SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Solcu yerel yönetim...           (gösterim sayısı: 1.770)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
toplumcu
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 03.10.2013
İleti Sayısı: 355
Konum: Tekirdağ
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: toplumcu
Konu Tarihi: 20.02.2014- 00:27


Solcu yerel yönetim...
Kemal Okuyan


Devrimci mücadelenin merkezinde siyasi iktidar sorunu vardır. Sömürüyü ortadan kaldırmak, insanlar arası eşitsizliklerin kaynağını kurutmak, gelişkin bir demokrasiyi yerleştirmek için emekçi sınıfların iktidara gelmesi, bir siyasal devrimin gerçekleşmesi gerekiyor.

Emekçi halkın iktidarını yerelliklerde kurmaya başlayamazsınız. Söz gelimi, İstanbul Kartal’da sosyalist bir belediye başkanı kapitalist düzeni kendi bölgesinde elbette tasfiye edemez, ancak halkçı bir yerel yönetim anlayışını uygular; kapitalist düzenin mantığıyla çelişen uygulamalara imza atar; halkın örgütlenmesine, karar mekanizmalarına katılmasına yardımcı olur; insanı, bilimi, sanatı savunur; piyasa terörünü sınırlar; işçi sınıfının uyanışı ve siyasi iktidarı için olumlu örnekler yaratır, halkı cesaretlendirir. Yetmez ama evet ve çok heyecanlandırıcı...

Burada aday önemlidir; halka güven vermelidir, örgütleyici olmalıdır ama en önemlisi ekip çalışmasına, kolektif kültüre yatkın olmalıdır. Çünkü projecilikle, “hizmet sunmak”la yerel yönetimlerde anlayış değişmez. Burada en kritik olan, halkın karar alma ve icra süreçlerine katılımıdır.

Dünyada çarpıcı örnekler var. Komünist belediyecilik için yapılanlar var. Komünist olmasa da, sol adına, devrimcilik adına yapılanlar var.

Türkiye’de ise Fatsa deneyinden söz ediyoruz. Terzi Fikri’nin belediyeciliğini, başarılı diğer yerel yönetim pratiklerinden, örneğin Büyükerşen’in Eskişehiri’nden ayıran tam da halk katılımıdır. O yıllarda Dev-Yol’un yaygınlık ve gücünün bir ilçemizde böyle bir pratikle somutlanması aslında hiç şaşırtıcı değil. Ne mutlu terzi Fikri’ye, bugün hâlâ işaret edilen bir örneğin temsilcisi.

Ama, aması da var!

Ne yazık ki, sol belediyecilik adına hâlâ 35 yıl öncesine gitmek zorunda kalıyoruz.

Geride kalan yıllarda az da olsa solun belediyelerde yönetime geldiği örnekler oldu. Bunlardan geriye bir iz kalmadığı gibi, konu seçilen başkanların kişisel siyasi tercihlerine sıkıştı kaldı.

Geçtiğimiz günlerdeki programımda Samandağ da vardı. Belediye Başkan adayı Salim Diyap’ın seçim bürosunun açılışına katıldım sevgili Nihat Behram ile birlikte. Samandağ inanılmaz çirkinlemiş. Yalnızca yoksullukla açıklanamayacak bir kaos var. Yıllardır solun kalesi diye bilinir, insanları yiğittir, dost canlısıdır. Üstelik bu dönem sol bir partiden seçilmiş biri vardı belediyenin başında. Şimdi yine aday. Bu kez CHP’den...

Konuştuğum insanlar çok öfkeliydi. Tek bir olumlu sözcük duymadım. Gerçekten üzücü. Buna bir daha izin vermemek gerek. Sol partiler aday gösterdiklerine kefildir. Bir sıkıntı varsa, ilişki kesilir, halktan özür dilenir.

Terzi Fikri o kadar yıldan sonra saygıyla anılıyor. Samandağ’da ise “aldatıldık” havası hâkim. Salim Diyap biraz da bu nedenle, solun “bu olmadığı”nı göstermek için TKP’den aday oldu.

Ne yapılabilir?

Aday önemli, o adayı gösteren siyasi hareket de önemli. Kişiler yetmez, kolektif bir çaba gösterilmeli, ideolojik-siyasi bir tutarlılıkla hareket edilmeli. Türkiye’de onlarca solcu belediye yok, önümüzdeki dönemde de olmayacak. Eldeki örneklerin gerçekten tarihe geçmesi, iz bırakması için ciddi bir planlama yapılmalı, işler oluruna bırakılmamalı, ikinci bir Samandağ vakası yaşanmamalı.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Yerel seçimler ve HDP... proleter 0 1307 11.02.2014- 09:09
Konu Klasör Solcu 'ayıplar'... melnur 2 385 21.10.2018- 02:49
Konu Klasör Solcu kimdir? solcu 56 16398 01.01.2015- 20:21
Konu Klasör Yerel Seçimler ve Sol Cephe toplumcu 0 1247 05.02.2014- 12:17
Konu Klasör Kadıköy'ün ortasında solcu avı solcu 1 2151 28.08.2014- 18:51
Etiketler   Solcu,   yerel,   yönetim.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS