SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Tecavüz mağdurları neden kendilerini de suçlarlar?           (gösterim sayısı: 2.149)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.799
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

33 kere teşekkür etti.
40 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 15.03.2014- 04:08


Tecavüz mağdurları neden kendilerini de suçlarlar?

Resim Ekleme


Ocak ayında yayınlanan bir çalışmaya göre, cinsel saldırı mağdurlarının saldırıda kendilerine atfettikleri sorumluluk, saldırıdan haberdar olan üçüncü kişilerin onlara atfettiğinden daha fazla. Kendini suçlamanın toplumsal-bilişsel-duygusal temelleri konusundaki bilgimizde ciddi boşluklar var.


Cinsel saldırı, kadınların en sık karşılaştıkları istismar biçimlerinden biri. Cinsel saldırıya uğrayan kadınların önemli bir kısmı, olayı yakınlarına bile anlatmaktan çekiniyorlar. Çünkü toplum, mağdura inanmamayı, hatta mağduru suçlamayı tercih edebiliyor. Türkiye’de giyim tarzı bile mağduru suçlamak için yeterli. Mağdurlar da suçun en azından bir kısmını kendilerinde buluyorlar.

Ocak ayında yapılan bir çalışma, mağdurların ve saldırıdan haberdar olan üçüncü kişilerin suçu çeşitli kategorilere nasıl paylaştırdıklarını inceliyor. Araştırmanın katılımcıları üç gruptan oluşuyor. İlk grupta, sonuçlanmış bir cinsel saldırının mağduru olan kadınlar var. İkinci grupta saldırgandan kurtulabilmiş kadınlar, üçüncü grupta ise cinsel saldırıya uğramış en az bir kişiyi tanıdığını söyleyen kadınlar var. Toplam 271 katılımcı da üniversite lisans öğrencileri.

Araştırmada cinsel saldırı, kadının onayı ve isteği dışında gerçekleşen her türlü cinsel ilişki olarak tanımlanıyor.

Katılımcılardan, saldırıdaki suçu, saldırgan, mağdur, aile üyeleri, arkadaşlar ve durum kategorilerine paylaştırmaları isteniyor. Ayrıca suçu neden o şekilde paylaştırdıklarını açıklamaları isteniyor.

Hem mağdurlar (%68), hem de üçüncü kişiler (%82) suçun çoğunu saldırganda buluyorlar. Ancak mağdurlar (ilk iki grup) kendilerine %19 oranında suç atfederken, üçüncü kişiler onlara %8 oranında suç atfediyor. İlk gruptaki kadınların %25’i yeterince direnmedikleri için kendilerini suçluyorlar. Bu oran ikinci grupta %11. İlk gruptaki kadınların kendilerini suçlama nedenlerinden biri de saldırı sırasında sarhoş olmaları (%29).

Araştırmacılar mağdurların kendilerini daha çok suçlamalarını açıklarken "olayın detaylarına vakıf" olmanın da bir faktör olduğunu söylüyorlar ancak buradan saldırganın suçunu hafifletecek sonuçlar çıkarılmaması gerektiği konusunda okurları uyarıyorlar.

Araştırmanın sonuçları, mağdurların ve dert ortaklarının (üçüncü grup), suçun çoğunu saldırgana atfetmeleri açısından umut verici. Ayrıca, kendini suçlayan mağdurların suçu, kalıcı karakter özelliklerine değil de davranışlarına atfetmeleri, kontrol duygularını geliştiren, endişelerini azaltan bir başa çıkma yöntemi olabilir.

Çalışma, sadece ABD'li üniversite öğrencileri üzerinde yapıldığı için sonuçların diğer örneklemlerde çok farklı çıkma olasılığı var. Mağduru suçlamaya daha meyilli örneklemlerde kendini suçlama yüzdesinde oynama olabilir.

İlgili makale: Perilloux vd. 2014, Personality and Individual Differences

http://bilimsol.org/bilimsol/toplum-bilimleri/tecavuz-magdurlari-neden-kendilerini-de-suclarlarYeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Neden TKP? toplumcu 0 2409 23.02.2014- 15:53
Konu Klasör Neden HDP yok ? Brusk 1 3384 13.07.2015- 09:31
Konu Klasör Neden Haziranlaşamıyoruz? spartakus 0 1593 19.08.2015- 21:46
Konu Klasör AKP’yle neden uğraşıyoruz? umut 2 2484 18.10.2015- 05:02
Konu Klasör BDP neden HDP oldu abbas 3 3375 09.08.2014- 18:38
Etiketler   Tecavüz,   mağdurları,   neden,   kendilerini,   suçlarlar
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS