SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Tek yol devrim, kurtuluş sosyalizm!           (gösterim sayısı: 2.038)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
proleter
[ tek yol devrim ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 16.08.2013
İleti Sayısı: 406
Konum: Yalova
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: proleter
Konu Tarihi: 30.05.2014- 16:53


Tek yol devrim, kurtuluş sosyalizm!

AKP-cemaat arasında yaşanan iktidar ve rant kavgası 17 Aralık’ta gerçekleştirilen yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile yeni bir boyut kazandı. Gerici kapışma kızıştıkça düzen siyasetinde yaşanan çürüme ve pislikler de ortalığa saçılmaya başladı.

Resim Ekleme

Çıkar çatışması gerçekleri ortaya sermeye devam ediyor!

17 Aralık’ta bakan çocuklarının da içerisinde olduğu yolsuzluk operasyonları ile kızışan AKP-cemaat çatışması karşılıklı açıklamalarla devam ediyor. Bu gerici kapışma üzerinden yıllardır işçilerin, emekçilerin ceplerinden çalınan paralar birilerinin ayakkabı kutularından çıkarken, gençliği geleceksizliğe itenlerin çocuklarının nasıl zenginlikler içerisinde yaşadığı da gözler önüne serilmiş oldu.

Tüm bu çatışmalarda ortaya çıkanlar ise bilinen gerçeklerin kitleler nezdinde açıklığa kavuşması anlamına geliyor. Yıllardır sermaye devletinin hizmetinde, AKP-cemaat koalisyonunun sadık uşaklığını yapan polis şefleri bugün çıkar çatışmaları ekseninde sürgünlerle karşılaşıyorlar. AKP kendi cephesinden cemaate karşı tasfiye operasyonlarına girişiyor. Savcılar üzerinden yürütülen ve HSYK’ya müdahaleye kadar giden süreç ise AKP’nin her yerde tek güç haline gelme amacını açıkça ortaya koyuyor.

AKP’nin cemaate yönelik tasfiye manevraları sürerken cemaat cephesinden de AKP’nin ipliğini pazara çıkaran yeni hamleler gerçekleştiriliyor. Suriye’de kirli savaşın bir parçası olan AKP iktidarının MİT aracılığı ile gerici çetelere silah gönderirken “enselenmesi”, yine Van’da gerçekleştirilen El Kaide operasyonunda kimi AKP’lilerin gözaltına alınması bu hamlelerin bir kaçı oldu.

Kürt halkına yıllardır asimilasyon ve imha politikaları dayatanlar, bugün onları kendi yanında taraflaştırmaya çalışıyorlar. Roboski katliamının hesabını göstermelik olarak bile vermeye yanaşmayan AKP hükümeti yaptığı açılım aldatmacasını sürdürerek, bu dönemde Kürt halkının öfkesini ve enerjisini dizginlemeye çalışıyor. Diğer taraftan ise Ergenekon operasyonlarında tutuklanan askerlere yeniden yargılama yolunu açmaya çalışıyor. Bu yolla kimi toplumsal kesimleri arkasına almayı amaçlıyor.

Yaşanan aldatmacalara kanmayalım. Gelecek mücadelemizi büyütelim!

Gençlik, dinamizminin bir gereği olarak, yaşanan toplumsal olaylara hızlı bir şekilde refleks göstermektedir. Ancak bu duyarlılık sadece dinamizminden değil, gelecek özleminden gelmektedir.

Her ne kadar son süreçte gençlik hareketinde bir durgunluk yaşansa da gençlik saldırılara karşı tekrar barikat başlarında yerlerini alacaktır. Zira yıllardır yaşanan saldırılardan en çok etkilenen kesimlerden birisi de gençlik kitleleridir. Dahası bugün hala gençliği hedef alan bir dizi saldırı ve baskı politikaları azgınca uygulanmaktadır.

Gerek gerici kapışma üzerinden, gerekse yaklaşan yerel seçimler vesilesiyle düzen güçleri, bir bütün olarak gençliği kendi sefil çıkarları üzerinden taraflaştrmaya çalışıyorlar. Oysa neresinden tutulsa elde kalacak olan bu sistem gençliğe geleceksizlikten başka hiç bir şey vaad etmiyor.

Gençliğin safı sosyalizmdir!Geleceği ellerinden alınan gençlik kitlelerinin yanı sıra yıllardır yok sayılan ve hala saldırılara uğrayan Kürt gençleri bu sistemde kurtuluş aramaktan vazgeçmelidirler. Çünkü sermaye düzeni gençliğe sömürü, diplomalı işsizlik, baskı, gericilik ve geleceksizlikten öteye bir şey sunmamaktadır.

Gençliği hedef alan tüm bu baskıcı ve gerici politikalar gençlik içerisinde öfkeyi ve mücadele isteğini her geçen gün büyütmektedir. Düzenin bütün pislikleri gözler önüne serilmişken, gençlik kitlelerine öncülük iddiasında olan bizler, gençlik içerisinde mayalanan öfkeyi büyütmeli, mücadele dinamiklerini kucaklamasını başarabilmeliyiz. Bunun için yapılan etkinlikleri, eylemleri, arkadaşlarımızla yaptığımız sohbetleri bu düzene karşı bir alternatifin olduğu gerçeğine yönlendirmeliyiz. Gençliği devrim ve sosyalizmin safına kazanabilmek için her imkanı seferber etmeliyiz.

Gençlik mücadeleyi büyütecek, pisliği devrim temizleyecektir!

Yaşanan yolsuzluklarla birlikte kapitalist sömürü düzeninin çürümüşlüğü bir kez daha gözler önüne serildi.

Bu gerçeklik üzerinden kapitalizme karşı sosyalizm alternatifini güçlendirme sorumluluğu çok daha yakıcı ve güncel bir hal almış bulunuyor. Gerek gerici boğazlaşma ve kavgalar karşısında, gerekse gençliği hedef alan baskı ve gericiliğe karşı gençliği uyarmak, bu sorunlar etrafında örgütlülüğünü güçlendirmek ise bu sorumluluğun güncel halkalarını oluşturuyor.

(Ekim Gençliği, sayı 149, Şubat 2014)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 30.05.2014- 17:10


Hepimiz partimizi öne çıkartarak tartışmaya çalışıyoruz. Parti önemli ama her konuya da partiyi dahil etmemeliyiz. Sol sempatizanlara söylenmesi gereken söz sosyalizm olmalıdır.
Kurtuluş sosyalizmde, gençlik sosyalist saflara.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Yerel seçim bir kurtuluş olur mu? melnur 2 129 06.04.2019- 11:18
Konu Klasör Sosyalizm ve devrim için ''değer mi?'' melnur 0 175 08.01.2019- 06:09
Konu Klasör TKP Yaşasın Devrim, yaşasın sosyalizm denizcan 0 1240 06.02.2014- 16:24
Konu Klasör Devrim nedir, devrim teorileri için ne söylenebilir? melnur 40 1861 08.12.2018- 09:31
Konu Klasör Sürekli devrim mi, tek ülkede sosyalist devrim mi? spartakus 0 2032 14.07.2015- 00:07
Etiketler   Tek,   yol,   devrim,   kurtuluş,   sosyalizm
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS