Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Forum Arşivi

TKP: 30 Ağustos hâlâ günceldir, yeniden ve yeniden kazanılmalıdır


Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) 30 Ağustos açıklaması: "30 Ağustos, emperyalizmin pençesinde perişan edilmiş bir halkın ayaklarının üstüne kalktığı gündür. 30 Ağustos hâlâ günceldir. Bugün ülkemiz aynı büyük ittifakın işgali altındadır. Din bezirganı, yetersiz ve hain takımı ülkenin başına çöreklenmiş, sermaye sınıfıyla birlikte görevini yapmaktadır. 30 Ağustos'un bir asır sonra anlamı budur ve güncelliğini korumaktadır. İşte bu nedenle yeniden ve yeniden kazanılmalıdır."

Resim Ekleme

Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı açıklamada, "30 Ağustos, emperyalizmin pençesinde perişan edilmiş bir halkın ayaklarının üstüne kalktığı gündür. O halde 30 Ağustos hâlâ günceldir. Bugün ülkemiz aynı büyük ittifakın işgali altındadır. Türkiye'nin sömürücü sınıfının ülkeye yaptığı kötülük emperyalist ülkelerinkinden daha az değildir. Din bezirganı, yetersiz ve hain takımı ülkenin başına çöreklenmiş, sermaye sınıfıyla birlikte görevini yapmaktadır" denildi.

Açıklamada, "Hayır, 30 Ağustos’u hep birlikte kazanmadık. Yoksul Anadolu halkı ve bir grup devrimcinin kararlı mücadelesidir Anadolu'yu zafere taşıyan. Onların karşısında emperyalistler, işbirlikçileri, saltanat ve hilafet yanlısı yobaz tayfası vardı. Biz kazandık, onlar yenildi. 30 Ağustos'un bir asır sonra anlamı budur ve hâlâ güncelliğini korumaktadır. İşte bu nedenle yeniden ve yeniden kazanılmalıdır. 30 Ağustos'un yaratıcılarına, Başkomutan Mustafa Kemal'e, emperyalist işgale karşı savaşan halkımıza selam olsun" denildi.

TKP Merkez Komite imzasıyla yayımlanan "30 Ağustos'u yaratanlara selam" başlıklı açıklamanın tamamı şöyle:

Bugün 30 Ağustos zafer bayramı.

Emperyalizmin pençesinde perişan edilmiş bir halkın ayaklarının üstüne kalktığı gün.

Böyle bir zafer tarihteki onurlu yerini hak ettiği gibi aldı elbette. Emperyalizme karşı mücadele eden dünya halklarına da esin kaynağı olmuş bu kurtuluş destanı, ülkemizin en büyük gurur kaynaklarından biri olmaya devam ediyor.

Ancak unutulmamalıdır ki zaferler, yeniden yaratıldıkları sürece yaşamaya devam eder. Hiçbir zafer tekrar tekrar kazanılmadığı sürece kalıcı değildir.

O halde 30 Ağustos hâlâ günceldir.

Zafer yalnızca ülkeyi işgal eden emperyalistlere ve onların maşalarına karşı kazanılmamıştır.

30 Ağustos en az onlara karşı olduğu kadar, ülkeyi emperyalist heveslerle olmadık maceralara sokan kifayetsiz yöneticilere, vatanı kendi çıkarları için parsel parsel peşkeş çeken din bezirganları ve tüccar takımına, yüzyıllarca Anadolu halkını sömüren Osmanlı Hanedanlığına, yerli işbirlikçilere, her türden tufeyliye karşı da kazanılmıştır.

Bugün ülkemiz aynı büyük ittifakın işgali altındadır. Türkiye'nin sömürücü sınıfının ülkeye yaptığı kötülük emperyalist ülkelerinkinden daha az değildir. Din bezirganı yetersiz ve hain takımı ülkenin başına çöreklenmiş, sermaye sınıfıyla birlikte görevini yapmaktadır.

Hayır, 30 Ağustos’u hep birlikte kazanmadık. Yoksul Anadolu halkı ve bir grup devrimcinin kararlı mücadelesidir Anadolu'yu zafere taşıyan. Onların karşısında emperyalistler, işbirlikçileri, saltanat ve hilafet yanlısı yobaz tayfası vardı.

Biz kazandık, onlar yenildi.

30 Ağustos'un bir asır sonra anlamı budur ve hâlâ güncelliğini korumaktadır. İşte bu nedenle yeniden ve yeniden kazanılmalıdır.

30 Ağustos'un yaratıcılarına, Başkomutan Mustafa Kemal'e, emperyalist işgale karşı savaşan halkımıza selam olsun.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]