SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
İki ana damar-Metin Çulhaoğlu           (gösterim sayısı: 1.781)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
denizcan
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.431
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: denizcan
Konu Tarihi: 27.09.2014- 15:46


İki ana damar-Metin Çulhaoğlu  


Bunca olay ve hengâmede düzen siyasetinin iki ana damarını görüp ona göre hareket etmek gerekir.

Hangi iki damar?

Biri, komşulara yönelik yeni operasyonları da gündeme getirebilecek “dış politika” başlığı, diğeri de “Kürt sorununun” çözüm/çözümsüzlük gelgitlerinde geleceğe uzanan seyri mi?

Bunların ikisi mi?

İkisi de son derece önemlidir. Ancak, ikisi de önceden tam kestirilemeyecek kırılmalara, bugünkü duruma göre sapmalara ve savrulmalara açıktır. Bu iki damardan, bugün net olarak tespit edilip ileriye doğru belirli bir yanılmazlık derecesiyle uzatılabilecek kalınca bir hat çıkarmak mümkün görünmemektedir.

Oysa biz tam da bundan söz ediyoruz.

O zaman söyleyelim: Düzen siyasetinde “bugün net olarak tespit edilip ileriye doğru belirli bir yanılmazlık derecesiyle uzatılabilecek hat”, biri yapıyla diğeri de üstyapıyla ilgili iki ana damardan oluşmaktadır.

Yapıyla ilgili olanı özetleyelim: Türkiye’de sermaye birikim süreçlerinin, AKP’nin temsilcisi olduğu “vahşi” ya da “reel” kapitalizm dışında bir alternatifi yoktur.   Başka bir deyişle, AKP ve temsil ettiği anlayış, Türkiye kapitalizmi için bir aykırılık değil, tersine bu “reel” kapitalizmin çok az kırılmalı yansımasıdır. Bu söylenen elbette “AKP giderse kapitalizm de biter” anlamına gelmemektedir; yerine kim gelirse gelsin böyle bir kapitalizmin hizmetkârlığını yapacak demektir…

Türkiye’de sermaye çevrelerinin ara sıra mırın kırın etseler bile AKP’ye fit olmalarının, bu iktidardan fırça yediklerinde bile ayağa kalkıp alkışlamalarının nedeni budur. Sonra, madenlerde, inşaatlarda meydana gelen ölümlü kazaların, kent talanının, HES manyaklığının altında da bu vardır. “Reel kapitalizm” ve mevcut birikim modeli, kimde ne kaldıysa onu ele geçirerek büyümeyi, maliyetlerin olabildiğince düşürülmesini ve sermayenin devir hızının artırılmasını dayatmaktadır.

“Üstyapıya” gelirsek; asıl, ana damar, adını başka nasıl koyarsak koyalım, dinciliktir, dinselleştirmedir. Laikliğin “kurucu ilke” olmaktan çıkarılıp bir “çeşni”, arada sırada “bakın o da var” denilecek bir aksesuar haline getirilmesidir.   Ana damardır; çünkü bir, ipler elinde olduğu sürece AKP bu yöndeki adımlarına kesintisiz devam edecektir ve iki, AKP’nin kendisi bir anda buharlaşıp ortadan kalksa bile açtığı şişeden çıkan cinler Türkiye’nin başına bela olacaktır.

***
Yukarıda söylenenlerden iki önemli sonuç çıkmaktadır.

Bir: Dinselleştirme, AKP’nin özel misyonu olmanın ötesinde artık Türkiye’deki reel kapitalizmin başlıca ideolojik-siyasal sigortasıdır. Dinselleştirmeye karşı mücadele de, isterseniz “laiklik mücadelesi” deyin, birtakım omzu kalabalıkların, emekli orta-üst sınıf Cumhuriyet aydınlarının ya da Alevi kesimin özel hassasiyeti olmaktan çıkıp ülkedeki tüm emekçilerin davası haline gelmiştir. Yıllar önce nasıl “anti-emperyalist mücadele ile anti-kapitalist mücadele bir bütündür” denmişse, bugün bu ikiliye bir de laiklik mücadelesini katmakta hiçbir sakınca yoktur.

İki: İster örgüt-parti, ister “cephe” solda, sosyalizm saflarında yer alan her özne, başatlığı ve kalıcılığı kesinleşen bu iki ana damara yüklenmek, mücadelesini buralara yoğunlaştırmak durumundadır. Kuşkusuz “başka” alanlar, sorunlar, gündemler de olacaktır. Ancak, çevre sorunundan kadın sorununa kadar akla ne gelirse gelsin, bu sorunlar ve gündemler arasında iki ana damarla ilişkilendirilemeyecek herhangi birini göstermek mümkün değildir. Dolayısıyla, böyle “başka” gündemlerde bile asıl konsantrasyonun seyreltilmesine izin verilmemelidir.    

“İndirgemecilik” deyin, ne derseniz deyin, böyledir…

***

Bir yol, ad hoc siyaset tarzıdır. Yani verili duruma, güncelliğe, gündeme o an düşen konulara bakılır, bunlar için özel müdahalelere ve örgütlenmelere gidilir. Peki, bunların toplamından net ve kararlı bir mücadele hattı türetilebilir mi?
Kuşkuludur. Önceki deneyimler, bir ana eksen, bir omurga olmadan olmayacağına işaret etmektedir.

Bir diğer siyaset tarzı ise, ad hoc müdahalelere ve örgütlenmelere gene başvurmak, ancak bunu ana eksenden, omurgası sağlam bir siyaset hattından kalkarak yapmaktır.

En azından,   gündem değiştiğinde, “denedik ama pek olmadı” dendiğinde, geri basma zorunluluğu ortaya çıktığında bir merkezde toplanıp yeniden huruç imkânlarını güvenceye aldığı için ilkinden daha akla yatkındır.

“İndirgemecilik” mi?

İçimize sinmiş bir kere, bu saatten sonra iflah olmayız!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Plebyenlik: İyi bir şey mi?-Metin Çulhaoğlu denizcan 0 1327 26.01.2016- 14:26
Konu Klasör İhtimaller-Metin Çulhaoğlu denizcan 0 1022 21.11.2015- 16:32
Konu Klasör Harita-Metin Çulhaoğlu denizcan 1 2060 02.09.2014- 19:06
Konu Klasör Cesaret-Metin Çulhaoğlu denizcan 3 2228 23.08.2014- 21:17
Konu Klasör Her şey oyun mu?-Metin Çulhaoğlu denizcan 0 1753 07.10.2014- 21:56
Etiketler   İki,   ana,   damar-Metin,   Çulhaoğlu
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS