SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Anti kapitalistler enternasyonalist mi?           (gösterim sayısı: 4.683)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: solcu
Konu Tarihi: 01.10.2014- 12:58Antikapitalist müslümanları süreklide olmasa sıkı takip ediyorum.

Kendilerine Devrimciyiz diyorlar.
Kendilerine zaman zaman sosyalistiz diyorlar.
Kendilerini Enternasyonalist görmemizi sağlayan radikal çıkışları var. (Kobanede onlarda vardı)
Kendilerini antikapitalist isimlendirenler aynı zamanda antiempeyalistlerdir,söylemeye gerek dahi duymuyorlar. (antiemperyalist ML'lere saygılarını iletiyorlar bu davranışlarıyla)
antiemperyalistlikleri teoride değil bizzat pratikte kendini buluyor,Enternasyonal yapılarıyla nerede bir ezilen varsa yanlarında bitiyorlar.
Marksistlerden zerre kadar rahatsız olmuyorlar,onların kaba maddeciğine gülüp geçiyorlar ama dini saptıranlara karşı acımasızlar.
Gerektiğinde bir müslümana hakaret etmekten geri durmuyorlar.

Sizler sosyalizmi kurduğunuzda camilere ot doldurup yakmayımı düşünüyorsunuz?
İmamların kökünü kazıma konusunda isterseniz gaz odaları kesin çözümdür.
Ezan okunmaması için camilerin (Tabi yakacaksınız,kaldıysa) elektiriğini kesmeğide düşünürsünüz.

Anarşisti Anti sosyalist "Kural tanımaz" görüp toplumun dini kurallarını tanımamak önemsiz vakadandır.

Toplumu dinsizleştirirken her eve bir saldat (Asker) dikmelisin.

Alıntı:
mağripli Nickli Üyeden Alıntı
Bence bu tür birlikteliklerde ilkelerde taviz verilmediği sürece sıkıntı yok. Hepimiz biliyoruz ki lenin dediği gibi '' biz şeytanla bile aynı yolda yürürüz, yeter ki şeytan bizim gittiğimiz yoldan gelsin''.

O sebeple biz anti-kapitalist olan tüm gruplarla geçici ittifaklar ve birliktelikler yapacağız ama yeter ki komünist ilkelerden taviz verilmesin.

 
 
Mağripli dost Lenin şeytan derken Papaz gaponu göstermemiştir,eleştirmiştir,polise hizmet etmiştir demiştir ama hiçbir konuşmasında dine karşı ilkeler öne sürmez çünki Viladimir Komünistti.(Siz Engelsten örnek verin Leninin Bolşevikleri içinde kilise papazlarıda vardı)

Antikapitalist müslümanlar Enternasyonalisttirler,siper Yoldaşlığını hak edecek derecede bilinçli,dinlerini kendilerinde yaşayanlardırlar.

Siper Yoldaşını "Örgütü" için satan Marksistten çok daha evladır onlarla omuz omuza sosyalizm mücadelesi vermek.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 01.10.2014- 13:04


Yukarıdaki yazı sosyalist forumdan alınmış bir yazı. Forumda yönetici olan che_1955 tarafından yazılmış. Bu yönetici antikapitalist müslümanları enternasyonalist olarak değerlendirmiş. Açıklamasını da Kobane'de bulunmalarına dayandırmış. Bu yorumun yanlış olduğunu, antikapitalist müslümanların enternasyonalist olamayacağını, Kobane'deki halkın desteklenmesinin insani bir davranış olacağını ve bu tür desteğin enternasyonalist olmaya yetmeyeceğini düşünüyorum, sizin bu konudaki düşünceleriniz ne? Antikapitalist müslümanlara enternasyonalist diyebilir miyiz?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 11.042
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 01.10.2014- 15:25


che antikapitalist Müslüman grubunun enternasyonalist olduğunu söylüyorsa, buradan yapılacak bir çıkarımla bu grubun enternasyonalist sayılamayacağını söylemek çok yanlış olmaz:)Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
proletersosyalist
[ Bekir Sami ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 15.09.2014
İleti Sayısı: 709
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: proletersosyalist
Cevap Tarihi: 02.10.2014- 02:32


Alıntı Çizelgesi: solcu yazmış

Yukarıdaki yazı sosyalist forumdan alınmış bir yazı. Forumda yönetici olan che_1955 tarafından yazılmış. Bu yönetici antikapitalist müslümanları enternasyonalist olarak değerlendirmiş. Açıklamasını da Kobane'de bulunmalarına dayandırmış. Bu yorumun yanlış olduğunu, antikapitalist müslümanların enternasyonalist olamayacağını, Kobane'deki halkın desteklenmesinin insani bir davranış olacağını ve bu tür desteğin enternasyonalist olmaya yetmeyeceğini düşünüyorum, sizin bu konudaki düşünceleriniz ne? Antikapitalist müslümanlara enternasyonalist diyebilir miyiz?


Bence diyemeyiz çünkü bizim enternasyonalizm dediğimiz kavram proleter enternasyonalizmi yani işçi sınıfı dayanışmasıdır.Ama antikapitalist müslümanların bakışı sınıfsal değil kimlikseldir.Bu nedenle onların dayanışması sınıfsal değil ümmetsel bir dayanışma olur,bunun da proleter enternasyonalizmiyle değil islamdaki ümmet kavramıyla bağlantısı vardır.Mesela kobane'ye yardımları da bence bu çerçevede,evet orda farklı dinden insanlar da var ama ağırlıklı olarak müslüman bir bölge,ayrıca bunu yaparak türkiyedeki kürt müslümanların da sempatisini kazanmayı planlıyorlar olabilirler.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 02.10.2014- 13:05


CHP Suruç'a gitti, oraya yardım konvoyu götürdü; iki gündür televizyonlarda CHP milletvekilleri Kobane'ye de bu şekilde yardım götürmeye çalıştıklarını ama iktidarın engellemeleriyle karşılaştıklarını söylüyorlar. CHP milletvekilleri Kobane'ye de gittiler falan. İki soru ortaya çıkıyor: Birincisi Sosyalist Forumun yöneticisi CHP'yi enternasyonalist olarak neden görmez? Yardımsa yardım, dayanışmaysa dayanışma. Bu konuda   Anti kapitalist müslümanlardan çok daha etkin oldukları tartışma götürmez. Öyleyse neden CHP değil de antikapitalist müslümanlar enternasyonalist oluyor da CHP olmuyor. Üstelik anti kapitalist müslümanlar   enternasyonalist olurken, CHP faşist olmaya devam ediyor:)

İkinci konu Kobane konusu insani bir konu, siyasi duruş gereği değil, insani bir duruş olarak da değerlendirilebilir. Pek çok kişi de olaya böyle bakıyordur. Şimdi bunlara da enternasyonalist denilecekse, bu kavramı bu kadar sıradanlaştırmanın anlamı sakın bu kişilerin bu anlamı bilmemesi olabilir mi:)

Enternasyonalizm sıradan bir dayanışmaya indirgendiğinde bir solcu için yeterli olamaz. Solcuysak enternasyonalizmin anlamı sınıfsallıkta aramak lazım. Sınıfsal olmayan hiç bir dayanışma veya insani yönelim sol için enternasyonalizm olarak değerlendirilmemeli. Bizler için enternasyonalizmin anlamı proleterya enternasyonalizmidir. Bir ideolojik kavrayıştır. Bu yüzden ne anti kapitalistlerin, ne CHP'nin ve ne de benzerlerinin Kobane'nin yanında duruşu enternasyonalizm kapsamı içine girmez.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Ulusalcı sol, enternasyonalist sol melnur 99 49082 04.05.2023- 07:56
Konu Klasör Solcu, sosyalist, enternasyonalist olmak üzerine... melnur 14 7278 10.07.2020- 05:16
Konu Klasör Onları sosyalist veya enternasyonalist mi sayacağız? melnur 2 1690 02.09.2021- 02:56
Konu Klasör Sözde sol sosyalist ve dahi enternasyonalist forumlarda samimiyet ve öz eleştiri... melnur 2 2045 18.09.2020- 06:35
Konu Klasör Anti-Stalinizm. melnur 4 3794 21.11.2018- 22:20
Etiketler   Anti,   kapitalistler,   enternasyonalist
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS