SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» 
Kurtuluş Kemalizm, kurtuluş sosyalizm           (gösterim sayısı: 5.592)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
abbas
[ emeğin gücü ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 830
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: abbas
Konu Tarihi: 06.11.2014- 06:26


Türkiye Cumhuriyet tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır. Emperyalizm orta doğuda BOP planlarını yürürlüğe sokarak İsrail benzeri büyük kürdistan yaratmak istemekte, Türkiye'de ise tarihin motorunu geriye çevirmek istemektedir. AKP ve onun yalaka kesimleri ile kürt siyasi hareketi bu konuda anlaşmışlardır. Emperyalizmin bu konudaki planlarının gerçekleşmesini üstlenmişlerdir. Suriye'ye karşı yapılan düşmanlığın nedeni ve Türkiye'de Kemalizm ve aydınlanmaya karşı girişilen sinsi saldırının altında bu vardır.   Aydınlanmaya ve Kemalizme düşmanlık yapılmadan o yıkılmadan bu planların gerçekleşme şansı bulunmadığını bildiklerinden AKP ve kürt siyasi hareketi AKp ve kürt siyaseti Kemalizm ile aydınlanmaya karşı savaş açmışlardır. Sürekli olarak Kemalizm ve aydınlanmaya karşı çıkmalarının başkada bir nedeni yoktur. Neoliberal dünya onlara bu talimatı vermiş onlar da uygulamaya sokmuşlardır. İki taraf da bu konuda fikir birliği içindedir. Şanlı Haziran direnişi bu gerici politikaya karşı ayaklanmadır. AKP'nin rüyalarına giren, kürt hareketinde kafa karışıklığı yaratan bu beklenmedik hareket gerici düşüncelerin, Kemalizmin, aydınlanma karşıtlığının sökmeyeceğini göstermiştir. Dikiş tutmamış, mızrak çuvala girmemiştir. Bu ülkenin geleceği bu yüzden Haziran direnişinde yatıyor. Bu ülkenin gerçek solcuları bu yüzden Haziran direnişini sahiplenmeye çalışıyor. Çünkü kurtuluş Kemalizmdir, kurtuluş sosyalizmdir. Cumhuriyet ve aydınlanma düşmanlığının   yenilmesi için bu ülkede Kemalizme, aydınlanmaya ve sosyalizme ihtiyaç var.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
kemalist
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 20.02.2014
İleti Sayısı: 99
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: kemalist
Cevap Tarihi: 07.11.2014- 13:52


Alıntı Çizelgesi: abbas yazmış

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en karanlık günlerini yaşamaktadır. Emperyalizm orta doğuda BOP planlarını yürürlüğe sokarak İsrail benzeri büyük kürdistan yaratmak istemekte, Türkiye'de ise tarihin motorunu geriye çevirmek istemektedir. AKP ve onun yalaka kesimleri ile kürt siyasi hareketi bu konuda anlaşmışlardır. Emperyalizmin bu konudaki planlarının gerçekleşmesini üstlenmişlerdir. Suriye'ye karşı yapılan düşmanlığın nedeni ve Türkiye'de Kemalizm ve aydınlanmaya karşı girişilen sinsi saldırının altında bu vardır.   Aydınlanmaya ve Kemalizme düşmanlık yapılmadan o yıkılmadan bu planların gerçekleşme şansı bulunmadığını bildiklerinden AKP ve kürt siyasi hareketi AKp ve kürt siyaseti Kemalizm ile aydınlanmaya karşı savaş açmışlardır. Sürekli olarak Kemalizm ve aydınlanmaya karşı çıkmalarının başkada bir nedeni yoktur. Neoliberal dünya onlara bu talimatı vermiş onlar da uygulamaya sokmuşlardır. İki taraf da bu konuda fikir birliği içindedir. Şanlı Haziran direnişi bu gerici politikaya karşı ayaklanmadır. AKP'nin rüyalarına giren, kürt hareketinde kafa karışıklığı yaratan bu beklenmedik hareket gerici düşüncelerin, Kemalizmin, aydınlanma karşıtlığının sökmeyeceğini göstermiştir. Dikiş tutmamış, mızrak çuvala girmemiştir. Bu ülkenin geleceği bu yüzden Haziran direnişinde yatıyor. Bu ülkenin gerçek solcuları bu yüzden Haziran direnişini sahiplenmeye çalışıyor. Çünkü kurtuluş Kemalizmdir, kurtuluş sosyalizmdir. Cumhuriyet ve aydınlanma düşmanlığının   yenilmesi için bu ülkede Kemalizme, aydınlanmaya ve sosyalizme ihtiyaç var.Her kelimesine katılıyorum. Türkiye'yi geriye döndürmeye çalışıp orta çağ karanlığına teslim etmeye çalışan zihniyetle, Türkiye'nin ulusal bütünlüğünü bozmak isteyen kürt hareketinin beraberliği bu yüzden aralarında ne yaşanırsa yaşansın devam ediyor. Bu iki zihniyetin karşısında aydınlanma, Cumhuriyet, Kemalizm ve yurdun parçalanmasını ve karanlığa teslim olmasını istemeyen sol kararlılıkla duracaktır. Türkiye halkının bu gücü var. Ne yapılırsa yapılsın bu gücün karşısında yenileceklerdir. Türkiye bölünmeyecek, dinci karanlığa da teslim olmayacaktır. Bugün dünden çok daha fazla Cumhuriyet'e, aydınlanmaya, laikliğe, Kemalizme ve sosyalizme sarılmak durumundayız. Çünkü kurtuluş Kemalizm'de ve sonrasında sosyalizmdedir.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 07.11.2014- 15:09


Türkiye bölünmeyecek, Türkiye çağdışı karanlığa teslim olmayacak demek bir temennidir. Doğru siyaset etrafında birleşilmezse bu sözler bir şey ifa etmez. Türkiye'nin bölünmeden ileriye dönük hamle yapabilse doğru bir ideoloji ve doğru bir önderlik altında birleşilmesini gerektirir. Henüz öyle bir aşamada değiliz. Türkiye aydınlanmasından yana olan kürt ve türk emekçileri bu misyon doğrultusunda biraraya gelemedikçe bölünmeyelim, gericiliğe teslim olmayalım demenin bir yararı olmuyor. AKP'nin gerici bir düzen oluşturmak için attığı adımlar bu yüzden engellenemiyor. Kürt ve türk halkları arasında ayrışma duygusunun önüne geçebilmek de bu yüzden kolay olmuyor. Bu önderlik için solcu olduklarını söyleyen CHP ve İP uygun siyasi partiler değil. Sosyalist partiler ise bu önderliği yapabilecek etkinliğe sahip değiller. Yapılması gereken bence nutuk atmak yerine sosyalist partilerde örgütlenmeye çalışmaktır. Başka bir çözüm ufukta görünmüyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
proleterdevrim
[ Kızıl ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 03.10.2014
İleti Sayısı: 37
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: proleterdevrim
Cevap Tarihi: 07.11.2014- 19:31


Beyin fırtınasına devam.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
abbas
[ emeğin gücü ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 830
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: abbas
Cevap Tarihi: 08.11.2014- 21:54


Alıntı Çizelgesi: solcu yazmış

Türkiye bölünmeyecek, Türkiye çağdışı karanlığa teslim olmayacak demek bir temennidir. Doğru siyaset etrafında birleşilmezse bu sözler bir şey ifa etmez. Türkiye'nin bölünmeden ileriye dönük hamle yapabilse doğru bir ideoloji ve doğru bir önderlik altında birleşilmesini gerektirir. Henüz öyle bir aşamada değiliz. Türkiye aydınlanmasından yana olan kürt ve türk emekçileri bu misyon doğrultusunda biraraya gelemedikçe bölünmeyelim, gericiliğe teslim olmayalım demenin bir yararı olmuyor. AKP'nin gerici bir düzen oluşturmak için attığı adımlar bu yüzden engellenemiyor. Kürt ve türk halkları arasında ayrışma duygusunun önüne geçebilmek de bu yüzden kolay olmuyor. Bu önderlik için solcu olduklarını söyleyen CHP ve İP uygun siyasi partiler değil. Sosyalist partiler ise bu önderliği yapabilecek etkinliğe sahip değiller. Yapılması gereken bence nutuk atmak yerine sosyalist partilerde örgütlenmeye çalışmaktır. Başka bir çözüm ufukta görünmüyor.Türkiye'nin kurtuluşunu sosyalist partiler olarak görmek çok yüzeysel ve sınırlı bir değerlendirme olmaz mı? Cumhuriyet ve aydınlanmadan yana olan kitleyi dışlayarak siyaset üretilemez. Her şeyden önce gericiliğe karşı çıkan sosyalistlerin bölücülüğe de aynı oranda karşı çıkmaları gerekiyor. Bulanık siyasetlerle aydınlığa çıkabilmeyi düşlemek fazla hayalcilik olur.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 6.835
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

10 kere teşekkür edildi.
9 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 10.11.2014- 12:46


Alıntı Çizelgesi: abbas yazmış

Alıntı Çizelgesi: solcu yazmış

Türkiye bölünmeyecek, Türkiye çağdışı karanlığa teslim olmayacak demek bir temennidir. Doğru siyaset etrafında birleşilmezse bu sözler bir şey ifa etmez. Türkiye'nin bölünmeden ileriye dönük hamle yapabilse doğru bir ideoloji ve doğru bir önderlik altında birleşilmesini gerektirir. Henüz öyle bir aşamada değiliz. Türkiye aydınlanmasından yana olan kürt ve türk emekçileri bu misyon doğrultusunda biraraya gelemedikçe bölünmeyelim, gericiliğe teslim olmayalım demenin bir yararı olmuyor. AKP'nin gerici bir düzen oluşturmak için attığı adımlar bu yüzden engellenemiyor. Kürt ve türk halkları arasında ayrışma duygusunun önüne geçebilmek de bu yüzden kolay olmuyor. Bu önderlik için solcu olduklarını söyleyen CHP ve İP uygun siyasi partiler değil. Sosyalist partiler ise bu önderliği yapabilecek etkinliğe sahip değiller. Yapılması gereken bence nutuk atmak yerine sosyalist partilerde örgütlenmeye çalışmaktır. Başka bir çözüm ufukta görünmüyor.Türkiye'nin kurtuluşunu sosyalist partiler olarak görmek çok yüzeysel ve sınırlı bir değerlendirme olmaz mı? Cumhuriyet ve aydınlanmadan yana olan kitleyi dışlayarak siyaset üretilemez. Her şeyden önce gericiliğe karşı çıkan sosyalistlerin bölücülüğe de aynı oranda karşı çıkmaları gerekiyor. Bulanık siyasetlerle aydınlığa çıkabilmeyi düşlemek fazla hayalcilik olur.Sn.abbas;

Türkiye'nin kurtuluşu sosyalizmdir, sosyalist ideolojidir. Kapitalizmden bütünüyle kurtulamadıkça Cumhuriyet, aydınlanma ve laiklik bir adım öteye götürülemeyeceği gibi sadece savunma amaçlı bir konumlanış bile kapitalizmin vahşi ve gerici doğrultusunu durdurmaya yetmez, yetmeyecektir. Bu yüzden kurtuluş için en başa sosyalizmi ve sosyalist partileri yazmak hiç de yanlış bir siyasi tutum değildir.

İkincisi, aydınlanma ve laiklikten yana olan kesimler bu ülkede yüzü sola dönük olan kesimlerdir. Bu kesimlerin sosyalist mücadelede dışlandığını nereden çıkarıyorsunuz? Böyle bir şey yok. Bugün AKP'nin gerici yönelimine karşı çıkan bu kesimin kaygıları sol için önemlidir. Bu kesimler dışlanarak sosyalist mücadele verilemez. Bunların hepsi doğru ama, bu kesimlerin dışlanmaması demek, bu kesimlerin ( önemli saydığımız) ideolojik-siyasi konumlanışlarının kurtuluş için yeterli olduğunu söylemek ve o konumlanış içinde yer almak anlamına gelmez. Böyle bir konumlanış sonuçta kapitalizmden yana tavır almanın da ötesine geçmez. Anlaşılması gereken kapitalizm içinde kalınarak aydınlanma ve laikliği daha ileri taşımanın artık mümkün olmadığıdır. Bu kadar gericileşen siyasal ve toplumsal bir yapı ortada dururken, bu siyasal toplumsal yapı tümüyle değiştirilmeden, bu yolda siyasi bir tavır alınmadan kurtuluş olmayacaktır.

Sosyalist ideoloji her şeyden önce böyle bir siyasi pratiğin savunulmasını gerektiriyor.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
abbas
[ emeğin gücü ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 830
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: abbas
Cevap Tarihi: 10.11.2014- 15:08


Yazılarınızda Cumhuriyet, aydınlanma ve laiklik ön plana çıkarken neden bölücülük üzerine net bir tavır almıyorsunuz? Yüzü sola dönük kitlelerden söz ederken bu kitlelerin aynı zamanda bölücülüğe karşı çıktıklarını ve Türkiye'nin bölünmemesini istediklerini biliyor olmalısınız. Bölücülüğe açıktan cephe almayan bulanık siyasetlerle bu kitlelerin desteğini alabilmek ve bu kitleleri sosyalizme kazandırabilmek mümkün değildir. Bu yüzden Kemalizm diyorum ve sistemi daha demokratik bir hale getirmeden kitleleri sosyalizme kazandırabilmenin olanaksız olduğunu savunuyorum. Türkiye sosyalist solunun en önemli probleminin özellikle kürt sorunundaki duruşlarıyla topluma güven veremediğini düşünüyorum. Sosyalistler aydınlanma, laiklik ve Cumhuriyet'ten yana olan kesimlerin desteğini alabilmek istiyorlarsa bu konudaki görüşlerini çok net bir şekilde ortaya koymalıdırlar.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 10.11.2014- 17:07


Türk milliyetçiliğine karşı olduğumuz kadar kürt milliyetçiliğine de karşıyım. Türkiye'nin kurtuluşu her iki milliyetçilikten uzak durmaktan geçiyor. Bunu sizde söyleyebilir misiniz?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
abbas
[ emeğin gücü ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 21.12.2013
İleti Sayısı: 830
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: abbas
Cevap Tarihi: 10.11.2014- 21:14


Alıntı Çizelgesi: solcu yazmış

Türk milliyetçiliğine karşı olduğumuz kadar kürt milliyetçiliğine de karşıyım. Türkiye'nin kurtuluşu her iki milliyetçilikten uzak durmaktan geçiyor. Bunu sizde söyleyebilir misiniz?Kendimi milliyetçi olarak görmüyorum, en azından Atatürk milliyetçiliği diyelim. Kürt halkına yönelik hiç bir tepkim de yok. Karşı olduğum ulusal devletin bölünme çabalarınadır. Bunu milliyetçilik olarak adlandırıyorsanız, bu sizin sorununuz.Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   [1]   2   >   son» Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Yerel seçim bir kurtuluş olur mu? melnur 2 129 06.04.2019- 11:18
Konu Klasör Kemalizm melnur 2 1772 18.11.2014- 14:48
Konu Klasör Sol Kemalizm ayhan 6 2219 27.10.2014- 22:56
Konu Klasör Kemalizm Nedir? kemalist 0 3151 04.03.2014- 14:22
Konu Klasör Erkan Baş'tan Kemalizm üzerine... melnur 0 1355 19.03.2017- 09:04
Etiketler   Kurtuluş,   Kemalizm,   sosyalizm
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS