SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Sosyal Demokrasi ve Sosyalizm...           (gösterim sayısı: 97)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.761
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

16 kere teşekkür etti.
22 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 19.03.2020- 09:22


Sosyal demokrasiyle ilgili bir iki başlığımız var ama kavramın içeriği, nasıl ortaya çıktığı ve süreç içinde nasıl bir şekil aldığıyla ilgili kimi eksiklikler de mevcut..   Önemsiz de değil. Pek çok kavram gibi, sosyal demokrasi ve sosyalizm kavramlarının zihnimizde netleşmesi, hem ezbercilikten kurtulmak, hem   güncel olanla doğru bir bağ kurabilmek ve hem de sol siyaseti sağlam bir zemine oturtmak için   bir ölçüde de olsa eşelemek gerekiyor gibi geliyor bana. Bu başlığın açılış nedeni bu.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, sosyal demokrasinin ne olup ne olmadığı ve   nasıl bir programatiğe sahip olduğu konusu 19. ve 20. yüzyıllarda farklılık göstermektedir. Bunun nedeni 20.yüzyılın başlarında yaşanan ayrışmadır. Tarihsel süreçte işçi sınıfı bu dönemde ikiye bölünmüş, önceleri Marksizmin ideolojik karşılığı anlamına gelirken ayrışmadan sonra Marksizmin teori ve pratiğini   rehber edinenler kendilerini sosyal demokrat değil komünist olarak nitelemişlerdir. 20.yüzyılın başlarında meydana gelen bölünmeden sonra sağ bir yorumla Marksizmle farklılaşanlar ise demokrasi ve parlamenterizm tercihleriyle sosyal demokrat ismini kullanmaya devam etmişlerdir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta günümüzde sosyal demokrasiyi benimseyenlerin parti adı olarak ''sosyal demokrat parti'' adının yanında ''sosyalist'' ve İşçi partisi'' adını da kullanmalarıdır.   Benzer şekilde ''demokratik sol'' ve ''demokratik sosyalizm'' kavramlarıyla ifade edilenlerin de sosyal demokrat öz ve niteliğe sahip oldukları anlaşılmalıdır.  

Karıştırılmaması gereken bir başka nokta da sosyalizm sözcüğünün hem komünistler ve hem de sosyal demokratlar tarafından kullanılmasıdır. Bu durum uzunca bir sol geçmişe sahip olan Avrupa'da sorun yaratmamaktadır. Sosyalist enternasyonal partileri dahil bu tür partilerin kullanımında olan sosyalizmin Marksist sosyalizmle bir ilgisinin olmadığı ve burada işaret edilenin demokrasi ve parlamenter sistem vurgulu bir sosyal demokrasi olduğudur. Aynı sözcük -sosyalizm- Marksist literatürde komünizmde eş anlamlıdır ve komünist ideolojiyle ilişkilendirilerek kullanılır. Türkiye'de bu konuda bir karışıklık olduğu da görülmektedir. Sadece bu nedenle bile sosyal demokrasinin ne olup ne olmadığı konusu önemsenmelidir diye düşünüyorum.

Sosyal demokrasinin tanımı konusunda da bir sorun vardır. Genel anlamda solun demokrasi ve parlamenterizm bağlamında savunageldiği bir ideoloji veya siyasi pratik olarak tanımlansa da, detaylandırıldığında ülkelere ve solun geleneklerine bağlı   olarak kimi farklılıklara   rastlanır. Bu yüzden sosyal demokrasinin anlaşılması konusu nasıl ortaya çıktığıyla ilişkilidir ve sürecin anlaşılması için de sosyal demokrasinin kurucusu sayılan Bernstein ile başlamak ve sonrasında Kautsky ile sürdürmek gereği vardır.

Sanırım zaman zaman bu noktadan devam edilebilir.
Bu ileti en son melnur tarafından 25.03.2020- 20:14 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.761
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

22 kere teşekkür edildi.
16 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: Önceki gün, 18:01


Sistem ( düzen ) içinde kalarak yapılan solculuk nasıl olabiliyorsa sosyal demokrasi de genellikle bu tip bir ideoloji/siyasetle ilişkilendirilir. Bu siyaset kapitalizmin vahşi yüzünün revizyonu ve toplumsal adalet ile refahın düzen içinde gerçekleştirilmesi anlamına gelir. Bu yüzden bu tür bir sosyal demokrasi ve sosyalist anlayışın, kapitalizmin sivri uçlarının törpülenmesi,   özgürlük ve eşitliğin tabana yayılması ve sonuçta kapitalizmin daha yaşanılır hale getirilmesi olarak yorumlanabilir.

Sadece bu değil. Sosyal demokrasiyi Marksizmle ve ikinci enternasyonalle ilişkilendiren yorumlar da vardır. İsmail Cem bunlardan biri ve belki en önde geleni.   Kautsky Marksizmini savunduğu söylenebilir. Tipik anlamda siyasal iktidara şiddet yoluyla değil barışçıl yollarla gelinebileceğini savunur. Bu siyasi tavrın da adı sosyal demokrasi ya da sosyalizmdir. 70'li yıllarda Avrupa komünist partileri proleter diktatörlüğü reddederek demokrasiden yana tercihte bulunduklarında tipik bir Kautsky Marksizmini savunur hale geldiler. Özetle Marksizm ''şiddet''ten arındırılıyor ve yöntem olarak demokrasi benimseniyordu.

Sosyal demokrasi ile ortodoks marksizm arasındaki ayrışma Bernstein ile başlamış ve ikinci enternasyonalle sürmüştür. Aralarındaki farklılık Bernstein ve Kautsky arasındaki tartışmalar, sonra Lenin'le Kautsky arasındaki farklı yorumlamalar oralardan buralara   farklı bir sosyalizm anlayışını da beraberinde getirdi. 80 li yıllardan sonra belirgin bir biçimde ''Mark'a dönelim'' veya ''farklı bir sosyalizm'' çığırtkanlıklarını daha iyi anlayabilmek için bu sürecin izini takip etmenin yararlı olacağı çok açık.

Katılım olursa çok daha ufuk açıcı olacaktır, kanısındayım.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.761
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

22 kere teşekkür edildi.
16 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: Bugün, 14:00


Engels'in yakın arkadaşı Bernstein Engels'in ölümünden sonra daha önce hiç yapmadığı biçimde hemen hemen pek çok konuda diyalektiği de kapsayacak şekilde Marksizme yönelik eleştirilerde bulunmaya başlar. Bu konuda Kautsky ile de karşı karşıya gelir. Kautsky Bernstein'e karşı Marksizmi savunur. İşçi sınıfının öncülüğü konusunda da Bernstein ile farklı yerlerdedir. Dahası Kautsky nihai kurtuluşun komünizm olduğuna da inanır; Bernstein'in ise tüm önerileri kapitalizmin iyileştirilmesi üzerinedir. Aralarındaki tek ortak nokta iktidar olma yolunun şiddet yöntemlerinden geçmemesi yönündedir. Kautsky proleter diktatörlük konusunun da sorun çözücü olmadığını savunur.

O günlerden bu günlere çok zaman geçti, çok değişimler yaşandı, süreç içinde Bernstein ve Kautsky'nin önerileri bir yerde birleştirildi ve sosyal demokrat ideolojinin çatısı oluşturuldu. Filmi hızlı sarıp bugüne geldiğimizde sosyal demokrasiyi Bernstein gibi yorumlayanlar da mevcut, Kautsky gibi de. Ama her iki yorum şekli de aynı zamanda sosyalizm kavramını sahiplenir. Öyle olduğunda bu iki yorumu da aynılaştırıp her ikisi için de ''düzen solu'' nitelemesinde mi bulunacağız? Bernstein yorumunda değil, Kautsky yorumunda sınıfsız toplum da var, proleter öncülük de. Sadece iktidarın şiddet yoluyla alınması konusunda bir itiraz söz konusu. Bir de yoruma göre proleter diktatörlüğün kendisine. Zaman içinde birçok Avrupalı komünist partilerin de bu yorumu benimsediklerini söylemek mümkün. Özellikle 70'li yıllardan sonra kimi KP'lerin proleter diktatörlüğü reddedip ''eurokomünizm'' adıyla demokratik bir yöntemi savundukları gerçek. Dolayısıyla sosyal demokrasi, sosyalizm, bilimsel sosyalizm gibi kavramlar sadece söylenip geçilmeyecek kadar da önemli. Bu yüzden, şu ezberci anlayıştan sıyrılmak gerektiğini sürekli yinelemek ihtiyacı duyuyorum. Kavramlar doğru kullanılmadığında hem ne anlatmak istendiği anlaşılmıyor ve hem de süreçleri kavramak pek mümkün olmuyor.
Bu ileti en son melnur tarafından Bugün, 15:10 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sosyal Demokrasi ve sosyalizm... melnur 1 237 19.12.2019- 06:12
Konu Klasör 1914’te Sosyal Demokrasi proleter 0 1851 01.06.2014- 15:10
Konu Klasör Sosyal demokrasi nereye? umut 1 2855 25.08.2014- 19:06
Konu Klasör Kemalizm Ulusal Sol ve Sosyal Demokrasi abbas 2 2839 02.09.2014- 19:35
Konu Klasör Sosyal Demokrasi sol değil, solun bir çeşidi değil abbas 13 7268 18.10.2014- 09:32
Etiketler   Sosyal,   Demokrasi,   Sosyalizm.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS