Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Dünyadan
27.02.2016- 09:46

Suriye'de ateşkes başladı

Suriye'de ABD ile Rusya'nın vardığı ateşkes, Şam saatiyle gece yarısı yürürlüğe girdi. Çatışmaların büyük oranda azaldığı belirtiliyor.

Resim Ekleme

ABD ile Rusya'nın Suriye'de vardığı "düşmanlıkları azaltma" anlaşması, Suriye saatiyle gece yarısı uygulanmaya başladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin de uyulması için çağrı yaptığı ABD-Rusya anlaşmasına, Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Nusra Cephesi ve BMGK tarafından "terörist" sayılan diğer gruplar dahil değil.

Anlaşma uyarınca, ateşkese katılan unsurlar diğer unsurlara roket, havan topu ve anti-tank güdümlü füze dahil hiçbir tür silahla saldırmayacağını, ateşkese katılan diğer gruplara karşı egemenliğini genişletmeye çalışmayacağını taahhüt ediyor.

ABD ile Rusya'nın yanı sıra, Şam yönetimi, YPG ve Riyad destekli muhalefet de ateşkese destek veriyor. Tarafların kendilerini savunma hakları saklu tutulurken, IŞİD ve Nusra'ya yönelik operasyonlar da devam edecek.

sol

umut  |  Cvp:
Cevap: 1
27.02.2016- 09:49

Suriye'den 'ateşkes' açıklaması

Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi "“Güçlerimiz, BMGK’nın ateşkes kararını ihlal edenlere karşılık verme hakkına sahiptir” dedi.

Resim Ekleme

Suriye'de bu gece yarısı itibarıyla çatışmaların durmasına dair anlaşmayı içeren karar tasarısı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) oybirliği ile kabul edilmesinin ardından Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi'den açıklama geldi.


Sputnik'te yer alan habere göre, Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, BMGK’da yaptığı konuşmada, Suriye ordusunun, yürürlükte olan ateşkesi bozmaya yönelik herhangi bir davranışa karşılık verme hakkını saklı tuttuğunu hatırlattı.

Suriye’de faaliyet gösteren teröristlere yönelik yardımların kesilmesinin önemini bir kez daha hatırlatan Caferi, “Güçlerimiz, BMGK’nın ateşkes kararını ihlal edenlere karşılık verme hakkına sahiptir” dedi.

ATEŞKESİN ARDINDAN ŞAM VE DERA'DA SÜKUNET HÂKİM

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura da, bu akşam yaptığı açıklamada, Suriye görüşmelerinin 7 Şubat'ta yeniden başlamasını umduğunu duyurdu. De Mistura, ateşkes sonrasında kendisine ulaşan raporlara göre, başkent Şam ve güneybatı kenti Dera'daki durumun 'sakin' olduğunu söyledi.

Resim Ekleme

sol

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]