SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 13 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   10   11   12   [13] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.923
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

45 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 02.09.2021- 02:23


Bu ulusalcı ve enternasyonal sol kavramlarının zihinlerimizde hala bir netliğe kavuşturulamadığını düşünüyorum. Enternasyonalist solu anlamak da tanımlamak da kolay ve mümkün.   Sosyalizmin öncelikle enternasyonalist olduğunu söyleyebiliriz. Ve bunu söyleyerek de insanlığın kurtuluşunun enternasyonalist bir birlikten geçtiğini dillendirmiş oluruz. Enternasyonalist birlik de her şeyden önce şçi sınıfının enternasyonalist çıkarlarını savunmaktan geçer. Doğru bir tanım ve doğru bir akıl yürütme. Ama yeterli değil. İşçi sınıfının tarihsel ve enternasyonalist çıkarlarının da öncelikli olarak ulusal sınırlar içinde bir devrim perspektifini ve bir iktidar mücadelesini ön koşul sayar. Yani enternasyonalizm, bir dönem sözde sol, sosyalist, ve dahi enternasyonalist forumlarda davul zurnayla   haykırıldığı gibi birlerine biat etmek, birilerinin kuyruğuna yapışmak, ve sosyalizmi sürekli olarak birilerini desteklemek zorunda kalan bir siyasi hareket olarak nitelemek değildir. Daha açık söylenecekse, sosyalizm elbette ezilenlerden, sömürülenlerden yanadır ve onların kurtuluşu için bilimsel sosyalist ideolojiyi savunur ve bu ideolojinin toplumsal alanda bir güç oluşturmasından yana siyasetleri savunur. Ama hiçbir zaman ezilen bir halkın öncüsü iddiasında bulunan bir hareketin kendi siyasetinin ardına takılmaz. Doğrusu varsa destekler, doğru olmayanı, sosyalizme aykırılık oluşturanları ise reddeder. İlişki en fazla bir dayanışma çerçevesinde olabilir ki, bu dayanışmanın sola alan açıcı bir nitelikte olma koşulu da göz ardı edimemelidir.

Peki ulusalcı sol için nasıl bir tanımlama yapılabilir? Bilimsel sosyalist ideoloji için pek çok çevrenin üzerinde anlaşabildiği böyle bir tanımlama var mı? Hayır yok. Böyle bir tanımlama yok. Filin neresi tutuluyorsa tanım da ona göre yapılıyor. Bir dönem Kürt ulusalcılığıydı tanımı belirleyen. Açık seçik söylenemediği için de   abuk subuk tanımlamalar yapılırdı. Enternasyonalizmin karşıtıymış; evet de o zaman kurtuluşun ulusal sınırlar dahilinde gerçekleşeceğini savunmak anlamına gelmiyor mu? O kadar derine inmek fıtratlarına da aykırı olduğu için genellikle düşünümezdi, sorgulanmazdı. Düşünmek ve sorgulamak da zaten zordu, ezbercilik almış yürümüştü. En iyisi söyleyip geçmekti, ve hep öyle yapıldı, söylendi ve geçildi.

Konuyu biraz genişletsek, sosyal demokrasiyi veya devrimci demokraiyi savunanlar için ulusalcı sol tanımı yapılabilir mi? Ya da kurtuluşun enternasyonalist birlikten geçtiğini savunanlar için hangi koşullarda ulusalcı sol denilebilir?Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 13 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   10   11   12   [13] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör ''Ulusalcılar'' ve liberaller üzerine... melnur 4 1356 03.01.2021- 03:22
Konu Klasör Anti kapitalistler enternasyonalist mi? solcu 4 3874 02.10.2014- 13:05
Konu Klasör Ulusalcılığa ve liberalizme dair... melnur 3 1401 29.05.2021- 07:56
Konu Klasör Onları sosyalist veya enternasyonalist mi sayacağız? melnur 2 751 02.09.2021- 02:56
Konu Klasör Solcu, sosyalist, enternasyonalist olmak üzerine... melnur 14 5239 10.07.2020- 05:16
Etiketler   Ulusalcı,   sol,   enternasyonalist
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS