SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 4 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   3   4   >   son» 
21. Yüzyıl Sosyalizmi           (gösterim sayısı: 11.289)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: solcu
Konu Tarihi: 06.09.2014- 15:15


21. Yüzyıl Sosyalizmi
Erhan Nalçacı


Hayatımda tanıklık ettiğim en güzel olaylardan biri 2005’te Venezuela’da gerçekleşti. Karakas’ta uluslararası festivalin açılış töreni yapılıyor, farklı ülkelerden gelen kortejler akşam çökerken Chavez’in bulunduğu locanın önünden saatlerdir geçiyorlardı. Chavez ayakta kırmızı gömleği, yerli kolyesiyle kortejleri selamlıyordu. Sıra Türkiye’ye gelince bir genç TKP bayrağıyla bir anda kortejden sıyrılıp Chavez’e doğru koştu. Gördüğüm ölümsüz manzara Chavez’in uğruna ölümü göze aldığı sancağı gibi TKP bayrağını çok şık bir jestle öpmesi oldu.

“21. Yüzyıl Sosyalizmi” deyişi Chavez zamanında söylenmeye başlandı. Bir muğlaklık içermesine karşılık kast edilen şey, 21. yüzyıl sosyalizminin 20. yüzyıldakine benzemeyeceğiydi. Daha açık söylemek gerekirse Sovyetler Birliği’nde kurulandan farklı olacağı dile getiriliyordu.

Daha güler yüzlü, daha insancıl, daha demokratik vb.

Ancak Venezuela’daki uygulamaya bakınca ortaya net olmayan, daha doğrusu bir işçi sınıfı devrimi olarak tanımlanamayacak bir durum ortaya çıkıyordu. Hâla Venezuela’da üretimin, ticaretin ve parasal varlıkların kontrolünün önemli bir kısmı sermayenin elinde bulunuyor.

Sovyetler Birliği’nin çözülmesinden sonra başlayan gericilik döneminin umut veren iki olayından biri Küba’da sosyalizmin ayakta kalışı ise, diğeri Chavez’in tarihsel burjuva demokratik devrim geleneğine bağlı hareketiydi. Halkçı ve anti-emperyalist yönelim, seçim zaferleri, aydınlanma ve sosyal devlette alınan yol, ABD’ye karşı kararlı karşı koyuş.

Buna karşılık kazanımlar hala pamuk ipliğine bağlı.

Emperyalist sistemin içinde bulunduğu siyasi, iktisadi, moral kriz düşünüldüğünde 21. yüzyılın sosyalizme geçiş çağı olması çok büyük bir olasılık. Ancak bu Venezuela’dan esinlenildiği gibi olmayacaktır.

21. Yüzyılın sosyalizmi işçi sınıfı devrimlerine dayanacaktır. Sermayenin ve ideolojisinin yaşayabileceği herhangi bir zemin toplumsal mülkiyet içinde sönümlenecektir. İşin özü budur.

Öte yandan devrimler tarihin dinamik olarak kayan bir zeminine otururlar ve özü değişmese bile içerik ve yansımaları giderek farklılaşır.

Önümüzdeki devrimci sürecin geçen yüzyıldakilerden en önemli farklarından biri, köylülüğün ve köye dayalı sınıfların büyük ölçüde önemsizleşmesidir. Buna karşılık, evet özellikleri değişmiştir ama dev bir işçi sınıfı ortaya çıkmıştır. Kendi içinde katmanlı fakat ücretten başka geliri olmayan, sermayenin krizi boyunca artı değer elde etmenin üretici olmayan alanlarına doğru yayılan, nüfus olarak dev bir sınıf.

21. Yüzyıl sosyalizminin önemli bir diğer farkı ise üretici güçlerdeki muazzam gelişmeye yaslanacak oluşudur. Lenin’in “Elektrifikasyonu” ne kadar oyuncak gibi kalmaktadır.

Burada gözden kaçan bir şey var: Şu an var olan üretici güçler, Ekim Devrimi yıllarına göre sosyalizmin kurulması için çok önemli bir temel oluşturmaktadır ama esas göz önünde bulundurulması gereken nokta, devrimin üretici güçlerin gelişmesinde onu tutan zincirleri kırarak inanılmaz bir sıçramaya neden olacağıdır.

Toplumun yapısı, yönelimi bugünkü ufkumuzu defalarca aşacaktır. Sosyalist devrim; yeni insanı yaratmanın olanaklarında ve bilimsel teknik gelişmede görülmemiş bir sıçramayı koşullayacaktır. İnsanlığın gündemi tamamen değişecek, bugüne dair, gericilik, ulusalcılık, katillerin ve hırsızların seçilmesine yarayan burjuva tipi demokrasicilik, bencillik, kariyerizm, cahillik, kadın ve erkek arasındaki toplumsal eşitsizlikler gibi bir çok kategori tarih öncesi kalacaktır.

21. Yüzyılın sosyalizmi gerçekten çok farklı olacaktır ancak değişmeyen tek ilke işçi sınıfının iktidarı ve karşı devrim olasılığı ortadan kalkana kadar bu iktidarın korunmasıdır.

Önümüzdeki hafta Türkiye Komünist Partisi’nin 94. kuruluş yıldönümüne sahne olacak. 94 yıl önce o koşullarda hayatlarını ortaya koyan şanlı öncülere selamCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
yura
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 08.02.2014
İleti Sayısı: 816
Konum: Bolu
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: yura
Cevap Tarihi: 28.09.2014- 19:40


chavez'in sosyalizmi seçim yoluyla kurulmuşsa sosyalizmin seçim yoluyla kurulamayacağı iddiası   doğru olabilir mi. venezüelada oluyorsa başka ülkelerde neden olmasın.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 28.09.2014- 20:53


Venezüela doğru bir örnek değil. Hükümet olmak iktidar olmak anlamına gelmiyor. Venezüela'da hala sermayenin elinde olan olanaklar var. yazıda bu belirtiliyor. Böyle olduğu sürece Venezüela'daki sosyalizmin pamuk ipliğine bağlı olduğu söylenebilir. Bir seçimde bu iktidar yıkılabilir. Sermayenin darbesiyle tıpkı Şili'de olduğu gibi yıkılabilir. Bu yüzden Venezüela'nın doğru bir örnek olmadığını söylüyorum.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Atahan
[ Atahan ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2014
İleti Sayısı: 37
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: Atahan
Cevap Tarihi: 29.09.2014- 00:24


Karşı devrim ihtimali, her türlü devrim için geçerlidir.

Öncü parti, içeriden de çökertilebilir.

Nitekim, SSCB'nin çöküşü buna örnektir.

21. yüzyıl sosyalizmi ve Chavez, sola çığır açıcı bir birikim sunmuştur.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 29.09.2014- 11:02


Burjuva hukukunun egemen olduğu ve kapitalist üretim ilişkilerinin korunduğu bir ülkede solcuların veya sosyalistlerin hükümet olması o ülkeyi sosyalist yapmaz. Venezüela bu durumda. Chavez devrimci bir liderdi, yaptıkları ve emperyalizme karşı duruşu önemli ama bu yapılanlara bakarak Venezüela'ya sosyalist denilemez.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: umut
Cevap Tarihi: 01.10.2014- 10:05


Örnek olarak Avrupa'da pek çok ülkeyi gösterebiliriz. Avrupa'da çeşitli zamanlarda sosyalist ve komünist partiler iktidara gelmiş omasına rağmen hiç birine sosyalist denmiyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 8.506
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

34 kere teşekkür edildi.
27 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.10.2014- 15:47


Alıntı Çizelgesi: Atahan yazmış

Karşı devrim ihtimali, her türlü devrim için geçerlidir.

Öncü parti, içeriden de çökertilebilir.

Nitekim, SSCB'nin çöküşü buna örnektir.

21. yüzyıl sosyalizmi ve Chavez, sola çığır açıcı bir birikim sunmuştur.
Sayın Atahan;

Sanıyorum sosyalizm konusunda farklı düşünülüyor ki, bu tür farklı yorumlara yol açabiliyor. Bu tür tartışmalarda önceliği hep bu noktaya ayırarak tartışmayı sürdürmeye çalışmak tartışılan konunun anlaşılmasında aydınlatıcı bir etki yapacaktır.

Sosyalizm, adında sosyalist veya komünist olan partilerin kapitalist bir sistem içinde iktidara gelmesi değildir. Bu tür partiler iktidara geldiğinde sosyalizme yakın birtakım reformlar yapsa bile o sistemin sosyalizm olarak adlandırılması çok ütopik kaçar. Sosyalizm diyebilmek için işçi sınıfı partilerin iktidara gelmesi baş koşul ama, en azından devlet dahil bütün üst yapı kurumlarının sınıfsal niteliği değiştirilemediği sürece o sisteme sosyalizm veya sosyalist kuruculuk diyebilmek mümkün değildir. Aslında konunun daha anlaşılabilir olması için sosyalizmin ne olduğuyla ilişkili küçük de olsa bir paragraf da açmak gerekiyor.

Sosyalizm veya sosyalist kuruculuk ( ben ikisini de aynı anlamda kullanıyorum) siyasal iktidarın proleterya (öncüsü) tarafından ele geçirilmesi, devletin ( ve dolayısıyla tüm üstyapı kurumlarının) sınıfsal niteliğinin değiştirilmesi ( proleter diktatörlük dediğimiz biçim) ve sonrasında altyapıya ilişkin toplumsal dönüşümlerin merkezi planlamayla başlatılmasıdır. Bir ülkeye sosyalizm diyebilmek için bu koşulların asgari düzeyde gerçekleşmiş olması gerek. Venezüella'da ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde sol partilerin iktidara gelmesi bu koşulların gerçekleştirildiği anlamına gelmiyor. Kapitalist sistemin içinde kalarak yapılan reformlara bakılarak o ülkelerin sosyalist olduğu şeklindeki yorumlar bu yüzden pek gerçekçi değil.

Yeri gelmişken şu konuya değinmekte yarar var: Sosyalizmin iktidara nasıl geleceği konusunda genellikle ''şiddet'' ve ''zor' kavramları kullanılır. Bu konuda çeşitli gerekçeler de sıralanır. Doğrudur, işçi sınıfının iktidara gelmesi zor yoluyla olacaktır. Seçimle iktidara gelip sosyalist kuruculuğun başlatılması, özel mülkiyetin bütünüyle kaldırılması teorik bir tartışma konusu. Devletin sınıfsal yapısı, hükümet de olabilse sosyalistlere böyle bir sürecin başlatılması ve sürdürülmesi olanağını vermez. Teori böyle ve bu güne kadar hiç bir ülkede bu teoriyi yanlışlayacak bir örnek yaşanmamıştır. Buna Venezüella da dahildir. Eğer herhangi bir ülkede seçim yoluyla iktidara gelip devletin sınıfsal yapısını değiştirmek mümkün olabilirse, o koşullarda teori yeniden gözden geçirilebilir. Ama şu anda yaşadığımız gerçek bu tür örneğe ve bizim böyle düşünmemizi sağlayacak verilere sahip olamadığımız şeklindedir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 02.10.2014- 14:19


Sosyalizmi komünizme varmayı hedefleyen bir süreç olarak kabullendiğimizde, bu süreçte nelerin yapılması gerektiğini komünizmin ne olduğuyla ilişkilendirip saptıyoruz. Değil 21. yüzyıl, 22. yüzyıla da gelsek bu gerçek değişmeyecektir. Sınıfların ortadan kalktığı, insanların kendi kendilerini yönettiği bir dünyaya varabilmenin yolunun nesini değiştirebiliriz ki? Yapılması gerekenler ve sosyalizmin ne olduğu çok basit. Çok bilinmeyenli denklem değil bu. Tartışılması gereken bir konu varsa yapılması gerekenlerin nasıl yapılacağı konusunda olabilir. Siyasal devrim olacak ama nasıl? Proleterya diktatörlüğü kurulacak, ama nasıl? İnsanlar arasındaki eşitsizlik giderilecek ama nasıl? Bunlar tartışılabilir. Bunları tartışırken bile sosyalist ideolojinin öngörülerinden ve tezlerinden ayrılmamak koşuluyla tartışılabilir. İdeolojiyi ve reel sosyalizm deneyimini reddederek değil. Bu yüzden ben bu tür kavramlara inanmıyorum. Sosyalist ideoloji var, 21. yüzyıl sosyalizmi diye farklı bir sosyalizm anlayışı yok.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
spartakus
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 23.11.2013
İleti Sayısı: 624
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: spartakus
Cevap Tarihi: 03.10.2014- 22:09


Sovyetler Birliğinin yıkılmasının nedeni ne sana göre? Sovyetler Birliğinde sosyalizm uygulamaya geçmişti, yıkılması birtakım hataların yapıldığı anlamına gelmez mi? Hatalar yapıldıysa aynı hataların yapılmadığı bir sosyalizme 21.yüzyıl sosyalizmi denemez mi?Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 4 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   3   4   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 21.Yüzyıl Sosyalizmi melnur 13 3823 14.10.2020- 09:22
Konu Klasör Sosyalizmi Anlatmak ilkay 1 4330 28.11.2013- 20:59
Konu Klasör Rus halkı sosyalizmi istiyor abbas 10 6798 25.08.2014- 10:18
Konu Klasör Çağımızın Ütopik Sosyalizmi melnur 1 486 17.03.2020- 09:11
Konu Klasör 'Hayır' sosyalizmi hedeflemeli melnur 0 1678 20.03.2017- 18:01
Etiketler   21.,   Yüzyıl,   Sosyalizmi
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS