SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
2015 kehanetleri- Ender Helvacıoğlu           (gösterim sayısı: 2.642)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
denizcan
[ devrimci ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.12.2013
İleti Sayısı: 2.431
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: denizcan
Konu Tarihi: 01.01.2015- 17:25


2015 kehanetleri- Ender Helvacıoğlu  


2013’te, özellikle yaz aylarında Türkiye halkı olarak bir ütopyada yaşar gibiydik. Acı da çektik, gencecik kardeşlerimizi yitirdik. Ama hangi ütopya bedel ödemeden gerçekleşebilir ki?

2014 ise, deyim yerindeyse, pis bir yıl oldu. Halk hareketi geri çekildi demeyelim ama, dinlendi biraz. Meydan daha çok gerici-şeriatçı takımına, yılan-çıyan takımına kaldı. Büyük acılar çektik halk olarak, Soma katliamını yaşadık, yüzlerce emekçiyi kaybettik.

Genel anlamda bir hazırlık yılı diyebiliriz 2014’e. Gerek öznel, gerekse nesnel anlamda… Türkiye’nin bütün çelişkileri, direkt sahne almadan, ama alttan alta derinleşerek, keskinleşerek yürüdü. Karşılıklı diş gıcırdatma yılıydı 2014.

2015 ilginç bir yıl olabilir. Gerek ülke, gerek bölge, gerekse dünya çapında zemberek boşalabilir. Kozlar açılıp ortaya sürülebilir. 2015’te karşılıklı güçler, ister istemez “Sahne!” diyebilir ve ortalık karışabilir.

2014 soruların şekillendiği bir yıldı. 2015’te yanıtlar gündeme gelebilir. Ucu açık çok soru vardır Türkiye’de. Dahası, yanıtlarını zorlayan, yani artık yanıtsız kalamayacak sorulardır bunlar. Gündeme girecek yanıtlar bütün tabloyu değiştirebilir.

Çok güçlüymüş gibi bir algı yaratılmasına karşın, AKP iktidarı diken üzerindedir. On parmağında on pire vardır Tayyip’in. Halka yumruğunu sıksa Cemaat zıplamaktadır. Cemaate sıksa Hükümet hoplamaktadır. AKP iktidarının sürüp sürmeyeceği sorusu yakıcı olarak bugün gündemdedir örneğin. Bu soru 2015’te yanıt bulabilir. AKP iktidarı çatırdıyor demiyorum, çatırdadığı zaten ortada, çatır çutur çökebilir. AKP’nin çöküşü, ANAP’ın, DYP’nin, DSP’nin çöküşüne benzemez, çok daha heyecanlı olabilir.

Örneğin CHP’nin varlığı da gündemdeki bir sorudur bugün. 2013’te, 2014’de böyle bir soru yoktu; bugün vardır. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başlayan süreç genel seçimlere gidilirken hızlanabilir. Kimsenin sevmediği, güvenmediği, ama kendini mecbur hissettiği bir partidir CHP. Bu durum hızla değişebilir; sevgi kısmı değil, mecburiyet kısmı… Yeteri kadar su almıştır CHP gemisi; AKP’den bile daha hızlı dibi boylayabilir.

Kürt sorusu da yanıtın eşiğindedir örneğin. İktidar ister istemez bir yanıt verecektir. Verdiği anda da sahnenin karışacağı yüzde yüz. Şu anda belki hiçbir şey belli değil. Ama belli olan tek şey var: İktidarın, Kürt hareketinin ve Türkiye halkının kırmızı çizgileri çakışamaz! Bu da bir güç gösterisi demektir; yani gücü gücüne yetene… 2015’te bu kapışmayı yaşayabiliriz.

Umarız Kürt hareketi AKP’nin gidiyor oluşunun, ne kadar kalırsa o kadar sert gidecek oluşunun farkındadır ve bir B planı vardır. Ama Kürt hareketinin B planı, A planından da beter olabilir; emperyalizm diye bir şey de var! Bunu da Kürt hareketinin dizi dibinde gezinen veya gezinmeye hevesli “solcularımız” dikkate almalıdır.

HDP’nin, daha doğrusu PKK’nın şimdiye kadar olageldiği gibi olup olmayacağı da 2015’in soru işaretlerinden biridir.

***

Peki, halk hareketinin, emekçi sınıfların yanıtı?

Halkın, Türkiye’nin aydınlık yüzünün kırmızı çizgileri zorlanıyor. Bir patlama gündemdedir. Halk hareketi de sahne alacaktır, bir yanıt üretecektir. Ama yanıt kendiliğinden patlamalarla mı gelecektir, örgütlü patlamalarla mı? Sorun burada.

Halk hareketinin bir parçası olan Birleşik Haziran Hareketi (BHH) bir umut yarattı. Öncülük eden bileşenlerinin toplam gücünü çok çok aşan bir umut. Bu bir avantaj, eğer değerlendirilebilirse. Ama değerlendirilemezse, hızla dezavantaja dönüşebilecek bir avantaj. Dolayısıyla BHH’nin varlığı da 2015’in sorularından biridir. CHP’nin ve HDP’nin çekiştirmelerine karşı, kendine özgü bir yanıtı üretebilecek midir BHH? Sahnede rol alabilmesini, bu noktadaki dirayeti belirleyecektir.

Hüseyin Aygün dostumuz BHH’ye bazı tavsiyelerde bulunmuş, 14 maddede özetlemiş. Katıldıklarım var ama katılmadıklarım daha fazla. Aygün, Haziran’ın 2013 Haziranında kalmasından yana gibi gözüküyor.

Şöyle demiş örneğin: “Partileşme. Hep ‘hayalet’ gibi kal, tıpkı 1847’deki gibi. Seçimler ve parlamenter mücadele, politik programının en son maddesi olsun, sokak hareketi olarak kal.”

Bana kalırsa, 2015, örgütsüzlerin, “hayaletler”in, iktidarı gündeme almayanların, kendisini sokak hareketiyle sınırlayanların yılı olmayacak. O, 2013’teydi ve ciddi bir işlevi oldu. Ama 2015 farklı. Kaldı ki, “hayaletler”in talebi de örgütsüzlük ve iktidarsızlık değil, tam tersine sağlam ve güvenilir bir örgütlülüktür. Gidin sorun bakalım örgütsüz kalabalıklara, örgütsüzlüğün devamını, “cici çocuklar” olarak kalmayı mı diliyorlar, yoksa kendilerini gönül rahatlığıyla ifade edebilecekleri, güvenilir ve güçlü bir örgüt mü arıyorlar? “Hayalet” olarak kalmak, anarşizan “örgüt”lerin fantezisidir, emekçi halkın talebi değil.

Marx ve Engels’in 1847 Aralık’ında kaleme aldıkları Manifesto “Avrupa’da bir hayalet kol geziyor” diye başlar; Aygün de bu söze atıf yapıyor. Ama o Manifesto’nun tam adı “Komünist Parti Manifestosu”dur ve 1848 devrimlerinin arifesinde o hayaletleri ete-kemiğe büründürmek için yazılmıştır.

Örgütlü karşı-devrime “hayalet” kalınarak direnilemez. Sert bir yıl olacaktır 2015. Politik bir yıl olacaktır. Ayağını denk almalı herkes.

2015 pek hoş gelmedi, ama boş gitmeyebilir. 2016’ya bambaşka bir ülke olarak girebiliriz.

Haydi hayırlısı…Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 07.01.2015- 23:10


2016'ya keşke bambaşka bir ülke olarak girebilsek, karşıdevrimin püskürtüldüğü, halkın başka bir Cumhuriyet istediği bir ülke. 2015'te kürt hareketinin ve BHH'nin belirleyicilik kazanacağını düşünüyorum. AKP ile kürt hareketinin ''itifakı'' bir sonuca ulaşmayacak. AKP seçimi kazanırsa dört yıl daha seçim olmayacak. O dönemde AKP kürt hareketinin taleplerini karşılamayacak. Hem özerklik, hem anadilde eğitim, hem Öcalan'ın serbest kalması AKP tarafından yerine getirilemez. Kürt hareketi üç seçim kazanmış AKP'ye diş bileyecektir. Beklentinin karşılanmaması öncesinden daha büyük bir tepkiye yol açacak, şiddet daha da yüksek bir dalga yaratacaktır. Bu koşullarda güçlenmiş bir BHH'ye ihtiyaç var. BHH o sürece örgütlü bir şekilde müdahale edebilir. Tersi olumsuzluğa olumsuzluk eklenmesi demektir. Keşke 1016'ya daha ileri bir cumhuriyet'le girebilsek de, o kadar kolay değil.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
solcu
[ kemal ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 24.01.2014
İleti Sayısı: 1.709
Konum: Ankara
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: solcu
Cevap Tarihi: 08.01.2015- 01:39


Kürt hareketi Nevruz'da Öcalan'ın serbest kalacağını duyurmuştu. Yer yarılsa, gök delinse AKP seçim öncesi böyle bir uygulamada bulunmaz. Bana göre seçim sonrasında AKp parlamentoda güçlü olsa bile bunu göze alamayacaktır. Kürt hareketi nevruz sırasında Öcalan'ın serbest kalacağı konusunda bir beklentiye girmişse, bu beklentinin karşılanmaması kürt hareketinde şiddete yol açabilir. Ancak AKP'de havuç siyasetinin sonu gelmez. Yine bir şey bulacaktır, kürt hareketini ve Öcalan'ı ikna etmek için. Bence de kürt hareketi ile AKP'nin dansı bu yıl içinde sona erer. Beklentilere sokulmuş kürt halkı da buna büyük bir tepki koyacaktır. Yine başa döneriz, kürt hareketi şiddet sarmalı içine girer. 1oı5'ın olayı bence bu olacak. BHH'ye gelirsek   bu hareketin gelişmesi gerek. Burada zorluk kürt hareketinin şiddete başvurmasıyla birlikte milliyetçiliğin yükselişe geçmesiyle birlikte hareket içindeki yurtseverliğin bundan etkilenecek hale gelmesi ve milliyetçiliğe eğilim göstermesi olacaktır. Bu durum BHH'nin işini daha fazla zora sokar. 2015 yılı için zorlu geçecek bir yıl diyebiliriz.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 2015 seçim analiz ozkanates 11 4476 10.12.2015- 15:07
Konu Klasör 2015'te HAZİRAN ile İLERİ... denizcan 1 1657 05.01.2015- 16:37
Konu Klasör Kavel’den 2015 metal grevine... proleter 0 1351 29.01.2015- 00:14
Konu Klasör 2015 seçimlerinde baraj kalkıyor mu? denizcan 9 4092 07.12.2014- 14:48
Konu Klasör 2015’te HAZİRAN’dayız ayaktayız! umut 0 1140 01.01.2015- 12:48
Etiketler   2015,   kehanetleri-,   Ender,   Helvacıoğlu
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS