SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Dinci bloğun çatlamasının nedeni ne?           (gösterim sayısı: 4.639)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.231
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

35 kere teşekkür etti.
49 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 12.12.2013- 10:11


Dinci bloğun çatlamasının nedeni ne?/İlker Belek

Hatırlanacaktır: Blokta cemaat ile AKP arasındaki çatlağın tarihi Roboski’ye, MİT başkanının ifadeye çağrılmasına, buna Erdoğan’ın özel bir yasayla karşılık vermesine kadar gidiyor. Üstelik cemaat ile AKP’nin Kürt sorununda da farklı düşündükleri biliniyor.

Şimdiye kadar üzerini hep örtmüşlerdi. Bu kez olaylar farklı gelişiyor. Taraflar, “din kardeşliği buraya kadarmış” dercesine birbirlerine giriştiler. Edep sınırlarını zorlayarak.

Neredeyse, inceldiği yerden kopsun noktasındalar. Türkiye’de daha yenilip, yutulacak bunca zenginlik varken, bu kutsal ittifakı parçalamayı nasıl göze alabildikleri gerçekten de incelenmeye değer bir sorudur.

* * *

Dershane başlığının çatışmayı alevlendirmeye yeter bir potansiyele sahip olduğu çok açık. Öncelikle pasta çok büyük. Kimi tahminlere göre dershanecilik sektörünün yıllık cirosu Milli Eğitim Bakanlığının bütçesine denk. Sektörde cemaatin önemli payının olduğu dikkate alındığında hükümetin projesine bu denli sert tepki gösterilmesi anlaşılır bir durum.

Öte yandan, bu konunun uzantıları bu kadar da değil. Bir cemaat yazarının gayet açık sözlülükle dile getirdiği gibi, dershaneler eğitimden önce ve öte çocuklara din kültürünün öğretildiği yerler. Kısacası dershanecilik dini örgütlenme mekanı olarak da çok önemli ve belki de bu işlevi eğitimden rant elde etmekten bile kazançlı.

* * *

Ama, bütün bu ekonomik ve siyasi gerekçeler, bana kalırsa, cemaat ile AKP arasında, tarafların gayet planlı biçimde büyüttükleri çatlağı açıklamak açısından yetersizdir.

Burada belirleyici faktörün, Erdoğan ve AKP olduğu kabul edilmelidir.

AKP’nin, özellikle dış politika alanında kendisine tanınan hareket alanını arsız biçimde ihlal etmesi, ABD’nin hoşgörüsünün tükenmesine neden oldu.

Bütün olaylar açık biçimde Esad’ın yıkılmasının güçlüğünü gösterirken, AKP’nin, ileride batı dünyasının başına bela olacak şeriatçı çeteleri beslemeyi sürdürmesi, bu bakımdan kritikti. Bir de Haziran Ayaklanması karşısındaki kontrolsüz ve çaresiz tutumu var şüphesiz.

AKP içinde bütün iplerin Erdoğan’ın elinde toplanmış olması faturanın da, doğal olarak, kendisine kesilmesini koşulluyor.

Emperyalistlerin, Ortadoğu oyununda kendisine daha fazla rol vermek istemedikleri kesin.

Belirsiz olan, bu değişimin nasıl yapılacağı ve yerine kimin atanacağı. Bu soru işaretleri içinde AKP’nin ne olacağı konusu daha az derece önemlidir.

* * *

Cemaat dershaneler konusunda radikal bir Erdoğan karşıtı tutum alırken, işte bu dış dinamiğe göre kendisini yeniden konumlandırmaya çalışıyor. Eğer Erdoğan ve/ya da AKP gidici ise, hizmetlerinin sürekliliği açısından yeni bir partner bulması gerekiyor. Yerel seçim sonuçları kararın netleşmesi açısından önemli olacak. Bu noktada İstanbul’da Sarıgül projesinin deneysel bir önemi de var.

Erdoğan da gelişmelerin ve büyük güçlerin kendisine nasıl baktığının tümüyle farkındadır. Kendi pozisyonunu koruyabilmesinin tek yolu, şimdiye kadar olduğu gibi, ne kadar vazgeçilmez bir aktör olduğunu kanıtlamasıyla olanaklıdır.

Bu nedenle Erdoğan tabanını konsolide etmeye odaklanıyor. Bu O’nun tek stratejisidir. Hep kullanageldiği Kürt sorununda, “barış” sürecinde ise hareket alanı artık fazlasıyla sınırlıdır.

Dershane konusu işte tam bu tıkanıklık ortamında gündeme getirildi. Erdoğan açısından hem halkçı bir vizyon sunma olanağı sağlıyor hem de kendisini yalnız bırakarak yeni bir konumlanış arayışında olan cemaate vurmak açısından çok uygun bir araç oluyor. Erdoğan eğer %45’in altına inmemeyi ve büyük illeri elinde tutmayı başarabilirse, hem cemaat ile CHP arasındaki deneyselci yakınlaşmayı boşa çıkarmış hem de ABD’ye “ben hala vazgeçilmezim” demiş olacak.

Bütün bu nedenlerle de, nasıl olduğuna bakmadan İstanbul’u ele geçirmeye odaklanmış “sol” projelerden sola hiç hayır gelmez.

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/ilker-belek/dinci-blogun-catlamasinin-nedeni-ne-84029Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.231
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

49 kere teşekkür edildi.
35 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 12.12.2013- 13:34


Dershane olayı bir ölçüde 'tatlıya bağlandı'. En azından iki yıl sonrasına ertelendi. Ama hem AKP ve hem de Cemaat medyasında karşılıklı salvolar olanca hızıyla devam ediyor. Nerdeyse ''tam bir ayrışma var''diyeceğiz. İlker Belek'in çözümlemesine katılmamak mümkün değil. Büyük fotoğraf bize   Erdoğan'ın ABD ve müttefikleri tarafından artık ''dizginlenemez'' duruma geldiğini ve bundan da rahatsızlık duyulduğunu gösteriyor. Daha başka hesaplar olabilir mi? Erdoğan genel seçimler ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için cemaatin etkinliğini ( seçimlerde oy gücünü) belediye seçimlerinde görmek istiyor olabilir mi? Kendisinin başında bulunmadığı AKP'de cemaatin gücünü azaltma gereği bütün bu ayrışma sürecine doğrudan yansıyor olamaz mı?Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ''Sol''un Perinçek düşmanlığının nedeni abbas 39 29430 31.10.2022- 11:42
Konu Klasör Dinci dergi mide bulandırıyor: özgür 3 4297 12.09.2013- 14:34
Konu Klasör Dinci-yağmacı iktidarın çırpınışları… proleter 0 2913 08.01.2014- 10:22
Konu Klasör Zizek:Dinci köktenciliği liberalizm yaratıyor umut 2 3537 14.01.2015- 20:20
Konu Klasör Türkiye'nin reel kapitalizmi ve dinci ideoloji denizcan 0 3535 13.12.2014- 18:02
Etiketler   Dinci,   bloğun,   çatlamasının,   nedeni
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS