SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Özgürlük mü eşitlik mi önce gelir.           (gösterim sayısı: 3.323)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: umut
Konu Tarihi: 11.10.2014- 15:55


Sol haber'de Erhan Nalçacı'nın bir yazısı var; bugün yazmış.   Eşitlik mi önce gelir yoksa özgürlük mü sorusu üzerinden bölgede yaşananlara değiniyor.

Yapışık İkizler
Erhan Nalçacı


Yıllar önce emekli bir öğretmen hanımla bir dizi görüşme yapmıştık. Sosyalizm programını tartışırken karşımıza bir türlü aşamadığımız dirençli bir sorun çıktı. Hocanım özgürlüğün eşitlikten önce geldiğine inanıyordu. Daha önce Özgür Üniversite’ye devam etmiş ve kafasına bu düşünce orada çakılmıştı.

Bugün Sovyetler Birliği’nin çözülüşüne ilişkin somut veriler birikiyor, özgürlüğün eşitlikten koparıldığı zaman nasıl bir burjuva ideolojisine dönüştüğü ve yıkıcı bir etki yaptığı belgeleniyor. Örneğin, 1981’de kurulan “Ekonomik Özgürlük İçin” adlı örgüt Sovyetler Birliği’nde özel girişim faaliyetini yasaklayan yasa maddesine karşı mücadele ediyor ve çözülüşte oldukça etkili oluyor.

Özgürlük ve eşitlik ilkesi insanlığın ileriye doğru yaptığı hamlelerde bir pusula gibidir. Pusulayı kaybederseniz yolunuzu da kaybedersiniz.

Eğer Kürt ulusal siyaseti sadece Kürtlerin özgürlüğüne odaklanmasaydı, AKP ile müzakereye oturmazdı. Bunu, AKP güvenilmez ve her türlü kalleşliği yapabilecek bir özne olduğu için değil yalnızca, AKP eşitliğin düşmanı olduğu için de yapmazdı.

AKP’nin polisiyle, ordusuyla, MİT’iyle, kontr-gerillasıyla devletin tümünü ele geçirmesinde müzakere sürecinin önemli bir katkısı oldu. Şimdi yaratılan kaos ortamı bu devletin mutfağında üretiliyor.

Yine ABD bombalarının Kobané’yi ve bir süre sonra sıranın geleceği Suriye’deki diğer Kürt bölgelerini kurtarabileceği yanılsamasına kapılınmazdı. ABD’nin; Japonya’da sivil halkın üzerinde nükleer silahlarını denemiş, Vietnam’da halka kimyasal silahlarla saldırmış, Endonezya’da iki milyon komünist’i katletmiş, Irak’ta bir milyondan fazla insanın, Suriye’de şimdilik yüz binlercesinin ölümünden sorumlu, halkların katili, dünyanın en iğrenç, kanlı, entrikacı devleti olduğu için değil yalnızca, eşitliğin baş düşmanı olduğu için hiçbir şeyi özgürleştiremeyeceği bilinirdi.

Ve bugün Türkiye’de nüfusun ezici çoğunluğunu oluşturan emekçiler; öğretmenler, tarım işçileri, inşaat, metal, tekstil işçileri, hemşireler, hekimler, mühendisler, teknisyenler, aydınlar, milyonlarca emeğiyle yaşayan insan durumlarına bakmadan kendilerini bir burjuva sanıp “örgütlenmeme özgürlüklerini” kullanmasalardı, bugün her şey çok farklı olurdu.

Erdoğan ve Davutoğlu kirli paralarını, kazanç kaynaklarını ve ideolojilerini korumak için çocuklarımızı imam hatiplere dolduramazdı.

Bırakın Türkiye’de gericiliğin ve faşizmin hüküm sürmesini, bütün bölgede dengeler değişirdi. Hemen sınırımızda bir vahşetin yaşanmasına sosyalist ordumuz izin vermezdi, bir kızıl tugayın sınıra hareketi bile gerici faşist çetelerin altlarına yapmasına yeterdi. Şu anda Türkiye ordusu ancak gericilere güven veriyor.

Suriye’de bu çapta bir emperyalist komploya girişilemezdi, gündem komploya karşı yurtseverlik savaşı değil, sosyalizme geçiş olurdu.

Ve Kürt ulusal hareketi gerektiğinde güvenle müzakere edebileceği bir güç bulurdu.

Eşitlik ve özgürlük yapışık doğmuş ikizler gibidir. Biri düşerse diğeri de düşer.

Bu ülkenin kaderini değiştirmek için dağa taşa bunu yazacağız.

Yapışık ikizleri ayağa kaldırıp yürüten emekçi halkımızın cesareti, aklı ve örgütlülüğü olacak.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Dünya devrim müzikleri ve özgürlük şarkıları... deniz 0 81 06.04.2020- 03:01
Konu Klasör ‘Özgürlük için emperyalizmle, bağımsızlık için sermaye gericiliğiyle işbirliği yapmak ihanettir’ melnur 0 205 19.10.2019- 06:47
Konu Klasör “Kriz gelir, AKP gider” mi? bedrettin 0 1621 02.12.2015- 18:31
Konu Klasör Ve Etyen Van'a gelir-Aysel Tekerek denizcan 0 2022 10.11.2014- 14:04
Konu Klasör Burjuva devlet ve tasfiye-yıkılışı ne anlama gelir? melnur 2 929 11.11.2018- 23:29
Etiketler   Özgürlük,   ,   eşitlik,   önce,   gelir.
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS