SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  kilitli
Amacımız...           (gösterim sayısı: 4.962)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.291
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

21 kere teşekkür etti.
29 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 03.08.2013- 02:24


2005 yılından bu yana internet alanında forum, dergi, evrim, marksizm, felsefe ve serbest kürsü gibi etkinliklerde bulunan, ne var ki, karşılaştığı teknik ve idari zorlukların üstesinden gelemiyerek bütün bu faaliyetlere zaman içinde son vermek durumunda kalan YAZIYAZ GRUP daha sonra sadece bir tartışma forumu olarak varlığını sürdürmüş, sonrasında 25 binin üzerinde üye ve 600 binden fazla mesaj sayısına ulaşmışken çeşitli nedenlerle çökmüş ve ikinci açılışyla birlikte bugünlere gelebilmiştir. Bu süreç içinde edindiği   deneyimle önceki işleyişinden daha farklı bir formatla devam etmesinin gerekliliğini görmüş ve sonuçta en geniş anlamıyla SOL bir forum olarak varlığını sürdürme kararı almıştır.

Bu karara varılırken çok düşünüldü. Önceki formatımız her görüş, her düşünce, her inancın her türlü eleştirel yaklaşımına hoşgörü göstermek üzerine kuruluydu. Böyle bir format her önüne gelenin foruma girebilmesine, belli kurallara uyulduğunda her türlü yorumu yapabilmesine ve hiçbir kısıtlamaya uğramadan en uç ve hurafeci başlıkların bile açılabilmesine olanak vermekteydi.. Böyle bir durum görünürde çok renkli bir tartışma ortamının varlığı gibi görünebilse de, gerçekte, kimliksiz, kişiliksiz ve hatta niteliksiz bir tartışma ortamının varlığı anlamına geliyordu.Yıllar boyu bu durumdan hep rahatsızlık duyduk, hep yakındık ve ne yazık ki, üstesinden de hiç gelemedik. Reel sosyalizmin çözülüşüyle birlikte ideolojik basıncını daha da arttıran neo-liberalizmin kitleler üzerinde yarattığı anti-komünist koşullanmaları da buna ekleyince rahatsızlığımız daha da arttı. Forumun en geniş anlamıyla SOL bir platform olma kararının alınmas? ve kurallarımızın da buna göre düzenlenmesi zorunluluğu bu gerekçeler nedeniyle oldu.

Bundan böyle yönetici kadrosu sadece solculardan, sosyalistlerden oluşacak, yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan bir anlayış öne çıkarılmaya çalışılacaktır. Değiştireceğiimiz kurallarımızda da görüleceği gibi, bundan böyle, anti-komünist mesajlara, bu türden ezberci yorumlara, marksist ustalara ve devrimci önderlere yönelik alaycı yaklaşımlara izin verilmeyecektir.

Forumumuz en geniş anlamiyla sol bir platform olma iddiası taşımaktadır ve hiçbir örgüt ya da partiyle doğrudan bir ilişkisi de bulunmayacaktır. Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan tüm dostlarımız burada -yasal çerçeveye de özen göstermek koşuluyla hiçbir kısıtlamaya uğramaksızın düşüncelerini açıklayabilir, tartışmalara katılabilirler. Bu çerçevede hiçbir kişi ve siyasi gruba sekter bir tavır takınılmayacak, hiçbir siyasi görüşe sol bir ezbercilikten öteye geçmeyen dışlayıcı bir üslup yöneltilmeyecek ve bu tür üslupta ısrar edenlere de izin verilmeyecektir.

Bu sorunun üstesinden gelebilmeliyiz. Milliyetçilik ve liberalizm arasında sıkışmışlık yaşayan bir ülkede işçi sınıfı ve emekçi halka hiç bir yarar getirmediği ve getirmeyeceği de ortada olan böyle bir yaklaşımın Türkiye Sol Hareketini giderek daha da güçsüz ve etkisiz kıldığını görebilmeliyiz. Gerektiğinde en sert ve her türlü siyasi ve ideolojik tartışmaya "evet" ama her türlü sol ve sağ sekter üslup ve tavırlara "hayır" diyebilmeliyiz. Forumumuzu dönüştürme çabasının altında yatan bir başka önemli etken de bu zorunluluktur. Bu zorunluluğu yüreğinde taşıyan, Kürt ve Türkü'yle ülke insanının geleceği konusunda kaygılar taşıyan her solcu, sosyalist, devrimci, ilerici arkadaşlarımızın katkılarını bekliyoruz. . Sol-sosyalist ideolojinin bin bir parçaya bölündüğü, bu bölünmenin en sert ve sekter bir biçimde sanalda da sürdürüldüğü ülkemizde, bu sorunun üstesinden gelebilecek bir platformun gerekliliğine inanmaktayız.

***

Bu yılın 9 Nisan'ında yazıyaz forumda böyle yazmış ve ''yazıyaz forum''un aynı veri tabanı üzerinden SOL bir foruma dönüştürüleceğini duyurmuştuk. Aradan geçen çok kısa bir süre içinde yazıyaz forumda baş gösteren teknik sıkıntılar, güvenlik açıkları ve bu açıklardan karşılaştığımız saldırılara önlem alamayışımız nedeniyle zaman zaman ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunların bir türlü çözümlenemeyişi, SOL bir forum hedefinin farklı bir veri tabanı üzerinde ve bir profesyonel destekle birlikte yeniden ve sıfırrdan oluşturmamız gerektiğini   ortaya ortaya koydu.

SOLpaylaşımın yazıyaz forumdan ayrı olarak ortaya çıkmasının nedeni budur. Yazıyaz forum ise bir müddet daha yoluna devam edecek ve sanırım 2014 mayıs ayında da yazı ve yorumlara kapanarak 'sol paylaşım'da bir arşiv bölümü olarak yerini alacaktır.

SOL paylaşım en geniş anlamda   SOL bir   forum niteliği taşıyacaktır. İşçi sınıfndan yana, emperyalizme karşı, kültürel anlamda aydınlanmacı, laik ve bilimden yana ve hiç bir şekilde   sol-sosyalizm düşmanlığı yapmayan her türlü   örgüt ve siyasi yapılara açık olacak, bu çerçevede ve kurallarımız ölçüsünde her türlü paylaşıma   olanak sağlayacak, sol-sağ sekter tutum ve davranışlardan uzak her türlü tartışmaya alan açacak bir platform olma özelliği taşıyacaktır. Bir daha yineleyeceksek sol-sosyalist ideolojinin binbir parçaya bölündüğü, bu bölünmenin en sert ve en gereksiz bir biçimde sanalda da sürdürüldüğü ülkemizde bu sorunun üstesinden gelebilecek bir platformun gerekliliğine inanmaktayız.

Katkı verecek tüm dostlarımızla birlikte umarım bu sorunun üstesinden gelebiliriz.
Bu ileti en son melnur tarafından 18.01.2020- 08:01 tarihinde, toplamda 3 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  kilitliForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Benzer konu yok
Etiketler   Amacımız.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS