SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Duygularımız neyi nasıl gördüğümüzü etkiliyor           (gösterim sayısı: 2.566)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.486
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

36 kere teşekkür etti.
50 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 29.03.2014- 16:51


Duygularımız neyi nasıl gördüğümüzü etkiliyor

Resim Ekleme
Elçin SolmazHoşnutsuz olduğumuz bir durumda gözlerimizi kısmak ya da korkuyla gözlerimizi açmak, tehlikeli bir duruma karşı verdiğimiz duygusal yanıtın göstergesi. Yeni bir araştırma birbirine zıt bu göz hareketlerinin nasıl bir işleve sahip olduğunu ortaya koydu.

Psychological Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre gözlerimizi irice açmamız, daha çok ışık almamızı ve görme alanının genişlemesini sağlıyor, bu sayede tehdit edici nesnenin veya durumun konumunu daha net belirleyebiliyoruz. Benzer şekilde hoşnutsuzlukla kısmak ise gereksiz ışığı engelleyip soruna odaklanmayı sağlıyor.

Göz bebeğinin genişleyip daralmasını yansıtan olan bu birbirine zıt işlevler, araştırmacılara 
göre, insan yüzünün duyguları ifade etme kapasitesinin kökenlerini oluşturuyor olabilir. Üstelik günümüzde gözlerin bu işlevi sadece korku veya hoşnutsuzluk duygusunu değil şaşkınlık, öfke ve neşe gibi diğer duyguları da ifade etmeye karşılık geliyor.

19 katılımcının farklı imgelere gösterdikleri yüz ifadelerinden göz boyutları ile ilgili ayrıntılı ölçümler yapılarak elde edilen bulgular, duyguların görsel algımızı nasıl etkilediğine de ışık tutuyor. Algının, duyumların beyinde birlikte işlenmesinden sonra oluştuğunu biliyoruz, ancak gözlerdeki bu hareketler örneğin tehlikeli bir durumla karşılaşıldığında neredeyse anında başlamış oluyor. Yani görsel işlemlemenin ve algı oluşumunun en erken safhalarında bile duyguların etkisi var.

Her ne kadar gözleri açmak ve kısmak birbirine ters hareketler gibi görünse de, olumsuz uyarıcılığı bulunan durumlarda ışıktan en doğru şekilde yararlanmak bu sayede mümkün oluyor. Her ikisi de kaçınma tepkisi yaratan bu olumsuz ya da itici uyaranlardan korku, muhtemelen hareketli olan tehdidin "nerede" olduğu bilgisini, iğrenme ise örneğin bir hastalık etkeni ya da kirli bir yiyecek gibi tehdidin "ne" olduğu bilgisini gerektirdiğinden, farklı sinir sistemleri açma ve kısma gibi iki zıt hareketi oluşturuyor.

Gözlerin algıdaki bu işlevi bir yana, karşımızdaki kişinin duygularını okumaktaki en önemli ipuçları da aslında göz hareketlerinden geliyor. Bu bulgu Darwin'in yüz ifadelerinin esasında iletişim için oluşmadığını, bu ifadeyi kullanan bireye işlevsel bir faydası olduğunu yani amaca yönelik olduğunu söylediği işlevsellik ilkesi ile uyumlu görünüyor. Elbette ki bu işlev daha sonradan sosyal iletişimi de kapsayacak şekilde evrilmiş olabilir. Benzer çalışmalar insanlar arasında sözel olmayan iletişimin evrimine dair bilgiler sunacak.

İlgili Makale:

Lee vd., Psychological Science, 2014. DOI: 10.1177/0956797613514451

Bu yazı soL gazetesinin bilimsoL sayfasında 25 Mart 2014 tarihinde yayınlanmıştır.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Bu nasıl bir zihin yapısı, nasıl bir ruh halidir böyle... melnur 1 2127 13.05.2020- 13:17
Konu Klasör Biz bu hale nasıl geldik, nasıl kurtulacağız? melnur 3 2261 18.01.2020- 09:43
Konu Klasör Yurtsever, neyi sever? melnur 0 3745 23.08.2016- 14:08
Konu Klasör Cumhuriyet çökünce neyi tartışmalıyız? melnur 0 3319 17.11.2016- 09:39
Konu Klasör PKK'dan HDP'ye: Neyi başardılar da çağrı yapıyorlar umut 3 3621 26.08.2015- 11:03
Etiketler   Duygularımız,   neyi,   nasıl,   gördüğümüzü,   etkiliyor
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS