiye ve çökertme planlarıyla HDP’yi yıkamadılar, yıkmalarına izin vermedik. Seçimlerde önümüze türlü engeller koydular ama bizler o barajları yıka yıka geldik. Bize karşı kurdukları tüm tuzakları halkımızla birlikte birer birer boşa çıkardık. Bizler bu ülkeyi yöneteceğiz ve yönetmeye geliyoruz. Halklarımız demokrasi baharını mutlaka yaşayacaktır. İmralı’nın kapısı mutlaka demokratik çözüme açılacak. İdlib’den çıkışın tek yolu Dolmabahçe mutabakatına dönüştür.” ifadelerini kullandı.

MİTHAT SANCAR: BOŞUNA ÇEKİLMİYOR BU ACILAR

HDP'nin yeni eş genel başkanı seçilmesi beklenen Prof. Dr. Mithat Sancar, Ahmet Arif'in "Cellat uyandı bir gece" şiirini okuyarak sözlerine başladı. Sancar, konuşmasında şunları söyledi: "Türkiye'nin Kürdistan'ın her köşesinden baskılara aldırmadan geldiniz. Buraya yine cesareti ve umudu getirdiniz.

Cezaevinde rehin tutulan bütün yoldaşlarımıza, sürgüne gitmek zorunda kalan kardeşlerimiz bütün ülkeden selam gönderiyoruz. Siz de hissediyorsunuz. Boşuna çekilmiyor bu acılar. Şimdi inşa zamanıdır. Bu inşanın temeline barışı özgürlüğü ve demokrasiyi koyacağız. Artık zaman gelmiştir. Direnerek bu mirası getirenler bize bu görevi söylüyorlar.

Bu kadar gaddar iktidar zulüm varken adalet ve demokrasi isteyen herkese çağrım var. Haksızlıklara karşı birlikte çalışalım.

Gelin talanı yalanı ve kanı durduralım. Şimdi kanı durdurmak ve büyük barışı kurmak zamanıdır. HDP olarak barışı artık daha net daha anlaşılır söylememiz gerekiyor. Bedel ödemek mi gerekiyor. Buna da hazırız. Bundan sonra barışı toplumla müzakere edeceğiz. Barışın güvencesini iktidarlara ve şahıslara bırakmayacağız. Barışın güvencesi halk olacak. Bütün ülke de hakem olacaktır. Dünya vicdanı hakem olacaktır. Barışa katkı sunacak iradenin de yolunun açılmasını istiyoruz. İmralı'nın yolunu açın ki barışın yolu açılsın. Tecrit sadece bizim meselemiz değildir, sadece hukuk meselesi değildir, tecrit bu ülkenin barışının meselesidir."

MUSA ALKAN ADAYLIĞINI ÇEKTİ


HDP’nin kongresinde aday olacağını daha önce açıklayan Musa Alkan “Mütabakat Komisyonu’nun belirlediği iki adayın başarılı olacağına inanıyorum” diyerek adaylığını geri çektiğini açıkladı.

“Geleceğe yürüyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen kongrede salona Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olarak “Güçlü yerel demokrasi ve yerinden yönetim”, “Kadına şiddete son”, “Doğanın sömürüsüne son, ekolojik toplum ve yaşam”, “Tecride son”, “Ya kanal ya İstanbul”, “Tüm inançlara özgürlük, Alevilere eşit yurttaşlık”, “Çocuk istismarına, tacize ve tecavüze son” pankartları asıldı.

https://ilerihaber.org/icerik/hdpde-yeni-donem-buldan-ve-sancar-es-genel-baskan-secildi-109867.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.016
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 24.02.2020- 14:27


Demirtaş'tan deprem ve HDP kongresi mesajı

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Van'ın Başkale ilçesinde dün meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek partisinin dünkü kongresinde seçilen yeni yönetimi de kutladı.

Resim Ekleme

Van'ın Başkale ilçesinde dün meydana gelen depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek, dayanışma çağrısı yapan Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin dünkü kongresinde seçilen yeni yönetimi de kutladı.  

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu olan Selahattin Demirtaş, resmi Twitter hesabından, Van sınırında meydana gelen ve Başkale'de 9 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan deprem ile partisini dün gerçekleşen 4'üncü Olağan Kongresi'ne ilişkin paylaşımda bulundu.

DEPREM BÖLGESİ İÇİN DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başkale'de yaşamını yitirenlerin ailesine başsağlığı dileyen Demirtaş, "Deprem nedeniyle Başkale halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Ağır kış koşullarında felakete maruz kalanlarla en güçlü dayanışmayı göstereceğine inanıyor, herkese selamlarımı iletiyorum" dedi.

YENİ YÖNETİMİ KUTLADI

Demirtaş, HDP Hakkari eski Milletvekili Abdullah Zeydan ile birlikte HDP kongresine ilişkin avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda ise, yeni yönetimi kutlayarak, "HDP'nin 4. Olağan Kongresi'ni büyük coşku ve kararlılıkla sahiplenen tüm halkımıza yürek dolusu teşekkürlerimizi iletiyor, hepinizi hasretle kucaklıyor, öpüyoruz. Eş genel başkanlarımızı ve parti yönetimini de kutluyor, başarı ve dayanışma dileklerimizi iletiyor, önceki yönetime de şükranlarımızı sunuyoruz. Bu muhteşem kongre için emeği geçen herkese binlerce selam olsun, yolun açık olsun HDP" dedi.

https://ilerihaber.org/icerik/rus-savas-ucaklarindan-idlibe-hava-saldirisi-109907.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.016
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 26.02.2020- 04:50


Kongreyi baştan sona veya kısmen veren televizyonlar var mıydı, bilmiyorum.   Olanı biteni kısmen haber kanallarından öğrenmeye çalıştık. İki soru var aklımda daha doğrusu iki konu; birincisi HDP'de bu ''mutabakat komisyonu'' ne oluyor? Parti eş başkanı olabilmek parti genel kurulundan önce bu komisyonun ''olur''yla mı mümkün oluyor? Sezai Temelli bir dönem daha eş genel başkan olmak istiyormuş ama mutabakat komisyonu onun yerine Mithat Sancar dediği için aday olmamış, ve Mithat Sancar bu mutabakat komisyonunun kararıyla Pervin Buldan'la birlikte Eş Genel Başkanlar haline gelmiş. Her konuda demokrasiyi dilinden düşürmeyen HDP'de parti içi demokrasi böyle mi işliyor?

İkinci konu ise Sezai Temelli hemen her konuşmasında ''AKP-MHP faşizmine karşı bir mücadelenin yükseltilmesi''nden söz ederken, bu kez, ilginçtir, hem Mithat Sancar'ın ve hem de Pervin Buldan'ın konuşmalarında bir ''Dolmabahçe'' vurgusu var. Doğru ya da yanlış, bilmiyorum, AKP'nin MHP'den memnun olmadığı ve ittifakı bozacağı yönünde bir ''sızıntı''nın da basına yansıması HDP'nin yeni yönetiminin bu konuda bir kapıyı aralama ihtiyacı hissetmesine yol açmış olabilir mi? Şeytanın avukatlığına soyunarak bir adım daha atalım; Sezai Temelli'nin koltuğuna Mithat Sancar bu yüzden oturtulmuş olabilir mi?Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör TKP'den yeni parti çıktı! İşte yeni partinin ismi denizcan 0 3191 21.07.2014- 04:13
Konu Klasör Kürt çözümünde yeni dönem ve yeni toplumsallık... denizcan 0 1878 12.12.2014- 15:24
Konu Klasör Yeni durum, yeni dizilim umut 0 1757 12.10.2015- 09:31
Konu Klasör Beyaz yakalılar yeni orta sınıf mı yeni emekçi sınıf melnur 2 1954 30.11.2016- 11:07
Konu Klasör ‘Yeni Türkiye’ ve ‘Yeni CHP’ solcu 3 2262 29.09.2014- 17:11
Etiketler   HDPde,   yeni,   dönem.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS