SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Evrim Nedir?           (gösterim sayısı: 3.245)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.123
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür etti.
44 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 31.08.2013- 22:43


Evrim Nedir?

13.7 milyar yıl öncesinden başlayarak maddenin daha karmaşık, daha örgütlü yapılar oluşturması, adınadoğa yasaları dediğimiz fiziksel güçlerin, soğumakta olan madde üzerindeki etkileriyle açıklanabilmektedir. Kuarkların proton ve nötronları, proton ve nötronların atomları, atomların molekülleri ve daha büyük molekülleri oluşturmasıyla başlayan süreç, evrenin genleşmesi ve soğumasına paralel olarak aradan geçen milyonlarca yıl içinde bilebildiğimiz evrenin her noktasında çeşitli adlarla nitelendirdiğimiz daha büyük yapıların ortaya çıkmasına da neden olmuştur. Maddenin inorganik evrimi olarak adlandırdığımız bu süreç, oluşan yapılar içinde ortaya çıkan farklı koşullara bağlı olarak nitel bir sıçrama göstermiş ve adına canlılık dediğimiz organik dönüşümleri de meydana getirebilmiştir. Evrim bu bakımdan sadece biyolojik bir anlam taşımamakta, aynı zamanda evrensel bir kuram ve tarihsel bir süreç olarak da tanımlanmaktadır. Evrim kavramsal olarak değişim ve dönüşüm anlamında kullanılmaktadır. Cansız varlıklardaki değişim ve dönüşüm inorganik evrim, canlı varlıklardaki değişim ve dönüşüm ise biyolojik evrim olarak nitelendirilir.Biyolojik evrim canlı türlerinin zaman içinde nesilden nesile değişime uğrayarak önceki halinden farklı özellikler kazanmasıdır. Bu bakımdan evrim, bir canlı popülasyonunun genetik özelliklerinin zaman içinde değişimidir. Evrim kuramının temel dayanağı olan doğal seçilim (doğal ayıklanma) Charles Darwin tarafından ortaya konulmuştur.

Üç temel dayanağı vardır:

1-Genetik özelliklerin sürekliliğini sağlayan kalıtım

2-Farklı karakterlerin popülasyon içindeki zenginliğini sağlayan çeşitlilik

3-Farklı karakterlerden doğadaki koşullara en uygun olanının hayatta kalmasını sağlayan seçilimkambriyen
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
VforVendetta
[ VforVendetta ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 10.11.2013
İleti Sayısı: 67
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: VforVendetta
Cevap Tarihi: 05.01.2014- 23:48


Eğer dnalar 3-4 milyar yılda evrimlesti ise bundan 542 milyon yıl önce kambriyen patlaması ile beraber günümüzdeki hayvan şubelerinin neredeyse tamami nasıl olurda 20 milyon yıl gibi evrenin milyarda yıllık yaşı gözönüne alındığında çok küçük bir zaman diliminde evrimlesmis olabilir?kambriyen patlaması ile beraber aynı anda birbirinden bağımsız bir şekilde birçok tür aynı anda nasıl ortaya çıkmıştır?evrime inanıyorum ama darwinin bu konuyu açıklamakta yetersiz kaldığını düşünüyorum
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.123
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 06.01.2014- 15:21


Yaşamın başlangıcına ait ilk izler 3.6 ile 3.8 milyar yıl öncesine kadar gidiyor. İlk çok hücreli yaşam örneklere Kambriyen öncesinde   (günümüzden yaklaşık   700-800 milyon yıl önce) rastlıyoruz. Buna göre gelişmiş hücrenin oluşumu için yaklaşık üç milyar yıllık bir evrimsel süreçten söz edilebilir. Ökaryotların oluşumundan bugünkü canlılığın oluşumuna kadar geçen süre de yaklaşık 700-800 milyon yıl. Kambriyen döneminde yaşamın çeşitlendiği ve temel organların ortaya çıktığı doğrudur ama bu süre 20 milyon yıldan çok fazladır. Kambriyen zaten 50 milyon yıl sürmüştür. Kambriyen öncesinde de canlılığın çeşitlendiğini düşündüğümüzde yaşamın çeşitlenmesinin yaklaşık 150-200 milyon sürdüğünü söyleyebilmek mümkün olur.

( Bu konunun Darwin'le doğrudan bir ilişkisi de yoktur. Darwin'in önemi evrim kuramını bilimsel temellere oturtması ve değişimde doğal seçilimin oynadığı rolü gösterebilmiş olmasıdır. Kambriyen ve öncesindeki canlılığın bilgisi Darwin zamanında yoktu.)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
VforVendetta
[ VforVendetta ]

Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 10.11.2013
İleti Sayısı: 67
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: VforVendetta
Cevap Tarihi: 06.01.2014- 18:17


Alıntı Çizelgesi: melnur yazmış

Yaşamın başlangıcına ait ilk izler 3.6 ile 3.8 milyar yıl öncesine kadar gidiyor. İlk çok hücreli yaşam örneklere Kambriyen öncesinde   (günümüzden yaklaşık   700-800 milyon yıl önce) rastlıyoruz.
( Bu konunun Darwin'le doğrudan bir ilişkisi de yoktur. Darwin'in önemi evrim kuramını bilimsel temellere oturtması ve değişimde doğal seçilimin oynadığı rolü gösterebilmiş olmasıdır. Kambriyen ve öncesindeki canlılığın bilgisi Darwin zamanında yoktu.)
Kambriyen patlaması, Kambriyen dönemin başlangıcında (yaklaşık 542 milyon yıl önce) Dünya'daki canlı çeşitliliğinde yaşanmış ani artıştır. Patlamadan kasıt canlı sayısındaki hızlı artıştır.

İlk canlıların ortaya çıkışı olan 3.6 milyar yıl öncesinden, 542 milyon yıl öncesine kadar geçen yaklaşık 3 milyar yıllık bir süreçte —ki bu süre Dünya tarihinin yaklaşık %67'sini kapsar— Dünya'daki canlı çeşitliliği mikroskobik boyuttaki tek hücreli canlılardan öteye geçememiştir. Fakat 542 milyon yıl öncesinden itibaren canlı çeşitliliğinde hızla bir artış yaşanmaya başlamıştır. Öyle ki 542 milyon yıl önce başlayan bu hızlı süreç sırasında gezegende bitkiler, hayvanlar ve mantarlar gibi gözle görülebilir çok hücreli canlı türleri ortaya çıkmıştır ve 542 milyon yılda —yani Dünya tarihinin yaklaşık %12'lik bir zaman diliminde— bu canlılık günümüz haline kadar evrimleşmiştir. Kambriyen'in başlangıcından sonraki 20 milyon yıl (Dünya tarihinin %0.4'ü) içerisinde günümüzdeki filumların (hayvan şubelerinin) neredeyse hepsi bu kısa zaman diliminde ortaya çıkmıştır.[1][2]Kaynak:
The Cambrian "explosion" of metazoans and molecular biology: would Darwin be satisfied?
On embryos and ancestors by Stephen Jay Gould
The Cambrian "explosion": Slow-fuse or megatonnage?
The Cambrian Explosion - In Our Time, BBC Radio 4 broadcast, 17 Şubat 2005Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.123
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 06.01.2014- 20:23


Alıntı Çizelgesi: VforVendetta yazmışKambriyen patlaması, Kambriyen dönemin başlangıcında (yaklaşık 542 milyon yıl önce) Dünya'daki canlı çeşitliliğinde yaşanmış ani artıştır. Patlamadan kasıt canlı sayısındaki hızlı artıştır.

İlk canlıların ortaya çıkışı olan 3.6 milyar yıl öncesinden, 542 milyon yıl öncesine kadar geçen yaklaşık 3 milyar yıllık bir süreçte —ki bu süre Dünya tarihinin yaklaşık %67'sini kapsar— Dünya'daki canlı çeşitliliği mikroskobik boyuttaki tek hücreli canlılardan öteye geçememiştir. Fakat 542 milyon yıl öncesinden itibaren canlı çeşitliliğinde hızla bir artış yaşanmaya başlamıştır. Öyle ki 542 milyon yıl önce başlayan bu hızlı süreç sırasında gezegende bitkiler, hayvanlar ve mantarlar gibi gözle görülebilir çok hücreli canlı türleri ortaya çıkmıştır ve 542 milyon yılda —yani Dünya tarihinin yaklaşık %12'lik bir zaman diliminde— bu canlılık günümüz haline kadar evrimleşmiştir. Kambriyen'in başlangıcından sonraki 20 milyon yıl (Dünya tarihinin %0.4'ü) içerisinde günümüzdeki filumların (hayvan şubelerinin) neredeyse hepsi bu kısa zaman diliminde ortaya çıkmıştır.[1][2]
Bu yorum tam olarak doğruyu yansıtmıyor. Birincisi kambriyen döneminin 50-60 milyon yıl sürmesi, ikincisi ve daha önemlisi kambriyenden önce de çok hücreli canlılığın fosillerine rastlanılmasıdır. Bu konu   madem ilginizi çekiyor Kambriyen öncesi faunalar olan Ediacana, Burges ve Tommotion ile ilgili küçük bir araştırma da yapabilirsiniz.
Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Evrim mi, yaratılış mı? melnur 25 11665 09.07.2021- 20:32
Konu Klasör Evrim ve İnsan melnur 6 3424 04.08.2013- 01:14
Konu Klasör Evrim ve Yok oluş melnur 2 3392 01.01.2019- 19:48
Konu Klasör Evrim kuramları melnur 0 2502 04.08.2013- 18:23
Konu Klasör Sol nedir, sosyalizm nedir? melnur 3 8896 04.11.2020- 01:24
Etiketler   Evrim,   Nedir
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS