SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
İnternette bir şeyler yazarken dikkat!           (gösterim sayısı: 2.250)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: dayanışma
Konu Tarihi: 02.03.2014- 19:09
İnternette bir şeyler yazarken dikkat!

 
Resim Ekleme

19 Şubat tarihli resmi gazetede yayınlandığı üzere, 5651 sayılı kanunda internet basınını, video sitelerini, sosyal paylaşım sitelerini(Facebook, Twitter, vb…) blogları, bağlayan, etkileyen yani internet kullanıcılarının fikir ve düşüncelerini özgürce dile getirmesini etkileyen bir çok değişiklik yapılmıştır

Berhan Soylu*

19 Şubat tarihli resmi gazetede yayınlandığı üzere, 5651 sayılı kanunda internet basınını, video sitelerini, sosyal paylaşım sitelerini(Facebook, Twitter, vb…) blogları, kullanıcılarının fikirlerini yazdıkları sözlükleri, kişisel web sitelerini, haber sitelerini yani içerik sağlayıcıları bağlayan, etkileyen yani internet kullanıcılarının fikir ve düşüncelerini özgürce dile getirmesini etkileyen bir çok değişiklik yapılmıştır.
Cumhurbaşkanı’nın da onaylamış olduğu bu değişiklikler sonrasında internet kullanıcılarının aklına aşağıdaki gibi bir çok soru geldi;
•Peki bu maddeler bizi nasıl etkileyecek?
•İstediğimiz “tweet”i yazabilecek miyiz?
•Fikirlerimizi internette tartışabilecek miyiz?
•Başkalarının da duymasını, izlemesini istediğimiz bir ses veya görüntü kaydını paylaşabilecek miyiz?
    Dahası, bu değişiklikler sonucunda alınabilecek cezalar, evlere yapılan polis baskınları ve gözaltılar gibi internet kullanıcılarının internet kullanımını etkileyecek endişeler gittikçe arttı.
5651 sayılı kanunun değişmeden önceki hali tüm dünyada tepki çekmiş, 2010 ve 2011 yıllarında iki büyük eyleme neden olmuştu. Türkiye tarihinde nadir görülmüş sayılarda insanlar tepkilerini sokağa dökülerek hep bir ağızdan dile getirmişti. Yeni yapılan değişiklik ise çok daha katı hükümler, kişilik ve özlük haklarına aykırı değişiklikler içermekte olup yaptırımları ise can yakar nitelikte.
Ne gibi yükümlülükler ve yaptırımlar getireceğini bazı maddeleri inceleyerek sıralamak gerekirse;
MADDE 87 – 5651 sayılı Kanunun 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(3) İçerik sağlayıcı, Başkanlığın bu Kanun ve diğer kanunlarla verilen görevlerinin ifası kapsamında; talep ettiği bilgileri talep edilen şekilde Başkanlığa teslim eder ve Başkanlıkça bildirilen tedbirleri alır.”
Açıklama: 4. Madde’de belirtiltiği üzere içerik sağlayıcı yani internet kullanıcılarının ve internet habercilerinin bilgileri Başkanlığa teslim edildikten sonra Başkanlık kullanıcı hakkında . Bu                                         yüzden internet kullanıcısı,
MADDE 90 – 5651 sayılı Kanunun 6 ncı maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki 6/A maddesi eklenmiştir.
“Erişim Sağlayıcıları Birliği
MADDE 6/A –
…(6) Bu Kanunun 8 inci maddesi kapsamı dışındaki erişimin engellenmesi kararları erişim sağlayıcılar tarafından yerine getirilir. Kararların uygulanması amacıyla gerekli her türlü donanım ve yazılım erişim sağlayıcıların kendileri tarafından sağlanır….
(9) Birliğin gelirleri, üyeleri tarafından ödenecek ücretlerden oluşur. Alınacak ücretler, Birliğin giderlerini karşılayacak miktarda belirlenir. Bir üyenin ödeyeceği ücret, üyelerin tamamının net satış tutarı toplamı içindeki o üyenin net satışı oranında belirlenir. Üyelerin ödeme dönemleri, yeni katılan üyelerin ne zamandan itibaren ödemeye başlayacağı ve ödemelere ilişkin diğer hususlar Birlik Tüzüğünde belirlenir. Süresinde ödenmeyen ücretler Birlikçe kanuni faizi ile birlikte tahsil edilir.
(10) Birliğe üye olmayan internet servis sağlayıcıları faaliyette bulunamaz.”
Açıklama: Yukarıdaki maddeler sonucunda ülkemize yapılacak olan teknoloji yatırımları etkilenecek, bilişim sektöründe büyük payı bulunan erişim sağlayıcıları arasında tekelleşme başlayacak ve sonuçta ülkemizin bilişim sektörü daha da kötüye gidecektir.
MADDE 93 – 5651 sayılı Kanunun 9 uncu maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“İçeriğin yayından çıkarılması ve erişimin engellenmesi
MADDE 9 – (1) İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia eden gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşlar, içerik sağlayıcısına, buna ulaşamaması hâlinde yer sağlayıcısına başvurarak uyarı yöntemi ile içeriğin yayından çıkarılmasını isteyebileceği gibi doğrudan sulh ceza hâkimine başvurarak içeriğe erişimin engellenmesini de isteyebilir.
Açıklama: Yukarıdaki değişiklik sayesinde, bir kişi ile ilgili                               bir veya           bir internetten hemen kaldırılabilecek, halkın o               ’i görmesi engellenebilecek.
5651 sayılı kanunun değişmesi sonucunda oluşan engellemelerin, internet kullanıcıları üzerinde kötü sayılabilecek yan etkileri de bulunmakta. Önceki değişiklikler sonucunda “DNS değiştirme” gibi yöntemlere giden çoğu kullanıcı, artık bu yöntemle aşılamayacak yasaklamaları aşmak için farklı yöntemler kullanmaya çalışacaktır. Teknik anlamda derinleşen ve zorlaşan bu yöntemler kullanıcıları, internetin karanlık ve derin tarafına doğru daha da yaklaştıracaktır. Kullanılan özel servislerin güvenilirliği hiçbir zaman anlaşılamayacak olup, senaryoya daha çok kötü adam rolünde aktörler ekleyebilir.
 

Kamuda “Yeni Sansür Yasası” ismiyle anılan bu değişiklikler, internetin inandırıcılığını ve değerini yitirmesine sebep olabilir. Aynı zamanda –tıpkı geleneksel medyada olduğu gibi-             niteliği taşıyan ve kamunun leri görmesini sağlayacak içeriklerin yani               ’ların kısa zamanda, daha belirlenmemiş ve kolaylıkla değiştirilebilen yönetmeliklerle engellenmesinin önü açılacak. Basının yeni hali olan internet,             alma özgürlüğünün kısıtlanması ile beraber, sektörel ve insan hakları anlamında ülke olarak geride kalmamıza, bilişim trenini de kaçırmamıza sebep olabilir. Yasakları delme yöntemlerinden önce, bu yasaların demokrasiye, kişilik ve özlük haklarına, insan haklarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir.

*TMMOB Bilgisayar Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Editörden not: Bu yazıdaki karartmalar baskı hatası değildir. İnternet yasasıyla birlikte neyin sansürlenip sansürlenmediğini dahi göremeyeceğimizin temsilidir.
Editör : Deniz SarıYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör İnanılmaz şeyler oluyor, bu ülkede... melnur 0 415 06.10.2019- 08:36
Konu Klasör HDP'den dikkat çeken CHP açıklaması... melnur 1 379 10.11.2019- 07:20
Konu Klasör Bu illerde yaşayanlar dikkat! melnur 0 197 31.01.2020- 19:48
Konu Klasör Dikkat! Yarın soL Pazar günü! özgür 0 2318 12.10.2013- 22:43
Konu Klasör PKK'ya yakın gazetede çok dikkat çeken satırlar ayhan 5 2710 14.03.2016- 22:46
Etiketler   İnternette,   bir,   şeyler,   yazarken,   dikkat
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS