SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 5 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   2   3   4   [5] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.077
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 26.11.2018- 10:32


Uzaydan gizemli sinyal!


1-Gök bilimciler son bir yılda uzayın derinliklerinden gelen 20 kadar yeni radyo sinyali tespit etti.

2-Avustralya'daki Swinburne Teknoloji Üniversitesinden Ryan Shannon, yeni teknoloji radyo teleskoplarıkullanarak yaptıkları çalışmada bir yılda 20 kadar hızlı radyo patlaması keşfettiklerini belirtti.

3-Shannon, 20 radyo sinyalinin en yakınının 425 milyon ışık yılı uzaktan geldiğinin tahmin edildiğini söyledi.

Bazı uzmanlar bu sinyallerin uzaylı bir yaşam formu tarafından yayıldığını savunuyor. Araştırmanın sonuçları "Nature" dergisinde yayımlandı.

4-Güçlü radyo dalgaları ilk kez 2007'de Avustralya'daki Parkes radyo teleskobu tarafından tespit edilmişti.

5-UZAYLILAR BİZİMLE NEDEN BAĞLANTI KURMUYOR?

Gezegen bilimci ve NASA’nın ‘New Horizons’ misyonunda görev alan Alan Stern dünyadışı bir medeniyetle neden hala iletişim kuramadığımıza dair yeni bir teori ortaya atmıştı. American Astronomical Society’nin düzenlediği konferasta bir açıklama yapan Stern, bunun nedeni olarak uzaylıların tahmin ettiğimizin aksine sualtı bir medeniyet geliştirmiş olabileceği ihtimalinin altını çizdi.

6-Stern, dünyadışı canlıların galaksinin başka bölümlerinde, yaşadıkları gezegende bulunan okyanusların derinliklerinde bulunuyor olabilecekleri iddiasını ortaya attı.

Pek çok filme konu olan bu olayın neden henüz gerçekleşmediğini araştıran bilim insanları olası diğer senaryoları belirlemişti.

7-Evrende gezegenimize benzeyen 40 milyar gezegen var. Ancak herhangi bir gelişmiş medeniyetin bizimle bağlantı kurması sandığımızdan daha uzun sürebilir.

Zira uzaylıların kullandığı dalgaların seyahat mesafesi sandığımızdan daha yavaş olabilir.

8-Ayrıca bu dalgalar bizim fark edemeyeceğimiz kompleks bir yapıya sahip olduğu için gözden kaçırıyor da olabiliriz.
Zira uzayı 1984'ten beri dinliyoruz ve bu teknolojimiz oldukça ilkel olabilir.

Ayrıca gezegenimizden 32 ışık yılı uzaklıktaki dalgalar henüz bize ulaşmış değil. Evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bize doğru ilerleyen "ilk merhaba" mesajı hala yolda olabilir.

9-Bizim de uzaya 100 yıldan biraz fazla süredir dalga gönderdiğimizi düşünürsek bizim mesajımızın da hala bir medeniyete ulaşamadığını söylemek mümkün.

En karamsar senaryoya göre, evrende başka yaşamlar arayan tek medeniyet biz olabiliriz.

10-Ya da başka bir gezegendeki yaşam daha biz ulaşamadan kendisini yok etmiş olabilir. Gezegenimizin Soğuk Savaş yıllarında nükleer savaş tehdidi altında yaşadığını düşünürsek başka bir medeniyetin benzer bir sebepten yok olması da oldukça muhtemel.

11-En kötü senaryo ise Hollywood'un en çok işlediği konu olan gelişmiş bir medeniyetin evrendeki diğer uygarlıkları işgal ederek gelişimini sürdürmesi. Bu da bizimle bağlantıya geçmemelerini oldukça mantıklı hale getiriyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_haber/1112662/1/Uzaydan_gizemli_sinyal_.htmlCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 7.077
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

13 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 27.11.2018- 20:39


Çok uzun zamandır bu konularda hiç yorumda bulunmadım. Bu başlık geriye düşmeden bu konuda küçük bir yorum-özet yapmanın bir yararı olabilir diye düşünüyorum.

Evrende yalnız mıyız? sorusunun yanıtı bana göre ''hayır''dır. Evrende yalnız değiliz. Evrende mutlaka bir canlılık vardır. Ve dahası evrenin pek çok yerinde uygarlık yaratan canlılık da vardır. Böylesine muazzam bir evrende biyolojik evrim sadece dünyada gerçekleşmiş olamaz. Dünya dışından yeryüzüne düşen meteoritlerde organik bulgulara da rastlanmıştı. İnorganik süreçlerin organik bir değişime yol açması sadece bizim gezegenimize özgü olamaz; mutlaka vardır; mutlaka!

Peki neden ortaya çıkmıyorlar; neden onlara ulaşamıyoruz; neden temas halinde değiliz? sorusunun yanıtını vermek biraz, hatta biraz değil oldukça karamsarlık yaratabilir. Çünkü evren öylesine büyük ki, yıldızlar, gezegenler arasındaki mesafeler öylesine ulaşılmaz ki, en yakın yıldız sisteminde gelişmiş bir uygarlık olsa ve onlarla ''alo'' diyerek konuşmaya çalışmak gibi neredeyse olanaksız. Alo'nın yanıtını almak en az yaklaşık 10 yıl sürecek!

Mesaj filminde sözü edilen kurt delikleri sadece bir varsayım. Gerçek olsa belki bu aşılmaz dediğimiz uzaklıkları yakın edecek ama öyle olsa bile olası bir kurt deliğinin nereye çıkacağını nasıl bileceğiz? Başka sorunlar da var; ışık hızına yakın seyreden uzay gemilerinde zaman yavaşlar. Böyle bir yolculuğa çıkıp geri dönen biri dünyada tanıdık hiç kimseyi de bulamayacaktır. Böyle bir sonucun yol açacağı psikoloji dahası yıkım nasıl aşılabilir?

Bizim için var olan bu sorunlar evrenin herhangi bir yerindeki olası uygar yaşam için de geçerlidir. Aynı sorunları onlar da yaşıyorlardır. Ve burada kendimize sorduğumuz soruları muhtemelen onlar da kendilerine soruyorlardır; evrende yalnız mıyız?
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 5 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   2   3   4   [5] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Evrende 'başka bir dünya' mı? melnur 13 5212 25.03.2014- 16:29
Etiketler   Evrende,   Yalnız,   mıyız
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS