SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 12 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   9   10   11   [12] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.176
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 19.05.2020- 02:21


Kurtuluşun ilk adımının ulusal ölçek ve siyasal devrim olduğunu söylemekle Kürt siyasal hareketini görmezlikten gelme arasında nasıl bir ilişki kurdunuz merak ettim. Bilimsel sosyalizmi savunmanın ölçütü etnik farklılıklar üzerinden siyaset yapmak olmadığını eminim biliyorsunuzdur. Ve ayrıca, sosyalist ideolojinin   öncelikli ölçüt vurgusu manifestoda bile yer alır. Ayrıca Lenin de işler bu konuyu. Sosyalistler için tartışılır bir yanı da yoktur ama, sanırım siz farklı bir düşünce içindesiniz ki, bu cümleden   ''siyasi aymazlık''a kadar varan bir tepki ortaya koydunuz! Şaşırtıcı. Açıklarsanız okurlar için de yararlı olacaktır!
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.176
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 20.05.2020- 12:28


Ulusalcı ve enternasyonalist sol kavramlarının öteden beri Kürt hareketine endeksli olarak kullanıldığını düşünüyorum. Aslında ''düşünüyorum'' demek de yetersiz kalıyor; özellikle sözde sol, sosyalist ve dahi enternasyonalist forumlarda bu anlamda kullanılagelmiştir. Buna göre solculuğu Kürt hareketine biat eden, kuyrukçuluk yapan, solculuğun Kürt hareketine yedeklenmekten geçtiğine inanan, öyle sanan, öyle bilen veya taşıdığı misyon gereği öyle anlatmak zorunda kalan kesimler enternasyonalistti. Bu forumlar için söylüyorum, bu bağlamda buralarda yazan hemen her üye bu tanımsal çerçeveyi kabul etmek zorundaydı. Yoksa ya forumlarda her türlü küfür ve hakaretle karşılaşacak ve   sonunda dayanamayıp kendiliğinden ayrılmak zorunda kalınırdı, ya da arkasından teneke bağlanarak gönderilirdi. Bu taraflaşmanın muktedir kesimi buralarda kendilerini enternasyonalist veya enternasyonalist komünist olarak tanımlarlardı.

Ulusalcı olarak tanımlananlar ise bu çerçevenin dışında kalanlardı. Çeşitli şekillerde Kürt hareketine biat etmeyenler, kuyrukçuluk yapmayanlar, solculuğun bir ulusal hareketin peşinden gitmek olmadığını söyleyenler, sosyalist mücadelenin merkezinde sınıf mücadelesi olduğunu söyleyenler dolayısıyla varolan iklime aykırılık taşıyanlar, ayrılıkçı değil, birlikçiliği savunanlar, hepsi tamamı ulusalcıydı, yetmez, sosyal şovendi, o da yetmez neo-faşistti. Enternasyonalist veya ulusalcı tanımlanmak konusunda Kürt hareketine göre konum almak bir çeşit turnusol kağıdıydı.

Ulusalcılar, sosyal şovenler, neo-faşistler ve dahi ''devlet solcuları'' mı kimler? Başta CHP, TKP, ÖDP, Halk Cephesi olmak üzere irili ufaklı pek çok örgüt-parti ve örgütlü olmasa da biat anlayışı içinde olmayan hemen herkes bu kapsamdaydı.

Pek çok başlığımız var bu konuda, bu sözde sol, sosyalist ve dahi enternasyonalist forumlarımız gerçekte Kürt hareketinin internetteki uzantılarıydılar. Kimi bilerek, ve planlı olarak bu işi bir misyon olarak üstlenmişti. Her gün bıkmadan usanmadan sol haber ve BirGün taranıyor ve bu biat etmediklerine inandıkları   siyasetlerin haber portallarına akıllarınca ''eleştirilerde'' bulunuyorlardı. Hakaret ve küfür, içinde bulundukları yeterizlikleri örtbas etmenin de bir yöntemiydi. İlkokul çocuklarının boyama resimlerini andıran rengarenk yazılarla yaptıkları tek şey kin ve nefret yöneltmek, biat etmeyen solu Kürt halkının düşmanı olarak göstermek ve solculuğun sanki böyle absurt bir yetersizlik ve saçmalıktan geçtiği algısı yaratmaktı. Aklıma bu tiplerin forumlara bir misyon görevi yüklenerek gönderildiği şeklinde düşünceler de gelmiyor değil ama, böyle olsa hem anlama ve hem de yazma konusunda bu kadar yetersizlik içinde olanlar mı seçilir diye de düşünüp vazgeçtiğim oluyor. Kendi kendilerine bir misyon yüklenmişler bunlar. Elbet kendilerince bir nedenleri de vardır. Ama solcu, sosyalist olmadıkları kesin.

Konu sadece böyle bir çerçeveyle sınırlı da değil. Bir enternasyonalist ve bir de ulusalcı (ve neo-faşist, sosyal şoven ve devlet solu) tavrı varsa içlerinin biraz daha doldurulması gerekiyor ki, daha geniş sempatizan kesimler karşısında bir ''inandırıcılık'' oluşturulabilsin. Öyle de yapıyorlar ama, tam olarak kendilerini anlatarak değil. Nasıl bir solculuk ve nasıl bir sosyalizm konusunda sus puslar. (En ''ileri'' olanları dünyaya solu taşımanın yolunun ''demokratik modernite''yle olabileceğini şöyle bir dokunup bırakıyorlar. Anlaşılan ya okumamışlar ya da okuduklarından bir şey anlamamışlar.)

SOLpaylaşım'ın önceli yazıyazforum'da özellikle evrim konusunda çok hararetli tartışmalar olurdu. Evrimin bir doğa gerçeği olduğunu, canlılığın da aynı süreçlerle değişip dönüştüğünü anlatmaya çalışan bizler, dilimiz döndüğünce bu süreçlerin nasıl gerçekleştiği ve nedenleri üzerinde durmaya çalışırdık.   Evrime karşı çıkanlarin yaptıkları tek şey ise bizleri yanlışlamaya çalışmaktan ibaret olurdu. Sanki yanlışladıklarında kendi inançlarının gerçek olduğu ortaya çıkacakmış gibi bir algı içindeydiler. ''Yahu'' dedik, ''canlılık bir defada 'ol' denilerek yaratılmış olamaz. Fosil kayıtlar var. Canlılık ortaya çıkışından milyonlarca ve milyarlarca yıl denizlerde ve okyanuslarda varlığını sürdürür ve çeşitlenirken, karalarda tek bir ot bile yoktu. Bilimsel kanıtlar, fosiller var'' derdik. Yanıt veremezlerdi, bu kez bu söylediklerimizde bir yanlışlık aramaya çalışırlardı. Ben bu sözde sol, sosyalist ve dahi enternasyonalist forumların durumlarını buna benzetiyorum. Solcular, sosyalistler, enternasyonalistler ama neyi savundukları belli değil. Tek yaptıkları şey var;   tek yaptıkları...

Evet, bu tiplerin tek yaptıkları şey, bizim yazıyazforum'daki evrim karşıtlarının yaptığı gibi karşısına koydukları siyasetleri akıllarınca yanlışlamak, ötekileştirmek ve düşmanlaştırmak. Böyle yaptıklarında ve birilerini de inandırdıklarında sanki otomatik bir ''enternasyonalist solcu'' kazanıyormuş gibi oluyorlar. Yaptıkları şey bu ve enternasyonalist solculuğun karşılığı da bu sözde sol -sosyalist ve dahi enternasyonalist forumlarda Kürt hareketine yedeklenmektir. Yedeklenmiyorsan, biat noktasına gelmemişsen zaten ulusalcısın, neo-faşistsin ve sosyal şovensin.

( Bu tavrın artık açığa çıktığını ve bu tiplerin artık deşifre olduğunu düşünüyorum. Hiçbir inandırıcılıkları yok çünkü inandırabilecekleri kitle de yok. Şunu da söylemeliyim, bu tavrın sadece internet forumlarında ve belki sosyal medyada geçerli olduğunu düşünüyorum. Toplumsal alanda bir karşılık bulduğunu da sanmıyorum. HDP'yi de buradaki eleştirilerimden ayrı tuttuğumu da belirtmeliyim. Bu sanal tiplerin hem HDP'ye ve hem de yarattığı kin ve nefret duyguları nedeniyle Kürt halkına da zarar verdiğini düşünüyorum.)

( Bu konu bir şekilde sürdürülmeli. Sanaldaki bu sözde solculuk yıllarca sürdü, sürdürüldü ve bir yığın sol sempatizanın zihnine enternasyonalizm adına sol-sosyalizm zehitleri akıtıldı, sola düşmanlıklar yaratıldı. Bu zehirlerden biri de sürekli olarak ''Türk Devleti'' başlığı altında sürdürülen Tür halkına ve Türkiye soluna yönetilen kin, nefret ve düşmanlıklardır...19 Mayıs'ta yine örneklerini gördük. Şimdi de Atatürk'ün Samsun'a çıkışının Pontus soykırımı nedeniyle gerçekleştirildiğine ilişkin kendini bilmezlikler var. Ne diyelim, belki bir gün bunu da ciddiye almak durumunda kalırız.)
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.176
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

24 kere teşekkür edildi.
17 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 25.05.2020- 05:52


Bu sözde sol-sosyalist ve dahi enternasyonalist forumların sözde solcu, sosyalist ve dahi enternasyonalistleri bir ara gerçekten zıvanadan   çıkmışlardı. Öyle bir hal almışlardı ki, tutabilene aşk olsun! Örmekse bir ara hemen hepsi iki solcu, sosyalist grubu önerir hale gelmişlerdi.   Bir yanda ulusal solcular vardı, öte yanda enternasyonalist solcular. Enternasyonalist solcular bu zihniyete göre UKKTHC'ydiler. UKKTH'ci olmak da hem sosyalist/komünist olmanın öncelikli koşulu ve hem de Kürt ulusalcılığına ( daha çok   bu forumlarda Kürt hareketinin içinde olanlara ve kuyrukçu yapanlara) biat etmenin tek yoluydu. Sonrası çok da önemli değildi. İster sağdan soldan tırtıklanan Marks ve Lenin alıntılarını sahipleniyormuş gibi yapılsın, ister doğrudan doğruya liberal tezlerin ülkeye ve hatta bölgeye demokrasi getireceği savunulsun, hepsi birdi, hepsi enternasyonalistti ve heps, kendilerinden olmadıklarını düşündükleri hemen her şeye hem karşıtlardı ve hem de düşmanlaştırılması ve hatta şeytanlaştırılmasından yanaydı. Ulusalcılık kavramını içeriğini de bilmeden ve doğru dürüst tanımlayamadan kullanmalarının nedeni de buydu. Ulusalcılık bir hakaret ve küfür karşılığıydı. Neofaşizm, sosyal şoven de öyle. Onlar gibi değilsen, her türlü aşağılanma, hakaret ve küfrü hak ediyprsun demekti. Öyle de yaptılar. Anlamadan, bilmeden sanal dünyada garabet bir zihinsel yapı, rahatsız edici bir iklim yarattılar. Özellikle sol sempatizanları köklerinden kopardılar ve kendi düşmanlıklarının bir parçası haline getirebilmek için ellerinden geleni yaptılar. Kısmen başarılı da oldular. Unutmadığım örnekler var: Bir yazıda görmüştüm adam ya da genç, neyse artık, çok ilgisiz bir konuda, sanırım Kürt hareketini eleştirme anlamında bir şeyler söyleyecekse ''yanlış anlamayın TKP'li değilim'' diye cümle kurarak başlamak zorunda kalıyordu.

Bu solda olduğuna bin şahit gerektiren forumlarda kendileri gibi olmayanlara yapılan hakaret ve küfürler giderek bir siyasi ezber de oluşturmak zorundaydı. Karşıydılar, ötekileştiriyorlar, düşmanlaştırıyorlardı ve bir dizi gerekçeler ve kavramlar da oluşturmak gerekiyordu. Uydurdukça uydurdular. Öyle bir noktaya gelindi ki, ''ulusal ölçekte siyasal devrim perspektifi''ne bile karşı çıkmaya başladılar. Keskin kömünisttiler, ama devrim sözcüğünden anladıkları Kürt silahlı hareketine biattı. Ulusal ölçekte devrim yaklaşımı bile ulusalcılık anlamındaydı onlar için. Ulusal ölçek demek bile enternasyonalizm karşıtlığıydı, şeytanlaştırılması ve düşmanlaştırılması gerekiyordu.

Şuraya bağlayalım: ''Devlet solu'' da bu uydurdukları kavramlardan biridir. Tipik ve solla ilişkili olmayan bir genellemeden başka bir şey değil aslında. Bilimsel sosyalizmin kendi jargonu var. Neden başkalarının, bir ulusalcı hareketin veya dünya emperyalist sisteminin kavramlarıyla konulara yaklaşsın? Kürt hareketinin silahlı şiddetini desteklememek neden devlet solu olsun? Solcu olmak ayrılıkçı siyasi yaklaşımlardan yana olmak değil ki. Bilimsel sosyalizmi savunduğu iddiasında bulunan bir bireyin ya da bir siyasi yaklaşımın tek bir önceliği olur, öncelikli tek bir ilkesi... O da siyasi devrimdir. Lenin'in sözü; ''ulusal ölçekte siyasal devrim''.

Halkları birbirinden uzaklaştıracak, halklar arasında milliyetçi/şoven yaklaşımları ve ayrılıkları körükleyecek hiçbir siyasi eğilim bilimsel sosyalizmi savunan ve bu bağlamda siyasal devrim perspektifini önüne rehber olarak koyanların benimseyeceği bir anlayış olamaz. Ulusalcı/milliyetçi hareketler istedikleri yol yöntemi benimseyebilir, istedikleri ideolojik ve siyasal bir hatta yürüyüşlerini gerçekleştirebilirler. Ama solcular ve sosyalistleri kendileriyle beraber yürümedikleri, kendilerinin dilini kullanmadıkları ve kendilerinin sahiplendikleri silahlı şiddet yöntemini benimsemedikleri için suçlayamazlar. Böyle bir dünya yok. Sosyalistlerin yolu sınıfsallık temelinde ve ulusal ölçekte siyasal devrim hedefinde belirlenir. Farklılığımız bundan...

Sosyalistler, bilimsel sosyalizmi kurtuluş için rehber kabul edenler hep bu siyasal konumlanış içinde olacaklar. Türk halkı gibi Kürt halkının ve bütün halkların kurtuluşunun ayrılıkçı değil birlikçi siyasetten yana olduğunu bıkıp usanmadan yineleyecekler ve o yolda mücadelelerini verecekler. Süreci bulanık hale getirmeden ve kendi jargonunu da yitirmeden. Bu yüzden ne ''devlet solu'' garipliğini üzerimize alırız ve ne de dünya kapitalizmi ''soykırım'' dediği için birtakım acılı süreçleri bu şekilde tanımlama zorunluluğu hissederiz.

(Soykırım sözü konu dışı belki ama, tam da yerine oturduğu için değiniyorum. Birileri öyle niteliyor diye, Türkiye solcusu soruna o çerçeveden, o bakış açısından bakacak değildir. Ve ayrıca milliyetçiliğin şovenizm soslusu da sadece tek taraflı değil, iki taraf için de sorunlu bir bakış açısıdır. Adını da verelim, tehcir bizler için bir büyük ve acılı süreçtir. Evet, büyük bir felakettir. Detaylandırılabilir ama bu başlık yeri değil. Sadece Atatürk'ün bile süreci ''alçaklık'' olarak nitelediğini söyleyerek geçelim.)Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 12 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   9   10   11   [12] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 2 kişi görüntülüyor:  2 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Anti kapitalistler enternasyonalist mi? solcu 4 2695 02.10.2014- 13:05
Konu Klasör Yine ulusalcılık histerisi, önyargılar ve klişeler... melnur 4 3841 22.02.2014- 17:18
Konu Klasör Yeniden, ulusalcılık ve milliyetçilik konusu... melnur 2 704 06.05.2019- 18:14
Konu Klasör Solcu, sosyalist, enternasyonalist olmak üzerine... melnur 14 1423 10.07.2020- 05:16
Konu Klasör Seni gidi ulusalcı, sosyal şoven ve dahi neo-faşist seni... melnur 2 582 19.09.2019- 08:35
Etiketler   Ulusalcı,   sol,   enternasyonalist
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS