SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Yeni Irak Savaşı Sonuncusundan Daha Vahşi Olabilir           (gösterim sayısı: 3.053)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: dayanışma
Konu Tarihi: 26.07.2014- 01:38


Neden Yeni Irak Savaşı Sonuncusundan Daha Vahşi Olabilir? – Patrick Cockburn

Resim Ekleme

Bu hafta kazandıkları muhteşem zaferlerle kendinden geçen Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Bağdat’ı ve kutsal Şii şehirleri Kerbela ve Necef’i ele geçirmeye yemin etti. Sözcüleri, ilahi zaferleri karşısında “düşmanlar ve destekçilerinin şaşkına döndüğünü” söyledi.

Musul’u, Tikrit’i ve diğer şehirleri ele geçiren IŞİD savaşçılarına, kibirli değil mütevazı olmaları çağrısında bulundu. IŞİD sözcüsü Abu Mohammed al-Adnani, “Uyarıyorum, kibrinize ve egonuza yenik düşmeyin” dedi. “Egonuzun, hamviler, helikopterler, tüfekler ve askeri teçhizat gibi ganimetlere yenik düşmesine izin vermeyin.”

Konuşma enteresan ve önemli çünkü Adnani, IŞİD’in muhteşem bölgesel zaferlerini nasıl gördüğüne, ayrıca yakın gelecekteki niyetlerine ilişkin bilgi veriyor. Kaygı verici bir şekilde, Irak nüfusunun yüzde 60’ını teşkil eden Şiilere nefret kusuyor. Dinden dönmüşlerle hiçbir uzlaşmanın mümkün olamayacağını söylüyor. “Şiilere yalnız Allah boyun eğdirir. Onların yüreklerine korku salan Allah’a şükürler olsun.”

Şiilere yönelik sekter aşağılamalar önemli çünkü Irak’ın yeni bir Sünni-Şii mezhep savaşına gömüleceğine işaret ediyor. IŞİD’in ilerleyişindeki herhangi bir teklemeye karşı uyarıda bulunuyor: “Şiiler geri almak için sizin ölü bedenleriniz üzerinde yürümeden, kazandığınız toprakları onlara bırakmayın.”

“Bağdat’a yürüyün. Nefes almalarına [Şiilerin] izin vermeyin.”

Bu, Şiiler arasında karşı tepki yaratacaktır. Şiiler, 2003’te Saddam Hüseyin’i deviren, Sünni azınlığın asırlardır süren hakimiyetine son veren ABD öncülüğündeki işgalden sonra kazandıkları üstünlüğü korumak için aniden mücadele vermek zorunda kalacaklar. Ordu onları hayal kırıklığına uğrattığı için, IŞİD ilerlemesini geri çevirmek üzere milis kuvvetlere başvuracaklar. 2006 ve 2007’de, özellikle Bağdat ve çevresinde on binlerce Şii ve Sünni’nin öldürüldüğü mezhep kıyımlarına geri dönüş olabilir.

Adnani şöyle alay ediyor: “Şiilerin budalası Nuri El Maliki: Halka yaptıklarına bak, budala! Sen her zaman bir iç çamaşırı tüccarıydın! … Halkın Irak’a hükmedebilirdi ama sen onların bu fırsatı kaçırmasına sebep oldun. Şimdi Şiiler bile seni lanetleyecekler”. Bu analiz, belki retorik ama muhtemelen doğru. Bugün birçok Şii, karşılaştıkları felaketler için Maliki’nin liderliğini suçluyor.

IŞİD’in Şiilere dönük kana susamış tehditlerinin aksine, Adnani savaşçılara, önceden hükümet tarafında savaşmış olsalar bile Sünnilere karşı ılımlı davranmalarını salık veriyor.   “İçten olanların pişmanlık ve tövbelerini kabul edin, sizi rahatsız etmeyenleri siz de rahatsız etmeyin, Sünni halkınızı affedin ve kavminize karşı nazik olun.”

Genel olarak, IŞİD’in böyle süratli bir zafer beklemediğine dair bir düşünce var. Son zamanlarda sadece “zindanlara, işkencelere, askeri baskınlara” maruz kaldıklarını anımsayın. Evleri işgal edilmişti ve “dağlara, yeraltı sığınaklarına, vadilere ve engin çöllere” sığınmak zorundaydılar.1.300 kişilik IŞİD savaşçısı karşısında 30.000 Irak askeri ve polisinin Musul’dan kaçışı, tüm dünya kadar IŞİD yönetimini de şaşırtmış görünüyor.

Sözcü tekrar tekrar, Şiilere karşı mezhepsel nefret kusuyor ki bu gelecek için çok korkutucu. “Şiiler rezil insanlardır” diyor, onları “ölüye ve taşa tapan” müşrikler olmakla suçluyor. Irak’taki yeni savaş önceki felaketlerden bile daha vahşi olabilir.

(counterpunch.org,’ta yayınlanan makale bgst.org için A.Damla Pinçe tarafından çevrilmiştir)



Yeni Başlık  Cevap Yaz



Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Irak: Yeni dünya düzeninin kanlı bir sahnesi proleter 0 2373 16.06.2014- 20:41
Konu Klasör Çanakkale Savaşı ''antiemperyalist'' değilmiş! melnur 9 7034 19.03.2019- 16:45
Konu Klasör Yeni bir MC'nin çok daha ötesinde... melnur 1 308 19.07.2022- 04:46
Konu Klasör Daha az yemek daha mı sağlıklı? melnur 2 4176 10.12.2014- 22:19
Konu Klasör Aysel Tuğluk için geç olabilir... melnur 14 1213 28.10.2022- 08:41
Etiketler   Yeni,   Irak,   Savaşı,   Sonuncusundan,   Daha,   Vahşi,   Olabilir
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS