SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
“Çocuğunu dilediği gibi yetiştirebilme hakkı” mı?           (gösterim sayısı: 3.734)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: umut
Konu Tarihi: 10.10.2014- 20:35


“Çocuğunu dilediği gibi yetiştirebilme hakkı” mı? (Metin Kıyan)

"Öncelikle türbanın kendisi bir özgürlük değil, kadınlar üzerindeki bir baskı aracıdır. Türban, İslami temellerde bir toplum projesinin ürünüdür. Bahsi geçen proje, ahlakı kadınların bacak arasında arama, kadınları erkeğin karşısında ikincil bir pozisyona itme, kadının kendisini özgür bir birey olarak yetiştirmesini engelleme, kadını, erkeğe itaat eden, kul eden, eşitsiz bir varlığa dönüştürme demeye gelir."

Resim Ekleme

AKP ve AKP’nin kalemşorları, onlara yedeklenen liberaller türbanın ortaokul düzeyine indirilmesi meselesini bir özgürlük meselesi olarak yutturmaya çalışıyorlar. Ne var ki, özgürlük denilince, bu tezler bazı solculardan da alıcı buluyor. Mesele değişik biçimlerde çok tartışıldı, daha da tartışılacak. Bize düşen gericiliğin üzerindeki özgürlük perdesini kaldırmak…

Dinci gericilik ortaokulda türbanı savunurken dayandığı argümanları kolayca bulup çıkarıveriyor; el çabukluğuyla yeni bir hak icat ediverdiler bile: kendinden menkul “kendi çocuğunu dilediği gibi yetiştirme hakkı”

Öyle ki, “kendi çocuğunu dilediği gibi yetiştirme hakkını kimseyle paylaşmaya yanaşmadan, başkasının çocuğunun nasıl yetiştirileceğine karışmak faşizm” değil miydi? (1) “ailelerin kendi çocukları üzerindeki en tabii haklarına müdahale edilmemeliydi” (2) “Tartışmanın merkezinde özgürlük bulunmalıydı, eğitim üzerinden yapılacak tartışmalar özgürlükle ilgili tartışmaların izinden gitmeliydi. Başını örtmek istemeyen bir kıza herhangi bir dayatma yapılmadığına göre, yönetmelikte yapılan değişiklik eğitim kurumlarında özgürlük alanını genişletmekteydi” (3). Bu ve benzeri argümanlar durumun akla uygun olarak kabul edilmesi için sunuldu.

Oysa “özgürlük timsali” gericilerin meseleyi ele alış biçimi temelden çöküktür. Her şeyin önünde olan, “kendi çocuğunu dilediği gibi yetiştirme hakkı” diye bir haktan bahsedilemez. Böyle kendi başına bir hak tanımlaması, çocukların birer özel mülkiyet olarak görülmesi ile eş anlamlıdır. Çocuklar ailelerin özel mülkü değildirler, aileler çocuklarına canlarının istedikleri gibi davranamazlar. Örneğin ailelerin, çocuğunu dilediği gibi yetiştirebilmek adına, çocuklarının eğitim görmesini engelleme, çocuklarını küçük yaştan itibaren çalıştırma hakkına sahip olmadığına sanırız kimse itiraz etmeyecektir.

Bugün ortaokul ve liselerde başörtüsü serbestisine karşı çıkılmadan, çocuk işçiliğine, “çocuk gelinlere”, çocuğa yönelik şiddete ve istismara; yarın, karma eğitimin ortadan kaldırılmasına karşı çıkmak olanaksızdır. Çünkü kendi başına bir “çocuğunu dilediği gibi yetiştirme hakkı”, sayılan tüm bu meselelerde de karşınıza çıkacak bir hak iddiası olabilir. Çocuğuna şiddet uygulayan bir ebeveyn pekâlâ, “ben çocuğuma böyle öğretiyorum, benim hakkım” diyebilir. Örnekleri siz çoğaltın.

O halde “ailelerin müdahale sınırı neresidir?” sorusuna yanıt vermek gerekli. Burada genel bir perspektif çizmektense, tartışılan meseleyi tekil bir biçimde ele almakla yetinelim. Yanıt verilmesi gereken soru şudur: Ortaokul ve lise çağında türban ne demeye geliyor? Öncelikle türbanın kendisi bir özgürlük değil, kadınlar üzerindeki bir baskı aracıdır. Türban, İslami temellerde bir toplum projesinin ürünüdür. Bahsi geçen proje, ahlakı kadınların bacak arasında arama, kadınları erkeğin karşısında ikincil bir pozisyona itme, kadının kendisini özgür bir birey olarak yetiştirmesini engelleme, kadını, erkeğe itaat eden, kul eden, eşitsiz bir varlığa dönüştürme demeye gelir. Şu halde atılan adım, bu projenin ortaokul ve lise alanlarına da yayılarak adım adım hayata geçirilmesidir.

Buna karşı çıkmamak, birçok kız çocuğunun daha şimdiden gerici bir ideoloji temelinde eğitilmesi, geleceklerinin karartılması, ikincil konumdaki bireyler olarak yetiştirilmesi anlamına gelmektedir. Bunun diğer toplumsal sonuçlarını türetmek de mümkün. Özgürlük denilerek, böyle bir rezilliğe karşı durmayacak mıyız?

Denilebilir ki, “yazılanlar senin yorumun, hangi yetiştirme tarzının daha iyi olacağına kim karar verecek?” Basit, bilim ile dogmatizm, aydınlanma ile gericilik arasında sürüp giden mücadele karar verecek.  (1)   http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/ismailkilicarslan/islamofobik-turk-aydini/56276

(2)   http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/HikmetGen%C3%A7/basortusu-dindar-chp-dershane-ve-marslilar/56125

(3)   http://www.yenisafak.com.tr/yazarlar/atillayayla/ozgurluk-ve-ortaokullarda-liselerde-basortusu/56178Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 10.10.2014- 21:49


Türbanın özgürlük olduğuna karar veren büyüklerimiz, özgürlüğü tabana yaymak için ortaokulda, ilkokulda ve anaokulda kullanılmasında bir sakınca görmediler! İyi de yaptılar! En azından eğitim alanında özgürlükler ülkesi haline gelebildik!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Hakkı arkadaş hakkında... melnur 0 1370 24.02.2019- 20:30
Konu Klasör ''TİP'in hakkı'' ve TİP üzerine... melnur 6 493 10.01.2024- 07:13
Konu Klasör Master06 hakkında... melnur 0 1411 20.02.2019- 20:16
Konu Klasör Metin Çulhaoğlu hakkında... melnur 7 2495 23.08.2023- 07:29
Konu Klasör KARINCA ( VEDA ) hakkında... melnur 0 1297 30.03.2020- 19:35
Etiketler   “Çocuğunu,   dilediği,   gibi,   yetiştirebilme,   hakkı”,  
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS