SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
BHH Kadıköy Meclisi de 'bağımsız hat' dedi           (gösterim sayısı: 2.802)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: umut
Konu Tarihi: 26.02.2015- 12:41


Birleşik Haziran Hareketi Kadıköy Meclisi de 'bağımsız hat' dedi

Resim Ekleme

Kadıköy Meclisi'nin, Birleşik Haziran Hareketi'nin seçim politikasını tartışmak üzere dün yaptığı toplantıda, ittifak tartışmaları da ele alındı. Toplantı sonunda bağımsız hattın koruması yönünde güçlü bir eğilim ortaya çıktı.

Birleşik Haziran Hareketi, tüm yerel meclislerde seçimleri tartışmaya başladı. Türkiye Yürütmesi’nin tavsiye ettiği çerçeve metini zemin alan tartışmaların sonuçları/eğilimleri, 28 Şubat-1 Mart günlerinde Ankara’da yapılacak Yürütme toplantısında tartışıldıktan sonra, ortak seçim tavrı kamuoyuna açıklanacak.

2013 Haziran günlerinde toplumsal hareketliliğin tartışmasız en yoğunlaştığı yerlerden biri de Kadıköy’dü. Kadıköy Haziran Meclisi, 24 Şubat’ta toplantısını gerçekleştirdi. Bugüne kadar Kadıköy’de Haziran Hareketi çalışmalarının hakkını vermeye çalışarak yoğun mücadele eden Kadıköy Meclisi, seçim gündemli tartışma toplantısında da   400’e yakın kişiyle kişilik yoğun bir katılımla toplandı.

BAĞIMSIZ HAT VURGUSU
Toplantı, Haziran Hareketi’nin nereye oturduğuna ve özel olarak da Kadıköy Meclisi’nin kısa ama etkili mücadele geçmişine vurgu yapan bir video gösterimiyle başladı. Ardından çerçeve metnin kısa sunuşuyla açılan tartışmalara damga vuran ve tartışmanın rotasını belirleyen en önemli faktör boykot çalışmalarının etkililiği oldu. Haziran’ın toplumsal karşılığı olduğunu gösteren ve gerçek bir hareket hüviyetine erşişmesini sağlayan boykot çalışmalarının verdiği güven, tüm tartışmada güçlü bir şekilde hissedildi.

Çok sayıda kişinin söz aldığı ve verimli geçen tartışmalarda Haziran’ın ittifaklardan uzak durması gerektiği ve kendi bağımsız örgütlenmesini hızla genişletmesi gerektiği vurgusu en öne çıkan başlık oldu.   TBMM’nin hiç olmadığı kadar işlevsiz bir görüntü sergilediği bu dönemde seçimlere, baraja ve Meclis'e yapılan vurguların çeşitli handikaplar içerdiği, Haziran’ın Meclis'le sınırlanmış bir siyasi tarzın aksine, AKP karanlığına ve piyasacılığına karşı toplumsal muhalefeti örgütlemesi gerektiği sıkça dillendirildi.

'HAZİRAN BU ÇOCUKTUR'
Kısa zamanda bu kadar ciddiye alınır bir hareketin ortaya çıkmasının doğru hamleler ve ilkelerle mümkün olduğuna çok sayıda vurgu yapıldı. Hareket’i yaratan ve gerçek bir toplumsallığa taşıyan bu ilkeler gözetildiğinde şu anda Türkiye’de “ittifak” yapılacak herhangi bir siyasi özne olmadığı da vurgulandı. Genç bir öğretmen, yaptığı konuşmada Haziran’ı 30 kişilik sınıfta algıları daima açık, uyanık ve zeki bir öğrenciye benzeterek “ tek başına bu çocuk tüm sınıfı iktidara yani öğretmene karşı örgütleyebiliyor. İtiraf ediyorum: her gün bu çocuk gelmemiştir diye dua ediyorum, kendimi her an denetleniyormuşum gibi hissediyorum. İşte Haziran bu çocuktur!” diye devam etti.

Toplantı sonunda, 2013 Haziran’ını Haziran haline getiren en kritik yerelliklerden biri olan Kadıköy’de Haziran Meclisi'nde, Haziran’ı Meclis, koltuk ve baraj hesaplarından koruyarak ilkeleriyle bağımsız olarak örgütlemek için güçlü bir eğilim belirlendi.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
umut
[ umut yarın ]
Yasaklı
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 12.09.2013
İleti Sayısı: 3.105
Konum: Gizli
Durum: üye uzaklaştırılmış
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: umut
Cevap Tarihi: 27.02.2015- 10:17


Haziran'cılar Antakya'da seçimleri tartıştı


Antakya BHH Meclisi Armutlu Mahallesi Elektrik Mühendisleri Odasında toplandı. Gündemde seçimler vardı.

Genel olarak seçimlerin Haziran Hareketi için sadece bir dönemeç, ufak bir uğrak olduğu, Haziran Hareketi'nin gücünü sandıktan değil sokaktan aldığı vurgulandı.

Günümüzde halkımızın seçim dönemlerinde siyasete çok açık olduğu ve benzeri sebepler dolayısıyla seçimlerin bir örgütlenme aracı olarak kullanılabileceği söylendi.

Yürütme kurulunun aldığı karar sonucu seçimlerde nasıl bir tavır sergilememiz gerektiğine dair yapılan tartışmaların sonucu ise; ağırlıklı karar olarak Haziran'ın bağımsız bir hat izlemesi yönündeydi.

Birkaç kişi tarafından ise HDP'nin desteklenmesi fakat Haziran'ın ilkelerinin değerli olduğu ve zedelenmemesi gerektiği vurgulandı.Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör 2020 başında Türkiye’de sol... melnur 1 793 16.03.2020- 05:11
Konu Klasör Komünizmi en başa taşıyıp, güncel hale getirmek... melnur 1 1041 24.01.2020- 06:26
Konu Klasör Kadın Düşmanlığı ve coğrafyamızın devrimci mücadele tarihi... melnur 0 768 15.12.2019- 07:43
Konu Klasör 'Kadınlar Karl Marx’a ne borçludur?' melnur 1 1320 10.03.2019- 04:59
Konu Klasör 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü... melnur 2 2556 08.03.2021- 00:29
Etiketler   BHH,   Kadıköy,   Meclisi,   bağımsız,   hat,   dedi
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS