SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
Birinci Enternasyonal           (gösterim sayısı: 2.604)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
spartakus
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 23.11.2013
İleti Sayısı: 624
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: spartakus
Konu Tarihi: 20.12.2014- 02:01


Birinci Enternasyonal

Uluslararası Emekçiler Birliği, diğer ismiyle "Birinci Enternasyonal": işçi sınıfına ve sınıf çatışmasına dayanan, sol ideolojik çizgide siyasi partilerin ve sendikaların oluşturduğu, dünya işçileri arasındaki dayanışmayı temsil eden ilk büyük uluslararası sosyalist örgüt.

Tarihçe

Şiddetli reaksiyoner dönemin takip edeceği 1848 devrimleri sosyalist hareket açısından önemli bir aşamaydı. Devrimci hareketin ikinci en önemli aşaması yaklaşık yirmi yıl sonra Uluslararası Emekçiler Birliği’nin kurulması ile başladı. Enternasyonal 1864 yılında işçilerin Londra’da Saint Martin Salonu’nda gerçekleştirdiği toplantıda kuruldu. Temel amacı, ülke sınırları ile parçalanmış, ortak çıkara sahip işçi sınıfının karşı karşıya olduğu sorunların tartışıldığı bir platform olmak, farklı ülkelerden sosyalist hareketler arasındaki eşgüdümü sağlamaktı. Bu amaç doğrultusunda; "uluslararası işçi dayanışması", "sendikal hareket", "grev", "siyasal eylem", "üretim araçlarının özel mülkiyetinin ve sürekli orduların kaldırılması" gibi başlıklar çeşitli tarihlerde düzenlenen kongrelerde ele alındı.

İlk kongresi 1866 yılında Cenevre’de düzenlenen örgüt, başlangıçta İngiliz sendikalistler, anarşist ve sosyalist fransızlar ile cumhuriyetçi italyanlar gibi farklı akımları barındırıyordu. Ancak marksistler ve anarşistler arasında geçen şiddetli tartışmalar sonunda, Marx'ın girişimleri ile, Bakunin ve anti-otoriter çevreler 1872 yılında gerçekleştirilen Lahey Kongresi'nde Enternasyonal’den ihrac edildiler ve yönetim merkezi New York'a taşındı. Diğer taraftan Enternasyonal'den ayrılan anarşistler 1872 yılında St. Imier Kongresi'nde Anarşist Enternasyonal'i kurdu.

1871 Paris Komünü'nün kurulmasına giden süreçte önemli bir faktör olarak gösterilen örgüt 1876 yılında kendini feshetti. Birliğin en güçlü döneminde 1.2 milyon üyeye sahip olduğu kabul edilmektedir.

Birinci Enternasyonal'de ele alınan temel konular şunlardır:
İşçi sınıfının ortak eylem ve ortak bir örgüte olan acil ihtiyacı
Ekonomik özgürlüğün gerçekleştirilmesi ve sınıflı toplumun ortadan kaldırılması
Uluslararası işçi dayanışması
Sendikal hareket
Grev
Siyasal eylem
Üretim araçlarının özel mülkiyetinin ve sürekli orduların kaldırılması.

Birinci Enternasyonal Kongreleri
Saint Martin’s Hall Buluşması, Londra, 1864
Cenova Kongresi, 1866
Lozan Kongresi, 1867
Brüksel Kongresi, 1868
Lahey Kongresi, 1872

Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
spartakus
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 23.11.2013
İleti Sayısı: 624
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: spartakus
Cevap Tarihi: 20.12.2014- 02:06


İnternette birinci enternasyonal hakkında fazla bilgiye rastlamadım. Üstteki yazıyı vikipediden aldım. Bu yazı da çok detaylı değil. Birinci enternasyonalin 1876 yılında kendini feshettiğini yazıyor ancak nedeni konusunda bir şey söylemiyor. Enternasyonalin kendini neden feshettiği konusunda düşünceleri olan var mı? Dünya devrimi için bu kadar önemli olduğu söylenen bir organizasyon neden kendini fesheder?Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 9.177
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

44 kere teşekkür edildi.
34 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 21.12.2014- 17:58


Alıntı Çizelgesi: spartakus yazmış

İnternette birinci enternasyonal hakkında fazla bilgiye rastlamadım. Üstteki yazıyı vikipediden aldım. Bu yazı da çok detaylı değil. Birinci enternasyonalin 1876 yılında kendini feshettiğini yazıyor ancak nedeni konusunda bir şey söylemiyor. Enternasyonalin kendini neden feshettiği konusunda düşünceleri olan var mı? Dünya devrimi için bu kadar önemli olduğu söylenen bir organizasyon neden kendini fesheder?Birinci Enternasyonal'in önemi Marksizm ile her ülke proletaryası arasında bağ kurmasından ötürüdür. Özellikle La Haye konferansı ile Bakununci ve Proudhoncu anlayışlara darbe vurmuştur ve her ülke proletaryasının Marksizm ile ilişkisini güçlendirmiştir. Birinci enternasyonalin önemi burada yatar. Paris komünü yenilgisinden sonra emekçilerin kendi ülkelerinde örgütlenme zorunluluğu ortaya çıkmıştı. Böyle bir zorunluluk o dönemde Birinci enternasyonaldeki örgütlenmenin yetersizliği sonucuydu. Bu organizasyon tipi giderek önemi de kaybedince Birinci Enternasyonal kendini fesh etme yoluna gitti.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Birinci Kuşak Marksistlerde Emperyalizm spartakus 1 2668 08.10.2015- 07:52
Konu Klasör Soma ve Ermenek’te birinci parti AKP! dayanışma 1 3651 08.06.2015- 16:42
Konu Klasör Komünizmin birinci ve ikinci aşaması munzur 11 8024 27.10.2014- 21:50
Konu Klasör Birinci Rus Devriminde Menşevikler ve Bolşevikler melnur 2 4040 16.11.2013- 01:49
Konu Klasör Meral Danış Beştaş: Birinci parti, üçüncü partiyi siyaset dışına itmeye çalışıyor melnur 1 535 05.10.2020- 10:12
Etiketler   Birinci,   Enternasyonal
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS