Menü Üye Giriş

Şifre Sıfırla · Kayıt Ol

 SOL PAYLAŞIM  »
 Dünyadan

Sosyalistler Venezuela'daki Amerikan darbesine ne dedi


ABD’nin darbe girişimine karşı dünyanın dört bir yanından Maduro’ya destek mesajları gelmeye başladı. Ülkemizden de ABD’nin darbe girişimine tepki mesajları birbiri ardı sıra geliyor.  

Venezuela’da ABD destekli Juan Guaido kendini geçici başkan ilan etti. ABD ve bir dizi ülke Guaido’nun başkanlığını tanıdığını duyurdu. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD hükümetiyle tüm diplomatik ve siyasi ilişkileri kesti.

ABD’nin darbe girişimine karşı dünyanın dört bir yanından Maduro’ya destek mesajları gelmeye başladı. Ülkemizden de ABD’nin darbe girişimine tepki mesajları birbiri ardı sıra geliyor.

Sol cenahtan da birçok parti ve kuruluştan açıklamalar yapılıyor.

İşte o açıklamalar:

TKP: VENEZUELA EMPERYALİZME GEÇİT VERMEYECEK

Türkiye Komünist Partisi’nden (TKP) yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Latin Amerika halklarının baş düşmanı ABD, yıllardır denediği tüm müdahaleler halk tarafından püskürtülmüş, defalarca başarısızlığa uğramış olmasına rağmen, “güvenlik açısından olağanüstü tehdit” ilan ettiği Venezuela’ya dün bir kez daha saldırmayı denemiştir. Bu kez de devlet makamlarındaki kuklalarıyla anayasayı ihlal ederek, halkın seçtiği yönetimi yok sayarak yapmaya kalktığı darbe girişimi Venezuela’yı bir kez daha kanlı bir çatışmanın eşiğine getirmiştir. ABD, kendi çıkarları söz konusu olduğunda hiçbir barbarlıktan çekinmeyeceğini, hiçbir hukuku tanımayacağını bir kez daha göstermiştir. Açıkça görülmektedir ki ortada güvenlik açısından bir tehdit varsa o da ABD’nin kendisidir.

Fakat ABD emperyalizminin tehditleri Bolivarcı cumhuriyetin ve onun seçilmiş resmi temsilcilerinin meşruiyetini ortadan kaldırmaya yetmeyecektir. Türkiye Komünist Partisi, ABD’nin bu girişimini ve peş peşe ona destek veren tüm uzantılarını şiddetle kınamaktadır. Tıpkı 2002’de Başkan Chavez’e karşı girişilen darbe sırasında olduğu gibi dün itibariyle büyük bir irade ile Miraflores Başkanlık Sarayı’nın önüne akın eden ve egemenlik haklarına sahip çıkan Venezuela halkı bu oyunu da bozacaktır. Latin Amerika’nın geleceği emperyalizme boyun eğmeme geleneğinde, halkın eşitlik ve sosyalizm için mücadelesindedir.”

EMEP: GUAİDO DARBESİNE HAYIR! EMPERYALİSTLER ELİNİZİ VENEZUELA’DAN ÇEKİN!

Emek Partisi (EMEP) açıklamasında şunları kaydetti:

“Venezuela’da ABD işbirlikçisi cephenin lideri JuanGuaido kendini yasadışı olarak ülkenin başkanı ilan etti.

İşbirlikçi tekelci güçler bir süredir Maduro yönetimini devirmek için çeşitli girişimlerde bulunuyor; suikast girişimleri; ekonomik spekülasyonlar ve karaborsacılıkla darbe zeminini hazırlıyorlardı. Amerikan emperyalizminin Venezuela’ya koyduğu ambargo da bir lütuf olarak görüldü.

Maduro’nun izlediği politikalar da Venezuela’nın ekonomik bir krize girmesini hızlandırdı, yoksullaşmayı ve hoşnutsuzluğu artırdı. Sağcı gericiliğin darbeye yeltenmek için dayanak bulduğu ve fırsata çevirdiği tablo budur.

Darbe yoluyla müdahaleler, halkın kendi kaderini tayin hakkının ihlalidir.

Uzun süredir Maduro’yu devirmeye uğraşan JuanGuaido’nın arkasında ABD ve Trump var. Ve Trump vakit geçirmeksizin hiçbir yasal hakkı ve dayanağı olmadan başkanlığını ilan eden Guaido’yu tanıdığını ve desteklediğini açıkladı. Latin Amerika’daki gerici burjuva iktidarları da Guaido’yu destekliyor. Bir askeri müdahale için epeydir fırsat kollayan ABD’nin, Guaido’nunprovokatif silahlı eylemlerini bir müdahale gerekçesi yapması ihtimal dahilindedir.
ABD diplomatik temsilcilerinin ülkeyi terk etmesini isteyen Maduro ise, darbe girişimine ve emperyalist müdahaleye karşı Venezuela halkını mücadeleye çağırdı. Bunun üzerine milyonlarca insan sokağa çıktı. Başkent Caracas’taki mitingde Guaido’nun yasadışı başkanlık deklarasyonuna ve ABD’nin müdahale girişimine karşı mücadele ve protestolar sürüyor.
Venezuela Chavez döneminde de bir darbe girişimiyle yüz yüze gelmişti. Chavez’e yönelik darbe iki saat içinde püskürtüldü. Şimdi ikinci kez deneniyor.

ABD emperyalistleriyle içerideki işbirlikçileri Venezuela’nin petrolüne, doğal gazına, altınına el koymak için sürekli planlar yapa geldiler. Venezuela halkı da buna karşı sürekli direndi.
Venezuela halkı emperyalizme ve kapitalist sömürüye karşı mücadele azmini kanıtlamış bir halktır.

Venezuela işçi sınıfı ve emekçileri de bu büyük meydan okumaya karşı kendi kaderini tayin hakkını savunmak için mücadele edecek ve bu ikinci darbe girişimini de püskürtecektir. Dünya işçileri ve emekçileri Amerikan emperyalizminin yaptırımlarına ve Guaido liderliğindeki darbeciliğe karşı Venezuela halkının yanında ses çıkardığı ölçüde Venezuela nezdinde darbeci siyaset geriletilebilecektir.

Emek Partisi olarak biz de Venezuela halkının haklı mücadelesini destekliyor, dayanışma duygularımızla yanlarında olduğumuzu bildiriyoruz.”

ÖDP: ABD EMPERYALİZMİNİN SALDIRGANLIĞINA KARŞIVENEZUELA HALKININ YANINDAYIZ!

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), ABD Başkanı Donald Trump’ın
ABD yanlısı muhalefet lideri JuanGuaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanımasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada, “ABD emperyalizminin saldırganlığına karşı Venezuela halkının yanındayız” denildi.

ÖDP’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “ABD emperyalizminin saldırganlığına ve ABD güdümlü muhalefetin girişimlerine karşı, bağımsızlığına sahip çıkan Venezuela halkının yanındayız” ifadeleri kullanıldı.

TİP: VENEZUELA'DA ABD ÖNCÜLÜĞÜNDE İLERLETİLEN DARBE GİRİŞİMİNİ LANETLİYORUZ!

Türkiye İşçi Partisi (TİP)’nden yapılan açıklama ise şöyle:

“Venezuela’da ABD öncülüğünde ilerletilen darbe girişimini lanetliyoruz! Venezuela emekçilerinin ve dünyanın dört bir yanındaki dostlarının, bu darbe girişimini de boşa çıkaracağından kuşkumuz yoktur. Kahrolsun ABD emperyalizmi! Yaşasın Latin Amerika’nın devrimci güçleri!”

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ (HKP): ÖRGÜTLÜ HALK YENİLMEZ!

HKP’nin sosyal medya hesabından Hugo Chavez fotoğrafıyla yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:
“El pueblounido, jamásserávencido!
Örgütlü halk yenilmez!
#VivaVenezuela
#LasCallesSonDelChavismo
#YankeeGoHome”

VATAN PARTİSİ: TÜRKİYE SENİNLE MADURO!

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, sosyal medya hesabından, ABD Başkanı Trump'a tepki gösterdi. Venezuela Devlet Başkanı Maduro'ya destek mesajı yayımladı.

Perinçek, “Trump Venezuela kararıyla kendisini yasa dışı ilan etmiştir.Hiçbir devletin başka bir devletin yönetimini tayin yetkisi yoktur. ABD emperyalizmi dünyanın her köşesinde yenilmektedir. Venezuela'da da tezgahladığı darbeler ve suikastlar başarısız olmuştur.Venezuela halkı devrimci önder Nicolas Maduro'nun etrafında kenetlenerek Trump'a gereken cevabı verecektir. Vatan Partisi olarak Venezuela devleti, milleti ve devrimci önder Maduro ile birlikteyiz. ABD tertibi kesinlikle bozguna uğrayacaktır. Ankara'dan Venezuela halkına selam. Türkiye seninle Maduro!” dedi.

TKH: ABD DESTEKLİ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI VENEZUELA HALKININ YANINDAYIZ!

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Merkez Komitesi açıklamasında “ABD destekli darbe girişimine karşı Venezuela halkının yanındayız” mesajı verildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“20 Mayıs’ta % 68 oyla Venezuela Devlet Başkanlığı seçimlerini ilk turda kazanan Maduro’ya karşı emperyalizmin tarafından yeni bir plan devreye sokulmuştur. Venezuela Ulusal Meclis Başkanı’nın kendisini “devlet başkanı olarak” ilan etmesi ve hemen ardından ABD emperyalizmi başta olmak üzere bir dizi işbirlikçi ülke yönetiminin de bu “ilanı” tanıması, ortada aylardır devirmeye çalıştıkları Maduro yönetimine karşı yeni bir komplo olduğunun açık göstergesidir.

Chavez’in açtığı yolda önemli bir kazanım olan Bolivarcı devrim her türlü eksiğine rağmen emperyalizme karşı bir yönetim olarak görülmeli ve sahip çıkılmalıdır. Son 20 yılda kamulaştırma ve işçilerin yönetime daha fazla katılımı için verilen mücadele, Venezuela sağı, faşistleri ve emperyalizm tarafından farklı provokasyonlarla kesintiye uğratılmaya çalışılmaktadır.

Dünya tarihi emperyalizmin bu tür komploları, provokasyonları, darbeleri ve gizli operasyonlarıyla doludur. Ülkemizden ve bölgemizden de tanıdığımız emperyalist müdahale, bu kez Venezuela’da hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Venezuela ülkesine, Venezuela halkının iradesine ve meşru yönetimine karşı girişilen bu müdahale sivil görünümlü, emperyalizm planlı ve destekli bir darbe girişimidir.
Emperyalizm Venezuela’dan elini çek!

ABD destekli darbe girişimine karşı Venezuela halkının yanındayız!”

melnur  |  Cvp:
Cevap: 1
24.01.2019- 21:27

TSİP:VENEZUELA HALKININ VE MADURO’NUN YANINDA OLMAYI BİR NAMUS BORCU SAYARIZ

Türkiye Sosyalist İşçi Partisis (TSİP) Genel Başkanı Turgut Koçak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Venezuela’da yaşananlar bir kez daha göstermiştir ki emperyalist ülkeler ve onların işbirlikçileri dünyanın mazlum halklarının yakasını bırakmayacaklar. Dünyanın mazlum halklarını iliğine kadar sömürmek için ellerinden ne geliyorsa yapacakları gibi dünyayı kan ve gözyaşına boyamaktan da çekinmeyecekler. Bugün Ortadoğu coğrafyasında yaşananlar da budur Venezuela’da da. İşte bu yüzden ABD emperyalist/kapitalist sistemi ile hiçbir alanda uzlaşılmamalı, başta ABD olmak üzere emperyalist/kapitalist sistem yıkılmadığı sürece de dünya halklarının çektiği eziyetin ortadan kalkmayacağı asla gözardı edilmemelidir.

İşte bu yüzdendir ki Türkiye Sosyalist İşçi Partisi olarak Venezuela halkının ve Maduro’nun yanında olmayı bir namus borcu sayar, Türkiye halkının Venezuela halkının yanında yer alması için elimizden gelen çabayı göstermekten an bile çekinmeyiz.”

1920 TKP: ABD EMPERYALİZMİNE KARŞI ÜLKESİNİ SAVUNAN VENEZUELA HALKININ YANINDAYIZ

Türkiye Komünist Partisi 1920 sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Amerikan emperyalizmi ve onun yerli destekçilerine karşı ülkesini savunan Venezuela halkının haklı mücadelesini destekliyoruz” denildi.

DİP: KAHROLSUN ABD EMPERYALİZMİ VE ONUN KUKLASI DARBECİLER

Devrimci İşçi Partisi (DİP) açıklamasında şunları kaydetti:

“Devrimci İşçi Partisi, Venezuela halkının emperyalist darbeye karşı direnişini destekler ve Türkiye işçi sınıfını Venezuela’nın emekçi halkı ile dayanışma içinde olmaya çağırır. Venezuela’da darbecilerin olası bir zaferi demokrasinin değil Trump’tan Bolsonaro’ya faşizmin yolunda yürüyen gericilerin zaferi olacaktır. Bugün kendi ırkçı, gerici, işçi-emekçi düşmanı yüzlerini   “genel oy” maskesi arkasına gizleyen bu caniler, Venezuela halkının direnişini askeri yöntemlerle kırmak, Venezuela’yı kanlı bir iç savaşa sürüklemek, hatta Venezuela’yı düpedüz işgal etmek için hazır beklemektedir.

Türkiye derhal NATO’dan çıksın! İncirlik başta olmak üzere ABD üsleri kapatılsın!
Kahrolsun ABD emperyalizmi ve onun kuklası darbeciler!

Venezuela’nın emekçi halkı yalnız değildir!”

EHP: EMPERYALİZMİN KARŞISINDA VENEZUELA EMEKÇİLERİNİN YANINDAYIZ

Emekçi Hareket Partisi’nden (EHP) yapılan açıklamada “emperyalizmin karşısında Venezuela emekçilerinin yanındayız” denildi, ancak açıklamanın devamında“ABD destekli darbenin karşısında olmamız, emekçilerle bağı kalmamış olan Maduro’yu savunacağımız anlamına gelmez” ifadeleri yer aldı.

EHP açıklaması şöyle:

“ABD destekli darbenin karşısında olmamız, emekçilerle bağı kalmamış olan Maduro’yu savunacağımız anlamına gelmez.

Maduro sağcılaşan ve bürokratikleşen siyasetiyle karşı devrimin önünü açtı. Emekçilerin iktidarın içinde olmadığı her durumda o iktidar yozlaşarak yıkıma, darbeye açık hale gelir.
ABD emperyalizmi yıllardır ambargo uygulayarak hizaya getirmeye çalıştığı Venezuela’da gözünü petrol rezervlerine dikmiş durumda. Darbe girişiminin başarılı olması durumunda ülke kanlı bir diktatörlükle karşı karşıya kalacaktır.

ABD ve işbirlikçileri, Venezuela’dan derhal defolmalıdır. Venezuela emperyalizm karşısında bir kaledir. Daha önce olduğu gibi emperyalizmin saldırıları bir kez daha boşa çıkarılacaktır. Venezuela için kararı emekçiler vermelidir.

Emperyalizmin karşısında halklar yozlaşmış iktidarlara mecbur değildir. Maduro, iktidarı emekçilere ve devrimci güçlere teslim etmelidir.”

https://odatv.com/sosyalistler-venezueladaki-amerikan-darbesine-ne-dedi-24011930.html

Cevap: 2
26.01.2019- 23:07

Öncelikle devrimciler, ''ama'sız ve ''fakat''sız olarak Venezuella halkının ve Maduro'nun yanında olmalıdırlar. Bu bir tercih meselesi değil, anti-emperyalist duruşun getirdiği bir yükümlülüktür. Ne yazık ki kimi sözde Sosyalistler, kendi çarpık metafizik anlayışları doğrultusunda,sosyalist bir liderinde adeta bir tür günahsız ve hatasız bir Mesih olması gerektiğini zannedecek kadar saf oldukları için, Maduro'yu da bu çarpık lider anlayışlarına oturtamıyorlar. Bunlara göre Venezuella'da varolan düzen zaten Sosyalizm değilmiş, bu sebeple muhalefetin Amerikan destekli demokrasi(!) talepleri meşruymuş. Hatta bunlar arasında Venezuella'da yaşanan olayların emperyalizm ile olan ilişkisini görmesine rağmen, yinede ''ama Maduro'da şu hataları yaptı'' diyenleder var. Evet, Maduro eleştirilebilir. Fakat bugün değil. Zira emperyalizmin Venezuella'yı doğrudan hedef aldığı, Venezuella'yı yeniden sermaye egemenliğinin sınırlarına dahil etmeye çalıştığı bir dönemde Maduro eleştiri yapmak, sadece emperyalistlerin işine gelir. Herhangi bir yapıcı bir yanı yoktur, olmayacaktırda... Kişiyi doğrudan karşı devrimci bir çizgiye sürükler.

Çok merak ediyorum, rahat koltuklarından teorik laf ebelikleri yapanlar acaba hayatları boyunca Venezuella devrimcilerinin ve Bolivarist devrimin yaptıklarının yüzde birini yapabilmişlermidir? Lafla peynir gemisi yürümüyor. Venezuella öyle veya böyle Amerikan emperyalizminin ve küresel sermayenin aleyhinde bir politik konum arz ediyor. Dolayısı ile bizzat Venezuella'nın devrimci pratiği anti-emperyalist bir nitelik taşıyor. Fakat kimi internet, twiter filozofları hala dogmatik teorik yorumlamalar ile Venezuella'yı eleştirme derdindeler. Marx, Paris Komünü kurulduğunda hareketin başarısız olacağını daha başlangıçta sezinlemişti. Fakat bu Komün hareketini desteklemesine engel olmadı. Çünkü, Marx için devrimci pratik, her zaman teoriden daha değerli bir deneyimi ifade ederdi. İşte bu yüzden Marx büyük bir devrimciydi.

Bugün Venezuella, küreselleşen sermayenin öngördüğü kapitalist birleşik pazarın önünde   bir engel teşkil ediyor. Tıpkı Irak, Suriye, Libya gibi... Bu rejimlerin ne kadar sosyalist oldukları tartışılabilir. Fakat bizzat hayatın pratiği bu ülkeleri emperyalizmle karşı karşıya getirdi ve getiriyor. Bu noktada artık Sosyalistler için bir üçüncü taraf yok. Ya emperyalizmden yanasın ya da onunla karşı karşıya gelen Venezuella, Suriye, Küba gibi gibi üçüncü dünya ile... Hayatın gerçekliği, bir köşeye çekilip Venezuella'nın ne kadar sosyalist olduğuna dair uzun tartışmalar ve polemikler yapamayacak kadar hızlı ilerliyor. Alınacak devrimci tutumun çabukluğunun gerekliliğide buna paralel bir çizgi izliyor.

Bu sebeple bende diyorum ki;
Yaşasın Chavez, Yaşasın Bolivarist Devrim, Yaşasın Maduro
Kahrolsun Amerikan emperyalizmi!

MasteR06  |  Cvp:
Cevap: 3
01.02.2019- 23:45

2002'de Chavez'e yapılan amerika kaynaklı darbe girişimini engelleyen halk bugün maduro'nun başta olmasının en büyük sebebi.

Zira 2013 yılında chavez ölünce yardımcısı olan maduro ülkenin başkanı oldu. Tabii en büyük şanssızlığı ülkedeki düşen petrol üretimi , dünya genelinde düşen petrol fiyatları ve ülkede petrolden başka hiçbir şeyin üretilmemesi dışa bağımlılık.

Chavezi hapisten çıkaran kim ABD.
Ülkedeki ABD adına çalışan petrol şirketlerini millileştirip oluşturduğu havuzdan halka para dağıtan kim chavez.
Chavez ABD'ye sırtını dönünce ABD'nin yaptığı darbe girişimini engelleyen kim halk.
Bu darbe girişimi sayesinde eli güçlenen ama ekonomiyi toparlayamayan da chavez.
Chavez ölünce yerine geçen maduro. 2002'de yapamadığını şimdi yapmaya çalışan kim ABD.

Bu yaşananlar bana bir yerden tanıdık geliyor.

Tam Sürüme Geç »
 phpKF Mobil Android Uygulaması Kullanın [X]