SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Grup Yorum: “Onlara borcumuz var”           (gösterim sayısı: 2.818)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: solcu
Konu Tarihi: 14.04.2014- 20:26


Grup Yorum: “Onlara borcumuz var”

Grup Yorum’un geleneksel olarak Bakırköy Halk Pazarı Meydanı’nda düzenlediği “4. Bağımsız Türkiye” konserinde parçalar Berkin Elvan ve Gezi şehitleri için söylendi. On binlerce kişinin hep bir ağızdan “Özgürlük, eşitlik ve adalet” istediği konserde, “Berkin’e, Ali İsmail’e, Hasan Ferit’lere bir borcumuz var. Onların katillerinden hesap sorulana kadar bu borç bitmeyecek” denildi

Resim Ekleme

Grup Yorum’un “Bağımsız Türkiye” konseri için dün on binlerce kişi erken saatlerden itibaren konserin gerçekleştirileceği Bakırköy Halk Pazarı Meydanı’da toplandı. “Amerika defol, bu memleket bizim”, “Berkin’in hesabı sorulacak”, “Grup Yorum halktır, susturulamaz”, “Ekmek, adalet, özgürlük”, “Hırsız, katil işbirlikçi AKP” yazılı pankartlarla Gezi olaylarında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu bez afişlerin asıldığı alanda hep bir ağızdan “Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş”, “Berkin Elvan, 15’inde bir fidan”, “Her yer Taksim, her yer direniş”,“Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından konuşan ÇHD Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı, Gezi olaylarının ardından artık AKP’nin eskisi gibi Türkiye’yi yönetemeyeceğini belirterek “Bizi parlamento seçimleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi kısır döngü ile yöneteceklerini sanıyorlarsa onlara bir kez daha bizi bu şekilde yönetemeyeceklerini gösteririz. Başbakan Ankara Orman Çiftliği’ne yaptığı Başbakanlık binasını yıkmadan biz evlerimizi yıktırmayız. Oğlunu hâkim karşısına çıkarmadan biz oğullarımızı, kızlarımızı hâkim karşısına göndermeyeceğiz. Hapis cezalarından korkmuyoruz ve bizi yıldıramayacaklar” dedi.

Daha sonra sahneye çıkan Grup Yorum adına konuşan İnan Altun, “Ey AKP, senin baskıların sürdüğü sürece bizi karşısında bulacaksın. Yeni haziranlarda karşında olmaya, dikilmeye devam edeceğiz. Bunun en önemli kanıtı Berkin’ler, Ali İsmail’ler, Hasan Ferit’ler olarak karşına çıkacak olmamız. Ancak onlara da bir borcumuz var. Onların katillerinden hesap sorulana kadar bu borç bitmeyecek. Bu halk onların katillerine dünyayı dar edecek. Onlar bir avuç ama bizler denizde kum, gökyüzünde kuş, suda balık kadar çokuz ve milyonlarız” diye konuştu. Konsere destek için katılan çok sayıda sanatçı, Van depreminde yaşamını yitirenler için bestelenen şarkıyı sahnede koro halinde söyledi. Van’daki konteynırlarda direnişte olan 39 köylüyü temsilen de bir Vanlı yurttaş konuştu. Berkin Elvan için söylenen şarkıda gökyüzüne balonlarında uçurulurken, dans gösterileri, tiyatro ve sinevizyon gösterileri yapıldı. Konserde on binlerce kişi Grup Yorum’un seslendirdiği şarkılara eşlik ederek halay çekti.

Türkiye’nin vicdanı burada


Konsere katılan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Türkiye’nin gerçek devrimcilerinin bir arada olduğunu belirterek “Buraya tam bağımsız Türkiye için büyük bir özveri ile geldiler. Biz de tam bağımsız Türkiye için buradaki yurttaşlarla dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz” dedi. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da daha önceki 3 konseri izleyici olarak takip ettiğini kaydederek “Bugün ilk kez belediye başkanı olarak bu devrimci kardeşlerimle bir aradayım. Burada Türkiye’de hukukun üstünlüğüne, barışa ve kardeşliğe dönük ciddi bir konser var. Buradan tam bağımsızlık mücadelesi verenleri selamlıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Cumhuriyet (Ali Acar)
Sendika org.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
şibusa
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: şibusa
Cevap Tarihi: 15.04.2014- 00:53


Grup yorum halktır halkın sesidir.Saygıyla seyamlıyorum.

"Devrim şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından konuşan ÇHD Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı, Gezi olaylarının ardından artık AKP’nin eskisi gibi Türkiye’yi yönetemeyeceğini belirterek “Bizi parlamento seçimleri, cumhurbaşkanlığı seçimleri gibi kısır döngü ile yöneteceklerini sanıyorlarsa onlara bir kez daha bizi bu şekilde yönetemeyeceklerini gösteririz. Başbakan Ankara Orman Çiftliği’ne yaptığı Başbakanlık binasını yıkmadan biz evlerimizi yıktırmayız. Oğlunu hâkim karşısına çıkarmadan biz oğullarımızı, kızlarımızı hâkim karşısına göndermeyeceğiz. Hapis cezalarından korkmuyoruz ve bizi yıldıramayacaklar” dedi. "
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 15.04.2014- 17:28


Her gün çoğalıyoruz!
 
Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen ‘Bağımsız Türkiye’ konseri Gezi Direnişi’nde yaşamını yitirenlerin ailelerinin katılımıyla pazar günü Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleşti.

Resim Ekleme

Deniz Sarı - Rabia Yılmaz - Çilem Hökelek

Grup Yorum’un bu sene dördüncüsünü gerçekleştirdiği “Bağımsız Türkiye” konseri, pazar günü Bakırköy halk pazarında yüz binlerin katılımıyla gerçekleşti.
Berkin Elvan için bestelenen “Uyan Berkin” şarkısında gökyüzüne yüzlerce kırmızı balon uçurulmasıyla başlayan konser, Almanya’dan gelen konuk dans grubu “Dans of Harmony”nin dans gösterisi ve Gezi Ayaklanmasını canlandıran mizansen, “Gezi Şehitleri” illüstrasyonu eşliğinde sahnelendi. Gezi Direnişi’nde hayatını kaybedenlerin ailelerinden Hasan Ferit Gedik’in annesi ve dedesi, Ali İsmail Korkmaz’ın abisi ve Ahmet Atakan’ın annesi sahneye çıkarak konuşma yaptı.

Konserde birçok sanatçı da Grup Yorum’a eşlik etti.

Resim Ekleme

Sanat Meclisi’nin “Van” için bestelediği “Van Üşüyor” adlı şarkıyı Hilmi Yarayıcı, Fırat Tanış, Bülent Emrah Parlak, Barış Atay, Hüseyin Turan, Selçuk Balcı, Erkan Oğur, İbrahim Karaca, Eşber Yağmurdereli, Erdal Bayrakoğlu, Ayla Yılmaz, Niyazi Koyuncu, Hakan Yeşilyurt’a birçok sanatçı sahnede yerini aldı. Ayrıca Tolga Sağ, Cengiz Özkan ve Yılmaz Çelik’ten oluşan Muhabbet ekibi, Taj Kurdistani (Erbane), Huseyne Omeri, Ogün Sanlısoy ve Şanışer&Alef High şarkılarıyla dinleyenlerin coşkularını artırdılar.

Gezi Direnişi sonrası yapılan ilk Bağımsız Türkiye konserinin önemini Grup Yorum solisti Selma Altın ve konuk sanatçılarla konuştuk.

Resim Ekleme

Selma Altın: Yüzbinlerce kişi bir aradaydık
Kalabalık çok güzel ve coşkuluydu. Bir yıl boyunca yaşadıklarımızın etkisi vardı elbette ki konserde. Halkımız   bir yıl boyunca AKP’nin tüm zulüm ve politikalarına karşı direndi. Biz bu konserde pek çok şeyi paylaştığımızı düşünüyoruz. Konserimizin bu sene içeriği tamamıyla, Gezi ayaklanmasına ve orada yitirdiğimiz insanlara adanmıştı. Yüz binlerce insanı bir araya getirdik. Bu elbette ki kolay bir iş değildi ama halk komitelerinin, binlerce insanın emeğini kattığı bir konser de oldu.

Sanatçı Erkan Oğur: Böyle gelen böyle gitmeyecek
Bu 4. Bağımsız Türkiye konseri ve buradaki herkesle aynı duyguları paylaşıyorum. Bu projede yer almaktan ve buradaki insanlarla aynı duyguları paylaşıyor olmaktan dolayı çok mutluyum. Bu kalabalığı bir araya toplayan gerçeğin bir olmasıdır. Herkesin hak ve adaletin yerine geleceğine dair inancıdır. Bu yüzden bu kadar insan bir arada. Böyle gelen, böyle gitmeyecek bu bunu göstergesidir. İktidar da doğruyu bulacaktır. Bir hata olduğunun farkına vardıklarında, her şeyin düzeleceğine inanıyorum.

İsmail Hakkı Demircioğlu: Kitleselliği çoğaltmalı
Türkiye bir karanlığa doğru gidiyor. Ama artık sonuna geldik. Grup Yorum da bundan kurtulmaya vesile olmak adına bu organizyonları düzenliyor. Burada kemik bir kitle var. Fakat bunu çoğaltmak, karanlığı yıkmak adına, kitleselliği çoğaltmak şart. Demoralize olan toplum, gençlerin Gezi çıkışıyla herkesi şaşırttı. Burada hâlâ bu kalabalığın olmasında Gezi’nin de etkisi olduğunu da düşünüyorum. Bu konserlerin Türkiye’nin her yerinde olması gerektiğine inanıyorum.

Barış Atay: Gelenekselleşecek
Böylesine bir kalabalık bu ülkede toplumsal muhalefetin ne kadar yükseldiğinin ve insanların zulüm karşısında nasıl yan yana olduklarının bir göstergesidir. Bu açıdan çok önemli, bence gelenekselleşecektir. Ama önemli olan her defasında bağımsızlık ya da özgürlük umuduyla bir araya gelmek değil zaten özgür ve bağımsız bir ülkede bir araya gelmek.

Ogün Sanlısoy: Müzik bir araya gelmek için araç
İnsanları biraraya gelmeye ihtiyacı vardı. Müzik bu gönül birlikteliğini yaratmak için bir araç oldu. Gezi Parkı olayları miladı bir dönemdi. Her demokratik sistemde olması gerektiği gibi insanlar içinde biriktirdikleri şeyleri dışarıya vurup, istediklerini dile getirmeliydi ve baştakiler iyi şeyleri duydukları gibi insanların rahatsızlıklarını ve kusurlu yönleri de dinlemek zorunda. Artık şunun farkına varıldı; insanlar susmuyor. Gerekirse bireysel, gerekirse toplumsal olarak dertlerini anlatıyorlar. Kimse eskisi gibi fikrini gizli saklı söylemiyor. Buradan sadece barış ve dostluk sesleri yükseliyor. Umarım artık bu seslere kulak verirler.

Niyazi Koyuncu: Her gün çoğalıyoruz
Bağımsız Türkiye konserinin hep aynı kalabalıkla ve duyguyla devam etmesi bizlere birliği, beraberliği ve paylaşımı hissettiriyor. Sanatçılarla ve halkla hep beraber nasıl bir iş yapılacağının bir göstergesi bu konser. Birileri hep bu birlik ve beraberlikten korkuyor. Aslında biz her gün daha da çoğalıyoruz. Birileri ne kadar bizi yok etmeye çalışsa da biz hep birlikteyiz ve çok fazlayız. O kalabalığın bir kısmı burada ve şarkılar söylüyoruz hep birlikte.

Fırat Tanış: Geçen yıldan daha çok izleyici var
Bu konserin diğer konserlerden farkı, Gezi’den sonra bu kadar kitlesel olarak gerçekleşen ilk konser. Dayanışmayı daha da artıracağını düşünüyorum. Geçen yıldan daha yoğun bir izleyici var. Bu hepimizi daha da heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Grup Yorum benim kişisel tarihimde kendimi bildim bileli dinlediğim bir müzik grubudur. Bu proje çerçevesinde, dostlarımızla aynı sahneyi ve aynı duyguyu paylaşmak çok heyecan verici.

Resim Ekleme

Selçuk Balcı: Kimse yalnız hissetmiyor
Bağımsız Türkiye Konseri geleneksel hale geldi. Her sene bu kitle buraya toplanıyor. Aslında dile getirdikleri kendi sıkıntıları, kendi acılarını ve kendi yaşadıklarını dinliyorlar. Grup Yorum, halkı gerçeklerle yüzleştirdiği için seviliyor. Birçoğumuzun çocukluğu Grup Yorum şarkıları, türküleri ile geçti. Hâlâ da onlar birlikte o türküleri söylemek büyük keyif bizler için. Buradaki kitle artık daha güçlü ve daha kenetlenmiş durumda. Artık kimse kendini yalnız hissetmiyor. Bu konserin ve bu kalabalığın bize gösterdiği budur.

Hüseyin Turan: Bizler bir bütünüz
Hem çok büyük, hem de çok güzel bir organizasyon. Özgürlüklerimiz ve tüm insanlar için en iyisini dilemek için burdayız. Grup Yorum artık bir ekol, bir misyon... Önemli bir görevi yerine getiriyor. Bir anlamda hepimizin söylemek isteyip de söyleyemediği şeyleri dile getiriyor. Grup Yorum bizim diğer yanımız. Yani bizler bir bütünüz.

***

Resim Ekleme

Ali İsmail’in abisi Gürkan Korkmaz:

‘Annemin umudunun adı: Ali Yusuf’

Gezi Direnişi halkın uyanmasına vesile oldu. Gezi’den sonra yapılan birçok etkinlik insanların bilinçlenmesi ve faşist düzeni tanımasında bir dönüm noktası oldu. Biz Gezi sürecini ayrı bir acıyla tamamladık. Biz bu Gezi sürecinde zarar gören en apolitik aileydik. Antakya’da bir köy ortamında kendi halimizde yaşayan bir aileydik. Hatay yapısı gereği dinlerin, dillerin kardeş olduğu, yerel ekonomik gelirlerin olduğu, nerdeyse komün yaşam biçiminin yerleştiği, politika ile ilgilenmeyen Hatay halkı, ne yazık ki devletin acı gerçeklerini, en acı şekilde tokat gibi öğrendi. Umuyoruz ki böyle etkinliklerle de, bu halkın devleti tanımasıyla yeni Aliler, yeni Ethemler, yeni Berkinler, Mehmetler, Medeniler kaybetmeyiz. Bu kalabalık bu umudu gösteriyor ve yeşertiyor. Umarız ki bunlar son kayıplarımız olur ve aydınlık bir gelecek bizi bekliyordur.   Bu aydınlık gelecekte annemin yeni umudu Ali Yusuf.

(Fotoğraflar: Süleyman Toptaş - Zuhal Demir)
BirgünCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.737
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

20 kere teşekkür edildi.
13 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 16.04.2014- 17:36


Türkiye'yi istediği kadar gerici bir siyasal ve toplumsal alana sıkıştırmak istesinler, bunu hiç bir şekilde başaramayacaklar. Sanat gericileşmez çünkü! Gericileştiremezler. Grup Yorum ve daha nice sanatçılarımız Türkiye'nin geriye döndürülme çabalarının sanatsal alanda direnç odaklarıdır. Sadece onların varlığı bile hepimizin geleceğe yönelik umutlarını yeşertmeyi mümkün kılıyor.

Selam olsun Grup Yorum'a...
Ve onların şahsında tüm sanatçılarımıza, o güzel insanlara...
Bu ileti en son melnur tarafından 16.04.2014- 17:36 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Haziranda Ölmek Zor-Grup Yorum iskra 0 1991 08.09.2013- 14:37
Konu Klasör Grup Yorum - Ruhi Su albümü tarihselmaddeci 1 2525 06.08.2015- 19:17
Konu Klasör Grup Yorum'dan meydan konseri ilkay 0 1563 13.10.2013- 12:44
Konu Klasör Grup Yorum: 1 Mayıs marşı... melnur 0 242 01.05.2019- 00:38
Konu Klasör Grup Yorum- Defol Amerika iskra 1 2842 08.09.2013- 14:53
Etiketler   Grup,   Yorum:,   “Onlara,   borcumuz,   var”
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS