SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Anti-emperyalizm yoksa barış da yok!           (gösterim sayısı: 1.873)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.545
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

7 kere teşekkür etti.
7 kere teşekkür edildi.
Konu Yazan: melnur
Konu Tarihi: 01.09.2013- 14:56


Barış Derneği'nden 1 Eylül bildirisi: Anti-emperyalizm yoksa barış da yok!

Resim Ekleme

Barış Derneği, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir bildiri yayınladı. Bildiride AKP hükümetinin topyekün savaşa hükümeti kimliğinin altı çizilirken, anti-emperyalist mücadele ekseni kurulmadan barışın da sağlanamayacağı belirtiliyor.

(soL - Haber Merkezi) Barış Derneği, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir bildiri yayınladı. Bildiride AKP hükümetinin topyekün savaşa hükümeti kimliğinin altı çizilirken, anti-emperyalist mücadele ekseni kurulmadan barışın da sağlanamayacağı belirtiliyor.

Bildirinin tam metni şu şekilde:


Dünyamız Barış Günü'ne savaş tamtamları arasında giriyor. 1939'da 2. Dünya Savaşı'nı başlatan adımı atarak Polonya'yı işgale girişen Nazi Almanya'sının elindeki tamtamlar, şimdi emperyalist devletler ile bölgemizin gerici iktidarları arasında paylaşılamıyor!

Ortadoğu ve özel olarak Suriye dünyada çatışmaların merkez üssü durumunda. ABD, meşru Suriye hükümeti tarafından değil ona karşı savaşan çetelerce kullanıldığına dair kuvvetli işaretler bulunsa da, "kimyasal silah kullanması" nedeniyle Suriye'yi cezalandırmaktan söz ediyor. ABD kısmi de olsa, sınırlı da olsa savaş istiyor, insan öldürmek istiyor!

Başkaları bir yana, Türkiye'de AKP iktidarı, daha fazlasını talep ediyor. Başka herhangi bir hükümetin sözcüsü kara harekatından, işgalden söz etmezken bizim dışişleri bakanı, yurtdışına asker göndermeye izin veren meclis tezkeresinin 3 Ekim'e kadar geçerli olduğunu anlatıyor. AKP düpedüz "cezalandırma yetmez" diyor!

ABD savaş istiyor
Bu savaş merakı rastlantı değildir. ABD'nin ve AKP Türkiye'sinin savaşa ihtiyacı var. Benzer kaynaklardan doğan benzer nedenlerle...

ABD'nin Ortadoğu için inşa ettiği model çökmüş bulunuyor. Obama'nın başkanlığa seçildiği 2009 yılından itibaren, emperyalist ABD, bölgemizde doğrudan askeri müdahale ve istila yerine, iç bölünmeyi mezhep farklılığı üstünden kışkırtmayı tercih etmeye başladı. 11 Eylül 2001 saldırıların sorumluluğu Sünni İslamcılara kalmış ve Amerikan saldırganlığı, "Batı ittifakı'nın topyekun"Doğu'ya saldırdığı bir Haçlı Seferi biçimini almıştı. Ancak bu seferlerin ortaya çıkarttığı maliyet büyük olmuş, üstelik ABD hegemonyası sorunlu olmaya devam etmişti.

Obama'ya eşlik eden konsept, emperyalizmin Sünni akımları evcilleştirmesini ve bunlarla ittifak yapmasını öngörüyordu. Ortadoğu, Sünnilik dışında kimseye yar edilmeyecekti. Bu modelin öncü örneğini Türkiye oluşturdu. Sonra "Arap Baharı" denen aldatmacaya sıra geldi. Batıyla uyumlu Sünni hareketleri, öncüsüz, örgütsüz, solun baskılandığı halk ayaklanmalarının sırtına basarak, iktidara tırmandılar. Ortadoğu, Afganistan ve Irak örneklerinde olduğu gibi dışardan silah zoruyla değil, iç ittifaklar aracılığıyla ve esasen Arap ülkelerinde Müslüman Kardeşler'in, Türkiye'de AKP'nin eliyle dünya kapitalizmine teslim edilecekti. Emperyalizme uyumlu İslamcı faşizm. Model buydu...

ABD'nin savaşa duyduğu açlık, bu planın duvara çarpmasından kaynaklanmaktadır. Tunus ve Mısır'ı çölde yaşayan göçmenlerden, Ortaçağ'da kalmış cahillerden ibaret sanan emperyalist ahmaklık, 2013 itibariyle her iki ülkede de kitlesel, aydınlanmacı halk direnişlerine çarpmıştır.

Mısır ve Tunus'ta Müslüman Kardeşler iktidarları sarsıldığında geriye son yılların operasyonlarından kala kala işgal ve bomba altındaki Libya kalacaksa, bunun emperyalizm açısından bir iflas anlamına geleceği açıktır. Durumun nasıl telafi edileceğiyse henüz belli değildir. Ancak ABD'nin kendi imalatı İslamcı faşizmi "sattığına"yönelik işaretler de az değildir.

Devamı:
http://haber.sol.org.tr/devlet-ve-siyaset/baris-derneginden-1-eylul-bildirisi-anti-emperyalizm-yoksa-baris-da-yok-haberi-789
Bu ileti en son melnur tarafından 01.09.2013- 15:01 tarihinde, toplamda 1 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 08.10.2014- 21:16


Barışı savunmak anti emperyalist olmaktan geçiyor. Bir solcu için başka bir açıklaması olamaz bunun. Orta Doğu'yu kan gölü haline getiren emperyalizmdir. Uluslararası sermayenin çıkarları ve   bu çıkarlar için halkları birbirine düşürmekten çekinmeyecek tavrıdır. Zamanında emperyalizmin bu bölgedeki planlarına karşı çıkmayanların bugün timsah göz yaşları dökmesi hiç bir şeyi değiştirmiyor. Yine de zaman çok geç değil!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 'Kürt düşmanlığı' ve anti-emperyalizm melnur 1 134 15.01.2019- 10:20
Konu Klasör Dündar ve Gül mü, yoksa gazetecilik mi yargılanıyor melnur 0 1495 01.04.2016- 18:54
Konu Klasör Kürtçü müyüz yoksa Türkçü mü? umut 3 2382 25.10.2014- 21:51
Konu Klasör Kürtler veya “sosyalizm yoksa…” melnur 1 438 08.10.2018- 19:11
Konu Klasör Yoksa liberaller kemalist mi?-Deniz Yıldırım denizcan 2 1789 07.11.2014- 19:04
Etiketler   Anti-emperyalizm,   yoksa,   barış
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS