SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] 
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.486
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 04.11.2019- 08:05


Marksist dünya görüşünün temelini marksist felsefenin oluşturduğu, dolayısıyla marksizmi kavramanın yolunun marksist felsefeyi kavramaktan geçtiği gerçeği, daha da somutlaştırıldığında, bilimsel sosyalizmi, sınıf mücadelesini ve hatta sosyalist kuruluşu kavramanın gerekliliğine kadar uzatılabilir. Çünkü marksist felsefe bir düşünce tarzı, bir düşünüş biçimidir de aynı zamanda. Bu düşünüş biçimi, bu mantıksal yöntem edinilmeden , internette bulunan birtakım alıntıları, çoğu kez de bağlamından kopararak yinelemenin ne teorik davranmakla   ve ne de sanıldığı gibi doğruyu ve gerçekliği yakalamakla bir ilgisi bulunmaktadır. Bence bu konuda yanlış bir yol tutturulmakta ve çok fazla kolaycılığa kaçılmaktadır. Marks ne demiş, Lenin ne demiş, arayıp bulmak ve ustaların o verili koşullarda söylediğini sanki bir ansiklopedik bilgiymiş gibi kullanmak ve sonra bugüne bir reçete çıkarmak yararı olmayan ezbercilikten başka bir şey değildir. Marksizm leninizm de böyle bir şey değildir zaten. Marksizm'in özgün   mantıksal yöntemi edinilmeden ve konulara bu perspektiften yaklaşım gösterilmeden ezberci bir yaklaşımla ve marksizm leninizmi sanki bir ansiklopediymiş gibi yorumlamakla marksist dünya görüşünün ve bilimsel sosyalizmin anlaşıldığı ve içselleştirildiği iddia edilemez.

Dönüp dolaşıp Marksist felsefeye, diğer adıyla diyalektik materyalizme geliyoruz. Eğer gerçekten de gerçekliği anlamak, sosyalizm konusunda ''teorik davranmak'' istiyorsak önceliğimiz bu konu olmalıdır; ezbere kaçmadan, çok fazla bilgiye/veriye ulaşmaya çalışarak ve sindirerek.. Bunları yaparken ''her şeyi yedim yuttum'' anlamında, keskin görünme çabasından da uzaklaşmakta yarar var. Sanal ortamda böyle bir tavır çok kolay olmamakla birlikte ulaşılan ilk bilgi/veri dışında ulaşılamayan farklı bilgi ve verilerin de olabileceğini sürekli hatırlamak öğrenme sürecinde çok önemli bir özellik hatta gerekliliktir. İnsanı kavrayışa götüren sürecin öncelikle böyle bir tavırdan geçtiği çok açık.


Bu konuda çok somut bir örnek, Kürt sorunundan verilebilir. Yıllardır sözde sol-sosyalist forumlarda solcu, sosyalist olmanın yolunun Kürt hareketine destekten, destek de değil aslında, biat etmekten, kuyrukçuluk yapmaktan geçtiği yolunda bir siyasal tavır köpürtüldü. Sürekli olarak böyle bir algı yaratıldı. Nasıl yapıldı? Verdiğim örneğe uygun olarak internette bulunan Marks, Lenin alıntılarıyla...O alıntılar, kendi bağlamından, Marksist amaç ve bütünlükten yalıtılarak ele alındı ve sonuç Marksizm Leninizm'e   aykırı bir algının özellikle genç sempatizanların zihnine kazınmasına ve yanlış bir bilinçle donanmalarına yol açıldı. Sadece o da değil. Bu alıntılarla ne yaptıklarının bile farkında olmayanlar, bu tavırlarıyla Marksizm'i savunduklarını sanarlarken Marksizm'e aykırı karalamalarla donandıklarının farkına varamadılar. Oysa yapılan iş Marksist düşünüş biçimine de Marksist diyalektik yönteme de aykırıydı.Sosyalist mücadelenin önceliğinin sınıfsal mücadele olduğu ve hiçbir şeyin, hiçbir mücadele biçiminin öncelikte siyasal/sosyalist devrim perspektifinin önüne geçemeyeceği gerçeği kavranabilmiş olsa bu sorunda çok daha sağlıklı tepkiler verilebilir ve sınıf mücadelesine uygun bir konumlanış edinilebilirdi. Yanlışlık bu konuda ve dolayısıyla hemen her konuda bir alışkanlığa dönüşmüş olan bu hatalı tavır ve mantıktan kaynaklanıyor. Yanlışlıktan kurtulabilmenin ve sosyalist mücadele ve konumlanışa uygun bir siyasal tavrın edinilmesi öncelikle Marksist felsefenin, bir başka deyişle Marksist düşünme biçiminin anlaşılması ve içselleştirilmesinden geçiyor. Bunu edinemediğimiz sürece tıpkı UKKTH ve Kürt realitesi konusunda olduğu gibi   proletaryaya alan açmayacak dahası sosyalist mücadele zeminlerini daraltacak   savrulma sorunları ile karşı karşıya kalınacaktır. Sözde sol-sosyalist forumların yıllardır içinde bulundukları anti-marksist leninist tavrın nedeni de işte bu marksist yöntemin yerine yüzeysel ve   ezberci tavrın ikame edilişiydi.
Bu ileti en son melnur tarafından 18.02.2021- 07:19 tarihinde, toplamda 2 kez değiştirilmiştir.
Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
melnur
[ Gelenek ]
Kurucu
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 02.08.2013
İleti Sayısı: 10.486
Konum: İstanbul
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder

50 kere teşekkür edildi.
36 kere teşekkür etti.
Cevap Yazan: melnur
Cevap Tarihi: 15.02.2021- 13:36


Marksizm konusunu pek de boşlamamak gerek, özellikle bu konulara ilişkin sık sık kullandığımız veya karşı çıktığımız kavramlara da bir açıklık getirmek gerekiyor. Özellikle sanalda, önceleri sözde sol sosyalist forumlarda çok yanlış değerlendirmeler, yorumlar, tanımlamalar yapılırdı. Örnekse bir arkadaşımızın (Hakkı, baykuş vb) Marksizm'in felsefe olmadığı konusunda görüşleri vardı. Sanırım Yusuf Zamir'den etkilenmişti ve Marks'ın kendi dönemindeki ütopik sosyalizme ve Hegelci diyalektiğe yönelttiği eleştirileri bütünüyle Marksizm'in ne olduğuyla ilişkilendirmişti.   Doğru değildi ve böyle bir yaklaşım Marksizm'i sıradanlaştırmaktan başka bir şey olamazdı. Marks elbette kendi felsefi/siyasal ve ekonomik görüşlerine yer açmak için döneminin yerleşik felsefi, siyasal ve ekonomik yaklaşımlarına eleştiri yöneltecek, onları yanlışlama çabasına girişecek ve kendi görüş ve tezlerini bilimsel bir zemine oturtmak zorunda kalacaktı. Doğal olan da buydu. Ama bütün bunlar yapılırken ve Marks kendi dönemine eleştiri silahını yöneltirken toplumların tarihsel süreç içinde nasıl gelişip dönüştükleri konusunda yasalar ortaya koyması ve aynı şekilde kapitalizmin işleyiş yasalarını da bulması, felsefe alanında Hegel'i ''ayakları üstüne'' oturtması dahil Marksizm'e özgü bir diyalektik yöntemi ortaya çıkarması başlı başına bir (zihinsel) devrimdir. İşçi sınıfının kurtuluş yolu ve yöntemini de şekillendiren Engels'le birlikte Marks'tır.   Ve dolayısıyla Marksizm için sadece ''eleştiridir'' demek Marks'a da, Marksizm'e de büyük bir haksızlıktır.

( Devam ederiz.)Yeni Başlık  Cevap Yaz
 Toplam 2 Sayfa:   Sayfa:   «ilk   <   1   [2] Forum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Sol nedir, sosyalizm nedir? melnur 6 10861 18.12.2021- 06:39
Konu Klasör Sınıf nedir, sınıf bilinci nedir? ayhan 3 11156 19.10.2014- 19:21
Konu Klasör BDD ve DHD nedir? melnur 2 6069 28.10.2020- 21:54
Konu Klasör Jakobenizm nedir? melnur 4 5673 17.05.2015- 13:53
Konu Klasör Demokrasi Nedir? spartakus 0 4237 22.02.2016- 17:01
Etiketler   MARKSİZM,   nedir
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS