SolPaylaşım  
Ana Sayfa  |  Yönetim Paneli  |  Üyeler  |  Giriş  |  Kayıt
 
OTURUYORSAN KALK; AYAKTAYSAN YÜRÜ; YÜRÜYORSAN KOŞ!
Yurt ve dünya sorunlarına soldan bakan dostlar HOŞGELDİNİZ .Foruma etkin katılım yapabilmeniz için KAYIT olmalısınız.
Yeni Başlık  Cevap Yaz
nükleer santral istemiyoruz           (gösterim sayısı: 2.173)
Yazan Konu içeriği
Üye Profili boşluk
yura
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 08.02.2014
İleti Sayısı: 816
Konum: Bolu
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Konu Yazan: yura
Konu Tarihi: 14.04.2015- 16:14


Artık Yeter, bu deliliği durdurma vakti geldi

Resim Ekleme
.
Varşova’da 19’uncusu yapılan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi bugün sona eriyor. Tam on bir gündür ülkelerin temsilcileri saatler süren toplantılar yaptılar. Toplantılarına başlamadan iki gün önce dünya tarihinde en güçlü tayfun Haiyan, Filipinlerin üçte ikisini yerle bir etmişti. On bine yakın insanın öldüğü, yarım milyondan fazla insanın evsiz kaldığı, en az iki milyon insanın acil yardım beklediği, beş milyonu çocuk on milyondan fazla insanın açlık ve susuzlukla baş başa kaldığı, enkaz ve cesetlerle, çaresizlikle dolu, hayal edilemeyecek korkunç bir yıkım yaşandı Filipinlerde. Yaşanan bu yıkımın uzun saatler süren toplantılara etkisi ne oldu derseniz? HİÇ!

Filipinlerde yaşanan felaketi “ Filipinler’de 10 bin kişi öldü” yazılı dövizlerle iklim zirvesine taşımak isteyen aktivistler, zirveden atıldılar ve beş yıl süresince zirveden men edildiler.

Toplantılar devam ederken bu sefer İtalya’nın Sardinya Adası hortum ve sel felaketini yaşadı. Altı aylık yağış miktarı doksan dakikada adanın üstüne boşaldı. Kıyameti andıran fırtınada köprüler yıkıldı, otomobiller sulara gömüldü. Binlerce kişi evlerini terk etti ve 18 kişi yaşamını yitirdi. ‘Kleopatra’ adı verilen hortum, Sardinya Adası için “bin yılın felaketi ” olarak tarihe geçti. Peki, bu felaketin uzun saatler süren toplantılara etkisi ne oldu derseniz? Yine HİÇ!

Zirvenin sürdüğü geçtiğimiz bu on gün için de bile insanlık iklim değişikliğine bağlı iki büyük felaket yaşadı. Bu felaketlerin iklim değişikliğine bağlı olduğunu biz değil, bilim söylüyor. Daha geçtiğimiz eylül ayında açıklanan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin raporu; dünya ısındıkça okyanusların da ısınacağı ve bunun tayfunların şiddetini arttırdığını dünya âleme duyurdu. Evet, son yüzyılda dünyanın ortalama sıcaklığı yaklaşık 1 derece arttı ve bunun nedeni petrol, kömür ve doğalgaz kullanımına bağlı atmosferdeki sera gazlarının artışı ve ormanların yok edilmesi. Son raporlar bunu bir kez daha ve daha kesin bir şekilde açıkladı.

Bütün bu bilimsel veriler ve yaşadığımız onca felakete rağmen 19’uncu BM iklim zirvesini yine ekonomik pazarlıklar belirledi. İklim adaleti adına hiçbir adım atılmadı. Küresel ısınmadan tarihsel olarak sorumlu olmayan ama İklim felaketlerinde; evlerini, işlerini, topraklarını kısaca her şeylerini yitiren ve gelecekte de yitirmeye mahkûm olan yoksul ülke vatandaşlarının gelişmiş ülkelerden hayatta kalabilmek için talep ettikleri fonlar karşılığında aldıkları yanıt yine koca bir sıfır oldu. Gezegendeki tüm canlı yaşamını yok oluşa sürükleyen karbon salımlarının sorumluları olan fosil yakıt şirketleri “dünyada binlerce petrol, gaz ve kömür üreticisi var. Ama karar alanların, CEO’lar ve bakanlar düzeyinde olduğu düşüldüğünde aslında sorumlu olanlar bir- iki otobüse sıcak” olan başta Chevron, Exxon, BP,Shell, British Coal, Peabody gibi petrol ve kömür şirketlerinin çıkarları yine bu zirvede korundu. Ve küresel kapitalizmin sermaye birikimi ve rekabete dayanan yapısı, devletlerin insanlık ve gezegen adına birleşmesine değil, her bir devletin kendi egemen sınıfının çıkarları doğrultusunda davranmasına yol açtı.

Ama biz artık yeter! bu deliliği durdurma vakti geldi diyoruz. İklim değişikliği asla kaderimiz değil. Biz, yok oluş ve çaresizlik içinde olmayı, ölü saymak zorunda kalmayı, insanları ve doğayı temel almadan iklim zirvelerinde yaptığınız karbon pazarlıklarını, bizim adımıza kararlar almanızı ve iklimi değiştiren sisteminizi reddediyoruz.

“Çevrecinin daniskasıyım” diyen başbakana "İklim değişikliği konusunda; Türkiye neden değil sonuç ülkesidir" diyerek tarihsel olarak karbon salma hakkım var diyen AK Parti hükümetine sesleniyoruz. Ne Somali ne de Filipinler için gözyaşı dökün. Kömürlü termik santralleri kapatmayıp yenilerini açarak, 3.köprü, 3.havalimanı, HES’ler, nükleer santral, maden ocakları, ormanlık ve sulak alanların yok edilmesi gibi çevre katliamına neden olan irili ufaklı projelerinizin sonucudur Somali ve Filipinler. Ama biz bu projelerinizin hayata geçmesine izin vermeyeceğiz. Bütün baskı ve şiddetinize karşı Amed, Alakır, Gerze, Sinop her yerde direniyoruz, direneceğiz ve kazanacağız. Gezi’de bütün baskı ve şiddetinize karşı kazandık.   Başka bir dünyanın mümkün olduğunu biliyor ve bunu yaratmak için mücadele edeceğiz.  

Küresel Eylem GrubuCvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
yura
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 08.02.2014
İleti Sayısı: 816
Konum: Bolu
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: yura
Cevap Tarihi: 14.04.2015- 16:15


elektrik kesintisinin nedenini çözemeyen iktidar nükleer santral yapmaya çalışıyor. başımıza gelecek var.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
bedrettin
[ ..... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 30.08.2013
İleti Sayısı: 907
Konum: Trabzon
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: bedrettin
Cevap Tarihi: 14.04.2015- 20:53


Dünya nükleer enerjiden vazgeçme aşamasına geldi, bizim gericiler dünyanın terketmeye başladığı enerji politikasını Türkiye'ye yerleştirmeye çalışıyor!Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
munzur
[ .... ]

Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi: 19.12.2013
İleti Sayısı: 1.075
Konum: Gizli
Durum: Forumda Değil
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: munzur
Cevap Tarihi: 14.04.2015- 21:06


Alıntı Çizelgesi: bedrettin yazmış

Dünya nükleer enerjiden vazgeçme aşamasına geldi, bizim gericiler dünyanın terketmeye başladığı enerji politikasını Türkiye'ye yerleştirmeye çalışıyor!Gerici oldukları için dünyayı geriden takip ediyorlar, ondandır. Doğru dürüst karayolu, köprü, viyadük yapamayanlara ve halka küfredenlere mütahitliği vererek nükleer tesis yapmaya çalışıyorlar. Amaçları sadece nükleer santralda değildir bunların, araya mutlaka nükleer silah konusunu da sıkıştıracaklardır.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
Alisan
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: Alisan
Cevap Tarihi: 14.04.2015- 21:59


Halk eğitimsiz ve bilgisiz, nükleer santralleri kalkınmışlığın bir sembolü olarak görüyor. Çevre duyarlılığı çoğalmalı. Nükleer santralleri protesto edenleri halkın ezici çoğunluğu "vatan haini" olarak değerlendiriyor. Bu tip ülkelerde tabiiki nükleer santreller mantar gibi çoğalır.Cvp:
Yazan Cevap içeriği
Üye Profili boşluk
dayanışma
[ ]
Üye Silindi
Varsayılan Kullanıcı Resmi
Kayıt Tarihi:
İleti Sayısı: 0
Konum: Gizli
Durum: üye silinmiş
İletişim E-Posta Gönder
| Özel ileti Gönder


Cevap Yazan: dayanışma
Cevap Tarihi: 16.04.2015- 10:59


Ölüm Santralı...
FİKRİ SAĞLAR“Milletin anasını çok seven” işadamı yine, analarımıza “selam söyleyecek” bir pay kapmış!..
  Sevgili abisi ona yeni “yal” atmış!..
Havuz medyasını ihya eden, bu arada abi tarafından abat eylenen zat, bu kez bizim ellerde yani Mersin’deydi...
Bir memnun, bir mutluydu ki sormayın!..
Kedi sever Bakan’la el ele “çarın torunlarına” hizmet etmek gibi önemli bir görevi ifa ettiler önceki gün...

• • •

Devletin helikopterine oturmuş, beyin eteğine sarılmış, akçayı kesesine doldurmuş Akdeniz’in üzerinden uçarak gelmişti Büyükeceli’ye!..
Yol boyunca pencereden aşağıya baktıkça ve de o “bakir koyları” gördükçe herhalde “milletin anasının” hatırını tekrar tekrar sormayı içinden geçirmiştir...

• • •

Salı günü Akkuyu ölüm santralının “liman temeli” atıldı... Ama basına Nükleer Santral yapıldı diye yansıtıldı... Çevreciler eylem yaptı, ama, çevre karşıtlarının polisi ve askeri vardı!.. Onlar her zamanki şiddet görevlerini başarıyla yerine getirdiler... Büyüklerimiz ise “Denizin yanında nutuk atmaya devam ettiler...
Bu sefer çevreciler uyanıktı, tek çıkışın kapısını kilitlediler, devletin mağrur zevatını saatlerce nükleer alana hapsettiler...

• • •

Hatırlarsınız yaklaşık 5 haftadır, Türkiye’nin her yanında “milli enerji Akkuyu” duyuruları yapılıyordu. “Temiz enerji, bol enerji, milli enerji” diye halka gaz veriliyordu...
Temeli bugün atılsa, ancak   7 yıl sonra   üretime geçecek olan bu tesis, sanki yarın enerjisini millete sunuyormuş gibi haber salınıyordu... Yani her zaman söylenen “yalanlara” bir yenisi daha   ilave ediliyordu!..
Meşrep sahtekârlık olunca, maksadın algı yönlendirmesi ve bilgi kirletmesi olması doğaldır!..
Bu kampanya için rivayet odur ki; 500 milyon dolar gözden çıkarılmıştır...

• • •

Dünyanın ret ettiği bir yöntemi ısrarla AKP iktidarının yapmaya çalışması, açıkça geleceğimizi, yani, çocuklarımız ve torunlarımızı katletme hazırlığıdır... Çevre ve insanlığı yok edeceği bilinen santralların kurulmasını istemek ülkeye en büyük hainliktir…
Üstelik tasarlanan 2 nükleer santral, dünyada nükleer faciaya neden olan iki ülkenin sorumluluğuna verilmiştir...

• • •

Akkuyu Santralı, sermayesi yüzde 100 Rus olan devlet şirketi Rosatom’a ait olacak!.. Ruslar burada   VVER-1200 tipi reaktör kuracaklar!..
Oysa Türkiye Atom Enerjisi Kurumu 2 Mart 2011’de “VVER-1200 tipi reaktörlerin işletmede olan bir modeli yoktur” diye rapor vermişti...
Henüz dünyada varlığı olmayan bir teknolojinin Türkiye’de kullanılması manidardır!..

• • •

BM raporlarında “Gelişmiş ülkelerin kendi topraklarından çıkardıkları nükleer santralları 3. Dünya Ülkelerine kurarak müthiş bir tehlike oluşturmaktadır” denilmektedir...
Aynı raporlarda; “...bilinmesine karşın bu teknoloji o ülkeye götürürken siyasi ve bürokratlara rüşvet verildiğini de” yazmaktadırlar!..

• • •

Kuşkuları arttıran en somut bilgi; “Yapılan anlaşmada Ruslara dünyanın Japonya’dan sonra en pahalı elektrik satma hakkının verilmesidir.”
Batı’da, kilovat saati 4-4.5 cent olan elektrik, Akkuyu’dan 12.35 cente satılacak... Pisliği ve tehlikesiyle toprağımızda kalacak ama biz dünyanın en pahalı elektriğini kullanmaya mecbur kalacağız!..

• • •

Bu kadar ayrıcalıklara karşın Ruslar, 3 yıla yakın zamandır Santralın kurulmasını yavaştan aldı. Hatta vazgeçmek adına “teknolojik ve jeolojik eksiklikler ile bölgedeki fay hattının hareketlenmesini” gerekçe gösterdiler… Ancak asıl nedenin, AKP’nin Suriye meselesindeki aşırı saldırgan tutumu olduğu biliniyordu…

• • •

Birden ne oldu?... Dışişleri’nde uzman olanların Ankara’da siyasi kulaklara fısıldadığı bir iddia ortaya atıldı!.. Bu iddianın kamu yararı adına mutlaka araştırılması gerekiyor... Sorumlu basının yapması gereken de duyurmaktır!.. İddia şu; Türkiye Akkuyu’daki araziyi bedelsiz olarak Ruslara bırakıyor!.. Ruslar burada on bin kişinin yaşayacağı bir yerleşim yeri oluşturacak!.. Bir santralın ihtiyacından çok daha büyük bir liman kurulacak. Tsunami’ye bile dayanıklı olacak... Askeri gemilerin de ikmal ve dinlenme yeri olarak kullanılabilecek bir merkez haline getirilebilecek.. Türkiye’ye Akkuyu’da beklemelerine özel kolaylıklar tanınacak! Bir nevi İncirlik Üssü gibi!..
Bu nedenle ilk işlem limanın yapılmasıyla başlıyor... Ve bu inşaat en kadim ve güvenilir dosta veriliyor. Akşam ihaleyi alıyor... Sabah temeli atıyor...
Bu vahim bir iddiadır!.. Doğu Akdeniz de ve Türkiye kıyılarında olası bir Rus askeri üssü, alev topuna dönmüş Ortadoğu kazanı içinde ülkemizin kavrulmasına neden olur!..

• • •

Şimdi soruyorum. Bu iddia doğru mu?.. İktidar ivedilikle cevap vermeli!.. Güvenlik ve geleceğimiz için böyle bir çılgınlık yapılmamalı!Yeni Başlık  Cevap YazForum Ana Sayfası

 


 Bu konuyu 1 kişi görüntülüyor:  1 Misafir, 0 Üye
 Bu konuyu görüntüleyen üye yok.
Konuyu Sosyal Ortamda Paylas
Benzer konular
Başlık Yazan Cevap Gösterim Son ileti
Konu Klasör Cemil Bayık: “Artık savaşmak istemiyoruz” ayhan 1 2846 29.11.2015- 17:16
Konu Klasör AKP standı istemiyoruz diyenlere yaka paça gözaltı! dayanışma 0 2238 14.02.2014- 19:11
Etiketler   nükleer,   santral,   istemiyoruz
SOL PAYLAŞIM
Yasal Uyarı
Sitemiz Bir Paylasim Forum sitesidir Bu nedenle yazı, resim ve diğer materyaller sitemize kayıtlı üyelerimiz tarafından kontrol edilmeksizin eklenebilmektedir. Bu nedenden ötürü doğabilecek yasal sorumluluklar yazan kullanıcılara aittir. Sitemiz hak sahiplerinin şikayetleri doğrultusunda yazı ve materyalleri 48 Saat içerisinde sitemizden kaldırmaktadır.
Bildirimlerinizi info@solpaylasim.com adresine yollayabilirsiniz.
Forum Mobil RSS